Fórum
Kategorie: Elektriky

BOLT SWAT Tactical

BOLT SWAT TacticalJe libo elektrický samopal se zpětným rázem?

Elektrické zbraně jsou v airsoftu už takřka tři dekády. V době svého vzniku převálcovali plynové pušky s hadičkami a z manuálních zbraní udělali mechanismus dobrý leda tak pro odstřelovací pušky. Přesto už v době vzniku AEG zbraní byly na trhu už blowback plynové zbraně a dokonce i některé manuální pistole měli tuto funkci, tedy imitaci pohybu závěru při střelbě. Zvláště u plynových pistolí byl, kromě realistické funkce při střelbě, znát ještě jeden vedlejší efekt a to zpětný ráz, který vyvolávala váha hýbajícího se závěru. To byla věc, které nemohli elektriky nějaký čas konkurovat. Časem sice přibyl elektrikám blowback, který žádný velký zpětný ráz nevyvolal. Pomineme-li vynález děleného mechaboxu, rychlo-výměnného trnu a pokročilé elektroniky, jsou elektrické zbraně v zásadě pořád stejné, jako byly před mnoha lety. Zlepšila se výrazně spolehlivost, funkčnost a efektivita samotné střelby, nemluvě o výkonu. Samotný zážitek se ovšem nijak nezměnil. Stále si člověk pocitově užil víc střelbu z plynové pistole, či dlouhé pušky než z elektriky. To je prostě fakt. Jenže nakonec i fanoušci AEG zbraní se dočkali a i u elektrických zbraní se časem zpětný ráz objevil. V současnosti jsou na trhu tři firmy, které nabízí své mechanismy se zpětným rázem a pak jedna, která nabízí tento mechanismus jako upgrade pro M4. Tento článek bude věnován replice taiwanské značky BOLT.

Ještě si ujasníme technické termíny. U plynových zbraní existuje blow back, neboli GBB (Gas Blow Back), což je v podstatě jen pohyb závěru zbraně při střelbě. Závěr něco váží a tak vlastní vahou vytváří zpětný ráz. Síla rázu je závislá na výkonu a mechanismu zbraně, stejně jako na váze závěru. Plynové zbraně bez tohoto systému se označují jako NBB (Non-Blow Back).
U elektrických zbraní se někdy také uvádí, že mají blow back, značený jako EBB (Electric Blow Back) ovšem ve většině případů se jedná jen o pohyb natahovací páky, nebo plíšku ve výhozím okénku. Proto se začal dodatečně používat výraz „Recoil shock“ pro zbraně, které zpětný ráz skutečně vytváří.

Značka BOLT představila svůj první prototyp mechanismu se zpětným rázem někdy v roce 2011. Od té doby mechanismus zdokonalila a v současnosti nabízí několik řad modelů, vybavené jejím systémem BRSS (Bolt Recoil Shock System). Aktuálně v nabídce najdeme množství zbraní z řad M4, MP5 a AK. Jelikož už jsem dlouho nerecenzoval nějakou MP5, řekl jsem si, že tohle je dobrá příležitost. Zvolil jsem model BOLT SWAT Tactical, jež byl na trh uveden v roce 2017 a proto další řádky budou věnované pouze jemu.

BOLT SWAT Tactical přijde ve velmi pěkné tmavě modré kartonové krabici s víkem, na které je vyobrazena MP5. Na obalu sice není přesně ten model, který najdete v krabici ,ale to nevadí. Už po odklopení víka mě zaujala bytelnost a pevnost krabice, stejně jako fakt, že samopal uvnitř ní je upevněn pásky na suchý zip a k víku jsou přidělány pěnové vložky, které mají ještě více ochránit zbraň před nárazy. Takto si představuji ukázkově zabalenou zbraň. Uvnitř krabice najdeme samopal s jedním zásobníkem, velikánskou samolepku s logem značky Bolt, obsáhlý návod ke zbrani v anglickém, francouzském a japonském jazyce, na lučíku nášivku Bolt na suchý zip a nakonec certifikát s razítkem o naměřeném výkonu.
Musím říct, že tohle jsem nečekal. Samolepka pěkná, návod podrobný i s obrázky, ale záznam o měření výkonu deseti výstřely a výsledný průměr v m/s a joulech, to vidím poprvé. Jasně, Ares nebo King Arms taky dávají na lučík zbraně cedulky s výkonem, ale tohle působí jako úřední listina. Dokonce z listu vyčtete, kdo vám zbraň měřil.

Uznávám, na první potěžkání je tahle MP5 velmi těžká. Celých 2,9 kg, což je při skromné délce 59 cm vcelku dost. Mimochodem délku lze vysunutím pažby prodloužit až na 73 cm. Ovšem nebudu lhát, já mám rád, když člověk v ruce nějakou váhu cítí. Navíc, průměrná útočná puška váží okolo 3,5 kg, takže to není vůbec zlé. Pořád máte pocit solidního kompaktního samopalu. Když si vysunete pažbu, vzpomenete si, že dříve stačil i zvláštním jednotkám takovýto obyčejný samopal. Lícit i mířit s takovou klasikou je prostě paráda. Říkejte si co chcete, ale jen s P90 a MP5 si připadáte jako král budov.
Ten pocit, když ji držíte, vyvolá asi ve starší generaci sofťáků vzpomínky, protože před deseti, patnácti lety byla MP5 jedním z mála dostupných modelů. Nicméně ani dnes se zcela neztratí, byť už není na vrcholu popularity. Pořád je to kompaktní a vyvážená zbraň.

Když jsem se ovšem trochu zamyslel, tak ta váha musí mít své opodstatnění. Můj přítel magnet mi taky řekl proč. Celé tělo zbraně je totiž z oceli. To si pamatuji naposledy u MP5 od SRC. Zde ovšem vidím mnohem hezčí barvu kovu a matnost povrchu. Působí velmi věrohodně. Tělo zbraně, zásobníková šacha i horní plynová trubice jsou z jednoho kusu. Kovové je samozřejmě i předpažbí. To je sice vyfrézováno na CNC z duralu, ale je přinýtováno k ocelové vložce, skrz kterou prochází pojistný čep předpažbí. Pažbička samopalu je samozřejmě plastová a je součástí spodní části těla. Plast je to příjemný na omak a má černou barvu se zdrsněným povrchem. Pažba je výsuvná s kovovými lyžinami a plastovou patkou pažby. Koukneme ještě na pár detailů. Spodní díl těla s pažbičkou je vybaven oboustranným přepínačem režimu střelby. Spoušť je kovová, stejně jako pojistka zásobníku.

Horní ocelové tělo je vybaveno montáží na kolimátor či puškohled. Seřiditelná mířidla jsou typu MP5/G3. Na pravé straně těla je výhozí okénko, které se otvírá natažením napínací páky v přední části zbraně. Pod okénkem je regulace hop-up mechanismu. Na zásobníkové šachtě najdeme další oko na popruh. Další oko na popruh je pak v kloubu výsuvné pažby v zadní části. Ocelová oka jsou jak na pravé, tak levé straně.

Předpažbí slouží jako prostor pro baterii. Prostoru není moc, takže bude vhodný maximálně pro Li-Po baterii, dělenou na samostatné plátky. Montážní lišty mají i dvě gumové RIS krytky, takže se předpažbí velmi dobře drží.

Blok mušky zbraně má samozřejmě očko na popruh i odnímatelný tlumič výšlehu. Pod ním je schovaný levotočivý 14 mm závit na případnou montáž tlumiče.

Zásobník je kovový, vysokokapacitní točák na 200 ran.

Z venku to vše působí, jako hezčí a bytelnější MP5. To je fajn. Jenže tuhle krásku si kupujete kvůli jejímu mechanismu. Jak to tedy vypadá uvnitř?

Na první pohled se jedná prakticky o standardní mechabox verze 2 s 6 mm kluznými ložisky. Hlavním rozdílem oproti běžnému mechaboxu je drážka v zadní, horní části mechaboxu. Jinak uvnitř najdeme standardní díly pro AEG, což vidím jako plus. Můžete tedy upravovat co hrdlo ráčí. Vnitřní díly jsou většinou kovové a musím říci, že jsou to krásně zpracované díly. Klasický mosazný válec s dírou vás asi nezaujme, ale odlehčený hliníkový píst s celokovovým ozubením, hliníkovou hlavou pístu a hliníkovou hlavou válce, to už je velmi pěkné. Všechny jsou hezky eloxovány a precizně vyrobeny. Stylově vše v zelené barvě, až na základní trn a černý píst. Zátěžová kola mají na sobě vylaserované logo Bolt a jsou vypodložkovaná. Celkově působí moc pěkně. Hop-up komora je plastová a hlaveň má na délku 200 mm. To je asi tak vše co by se dalo k vnitřku říci. Výsledný výkon je 99 m/s s 0,20g kuličkami. Na samopal s takto krátkou hlavní dostačující.

Co samotný zpětný ráz? Jak že vůbec funguje? Nad samotným mechaboxem je jednoduchá soustava závaží s trnem a pružinou. Závaží je skrz úzkou drážku zachyceno pístem během natahování a taženo do zadní polohy. Jakmile je píst uvolněn vpřed, je i závaží tlačeno vpřed silou pružiny, určené pro toto závaží. Společně s tím vším se otvírá i výhozí okénko. Důležitou věcí je, že mechanismus není s pístem pevně propojen, vše je tedy volné.

Velmi zajímavou věcí je i možnost vypnutí zpětného rázu a to jednoduše tak, že zaseknete natahovací páku v zadní poloze. Zpětný ráz je citelný. Není asi tak silný jako u plynovky, ale blíží se k ní. Velkým rozdílem oproti jiným elektrikám je ovšem vcelku nízká kadence. Přesně jsem jí neměřil, ale jakmile vystřelíte, pochopíte to. Dle mého názoru je to proto, aby se pečlivě vyladil chod pístu a závaží. Při příliš vysoké kadenci by se nemuselo závaží stíhat vracet do původní polohy. Musela by se dát silnější pružina závaží, která by ale zbytečně kladla další odpor pístu při natahování. Takhle je vše krásně vyvážené.

Pocit ze střelby je zkrátka lepší, než z klasické elektriky. Nebudu lhát, docela bych bral mít něco takového na zbraních. Je to prodloužený zážitek ze střelby. Zvláště, jste-li jako já fanoušek spíše AEG zbraní než plynovek. Jeden hráč před časem zhodnotil, že mu zpětný ráz po jediné akci zprvu nepřišel tak zajímavý. Jenže pak vzal do ruky zpět svojí starou zbraň a prý už to nebylo ono.

Takže co říci závěrem? Z pohledu obyčejného metače plastu je BOLT SWAT Tactical značně průměrný kousek. Základní výkon a ještě to je dnes už né tak zajímavá MP5. Ale pokud máte rádi airsoft i proto, že milujete modely zbraní a chcete mít ze střelby jiný pocit než znáte, tak je tohle přesně pro vás. Cítit skutečnou zpětnou vazbu od vaší zbraně je ohromné. Každý výstřel vám dá pocit, že tohle už je skutečně o něčem jiném. Jistě, v praxi vám zpětný ráz spíše rozhazuje mušku, ale je to výzva. A to mám ještě pocit, že třeba BOLT AK74U kope ještě víc. Pokud se mě zeptáte, kde vidím rozdíl oproti blowback plynovce, pak je to nižší kadence. Zase o to víc vnímáte každý ráz. Tohle je zkrátka, podobně jako blowback plynové pušky, věc pro fajnšmekry, nikoliv tuctové hráče.

BOLT SWAT Tactical lze zakoupit na Bohemia Air soft za 10616 Kč ve standardní záruce nebo s dekorační slevou 400 Kč.


Vydáno: 26.9.2019 16:03 | 
Přečteno: 5851x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků