Fórum
Kategorie: Elektriky

Warrior-JG W3 SG/1S

Warrior-JG W3 SG/1SV dnešní době vládnou bojištím útočné pušky. Ale nebylo tomu tak vždy. V poválečném období totiž čtyři dekády vládly bojištím bojové pušky, než byly nahrazeny. Ačkoliv útočné i bojové pušky mají mnoho společného, odlišuje je v zásadě to, že útočné pušky jsou vhodnější pro automatickou střelbu a bojové pušky mají zase výkonnější náboj. A jelikož já sám miluji bojové pušky, zbraně z dob mnohem civilizovanějších, přiblížíme si dnes v recenzi repliku jedné z těch nejznámějších, dodnes používané v mnoha armádách na světě.

Řeč je o slavné G3, která byla vyvinuta v padesátých letech a po boku pušek jako M1 Garand, M14 či FN FAL se i ona stala klasickým představitelem poválečných západních armád a mnoha dalších. G3 se ve velkém nejen vyvážela, ale později začala i licenčně vyrábět v mnoha zemích mimo Evropu. Vznikly tak různé verze na míru šité jednotlivým armádám. I to pomohlo k rozšíření věhlasu této zbraně a zároveň přispělo k její postupné modernizaci, aby mohla být využívána i dnes, v konkurenci moderních útočných pušek.

Nicméně na airsoftovém trhu není mnoho replik G3. Nikdy ani nebylo. Nejprve dlouhá léta nabízela varianty G3 jen Tokio Marui. Vždyť první její manuální modely G3A3 a G3A4 jsou už z roku 1987 a elektrické verze přinesla už v roce 1994. Teprve po roce 2003 se začaly objevovat nové značky, i když je pravdou že zase tolik jich nebylo. Tuším že byly jen tři. Tak jakou G3 si můžete dnes pořídit, aby to mělo smysl? Velmi kvalitní a populární G3 od Classic Army je v současné době k nesehnání, takže pokud chcete G3 a potkáte jí, berte jí. G&G je taktéž těžko sehnatelná, ale je modernější, což je vykoupeno o trochu vyšší cenou. Co Marui G3? Uznejte, že to už je přeci jen hudba minulosti. Co tedy zbývá? Na poli modelů G3 se naneštěstí objevila naše oblíbená „Čínská Marui“ tedy J.G.Works, které přineslo do nového tisíciletí asi nejrozšířenější a nejznámější repliky G3. Ano, tu repliku G3, kterou používá asi většina fanoušků této zbraně, i proto, že J.G.Works jako jediná značka nabízí bezpočet variant, od G3 až po moderní verze FS51. Já si proto pro dnešek vybral variantu s výsuvnou pažbou. Warrior-JG W3 SG/1S.

Co se obalu týče, J.G.Works se už pochlapilo, takže nechybí ani nápis, ani logo této značky. Barevná krabice je pevná, uvnitř polstrovaná pěnou. Zbraň je tedy v absolutním bezpečí a krabice je ideální pro dlouhodobé uložení nebo přepravu. Dále v krabici najdeme baterii Ni-Mh 8,4V 1100 mAh, nabíječku, vzorek kuliček co nestojí za řeč a samozřejmě podrobný obrázkový manuál v anglickém jazyce.

Puška jako taková je na první pohled pěkná, přestože je zbraň vyrobena převážně z plastu. Je to zbraň klasického vzhledu s výsuvnou pažbou a dvojnožkou, ovšem díky těmto dvěma elementům není zrovna ideálně vyvážena. Ale dvojnožka by měla jít bez problému sejmout. Ergonomie držení a lícení taktéž není ničím zajímavá, snad jen pro někoho může působit pažbička robusněji. Jedinou drobnou vadou na kráse je to, že SG/1S občas nese stopy drobných škrábanců, což ale pro zbraně v této cenové hladině není nic neobvyklého a navíc si toho na první pohled nikdo nevšimne. Nicméně na délku má zbraň 83 cm a s vysunutou pažbou 102 cm. Váha je příjemných 3,1 kg. V rámci airsoftu je to víceméně standard. Koukněme proto blíže a hledejme něco nestandardního.

Samozřejmě s ohledem na to, že modely G3 už nikdo vlastně nevyrábí, je možná i tato zbraň ve své podstatě nestandardní a atypická.

Tělo zbraně je rozděleno podobně jako originál na dvě části. Vrchní část pouzdra závěru se zásobníkovou šachtou a poté spodní díl s přepínačem režimu střelby, spouští a pažbičkou. Tělo je už v základu vyrobené tak aby mělo konstrukční pevnost, která není tolik závislá na materiálu. Přestože je horní část ze dvou dílů, není rozebiratelná. V horní části se nachází výhozí okénko, které zároveň kryje seřizování hop-up mechanismu. Stačí natáhnout natahovací páku a okénko se otevře.

Naopak spodní díl je mnohem zajímavější. Na levé straně naleznete přepínač režimu střelby s písmeny značící jednotlivé režimy. Samozřejmě že po německy, tedy "E" jako "Einzelfeuer" – jednotlivé rány, "F" jako "Feuerstoß" – automatická dávka a "S" jako "Sicher" – zajištěno. Je to samozřejmě přepínač, který můžete najít u starších verzí zbraní typu MP5. Není tedy oboustranný, o to více je spolehlivý. Velmi pohodlně se přepíná a plynule přecvakává, takže i poslepu můžete neomylně nastavit správnou polohu. Samozřejmě na zbrani nechybí ani logo JG včetně sériového čísla. Součástí tohoto dílu je i lučík. Druhou částí spodního dílu je ergonomická pažbička s lehkým zdrsněním povrchu. Je velmi pohodlná a stejně jakou z braní typu M4 i zde je odšroubovatelná patka, která drží motorek. V patce je samozřejmě červík pro regulaci přítlaku motorku.

V zadní části těla drží výsuvná pažba. Celý blok pažby je upevněn na dvou čepech. Vodící tyče pažby jsou kovové, stejně jako patka, jejíž povrch je zdrsněn a pogumován. Nedokážu objektivně říci, jak pohodlně se s ní lící. Očekával jsme, že malá patka nebude úplně ideální, ale překvapivě je to pohodlné, jen je to zkrátka nezvyk. Co ovšem není příjemné, je určitá tuhost při vysouvání a zasouvání pažby. Nemohu s jistotou tvrdit, že to je vada zbraně, nebo jen jednoho konkrétního kusu, na druhou stranu, výsledkem je to, že pažbení se nijak nehýbe, neviklá a drží pevně jako skála. Podle mě je jinak pažba velmi pěkně provedena a je plně funkční. Navíc po levé straně je velké kovové oko na popruh.

Pokud něco chválím, je to fakt, že pažba má zjev klasické výsuvky pro G3, nikoliv jen jakou si variaci na MP5 pažby.

Předpažbí zbraně je plastové, podobně jako u originálu. Má lichoběžníkový profil a pohodlně se drží...i když úplně pohodlně ne. Pokud mi něco vadí, je to dvojnožka. S dvojnožkou je totiž předpažbí velmi široké a i když dvojnožky drží sklopenou pozici, stejně se trochu hýbou, když zbraň držíte.

Osobně, pokud nemáte důvod dvojnožku používat, odmontoval bych je. Je to otázka jednoho šroubu.

V předpažbí je samozřejmě úložný prostor pro baterii s malým konektorem. A nutno podotknout, že prostoru je tam vcelku dost, takže není problém tam dostat libovolné typy Ni-Mh baterek (SP a různé tyčové) a Li-pol baterie se taktéž pohodlně vejdou. Předpažbí drží na jednom čepu, stejným způsobem jako předpažbí i MP5. Překvapivě drží dost pevně. Na levé straně je navíc další kroužek pro montáž popruhu. Nad předpažbím pak najdeme už jen natahovací páku závěru, která má velmi dlouhý chod, ale umožňuje zaseknout páku v zadní poloze, pro pohodlnější regulaci hop-up mechanismu.

Celé předpažbí kryje vnější kovovou hlaveň. Ta je pevně uchycena a na první pohled to nevypadá, že by se mohla nějak zásadně hýbat. Na konci hlavně pak nalezneme nepojištěný tlumič výšlehu, který má 14 mm levotočivý závit.

Co se detailů týče, k dvojnožce už není třeba moc dodávat, je celokovová a lze ji snadno vyklopit.

Na vnější hlavni je blok mušky, který je kovový a muška jako taková je neseřiditelná. Naopak hledí lze seřídit. Obojí je ve stylu MP5 mířidel. Na levé straně tohoto bloku je kovové oko na popruh.

Poslední částí zbraně je kovový, vysokokapacitní zásobník. Ten je na 500 ran. Provedení je vcelku standardní, je to pěkný zásobník, s možností dotáčení nejen podávacím kolečkem, ale také přiloženým klíčkem. Funkčně je zásobník spolehlivý, byť dotáčení je trošičku tužší, než je tomu obvyklé třeba u King Arms. Co je však neduh všech zásobníků pro G3 je záchyt zásobníku. Ten je totiž plastový, s malým zobáčkem a tedy se může stát, že při neopatrné manipulaci ho můžete ulomit. Ale zase, je pravdou, že pokud se umíte ke zbrani chovat slušně, riziko je minimální. Víc o vnějšku zbraně nemá smysl psát. Co vnitřek?

Vnitřek zbraně je klasický základ. Očekávejte klasický kovový mechabox verze 2 v základní konfiguraci. Jelikož se nejedná o nic převratného, nebudu se zde nijak rozepisovat. Hop-up mechanismus je plastový, ale velmi pohodlně se reguluje. Bronzová hlaveň o délce 450 mm nabízí slušnou přesnost a výsledný výkon 115 m/s s 0,20g kuličkami není nic neočekávaného. Zkrátka je to základní elektrika.

Zhodnotit Warrior-JG W3 SG/1S můžeme dvěma úhly pohledu. Ten první jasně říká, že zde se jedná o levnou elektrickou zbraň, která parametry zas tak neoslňuje, jako spíše cenou. Provedení je průměrné, neurazí, ani nepřekvapí. Výkon taktéž odpovídá běžným AEG zbraním. Druhý pohled ovšem naznačí, že je nutné si uvědomit, že pokud v dnešní době chcete repliku pušky G3, jakékoliv verze, budete muset sáhnout po J.G.Works. V této cenové hladině totiž naleznete množství modelů a variací, včetně verzí kratších, nebo verzí s R.I.S. předpažbím. A to už svým způsobem stojí za to.

Warrior-JG W3 SG/1S můžete zakoupit na Bohemia Air Soft za 3538 Kč ve standardní záruce. Pokud vám ale nevyhovuje tento model, můžete si vybrat z široké palety dalších variant replik pušky G3 od J.G.Work ZDE.


Vydáno: 5.4.2016 17:30 | 
Přečteno: 10581x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků