Fórum
Kategorie: Elektriky

ICS SG551 LB MRS

ICS SG551 LB MRSVývoj švýcarské útočné pušky SIG SG 550 se datuje do počátku 80. let. Velmi rychle se ji povedlo zařadit do výzbroje švýcarské armády a od jejího oficiálního zařazení v roce 1990 prošla tato puška mnoha změnami a vylepšeními. V souladu s nejnovějšími trendy je i po 25 letech tato puška zcela konkurenceschopná jiným moderním zbraním. A není překvapením, že i v airsoftu si zbraně řady SG 550 našli své nezastupitelné místo.

Vzhledem k tomu, že ostrá verze zbraně byla představena na počátku 90. let, je jasné, že včas zastihla airsoft v éře nástupu elektrických zbraní. Není proto divu, že první verzi SG550 má na svědomí slavná Tokio Marui. V roce 1996 vyjde nejdříve replika SG550 a o rok později i verze SG551 SWAT. Samozřejmě obě dvě v elektrickém provedení. To jen taková čestná zmínka. Teď k ICS.

ICS svojí řadu zbraní SG uvedlo v roce 2007. Prvními modely byly verze SG551 SWAT a SG552 Commando. Jako vždy ICS nezůstalo na jednom místě a v roce 2012 představila nejmodernější verzi SG551 LB – verze s R.I.S. předpažbím. A právě o té dnes budu hovořit.

Jak pěkně vypadají krabice od ICS, jistě všichni víte. Spousta barev, obrázků a provedení ve formě kufru s nosným uchem. Uvnitř pak naleznete plastový výlisek a v něm uloženou zbraň se sklopenou pažbou. I díky tomu je krabice na první pohled malá. Kromě zbraně naleznete v krabici dva zásobníky, vysokokapacitní zásobník a také jeden tlačný zásobník. Dále nezbytný vzorek kuliček ICS 0,20g v sáčku, trubičkovou plničku, čistič hlavně, návod a aktuální CD od ICS s návody a různými zajímavými materiály k prohlédnutí.

Návod je velmi přehledný s hromadou jasných obrázků. Jediné co chybí, je postup demontáže předpažbí u verze LB MRS. Ten najdete přímo na stránkách ICS ZDE.

ICS SG551 LB MRS je aktuálně asi nejlepší airsoftovou verzí SG550, která je na trhu k mání. To je přesně to, co vám probleskne hlavou, když tento hezký kousek vyndáte z krabice a sevřete v rukou. U ICS vás samozřejmě nepřekvapí ani pěkná povrchová úprava ani pevnost celé zbraně. Protože tahle celokovová kráska vypadá prostě dobře. A už vůbec vám nepřijde, že ICS SG551 LB MRS má pouze 3 kg. Je totiž velmi pěkně vyvážená a to i navzdory kovovému R.I.S. předpažbí. A to je při délce 93 cm velmi užitečné. Zbraň ale můžete sklopením pažby z délky 93 cm zkrátit na kompaktnějších 70 cm. Toliko k základní charakteristice zbraně. A teď detaily.

Tělo zbraně je vyrobeno samozřejmě z kovu. Po vzoru originálu je také dělené na dvě půlky. To dovoluje velmi snadnou rozborku, ke které se ještě dostaneme. Horní část závěru je vyrobena z lisovaného ocelového plechu. Na jejím vrchu je pak kovová R.I.S. lišta, která plynule pokračuje na předpažbí. Spodní část těla je naopak z klasické lité hliníkové slitiny. Oba dva díly jsou však velmi precizně zpracovány a mají naprosto shodnou povrchovou i barevnou útvaru. Modro-šedé tělo jednoduše vypadá jako u ostré zbraně. Trochu mě mrzí absence jakéhokoliv ražení, vyjma značek na přepínači režimu střelby.

Mě osobně se provedení těla velmi líbí. ICS nabízí i verzi s pískovým tělem.

Pažba zbraně je celoplastová a opatřena relativně tvrdší pogumovanou patkou. Materiál pažby je velmi odolný ABS plast, který už od pohledu něco vydrží. Pažba sice není vyrobena z jednoho kusu, ale i tak je pevně smontována a přidělána ke kovovému kloubu. Tento kloub je pevný a při běžném užívání by nemělo hrozit riziko poškození. Stejně tak zámek pažby je ocelový a tedy méně náchylný na poškození. Velkou zajímavostí je to, že po odklopení pažby vidíte zadní část mechaboxu.

Což není dle mého úplně ideální, ale je to cena za zachování reálných rozměrů zbraně, čehož si vždy velmi cením. Je na to však potřeba myslet, protože neopatrný náraz při sklopené pažbě může být pro mechabox velmi nepříjemný. Hlavně ve chvíli, kdy vás napadne si zbraň se sklopenou pažbou opřít o zem hlavní vzhůru.

Jelikož je tato verze vybavená R.I.S. lištami, očekává se, že ji osadíte nějakým puškohledem či kolimátorem. Z toho důvodu je na pažbě odnímatelná lícnice, kterou jsem zhodnotil jako velmi praktickou. Velmi chytře je proveden záchyt sklopené pažby. Je přišroubován k předpažbí a v pažbě je vložka z tvrdého plastu, která do záchytu zapadá.

Věřím, že vám vydrží dlouho. I kdyby se po delším čase oběhala, lze prostě vyměnit jen vložku.

Pažbička nepřináší nic revolučního. Oproti standardním verzím SG od ICS je to tvarovaná pažbička s prvky moderní ergonomie, ale nic převratného. Prostě poctivá plastová pažbička s kovovou patkou.

Předpažbí zbraně je naopak kovové. Je tvořeno blokem čtyř montážních R.I.S. lišt. Samozřejmě, předpažbí je rozděleno na horní a spodní díl, vzhledem k tomu, že se do něj ukládá baterie. Rozebrání předpažbí je až dětsky jednoduché. Horní díl předpažbí totiž drží dva zámky, k jejichž otočení je nutný plochý šroubovák. Naneštěstí, ICS nelenilo a tak v přední části sejmete imitaci regulátoru plynů a za pomocí ní už lze se zámky snadno otočit. Nemusíte proto sebou tahat žádné nářadí.

Po odklopení horní části předpažbí mě velmi mile překvapilo vyztužení horního dílu předpažbí ocelovým rámem z lisovaného plechu. Celému dílu to dodává pevnost při zachování nízké hmotnosti. Lišty jako takové, jsou totiž pevnou součástí horního dílu. Spodní díl, se spodní lištou, je naopak pevně ukotven mezi tělem a muškou. V předpažbí je pro baterii dost prostoru. Není problém použít dva pruty Ni-Mh baterie, stejně jako klasických dlouhých hranolů Li-Po baterií. Velmi se mi líbí jak přístupnost malého konektoru na připojení, tak výměnná plochá pojistka. Na kabeláž je ve zbrani dostatek místa. Lze použít jak prostor nad hlavní, tak pod ní.

Velmi se mi líbí provedení horní lišty na vrchním dílu předpažbí, která krásně doléhá k horní liště na závěru, že na první pohled vypadá jako dlouhá, přes 40 cm měřící, R.I.S. lišta.

Spodní díl předpažbí lze samozřejmě také vcelku snadno odmontovat, ale neviděl jsme k tomu moc důvodů a proto jsem to nezkoušel. V návodu je to ovšem popsáno.

Když jsme zmínili hlaveň, tak vnější kovová hlaveň u SG551 je u všech verzí z jednoho kusu, zasazená do těla a pojištěna čepem. Nejinak je tomu i u této verze. Hladká kovová trubka je na konci tvarována a opatřena kovovým tlumičem výšlehu plamene, pod kterým je 14 mm levotočivý závit. Pokud bych měl něco zmínit, je to jistě blok mušky. Blok mušky drží na hlavni také za pomocí čepu a osazení na hlavni. Z praxe mohu říci, že než sundavat celý blok, je lepší si koupit novou hlaveň i s blokem. I to je důkaz pevného připojení.

A tu samozřejmě ICS nabízí, v rámci setů předpažbí, pokud chcete mít delší či kratší hlaveň, než je vaše stávající.

Celý blok je taktéž kovový a vybaven okem na popruh a nezbytnou muškou. Přes tu se míří vcelku pohodlně, byť na této zbrani ji vzhledem k absenci hledí asi moc nevyužijete.

Samozřejmě má verze LB MRS také možnost sklopení fluorescenční mušky, pokud chcete mířit přes klasickou mušku. Což v praxi moc ale moc dobře nejde, vzhledem k liště na předpažbí.

Zmíním ještě nezbytné ovládací prvky. Ty jsou do jednoho kovové.

Přepínač režimu střelby je oboustranný, pojištěn červíkem a oproti reálné předloze má jen tři polohy (jednotlivé, automat a zajištěno). Skutečný SG550 má totiž i režim tří rané dávky. Přepínání mezi polohami je na můj vkus velmi tuhé, ale pokaždé poznáte, že jste ve správné poloze.

Uspokojivě hodnotím funkční záchyt závěru. Páka závěru je u novějších modelů s kovovým tělem a plastovou tvarovanou krytkou moderního vzhledu. Původní modely totiž měli starý typ čistě kovové natahovací páky. Jenom takový kovový čep s kuličkou. Tenhle typ vypadá lépe. Nicméně jeden z drobných neduhů této páky přetrval dodnes a je potřeba si na něj dávat pozor.

Problém natahování páky závěru je v tom, že ji lze natáhnout jako u ostré zbraně, tedy až do zadní polohy, kde vám ji záchyt zachytí. Což je z hlediska realismu fajn. I z praktického hlediska, protože seřizování hop-up je tak mnohem pohodlnější. Problém ovšem může nastat při uvolnění záchytu. Páka je totiž velkou silou vymrštěna vpřed a zastaví ji až hrana ocelového těla. Občas se tedy může stát, že se vám páka po nárazu ulomí (stejně jako třeba u některých levných modelů MP5). Není to žádná hrůza, vše se dá opravit, ale je to škoda. Je potřeba si na to dávat pozor.

Prevence je samozřejmě jednoduchá. Nikdy nepouštějte páku závěru jen tak. Odjistěte záchyt a přidržte páku.

Spoušť s lučíkem jsou funkční a jednoduché prvky. Lučík je navíc výklopný pro lepší manipulaci v rukavicích. K lučíku je upevněn záchyt zásobníku. Ten funguje stejně jako u zbraní typu AK. Není na něm co pokazit.

A nakonec zásobník. Ke zbrani jsou dodávány dva, jak už bylo výše zmíněno. Oba zásobníky jsou plastové a průhledné. Nízkokapacitní zásobník je na 40 ran a má velmi pěkně provedenou imitaci nábojů v zásobníku. Vysokokapacitní zásobník je zase na 400 ran, nemá žádnou imitaci nábojů, ale díky průhlednému plastu hned víte jak na to jste s municí. Oba zásobníky mají bezproblémovou funkci a lze je spojit dohromady. Teď něco k rozebírání zbraně.

Rozborka SG551 je velmi snadná. Stačí vyndat jeden čep v přední části těla, zmáčknout horní pojistku na kloubu pažby a zbraň se vám rozpadne na dvě části. Tedy, musíte si dávat pozor na kabel s konektorem na připojení baterie. Jinak to je asi jedna z nejjednodušších rozborek mezi elektrickými zbraněmi, pokud nepočítáme zbraně typu M4 s dělenými mechaboxy. Po tomto rozebrání vám zůstane spodní díl těla s pažbou a mechaboxem v jedné ruce a horním dílem s hlavní v druhé. Takže na práci úplně ideální.

Vnitřek zbraně je ideální na základ. Mechabox verze 3 se 7mm kluznými ložisky, chromovaný válec, polykarbonátový zesílený píst s kovovým zubem a plastovou protitlakou hlavou pístu s osmi otvory. Hlava válce plastová s kovovým nosem, plastová tryska a samozřejmě zátěžová kola, včetně zesíleného kuželového kola. Motorek je ve zbrani zátěžový střední. Trn je základní a pružina je pravděpodobně ICS M120 nebo M130 (vzhledem k výkonu).

Hop-up je ve zbrani plastový s plynulou regulací. Díky velkému výhozímu okénku je dobře přístupný. Hlaveň má pak délku 455 mm. Výsledný výkon s těmito všemi vymoženostmi je 130 m/s. Což je na základní zbraň moc hezký parametr.

Celkově není této zbrani zase tolik co vytknout. Je potřeba si dávat pozor na páku natahování závěru a smířit se s o něco dražšími zásobníky (o to lépe vypadajícícmi). Na druhou stranu, SG551 LB MRS má špičkový výkon, dobré provedení a snadnou rozborku. ICS navíc nabízí mnoho variant této zbraně, včetně provedení v pískové barvě. ICS SG551 je jeden z těch kousků, které na bojišti člověk neuvidí každý den a i doma na poličce vám udělá parádu.

Cena zbraně ICS SG551 LB MRS je na airsoftshop.cz přijatelných 8.236 Kč ve standardní záruce, nebo pak o 400 korun levnější, v rámci dekorační slevy.

A pokud by vás zajímala celá aktuální nabídka zbraní ICS SG, najdete ji ZDE.


Vydáno: 3.2.2016 10:41 | 
Přečteno: 12126x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, ICS SG551 LB MRS
Jedná se o spodní šroub na předku předpažbí co přidržuje spodní díl ris montáže ke zbrani. momentálně to mam nahrazeno šroubem s podložkou a elektrikářskou páskou abych zajistil rovnost předpažbí.
icon odpověděl(a)
To je hodně zvláštní, protože většinou nejsou tak snadno vyndat a navíc mají pojistnou pružinku. U téhle MRS verze jsem čep vyndal skutečně s námahou. V týmu máme dvě SG551 a přiznám se, zrovna s tímhle problémem jsme se nesetkali.
Což neznamená, že by se to nemohlo samozřejmě stát.
, ICS SG551 LB MRS
S pákou závěru souhlasím také se mi po delší době zlomila a dále bych si dával pozor na přepínače střelby dají se docela lehce ztratit to samé na šroub co drží předpažbí ve spodní části u hlavně ten jsem ztratil první den na akci a je bohužel nesehnatelný tak jako většina dílů na tyto zbraně a když už jo tak objednávat ze zahraničí. Jinak musím uznat že parádu vážně nadělá jak spolehlivostí tak vzhledem, na akci až na tu mou jsem zatím nikde žádnou nepotkal. až na neduhy absence náhradních dílů mohu doporučit je přesná, krásná a spolehlivá. 1
icon odpověděl(a)
U přepínačů netuším, ale bude to asi stejně problémové jako přepínače na MP5 a G36. Prostě si na to člověk musí dávat pozor, ale každá zbraň má něco. 5

Co se toho šroubu týče, který konkrétně myslíš?

Díly jsou většinou na objednávku, ale na BASu se povětšinou nějaký ten díl najde. Když ne, tak se bohužel musí objednat a chvíli to trvá, protože to jede přímo od výrobce.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků