Fórum
Kategorie: Zajímavosti

Historie airsoftu - Airsoftová CZ75

Historie airsoftu - Airsoftová CZ75Když chcete napsat recenzi na KJW KP09, ale skončíte zase pátráním v historii.

Člověk by neřekl, jak moc se české zbraně proslavili v airsoftu. Některé více, jiné méně, ale mnoho z nich zanechalo nesmazatelnou stopu ve světovém airsoftu. Protože těchto zbraní bylo hned několik, rozhodl jsem se trochu pátrat a rozšířit vaše obzory. Ukázat vám, že airsoft není jen běhání s puškou po lese, ale je to hobby, které má svoji vlastní historii a vývoj. Tenhle díl jsem se rozhodl věnovat české klasice, pistoli CZ75. Počátky prvního modelu sahají více než 30 let zpět. Model to byl až ze vzdáleného Japonska, což vás asi moc nepřekvapí. Nicméně ještě pár slov k CZ75 a Japonsku.
Jako vždy je možné, že né všechny informace jsou 100% přesné, protože asijské zdroje se složitě dohledávají a jedna značka vydala svůj model třeba i ve dvou či třech verzích a ideálně se ještě přeprodával přes jiné značky. Zde pak snadno dojde k záměně, kterou já už nemusím vždy rozlišit. Přesto se snažím tyto informace vždy ověřovat jak jen to je v mých silách.

Japonsko je zvláštní zemí s osobitým vkusem. Naše CZ75 není ve světě asi tak populární jako Glock nebo Beretta, ale v Japonsku to naneštěstí neplatí. Nebo minimálně dříve to neplatilo. CZ75 získala popularitu v Japonsku především v 90. letech. V roce 1991 totiž začala vycházet populární manga Gunsmith Cats. Hlavní hrdinka tohoto detektivního komixu, odehrávajícího se v USA, měla nejen charisma, ale především dvě pistole. První byla Sig P210, jež pro ní byla spíše záložní pistolí. Ona sama totiž nejraději preferovala svoji spolehlivou CZ75 (první verze), která byla také zobrazena na všech propagačních materiálech této mangy a kterou v manze často zmiňovala. Už tehdy bylo japonským výrobcům jasné, že tento model má potenciál.
Mimochodem, kdyby vás to zajímalo, tak všechny čtyři svazky této mangy lze pořídit i v češtině. Autor klade důraz na dvě věci. Zbraně a auta. A že jich tam uvidíte požehnaně a velmi detailně a realisticky zpracované. Jo a taky jsou tam občas polonahý ženský, ale to na stránce s airsoftem asi nikoho nezajímá...

A měli pravdu. Na Japonském trhu s airsoftovými zbraněmi i nestřílejícími modely měla svého času CZ75 rovnocenné postavení s věhlasnými světovými značkami jiných pistolí. A ani dnes zcela neupadla do zapomnění, byť v éře pistolí Glock či H&K a jiných moderních zbraní už to není ono. Ale my se vrátíme k airsoftu a začněme ještě o něco dříve.

První airsoftová replika pistole CZ75 nebyla nic úžasného. Vyrobila ji v roce 1987 japonská modelářská firma Light Sport. Nutno podotknout, že se nejednalo příliš kvalitního výrobce airsoftových zbraní. Možná to bylo způsobeno tím, že zbraň jste si museli sestavit a slepit, jako jakýkoliv jiný model. Samozřejmě, že neměla ani nijak závratný výkon a jako správný model jste si ji i museli nabarvit. Ale byla první střílející, tedy airsoftová! Ale dobře, pryč od hraček k nějaké skutečně airsoftové zbrani.
Tady jen připomenu, že v roce 1987 ještě nepadl sovětský svaz a i Československo bylo stále za železnou oponou. CZ75 byla v tu dobu navíc ne až tak stará zbraň, takže kombinace těchto dvou faktorů dělala v následujících letech z CZ75 velkou exotiku.

První pořádnou airsoftovou replikou byla CZ75 z roku 1988 firmy MGC (Japonsko). Celoplastový model na plyn s pevným závěrem a 22 ran byl vybaven tehdy novým mechanismem pro plynové zbraně od pana Tanio Kobayashiho, představeným už na pistoli Beretta 93R z roku 1985. Bez možnosti hlubšího pátrání nedokáži s určitostí říci, jak byl konkrétně tento airsoftový model populární, jisté však je, že měl i další modifikace. Například tzv. Custom verze CZ75 Concentrator, což byla CZ75 s kompenzátorem a dřevěnými střenkami. V té době velmi drahá a exkluzivní zbraň. Z toho lze usoudit, že ohlasy jistě nebyly tak špatné.

Dohledal jsem pak i blowback verzi od MGC, ale nedohledal jsem, kdy vyšla a zda třeba nešlo opět o model nějaké subdodavatelské značky a zda ho MGC pak jen nepřeprodávala dál pod svoji značkou. MGC navíc nabízela CZ75 jako modelovou zbraň na kapslíky, takže prostoru pro záměnu tu kapku je.

Další firmou byla Japonská firma Marukoshi. Ta taktéž v roce 1988 vydala svojí plynovou verzi této zbraně. Nicméně o této verzi je bohužel velmi málo informací, stejně jako o jejich manuálním modelu z následujícího roku, takže to berte jen jako čestnou zmínku s fotkou plynové verze. Jak je z obrázku vidno, plyn se dával do pažbičky.
Někdy v této době se objevuje i plynová a manuální verze CZ75 od Marushinu s patronami. Zde jsem našel několik protichůdnýh informací o datu vydání, nicméně to zestručním a nebudu zabíhat do detailů. Čtěte dál.

Jeden z nejzajímavějších modelů tedy přichází mezi lety 1988 - 1991. Tehdy představuje japonská firma Marushin dnes už velmi proslulou Marushin CZ75GBB Shell Eject střílející kuličky z imitací nábojnic. Jelikož byla firma Marushin dlouhou dobu úzce spjata s výrobou modelů zbraní, pokusila se v tomto konceptu pokračovat i na poli airsoftových zbraní s věrohodnými a modelářsky vyladěnými airsoft zbraněmi. Její verze CZ75 byla vyrobena z plastu, nicméně s pohyblivým závěrem vybaveným blowback mechanismem. Do kovového zásobníku zbraně s vkládaly plastové imitace nábojnic, do kterých se vkládaly kuličky, zatímco do pažbičky pistole se natlakoval plyn. Zbraň se díky tomu chovala jako skutečná pistole. Při každém výstřelu z pistole vyletěla prázdná nábojnice a do komory se díky pohybu závěru nabila další patrona. Pro fanoušky replik to byla jasná volba. Tohle je ovšem ještě první verze. Kuličky se vkládali do imitací nábojů, nikoliv prázdných nábojnic.
Existovala i manuální verze na patrony s „push cocking“ systémem, ale je zde možnost, že to byla stejná verze, jako od Marukoshi. Najít fotky těchto verzí a odlišit je, je velmi složité.

V roce 1999 byla výše zmíněná Marushin CZ75 vylepšena na model Marushin CZ75 Maxi, kde byl plyn uložen už standardně v zásobníku, jako je tomu zvykem dnes (ovšem za cenu snížení kapacity z 15ti ran na pouhých 8 ran). Po mnoha letech se pak dočkala tato zbraň komerčního znovuzrození, když ji v roce 2011 začala do Evropy opět dovážet firma ASG (pro kterou ji Marushin začal opět vyrábět). Těšila se však oblibě především u sběratelů, protože pro airsoftový boj nebyl systém s nábojnicemi příliš praktický, neb měl velmi mizernou přesnost a osm ran v zásobníku taky není hitparáda. Dnes je samozřejmě tato zbraň už téměř nesehnatelná, ale právě tato druhá verze od Marushinu je nejznámější. Rozlišit jednotlivé distribuční verze šlo snadno. Verze od ASG měla patrony chromované, zatímco Marushin je dodával ještě s hnědými plastovými. Šlo ale sehnat i kovové imitace nábojnic.
Já mám mušku sice špatnou, ale abych na pět metrů minul všemi ranami plechovku...to se mi stalo jen a pouze s touto pistolí.

Klasickou CZ75 vyráběla v roce 1996 i firma Tokyo Marui a to v manuální verzi. Celoplastová replika je klasickým zástupcem manuálních pistolí s hop-up na trhu. Pro Tokyo Marui byla tato pistole vyráběna firmou UHC na Taiwanu, která ji po světě prodává dodnes pod vlastní značkou s označením UHC M75. Rozdíl je tak pouze v ražení.

Ani věhlasná KSC ovšem nezůstala pozadu a v roce 2001 představila první blowback verzi CZ75 na trhu. KSC CZ75 1st byla standardně řešená blowback pistole, určená jako záložní zbraň pro airsoft. Pohyblivý závěr, realistická rozborka, kovový zásobník, to byla kombinace, na kterou mnoho lidí slyšelo. Jedinou drobnou nevýhodou byl nižší výkon zbraně, uzpůsobený pro tehdejší japonský trh a celoplastové provedení.

Naštěstí KSC nezaspalo ve vývoji a v roce 2010 vydalo i verzi KSC 75 2nd což byla v podstatě replika verze CZ75B. U tohoto modelu byl použit pokročilý plynový mechanismus KSC System7, vylepšen byl i vzhled s lepší povrchovou úpravou. Vrcholem celé řady byl pak celokovový model KSC 75 HW 2nd, který je na západě asi neznámější, protože použitím kovu vzrostla váha a celá pistole tak konečně působí ještě realističtěji.
Tento model nabízela jeden čas i ASG s licencovaným ražením, než přešla na model CZ75 od KJW. Takže se v určité období stávalo, že lidé kupovali zásobníky pro CZ75 od ASG, které jim nepasovali, protože měli jinou pistoli, než jaká byla v tu dobu v nabídce ASG.

Jelikož je KSC úzce spolupracuje s firmou KWA, vydala i KWA po čase svůj vlastní model CZ75, který je srovnatelný s KSC. Taktéž je to celokovový model, označovaný jako KZ75 ale je již vyráběn bez omezení, platících pro Japonsko, takže i se standardním výkonem kolem 95 m/s. Tento model od KWA do Evropy dovážel svého času německý Umarex. Mimochodem KWA v roce 2014 vydalo i celokovovou automatickou verzi této pistole, KWA KZ75 Auto.

Abysme to neměli airsoftové jednotvárné, zmíním tu i zajímavý model z roku 2009. Je od značky Marushin, která v tom roce uvedla na trh kombinovaný model CZ75 Super blowback. Byla to pistole opět na patrony, ovšem kromě toho obsahovali patrony i 7mm kapslíky. Pistole tak střílela kuličky, dělala záblesk z hlavně a ještě vyhazovala patrony. Pistole musela mít speciální nádržku na spodku zásobníku. Toto řešení je zajímavé tím, že u modelových zbraní obstarávaly kapslíky pohon celé zbraně, ale zde bylo nutné dát energii i kuličce, takže se musel celý systém úplně předělat a zkombinovat s plynem. Je to zajímavá raritka.

Posledním výrobcem, který vstoupil na pole klasické modelu CZ75 je Taiwanská firma KJ Works. Ta vydala svůj model KJ KP09 v roce 2012 a nejen že je celokovový, ale především už dovoluje dle verze použití jako hnacího plynu nejen Green Gas, ale také CO2 bombičky. V tomto ohledu by se dalo říci, že i díky nižší ceně se dnes jedná o asi nejoblíbenějšího výrobce modelu klasické CZ75 a to i přes absenci jakéhokoliv ražení. Chcete-li ražení CZ75 na této pistoli, musíte se obrátit na ASG, které tuto pistoli v licenci CZ nabízí. Takhle by se dala shrnout klasická CZ-75 v airsoftu.

Což mi připomíná, že pohonu na CO2 se v roce 2014 chytla i KWC, když vydala svoji sportovněji laděnou pistoli s označením KWC75 ve dvou verzích (KCB88 a KCB89). V podstatě se jedná o repliku sportovní italské pistole Tanfoglio T95, která z CZ75 vychází. On je to v podstatě její vylepšený klon. Celokovová blowback pistole měla moc pěkné střelecké parametry a dala se slušně ladit. Kovové střenky, možnost montáže zaměřovacích doplňků a silný zpětný ráz. To byly hlavní přednosti. Licencovanou verzi této zbraně s ražením Tanfoglia pak distribuovala značka Cybergun. Překvapivě šlo o docela populární záležitost, kterou jsem kdysi i recenzoval ZDE.

Nicméně na airsoftovém trhu nechybí ani další varianty naší populární pistole. To se ale musíme přesunout do Evropy. Vezmu to ale vážně stručně a téměř bez fotek, protože budu hovořit o modelech, které všichni znáte a všechny se stále prodávají.

Když se totiž dnes řekne CZ v airsoftu, každému se vybaví dánská firma ASG. Tato firma má v současnosti licenci pro výrobu modelů CZ75 a tedy může své modely opatřit originálním ražením. Samozřejmě toho náležitě využívá.
V roce 2008 se objevila první manuální CZ75D Compact, vyrobená pro ASG na Taiwanu. Sice celoplastová, ale s pogumovanými střenkami, reálným ražením a regulovatelným hop-up mechanismem. Krásný kousek a dodnes velmi populární manuální pistole dávala tušit, že ASG to tehdy myslelo s výrobou přesných modelů CZ75 a jejích variant vážně.

Současně s manuální verzí totiž vydává ASG také plynovou CZ 75D Compact bez blowbacku a to ve variantě na klasický GreenGas a nebo CO2 bombičky. Zvláště verze na CO2 se stala proslulá svojí spolehlivostí a vysokým výkonem za nízkou cenu. Právě v této době se rozmáhají zbraně s pohonem na CO2.
Krátce po té následuje i blowback verze - ASG CZ75D Compact GBB, tentokrát už pouze na CO2 bombičky. Blowback byl atypický, ale pevně ukotvená hlavně dávala pistoli slušnou přesnost. Ovšem tato pistole trpěla různými poruchami. Asi největším problémem bylo praskání závěru v zadní části. Výrobce se sice pokoušel dodat na trh náhradní pevnější závěry a zlepšit tak životnost pistole, ale reputace této zbraně byla již nenávratně ztracena a tak byla po pár letech stažena z prodeje. Byl to příklad nedomyšlené konstrukce a podcenění síly CO2, které klade zcela jiné požadavky na mechanickou odolnost jednotlivých dílů zbraně, v tomto případě především závěru. Dodnes netuším, kdo byl originálním výrobcem této pistole.Proti verzi bez blowback ji rozeznáte podle jinak tvarovaného zásobníku.


Všechny plynové verze CZ75D mají černé plastové tělo a kovový závěr (vzniká taktéž verze Dual tone, kde je závěr leštěný do stříbrna). Po úspěchu modelu CZ75D, přichází v roce 2010 další model, tentokrát ASG CZ75 P-07 Duty. Tento model je již celokovový, poháněný CO2 bombičkami, které se vkládají přímo do těla a je nabízen jak ve verzi blowback, tak ve verzi bez blowbacku. Jedinou nevýhodou tohoto modelu je nerealistický zásobník. Předností je naopak velmi dobrý výkon, mechanická jednoduchost zajišťující dobrou spolehlivost a s tím souvisí i nízká cena. Bohužel blowback mechanismus převzala pistole ze starších modelů pistolí a nejednalo se zrovna o standard Marui, kdy byla možnost pistoli krásně rozebrat. Nicméně to je pořád velmi slušná a spolehlivá pistole.
Ani tento druhý pokus o blowback pistoli od ASG nevyšel a nazasáhl trh citelně, byť se nejednalo o takový průšvih jako s blowback CZ75D. ASG si tak muselo zatím vystačit s rebrandovaným klasickým blowback modelem CZ75 od KSC.

V roce 2013 se na trhu objevuje další airsoftová varianta CZ75 a to model ASG CZ 75 SP-01 Shadow. Kromě manuální celoplastové verze přináší i plynový model bez blowbacku poháněný CO2 bombičkami. Tento model se může pochlubit především velmi vysokým výkonem (125 m/s) a realistickým zásobníkem. Ale zákazníci měli zájem především o klasickou blowback verzi. Na tu si museli počkat až do roku 2016. Tehdy vyšla jako plnohodnotná celokovová verze s blowback a to byla trefa do černého.

Každopádně mezitím v roce 2015 mohli hráči oslavit vydání ASG CZ P-09, kterou pro ASG vyrobila taiwanská značka KJW. Velmi pěkná celokovová pistole má postupně množství modifikací, včetně verze určené pro použití s tlumičem. Nabízeny jsou i různé barevné varianty, z nichž asi nejzajímavější jsou ty v šedém provedení. Hlavní ale je, že pistole už používá standardní blowback systém, jaký známe z jiných pistolí. Tímto modelem, posléze i blowback verzí Shadow SP-01, vstoupila ASG na pole hi-end pistolí s blowback a svoji nabídku v tomto ohledu dál rozšiřoval.

Zatím posledním počinem spolupráce ASG a KJW je taktéž velmi kvalitní, ovšem výrazně dražší, pistole CZ Shadow 2. Ano, je to druhá verze klasického Shadow. Přesná replika, jakou zbrojovka nabízí v ostré verzi. Sportovnější model v celokovovém provedení s blowback mé kromě zvýrazněných mířidel například i hliníkové eloxované střenky. Skvěle je, že ASG k této pistoli nabízí množství doplňků, díky kterým si můžete pistoli upravit na míru vaší ruce i oku.
Ostatně ASG nabízí na všechny své modely pistolí plastová pouzdra s různým způsobem uchycení a také rozličné příslušenství.

Je velkou neznámou, co nás ještě od ASG na poli modelu CZ75 a jeho variací čeká. Já ale věřím, že to bude něco zajímavého. Co mají zatím společného všechny varianty CZ75 od ASG, je kvalitní modelářský vzhled a mnoho funkčních detailů, od funkčních pojistek, zvýrazněné mušky, až po pogumované či hliníkové střenky.


Vydáno: 24.11.2021 14:51 | 
Přečteno: 2700x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků