Fórum
Kategorie: Plynovky

APS brokovnice CAM870M SF

APS brokovnice CAM870M SFAirsoftové brokovnice. Kategorie zbraní, která nabízí širokou paletu technických řešení a zajímavých designů. Co je ale hlavní, mnoho z nich už dokáže imitovat největší přednost brokovnic, tedy střelbu většího množství projektilů na jednu ránu.

V současnosti najdeme na trhu několik principů, které dovolují vystřelit více projektilů na jednu ránu. Průkopníkem na poli brokovnic byl dlouhá léta Maruzen. Ještě v 80. letech představil manuální brokovnici na patrony. Jeho Remington M870 Wingmaster střílel čtyři kuličky najednou z imitace brokové patrony. Na počátku 90. let vyměnil Maruzen manuální pohon za plyn a jejich brokovnice dovolovaly vystřelit až pět kuliček z každé patrony. Vrcholem byl plynový Maruzen Remington M1100 s blowback mechanismem, který střílel poloautomaticky. Další vývoj ovládl Marui v druhé polovině 90. let, kdy představil své, dnes již klasické, manuální tříranné brokovnice, které používaly imitaci patrony jako zásobník. Asi nejslavnější model Marui SPAS12 se na dlouhou dobu stal vysněnou zbraní mnoha hráčů. V novém tisíciletí se na poli brokovnic moc nedělo, ale po roce 2010 se to změnilo. Objevily se dva nové systémy. První byl od APS, který věrně imitoval skutečné pumpovací brokovnice, včetně reálně fungujících patron (tedy košíček v patroně, který vymrští cca 12 kuliček). Druhým byla nedávno představená elektrická brokovnice od Marui, která prakticky vzala mechanismus ze svých manuálních brokovnic a dala mu elektrický pohon. Takže tím bych uzavřel bleskové historické okénko a podíval bych se na realističtější provedení z poslední doby, zmíněný systém APS CAM870, který byl poprvé představen na počátku roku 2014. Z řady brokovnic od APS mě zaujala asi nejpraktičtější CAM870SF zvaná též „Zombie Hunter“.

Je vám jasné, že až budu mít chvíli, podíváme se na historii airsoftových brokovnic trochu podrobněji a opět si něco povíme o těch nejzajímavějších modelech a systémech.

APS CAM870SF je dodávána v barevné kartonové krabici, uložena v papírovém výlisku, podobně, jako ostatní zbraně od APS. Příslušenství dodávané ke zbrani je vcelku bohaté. Kromě zbraně, dvou kusů patron a CO2 plničky na patrony, najdeme dále záchytnou síťku na patrony a 50 kusů plastových košíčků a papírových záslepek. Nechybí samozřejmě ani nezbytný anglický návod k použití.

Dobře, tady si dovolím poznámku. Příslušenství vlastně není vůbec bohaté! Proč jsou v balení jen dvě patrony, když jich brokovnice pojme více? Záslepky a košíčky chápu, to je spotřební zboží, ale pouhé dvě patrony APS neodpustím. Nemít možnost si brokovnici plně nabít hned po koupi, to je prostě špatně.

Nemyslím si, že jsem držel v rukou realističtěji působící brokovnici. Na omak, na váhu i na vzhled, zcela jistě ne. Délka 59 cm a váha 2 kg (cca 4,5 lb) odpovídají reálné brokovnici Remington M870 bez pažby se 14ti palcovou hlavní ráže 12 v nenabitém stavu. Fakticky tak není brokovnice zas tak těžká a její délka dovoluje špičkovou manévrovatelnost v uzavřených prostorech. Pohled do široké hlavně nebo nábojové komory dává snadno pocit, že vám možná nepřišla airsoftová zbraň. Naštěstí, opak je pravdou. Ale podívejme se nejprve na tuto krásku z venku, než se dostaneme k vnitřku.

Mnoho lidí to netuší, ale desing brokovnice Remington M870 není už řadu let pod patentovou ochranou, takže jak v případě ostrých (Čínské Norinco), tak i airsoftových zbraní najdeme mnoho brokovnic se stejným tvarem. Celá brokovnice je samozřejmě v celokovovém provedení s plastovým pažbením. Tělo je z jednoho kusu, stejně tak hlaveň a nábojová trubice pod hlavní. Lučík se spouští též. Všechny tyto díly jsou pevně spojeny a na zbrani se nic nehýbe. Tedy nic co by nemělo. Celkově tak má tato brokovnice velkou pevnost a odolnost. Na levé straně těla najdeme ražení CAM870 a logem a také laserem velice nenápadně vypálené sériové číslo a typ zbraně. Na lučíku pak najdeme opět velmi nenápadné laserem vypálené ražení výrobce APS.

Pažbení je vyrobeno z kvalitní tvrdého plastu též v matně černé barvě. Ergonomická pažbička je z jednoho kusu a bude se velmi pohodlně držet jak střelcům s menší rukou, tak s medvědí tlapou. Na její vrchní části je oko na popruh. Pumpovací předpažbí má drážkování pro lepší úchop, jinak má ale čistý design. Opět je vyrobeno z jednoho kusu a připojeno ke kovovému táhlu.

Na čele nábojové trubice najdeme kovové oko na popruh, kónickou kovovou hlaveň zase zdobí mosazná muška. Vzhledem ke své délce a určení, nemá tato brokovnice žádné hledí.

Pokud se podíváme na samotné patrony, tak ty jsou délky 55 mm, takže jsou oproti reálným patronám logicky kratší. Plášť je plastový, kování zase kovové. Do brokovnice se vejdou 4 + 1 patrona. Ale k patronám se ještě dostaneme, protože je na čase si říci něco o mechanismu této brokovnice.

Mimochodem, patrony lze samozřejmě dokoupit samostatně a to i v jiných barvách.

Celé kouzlo APS CAM870M SF je v tom, že s touto brokovnicí manipulujete zcela identicky jako s ostrou brokovnicí. Tak věrný to je model. Patrony skutečně nabíjíte do trubice pod hlavní, stejně efektně, jako to můžete vidět ve filmech. Pohybem předpažbí vyhodíte vystřelenou patronu ven a pohybem vpřed zase nabijete další. Co je ještě lepší, že princip fungování brokových patron je také velmi podobný reálným. Zkrátka, tohle je ta nejrealističtější imitace brokovnice, jakou si můžete přát.

Samozřejmě, má to vše svá „ale“ nicméně k tomu se ještě dostaneme.

Celá řada brokovnic CAM870 v tomto ohledu funguje stejně. Samotná brokovnice je jen zařízení, které svým spouštěcím mechanismem iniciuje patronu, tedy odpálí ji. Je to stejné, jako v případě airsoftových granátometů. Jádro všeho je ale přímo v patroně, která obstarává pohon kuliček.

Zde je jasná první výhoda. Pokud se něco pokazí, tak jedině patrona. A je rozhodně lepší opravit/vyměnit patronu, než řešit poruchu zbraně. Zvláště v poli to má své váhody.

Spoušťový mechanismus v tomto případě nemusí být nijak super laděný, když musí zajistit jen pohyb úderníku. Přesto je u této zbraně mechanismus z kovu. Výrobce navíc myslel na to, že asi nebudete chtít v boji sbírat vylétávající patrony, takže dodává záchytnou síťku na patrony, kterou k brokovnici velmi snadno připojíte. Tím zabráníte jejich hledání a také případnému poškození a znečištění patron.

Patrony pro tuto brokovnici jsou opakovatelně použitelné. Uvnitř patrony je nádržka na CO2, dále prostor pro kuličky. Patrona funguje velmi podobně jako skutečná broková patrona. Nádržku na plyn si představme jako výmetnou náplň. Před ní je kontejner (tzv. košíček). V tom jsou pak samotné kuličky a nakonec záslepka, aby kuličky z patrony nevypadly. Při výstřelu úderník odjistí ventilek v patroně a plyn pak vytlačí košíček (který pak tlačí kuličky) směrem ven. Záslepka je z papíru a je samozřejmě snadno proražena. Toť celé kouzlo. Do jedné patrony se má vejít 12 kuliček, ale mě se vždy podařilo vměstnat jen 11 kulí. Váha bude ideální 0,20 g. Ale zaručuji vám, že mířit skutečně nemusíte a přizná vám každý.

Aby to nebylo tak snadné, tak plnění patrony není proces na pár vteřin. Plnička na CO2 je dosti specifická a rozměrná. Když už máte patronu naplněnou plynem, je nutné vložit košíček, nasypat kuličky a nakonec dát záslepku. Stručně řečeno, pod palbou si patronu rozhodne nanaplníte, takže jich musíte mít v zásobě dostatek.

Chtěl bych ale upozornit, že APS zapracovalo už během minulého roku na plnění patron plynem. Uvedlo nový typ patron, které lze plnit klasickou malou plničkou pro CO2 a vy tak už nemusíte tahat rozměrnou a nepraktickou plničku, jaké je obsažena u této brokovnice. Je to o dost praktičtější, zvláště pro fungování v polních podmínkách.

Pozornému čtenáři ale asi dvě důležité věci, které mohou být svým způsobem hodnoceny jako zápor této úžasně realistické brokovnice.

Za prvé, takové množství kuliček zcela jistě nemůže být vedeno skrz klasickou 6 mm hlaveň. A je tomu tak. Brokovnice nemá vnitřní hlaveň, ale stejně jako skutečná brokovnice jen širokou hlaveň o průměru 17,5 mm. Takže na vás skutečně vylétne oblak kulí s rychlostí kolem 80 – 85 m/s. Je snad i logické, že tato brokovnice nemůže mít žádné zařízení, simulující hop-up mechanismus. Proto je i její dostřel velmi omezený. Efektivní dostřel je do 20 metrů. Dál prostě kuličky ztrácejí energii a je nutné střílet s náměrem. Prostě brokovnice.

Druhou věcí je, že na nabití každé patrony potřebuje kromě plynu a kuliček i košíček a záslepku. A ty samozřejmě po boji asi sbírat nebudete, navíc mohou být i poškozené a tedy způsobit zaseknutí zbraně či nefunkčnost patrony. To znamená, že provozní náklady jsou o to vyšší.

Takže jak bych měl hodnotit tenhle kousek? Je to neuvěřitelně realistická zbraň. Pocit ze střelby je nepřekonatelný a už samotná manipulace s touto brokovnicí je zábava. Především nabíjení patron a jejich výhoz při střelbě, který vás díky záchytné síťce nemusí trápit. Velkou výhodou je množství vystřelených kuliček a tedy velká šance zásahu. Nízká kapacita zásobníku a dostřel ovšem limitují tuto brokovnici především k boji v budovách a na krátké vzdálenosti. Nicméně hlavní nevýhodou zůstávají provozní náklady (tedy spotřeba košíčků a záslepek) a složité plnění patron. V Asii je tento typ brokovnic populární na soutěžní střelbu, ovšem v našich podmínkách vidím její užití spíše jako záložní zbraň pro boj v budovách, kdy můžete protivníka velmi nepříjemně zaskočit. Mimo airsoftový boj se jedná o skvělou zbraň pro zábavnou střelbu na cokoliv, co vás napadne.

APS CAM870M SF lze pořídit za 11109 Kč ve standardní záruce na Bohemia Air Soft, nebo pak s dekorační slevou 500 Kč.

A pokud vás nezaujal tento model, pak nabízí APS i další modely, od kratších verzí, až po klasické verze ve dřevě, nebo sportovní varianty.


Vydáno: 22.3.2017 14:11 | 
Přečteno: 13076x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, -
Tak to vypadá luxusně, ale pro praktický použití při airsoftu to bude asi dost drahá střelba, asi to budou používat jenom týmy co si hrajou na ňákou reálnou jednotku a chtěj mít všechno co nejrealističtější. Ale je super že někdo ještě experimentuje a zkouší přijít s novym principem jak ty kuličky vystřelit, divim se že ještě nemáme ňákej AS systém na bázi flobertky (samozřejmě slabší) kdy by to fungovalo na bázi palný zbraně bez všech těch otravnejch součástí jako jsou písty, ozubený kola, motory, nebo plynový bombičky.
icon odpověděl(a)
Vymýšlet nový sysém není legrace. Navíc v mnoha případech se v airsoftu pouze oprašují starší systémy a řešení jako v tomto případě.
Do roku 2000 existoval systém "Cassiopea" pro revolvery Tanaka. Kulička i plyn byli v patroně. Jenže to se úplně nelíbilo úřadům v Japonsku a z hlediska zákonů to byl problém. Takže tenhle systém zapadnul - čistě kvůli úřadům - ale třeba stejný princip APS používá u své odstřelovací pušky APM50 a také u této zmíněné brokovnice.
Doba kdy se vyvíjeli různé nové systémy a řešení byla v 80. a 90. letech. Po roce 2000 přišlo jen velmi málo skutečně zajímavých technických novinek. Může za to čínská konkurence, která tlačí na cenu, ale také nasycenost trhu a vyhraněnost zákazníků, viz. nadvláda modelů řady M4. Plynové zbraně si svůj vývoj prodělali před rokem 2000 a od té doby se neobjevilo nic nového. Elektriky jsou z 90. let, ale v zásadě se také nezměnili.
icon odpověděl(a)
A nakonec, je nutné myslet právě na potíže se zákonem v různých zemích. V každém státě je dovoleno něco jiného a třeba zmíněná APM50 a brokovnice od APS jsou v mnoha státech zakázané. A to je pro výrobce problém. Musí prodat zbraní co nejvíce a proto se dnes sází na jistotu a neinovuje se. A pokud, tak za tak velké peníze, které zákazníci nejsou ochotni utratit. Až se nejlevnější zbraně budou zbraně opět prodávat v cenách pouze nad 10000 Kč, tak zbude výrobcům i na vývoj. Do té doby asi ne.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků