Fórum
Kategorie: Plynovky

Umarex EF Mark I Western Cowboy

Umarex EF Mark I Western CowboySlavný reklamní slogan říká, že Abe Lincoln možná dal lidem svobodu, ale až díky Samuelu Coltovi si byli rovni. Jiná reklama kdysi hlásala, že dříve byli jen muži silní nebo slabí. Ale Samuel Colt jejich šance vyrovnal. Asi už vám je jasné, jaké zbrani se v dnešním článku budeme věnovat...

V roce 1873 se do výzbroje americké armády dostává nový typ moderního revolveru. Oproti předchozím revolverům je novinka značně moderní, používá výkonný náboj a s přehledem drtí tehdejší konkurenční revolvery Smith & Wesson. Řeč je o Colt Single Action Army, známým též jako „Colt .45“ nebo „Peacemaker“. Jedná se patrně o nejznámější revolver vůbec, protože právě on reprezentoval zlatou éru období divokého západu, tedy druhou polovinu 19. století v Severní Americe. Revolvery Colt byly v této éře velmi rozšířené a prodávaly se od cca 15 do 200 dolarů v závislosti na typu a provedení daného modelu. Asi nejoblíbenější byly Colty v ceně kolem 25 – 60 dolarů. Na tehdejší dobu se jednalo o dobré a spolehlivé zbraně, které se podařilo překonat až s nástupem moderních pistolí. Colt SAA se vyráběl v několika variantách. „Cavalry“ model s délkou hlavně 7,5 palce byl, jak již název napovídá, určen pro jezdectvo. Verze „Artillery“ s 5,5 palcovou hlavní byla oblíbená mezi obsluhou děl a důstojníky. A nakonec „Civilian“ nebo též „Gunfighter“ s hlavní 4,5 palce byla určena jako osobní zbraň pro každého pravého muže. Existovaly i kratší verze (třeba populární „Sheriff“), ale oproti výše zmíněným typům jich bylo vyrobeno méně. Revolvery Colt navíc proslavila taková jména jako Theodore Roosevelt, Buffalo Bill, Wyatt Earp, Billy Kid, Pat Garrett, Frank a Jesse James a mnoho dalších, kteří je používali. A to jsou jen jména těch, kteří v éře revolverů žili a umírali. Není nutné připomínat jména jako George Patton, Clint Eastwood, Charles Bronson či John Wayne, kteří se také velkou měrou zasloužili o to, že sláva Coltů nezanikla ani ve dvacátém století. Až do druhé světové války se revolvery mohly pyšnit výsadním postavením v mnoha armádách světa, ale již během druhé světové války bylo jasné, že revolvery nevyhovují potřebám moderních bojů a v poválečné éře byly definitivně vytlačeny poloautomatickými pistolemi.

Pro zajímavost. Nejrychlejší střelci dokážou tasit revolver a vystřelit na cíl 5 – 6 ran za méně než 0,4 sekund. Stále s jednočinným revolverem.

Rekordy v rychlém tasení tzv. „Fast Draw“ jsou nižší než 0,2 s. Střelec musí po signálu vytáhnout jednočinný revolver, vystřelit a zasáhnout speciální balonek či terč, který je vzdálen 8 – 15 stop (cca 2,5 – 4,5 m) podle typu použité munice. Ještě o něco rychlejších časů se dosahuje při měření samotného tasení s volným startem. Mimochodem, tato disciplína se pěstuje i v rámci airsoftových revolverů.

Ač se to nezdá mnoho, myslete na to, že cílem je simulace náhlé přestřelky, která se reálně odehrávala v saloonu nebo vyhrocené diskuzi na ulici. Jen výjimečně se střílelo na větší vzdálenost. O tom, že souboje v pravé poledne jsou jen romantická fáma, vám asi nemusím nic říkat.

Bob Munden (legenda střelby z revolverů) dokázal několikrát v televizi sestřelit dva balonky vzdálené od sebe zhruba 1,5m a od střelce 2,5 m tak rychle, že tyto dva výstřely zněly jako jeden, oba balonky explodovaly současně a i vysoko rychlostní kamery měly co dělat, aby jeho tasení a oba výstřely zaznamenaly. Čas byl pod 0,2 s.

Když jsem znovu začal pro Airsoft.cz psát články o airsoftových zbraních, věděl jsem, že více než o nových prodejních novinkách chci psát o zajímavých zbraních které se jen tak nevidí, jsou zvláštní a zkrátka jiné, než šedý průměr variant pušek M4 či AK. Ale v dnešní době je těžké najít něco skutečně zajímavého. Nicméně, jednou za čas se objeví nějaká skutečně zajímavá perla. A jednou z nich je i nový westernový revolver od Umarexu, který se nedávno dostal do nabídky Bohemia Air Soft, který odkazuje na slavnou éru osidlování severní Ameriky.

Vcelku obyčejná, ale velmi pevná krabička od Umarexu je velmi podobná krabičkám jiných jejich zbraní, nicméně tvrdý karton, plně barevná obálka s převahou hnědé barvy a pěkným obrázkem revolveru dávají tušit, že zde je něco extra. A nápis na krabici, hlásající, že tato zbraň patří do série legendárních historických zbraní nás nenechává na pochybách že to bude stát za to.

A vlastně ani cena samotné zbraně nás nenechává na pochybách...

Umarex EF Mark I Western Cowboy je velmi pěknou airsoftovou replikou typického revolveru z druhé poloviny 19. století. Je to přesně ten typ revolveru, který si vybavíte, když se řekne „Divoký západ“. Přesně takový revolver chtěl mít každý, kdo si hrál na indiány a kovboje. Když jsem vyndal revolver z krabičky, byl jsem potěšen jak je těžký. Délka 27,5 cm a váha 870 g, to už je něco. Celý revolver je samozřejmě z kovu a je silně pochromován do zrcadlového lesku. Ačkoliv design tohoto revolveru působí archaicky, drží se velmi pohodlně. Naopak míření mi nepřijde příliš pohodlné. Hledí je zapuštěné v rámu zbraně a muška není v hledí skoro vidět. Ale dost už k ergonomii. Prohlédneme si tento kousek opět po částech, jak je mým dobrým zvykem.

Jinak co se obsahu balení týče, kromě revolveru, 6 kusů patron a návodu ve čtyřech jazycích není v krabičce vůbec nic. A bublinková folie se nepočítá.

Rám revolveru je velmi bytelně proveden. Dvě sešroubované části drží velmi pevně, podobně, jako je tomu u jiných revolverů. Výrobu tohoto revolveru obstarala značka WinGun, tedy výrobce neméně populární revolverů Ruger či Dan Wesson. Na konstrukci revolveru je to znát, protože provedení je velmi podobné. Je to čisté, bez otřepů, škrábanců. Jednotlivé díly jsou do sebe krásně zapasovány a perfektně lícují. Není zde rozdílu barevného či povrchového provedení. Zaoblené hrany, prostě nádhera. K rámu revolveru je upevněna hlaveň, soudě dle čepu, bude asi napasována podobně jako u Dan Wessona, s tím rozdílem, že zde je přesně sazena tak, aby se nemohla nijak hýbat. Na levé straně hlavně nalezneme vylaserovaný nápis „LEGENDS WESTERN COWBOY .45“. Neptejte se mě, proč tam není originální ražení. Umarex pravděpodobně nevlastní příslušné licence, ale nebudu lhát, až tak mi to nevadí. Tahle kráska nepotřebuje popisky, abyste věděli co držíte v rukou. Pod hlavní je pak vyhazovač nábojnic, díky kterému vytlačíte jednotlivé náboje z komory.

Osobně si nemyslím, že to je až tak potřeba, ale jinak je to modelově přesné a funkční. Mimochodem, pokud jsem dobře pátral - ale berte to pro jistotu s rezervou - tak design tohoto revolveru má na svědomí obchod Gun Heaven z Taiwanu, který s WinGun velmi často spolupracuje a navrhl už několik zbraní vlastní konstrukce.

K rámu je nutné dodat ovšem ještě jednu zajímavost. V rámu je samozřejmě uložen bubínek. Na rozdíl od moderních revolverů je pevně usazen a není vyklápěcí. Odpadávají tak problémy s kloubem vyklápění, povolováním osičky atd. Také se tak snižuje množství plynu, které uniká v přechodu mezi patronou a tryskou, nemluvě o lepší přesnosti a souososti komory patrony s vnitřní hlavní zbraně. A jelikož se jedná o skutečně raný design první generace osobních zbraní, vkládají se patrony přes vyklápěcí krytku na pravé straně zbraně.

Zde ovšem nesmí člověk zapomenout, že otáčet s bubínkem lze jen když lehce natáhnete úderník. Jen lehce, aby se odjistila pojistka bubínku. Pak lze po směru hodinových ručiček bubínkem otáčet a buď patrony vkládat, nebo naopak vyndavat.

Lučík i zbylé ovládací prvky jsou samozřejmě kovové a není na nich příliš co hledat. Stejně jako zbytek zbraně, i zde je vše čisté a krásně spasované.

Střenky jsou plastové, v hnědé barvě a je pod nimi ukryt prostor pro CO2 bombičku. Na patce pažbičky je proto velký imbus šroub, kterým bombičku dotahujete.

Velmi důležitá věc, imbus klíč není součástí dodávky!!!

Co jinak celkové ovládání a manipulace? Tak předně, je nutné si uvědomit, že se jedná o jednočinný revolver. Před každým výstřelem je tedy nutné ručně natáhnout úderník. Stejně jako ve skutečnosti, i zde se při natažení ozvou tři postupná cvaknutí, během nichž se natáhne spoušť, pootočí bubínek a úderník se zajistí v zadní poloze. Teprve poté je možné zmáčknout spoušť. Zde je další pěkný prvek a to ten, že náraz úderníku skutečně iniciuje výstřel, tedy jeho dopad otevře expanzní ventil. Je to výhodné v tom, že lze i realisticky vypustit spoušť, pokud nechcete vystřelit.

Ač se to nezdá, tento systém měl jednu velkou výhodu. Zbraň nemusela mít žádnou pojistku. Naneštěstí vzhledem k určitým omezením týkajících se i airsoftových zbraní, bylo nutné i na tento historický revolver nějakou pojistku dodělat. Takže před lučíkem, tak aby to nebylo skoro vidět, je mechanická pojistka zabraňující zmáčknutí spouště. Osobně si mi to přijde škoda, ale podařilo se ji dobře schovat a tak to až tolik nevadí. Stejný problém byl i s pistolí Glock, kde se pojistka schovala velmi podobně.

Další zajímavostí oproti jiným revolverům, je umístění kuličky v kovové patroně. Zatímco obvyklé umístění kuličky v patronách dnešních revolverů je v předu na špičce, zde je kulička vzadu, podobně, jako to mají například revolvery UHC. Je to svým způsobem takový starší design, který má svá pro i proti. Výhodou je především to, že pro nabití kuličky, není nutné patronu vyjmout z revolveru. Také jako střelec ihned víte, zda je či není patrona nabitá. Nevýhodou je zase to, že patrony jsou svým způsobem duté a tvoří součást hlavně, tedy je nutné, aby měli dobrou osu vůči hlavni. Což u tohoto pevného bubínku je a tedy není to na závadu. A také se může stát, že při plnění z plničky zatlačíte tolik, že kulička zkrátka propadne patronou.

Samotná výměna kovových patron není úplně pohodlná. Sice po naklonění revolveru patrony samy vypadávají, ale hezky po jedné. A obráceně platí to samé, nabíjíte po jedné patroně a v obou případech musíte mít úderník mírně natáhnutý, aby šlo otáčet bubínek. Takže je jasné, že přebíjení vyžaduje absolutní pozornost.

Co se vkládání bombičky týče, je to velmi pohodlné. Stačí odcvaknout levou střenku a jen bombičku vložit. Oproti jiným revolverům zde nehrozí, že by střenka upadla, protože je zacvaknutá na silných a pružných plíšcích.

Vnitřek revolveru není nutné až tak rozebírat a řešit. Hlaveň má 114 mm a díky přítlačné pružině vždy těsně doléhá na bubínek revolveru. Natáhnutí úderníku není nijak náročné a jedním prstem to zvládne i díte. Pro některé střelce bude ale velmi netypická jeho délka a poloměr jeho chodu. I to vysvětluje typické filmové držení připraveného střelce. Výkon je úctyhodných 140 m/s takže podobně jako u jiných revolverů doporučuji střílet minimálně kuličkami gramáže 0,28g. Přesnost střelby je pak překvapivě dobrá. Ale dělá to i to, že díky opětovnému natáhnutí úderníku musíte vždy znovu zamířit, což u dvojčinného revolveru není nutné.

Pokud vás zajímá, zda lze praktikovat filmovou „rychlou“ střelbu od boku, tak lze. Zmáčkněte spoušť a držte ji. Poté už stačí jen natahovat úderník. Je to super, když máte správný grif, ale když to děláte špatně, bolí vás akorát ruka. V praxi střílí revolver tak rychle, jak dokážete nabíjet, takže i fanoušci westernu mohou skutečně trénovat a pilovat schopnosti.

A co na to já? Jestli se mě ptáte, zda je tenhle revolver dobrý na airsoft, řeknu ne. Jednočinný revolver co se špatně nabíjí není ideální volbou na běžné airsoftové bojiště. Na druhou stranu, pořád si zachovává výkon a přesnost. Kdo z vás viděl Expendables, je mu jasné, že nic stylovějšího už nelze do boje vzít. Pokud jde o styl a vzhled, je to majstrštych. Vzhledem k tomu, že sehnat pěkný westernový revolver bylo dlouhou dobu možné jen od Tanaky, je tohle skvělá možnost jak si ho rozumně opatřit, s dobrým výkonem i funkcí. Věřím, že se brzo dočkáme i jiných variant, třeba klasické černé s tmavými střenkami.

Takže pokud se mě zeptáte, zda si ho máte koupit, řeknu určitě ano. Není moc pěkných věcí, kterými se můžete pochlubit nejen kamarádům na airsoftu, ale taky sběratelům, vašim ne-airsoftovým kamarádům, vašemu tátovi, dědečkovi i člověku naprosto neznalému zbraní. A ještě si z toho můžete zastřílet. Zkuste si dát tři plechovky pár metrů od vás a sestřelit je od boku...

Umarex EF Mark I Western Cowboy lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 4.134 Kč ve standardní záruce, nebo s dekorační slevou 200 Kč.

Zmiňoval jsem i existenci šesti palcové verze tohoto revolveru. Ta je také k dostání v airsoftové verzi jako Umarex EF Mark I Western Cowboy Long.


Vydáno: 28.4.2016 8:56 | 
Přečteno: 21304x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, Podmírák
Pěknej článek, pěknej kvér.
Neodolal sem a už je doma.
Modelářsky krásnej kus, ikdyž tam sou ještě rezervy. Střelecky je to taky fajn, bombička těch 80 ran dá, ikdyž tlak de dolu. Ale nevim to přesně, počítat sem přestal u pátýho válce, strašně rychle to z něj ubejvalo. Takže zatim spokojenost, je to príma hračka, až na MALÝ zklamání.

Legenda Colt SAA je hlavně pětačtyřicítka, model od Umarexu je tudíž podmírák ve velikosti cca osmatřicítky, ikdyž asi i v tý ráži existoval. Aby to byla ta správná legenda, musela by zbraň/model bejt krapet větší. Rozdíl mezi 11,43mm a 9mm je
dost znát. Škoda toho, moh to bejt opravdu pořádnej kus kvéru...
, rychlost tasení
Nemá při rychlosti tasení 0,4 sekundy být
0,4 minuty ? Díky !
icon odpověděl(a)
Ač se to zdá nepředstavitelné, tak se skutečně bavíme o desetinách sekundy. Pro příklad jak vypadá nejrychlejší tasení:
http://www.fastdraw.org/fd_draw.html
A pak Mundenovo sestřelení dvou balonků:
https://www.youtube.com/watch?v=yNJ88NVy-KI
, -
Můžu se zeptat? do této zbraně bych určitě šel, a potřeboval bych vědět pár věcí: 1.na kolik výstřelů vydrží 1 co2 bombička? 2.co bych měl při údržbě promazávat a jaký olej je nejvhodnější? předem děkuju za odpověď a přeju příjemný den :)
icon odpověděl(a)
Přiznám se, výdrž jsme nezkoušeli. Co jsem testoval, tak to bez problému nastřílelo 24 ran (tj. 4 nabití) a nebyl znát rozdíl, ale kolik to reálně zvládne dál, to netuším.

Údržba u těchto typů zbraní v podstatě není. Stačí to udržovat v nějaké čistotě, občas na pohyblivá místa stříknout špetku silikonu. Ale jinak nic víc. Ono se tam zase tolik věcí nehýbe. Rozborku tahle kráska nemá, takže běžný uživatel nemá možnost nic rozebrat.
, imbus
Imbus tam samozřejmě je, je součástí střenky.
icon odpověděl(a)
Ano, máš pravdu, tento fakt jsem opomněl a nevšimnul jsem si ho. Díky za upozornění. 1
, -
Článek super, ale jako vždycky plnej do očí bijících pravopisnejch chyb. 5
icon odpověděl(a)
Fakt se na tom pokusím zapracovat a zařídit korekturu 7

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků