Fórum
Kategorie: Elektriky

CA15A4 XM177 E2

CA15A4 XM177 E2Už dlouho jsme se nepodívali na nějakou zbraň z období války ve Vietnamu. Je proto na čase oprášit nějakou repliku starší automatické karabiny.

Začátky airsoftu v Čechách provázelo především nadšení okolo války ve Vietnamu. Není se co divit. Na počátku 90. let to byl jediný skutečně zajímavý a atraktivní konflikt, o kterém se hodně vědělo a dalo zjistit, na rozdíl od tehdy aktuální války v Perském zálivu. Navíc móda trampingu a jiných radostí, týkajících se táboření a pobytu v přírodě, tomu jen napomáhaly. Netrvalo dlouho a rychle se objevily týmy, specializující se především na toto období. Ale nebojte, to nebylo jen u nás. I ve světě se tento konflikt těšil velké oblibě mezi airsoftovou komunitou. Proto byly „namové“ zbraně jedněmi z prvních modelů, které výrobci airsoftových zbraní začali navrhovat už v 80. letech a letech následujících. Vždyť hned druhá AEG v historii byla puška M16A1. Po celou dobu devádesátých let a později i v novém miléniu vzniklo množství zajímavých modelů. A jeden z těch pozdějších si dnes ukážeme. Moje oko totiž padlo na elektrickou XM177E2 od Classic Army, patřící do jejich série X.

V krabici jako vždy najdeme nezbytné minimum ve formě zbraně s jedním zásobníkem, čističe hlavně, velmi jednoduchého návodu k obsluze, katalogu pro rok 2016 a nepromokavý obal na zbraň s logem CA.

Zbraň nepůsobí v rukou žádným extra dojmem. Je to prostě jen „M4“ co má trochu archaičtější design. Na stranu druhou, právě to je asi ona nadčasovost designu pana Stonera. Ergonomie je hrubší, ale plně vyhovující. Na délku má celá karabina 77 – 85 cm. Záleží na vysunutí pažby. Ale váha 2,5 kg (což je mimochodem jen o 0,2 kg méně než ostrá zbraň v nenabitém stavu) je to, co zaujme nejvíce. S takhle lehkou zbraní je totiž radost pobíhat po lese. Není divu, že byla velmi oblíbená mezi zvláštními jednotkami. Právě ty ocenili tuto malou a kompaktní zbraň nejvíce. A já věřím, že i každý airsoftový hráč ocení, když se nemusí tahat s váhou navíc.

Ocenili jí i piloti sestřelených letadel a helikoptér, pro které se XM177 stala jejich nouzovou zbrani schovanou „pod sedačkou“. Několikanásobně lepší než pistole. Nicméně letectvo má všechno extra, takže ji přijalo do výzbroje pod označením GAU-5A. Neptejte se mě proč.

Celkově se však jedná o víceméně obyčejnou elektriku. Celokovové provedení těla je dnes samozřejmostí. Kovové pouzdro závěru má integrované nosné ucho. Díl je proveden kvalitně a to samé mohu říci i o výhozím okénku na pravé straně. Jako vždy platí, že časem se asi oběhá a zůstane otevřené navždy, ale zatím ho lze zavřít a natažením kovové páky závěru zase otevřít. Na stranu druhou, při střelbě je toto okénko vždy otevřené, takže to ničemu nevadí. Na nosném uchu pak najdete seřiditelné hledí. Na pravé straně najdeme také imitaci doražeče závěru (starší typ), který u původní ostré verze XM177 chyběl a objevil se až u verzí E1 a E2.

Spodní díl těla zbraně je vyroben ve stejné kvalitě jako horní díl. Jednolitý kovově šedý, hladký povrch je stejný jako u horního dílu. Na jeho pravé straně najdeme původní jednodušší provedení žebra pod výhozím okénkem, pojistku zásobníku a také ražení Classic Army. Na levé straně je naopak jednoduché ražení, označující typ zbraně. Rozhodně ho nelze řadit mezi reálné, ale to ničemu nevadí. Nechybí ani záchyt závěru. Ten ovšem funguje jen když natáhnete páku závěru a zmáčknete záchyt. Tím pak zajistíte kovový krycí plíšek v pouzdru závěru a můžete tak pohodlně seřídit hop-up mechanismus. Dále tu máme přepínač režimu střelby, který perfektně přecvakává a i poslepu budete vědět, jakou polohu právě má. Samozřejmě dovoluje jak jednotlivé rány, tak plně automatickou střelbu. Nicméně když půjdeme níže, najdeme kovový lučík a samozřejmě i kovovou spoušť.

A to už se dostáváme k pažbení, konkrétně k pažbičce. Pažbička je jednoduchá, v černé barvě a pouze s vroubkováním pro lepší úchop. Samozřejmě je plastová s kovovou patkou.

Pažba je výsuvná. Trubka, tedy rám pažby, je kovová, zatímco samotná pažba je z plastu. Na patce pažby najdeme vroubkování, aby neklouzala na rameni. Zatímco ostrá verze XM177 měla jen dvě polohy, tato pažba má poloh pět. Velmi potěšující je fakt, že se pažba nijak zásadně neviklá a pojistka pažby ji drží pevně ve zvolené poloze.

Předpažbí je staršího provedení, které se dnes už nepoužívá. Je štíhlejší než současná předpažbí pro M4, ale taktéž se mírně zužuje směrem k mušce. Opět je vyrobeno z příjemného černého plastu. Kovový pojistný kroužek je oproti zvyklostem rovný a nikoliv kónický. Velmi záhy jsem zjistil, proč ho u verze E2 kónickým udělali. Když ho chcete stáhnout, abyste mohli sejmout předpažbí, jde to velmi špatně. V kombinaci s tuhou pružinou to je dost o síle. Avšak přínosem je to, že se předpažbí nijak zásadně nehýbe. Samozřejmě, prostor pro baterii je kapku omezený, ale není to tak strašné jako třeba u předpažbí MP5.

Musím znovu velmi ocenit, že plasty od CA nevypadají nikdy lacině a mají určitou povrchovou strukturu, místo toho aby byly lesklé a hladké.

Vnější hlaveň je kovová, stejně jako blok mušky. Muška je mimochodem seřiditelná. Nechybí ani oko na popruh či nástavec na bodák. Blok mušky je upevněn za pomocí čepů. Hlaveň má pak 14 mm levotočivý závit na tlumič. Tlumič výšlehu je taktéž kovový v novější verzi E2 určený pro upevnění granátometu.

Trochu mě překvapila absence nějakého pojistného prvku pro tlumič výšlehu. Nějaký typický červík, či tak něco. Ale tlumič je pouze našroubován.

Jediné, co jsem ještě nezmínil, je krátký plechový vysokokapacitní zásobník. Točák na 190 ran se jistě neztratí a dodává celé zbrani na kompaktnosti. Díky němu se z této zbraně skvěle střílí z leže. Originální předloha měla zásobník na 20 nábojů, i když se říká, že většina vojáků si kvůli zasekávání dávala o náboj méně. Mimochodem, viděl jsem, jak si jednotky SEAL vyráběly i vlastní zásobníky třeba na 50 ran...

Vnitřek zbraně je podle mého názoru velmi zajímavý. Máme tu totiž novější mechabox verze 2 s rychlovýměnou pružiny.

Což není ale až tak úžasné, protože stejně musíte vždy zbraň pro jeho výměnu částečně rozebrat. Ale zase není nutné rozebírat samotný mechabox.

Mechabox je osazen 9 mm kuličkovými ložisky, dále chromovaným válcem s dírou, kovovu hlavou válce a plastovou modrou tryskou s těsněním. Uvnitř válce pak najdeme hliníkovou protitlakou hlavu pístu s ložiskem a modrý polykarbonátový píst. Trn je kovový s ložiskem. Pružina je pravděpodobně síly ekvivalentu M120. Nesmíme zapomenout na zátěžová kola a zátěžový motor, který se tváří lépe, než staré CA motory. Sama o sobě je tato sestava velmi pěkná.

Základní hlaveň má 363 mm na délku a je usazená v kovové hop-up komoře. Výsledný výkon je 126 m/s s 0,20g kuličkami. Osobně mi tato kombinace přijde dost dobrá na to, abyste mohli zbraň vzít a rovnou s ní hrát, aniž by byl potřeba nějaký upgrade.

Jako vždy, pojďme se trochu zamyslet na celkovým zhodnocením této elektriky. Je nutné si ujasnit, že to co vidíte, není přesná replika XM177E2, ale kombinace verze E1 a E2. V podstatě to je spíše raná verze E1, která má delší hlaveň a tlumič výšlehu z E2. Takže vizuálně působí na první pohled hodně jako E2. Z verze E1 najdeme rovný pojistný prstenec u předpažbí a jednodušší provedení pravé strany těla pod výhozím okénkem. Zbytek hlavních prvků měli obě zbraně shodné.

Namoví“ experti by samozřejmě poukázali i na drobné odlišnosti výsuvné pažby, ale pro celkový dojem to je už jen drobnost. Mimochodem XM177 byla známá též jako Colt Commando.

Z airsoftového hlediska tu máme archaickou zbraň, která není uzpůsobena na upevnění mnoha super cool prvků, jak je tomu obvyklé u moderních karabin. Na stranu druhou nabízí velmi kvalitní vnitřní díly, nízkou hmotnost a dobrý výkon. Po modelářské stránce to není špička, ale stále lepší než většina čínských výrobců. Vnitřek je naopak skutečně moderní a to včetně takových hloupostí, jako kovového ramínka přerušovače. Chcete-li pořídit slušnou zbraň za dobrý peníz, nepřemýšlet nad upgrady a zároveň nemáte potřebu osazovat zbraně všelijakými doplňky a optickými zaměřovači, tohle je dobrá volba pro vás.

CA15A4 XM177 E2 lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 6318 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 400 Kč.


Vydáno: 31.10.2016 16:25 | 
Přečteno: 11469x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků