Zdroj: https://airsoft.cz/navody/dil-1 • Vydáno: 8.5.2011 13:00 • Autor: AirSoft.cz
Úpravy krátkých vzduchových pistolí díl 1
Úpravy krátkých vzduchových pistolí
Pouze na vlastní riziko, autor návodu nenese žádnou odpovědnost za případnou nefunkčnost zbraně, či její poškození! |
Zvyšování výkonu zbraně a přesnosti.
CZ 75 P07 Duty CO2 ráže 4,5 mm BBS, nebo-li .177,
vyráběná v licenci CZUB firmou ASG
Obsah
1. Úvod
2. Seznámení s CZ 75 P07 Duty 4,5 mm ASG
3. Několik rad a zásad
4. Potřebné nářadí na rozborku a úpravy
5. Než začnete s úpravami - rozborka
6. Jak funguje CO2 pistole
7. Úpravy
8. Pružiny – mechanika
9. Píst a tryska
10. Úskalí
11. Co na závěr?
12. Vzorce
13. Technické výkresy a další obrazová dokumentace
14. Výňatek ze Zákona o střelných zbraních a střelivu č. 119/2002 Sb.
15. Adresář prodejců
16. Adresář péroven
Úvod
K napsání tohoto návodu mne vedla skutečnost, že na mnohých internetových fórech ať již o airsoftu nebo vzduchovkách vznáší mnoho uživatelů dotazy jak zvýšit výkon u CO2 pistolí, ale nikde jsem nenašel na tyto otázky jasné odpovědi a to jsem googloval i v zahraničí. Všude najdete pouze útržky, částečné rady nebo hlášky typu „už jsme to řešili“ nebo „slyšel jsem, že tohle by mohlo fungovat“ nebo „magnum z ní neuděláš“. Nikdo, ale nikde nikomu skutečně neporadil. A tak mi nezbylo nic jiného než sám zkoušet, testovat a vymýšlet. Zbrojní průkaz vlastním od roku 1996 a za tu dobu mi prošlo rukama nesčetné množství „ostrých“ zbraní, ale až nyní jsem začal pracovat se vzduchovkami resp. CO2 pistolemi.
Uvedené úpravy jsou prováděny na pistoli od výrobce ASG model CZ 75 P07 Duty 4,5 mm. Pokud však případný úpravce vše náležitě zváží, lze podobné úpravy provézt na většině CO2 zbraních. Nelze však s jistotou říci, zda tyto úpravy budou na každé pistoli zcela funkční a každý zásah je pouze na uvážení majitele takovéto zbraně, neboť jsou tyto úpravy již nevratné a ztratí záruku.
To by bylo asi vše k úvodu.
Seznámení s CZ 75 P07 Duty 4,5 mm ASG
Pistole je zcela věrnou kopií svého originálu se, kterým jsem měl tu možnost si také hrát. Pistole však nemá realistickou rozborku a není vybavena systémem blow-back, který mají většinou airsoftové zbraně, ale objevuje se i těchto vzduchových pistolí. Tyto skutečnosti nejsou vůbec na škodu, naopak. CO2 pistole se chová jinak než „ostrá“ a tudíž realistická rozborka není žádoucí stejně jako systém blow-back, který jen ubírá výkon zbraně.
CZ 75 P07 Duty na rozdíl od svých předchůdců, mám na mysli od ASG CZ 75 Compact nemá CO2 bombičku v zásobníku, zde je umístěna v pažbě pistole, což je další výhoda, protože ubyl jeden přechod plynu, jedno těsnění.
Když si koupíte výše uvedenou pistoli výrobce uvádí max. 3 J a úsťovou rychlost 120 až 130 m/ s. Realita je jiná, počítejte spíš s rychlostí lehce nad 100 m/ s max. 115 m/ s, což je s ocelovými BBS broky o hmotnosti 0,40 g cca 2,3 J a to je sakra málo. Po níže popsaných úpravách jsem se dostal na úsťovou rychlost 194 m/ s a 7,5 J.
Společnost ASG vyrábí své vzduchové pistole v licenci výrobců originálů, takže na těle takovéto zbraně najdete originální loga zbrojovky.
Několik rad a zásad
Vždy se i k CO2 pistoli chovejte jako k „ostré“ a nabité.
Nikdy na nikoho nemiřte. Používejte pouze na terčovou střelbu.
Před jakoukoliv manipulací se zbraní se ujistěte, že je vybitá.
Na CO2 zbraně nepoužívejte Konkor a podobná mazadla, která jsou agresivní k těsnění. Používejte pouze silikonový olej nebo jiný doporučený Vaším prodejcem. Jen několik součástí, lze bezpečně mazat vazelínou. Které součásti a jakou vazelínou se dočtete později.
Pamatujte, že i když se jedná o zbraň kategorie „D“ tak i zde platí Zákon a zbraních a střelivu. Mám na mysli zejména skryté nošení, střílení na veřejnosti či veřejně přístupných místech nebo v lese. Velmi lehce se můžete stát přestupcem na úseku zbraní a střeliva.
Pokud Vám jde o co nejvyšší výkon zbraně, nevolte pistoli se systémem blow-back.
Pokud Vám jde o co největší přesnost při terčové střelbě, volte raději vzduchovou pušku.
Potřebné nářadí na rozborku a úpravy
1. slabý plochý šroubovák
2. slabý křížový šroubovák
3. kleště (kombinačky)
4. kleště (sikovky)
5. pinzetu
6. nějaký „vypichovák“
7. jehlové pilníky
8. vrták 1 mm
9. vrták 1,5mm
Pro rozborku stačí pouze slabý plochý šroubovák, slabý křížový šroubovák a kleště na
vytažení pojistných kolíčků. Zbytek nářadí je potřeba k úpravám.
Také si připravte silikonový olej, vazelínu, vteřinové lepidlo, vrtačku, cca 10 nebo i víc bombiček, které obětujete na testování, nějaký hadr a hodně moc trpělivosti.
Než začnete s úpravami - rozborka
Aby jste mohli provádět úpravy je potřeba přijít na to jak bezpečně provést rozborku zbraně a nezničit ji. Začneme vyjmutím zásobníku, bombičky s plynem a jejího krytu. Dále postupujeme podle níže uvedených jednotlivých bodů:
1. Sejmout mířidla. Směrem do strany, jsou nasunuty v drážce. Lépe to jde na pravou stranu.
2. Pod mířidly jsou dva malé křížové šroubky. Jejich vyšroubováním se uvolní součástka ve, které je uložen úderník.
3. Natáhnout závěr do maximální zadní polohy a držet. Slabým šroubovákem oddělit tělo úderníku od závěru. Ten vyjmete směrem šikmo dolu a do zadu.
4. Stáhnout závěr směrem do předu přes hlaveň. Samozřejmě sejmeme i pružinu závěru.
5. Vyšroubovat malý křížový šroubek z pojistky a vyjmout pojistku.
6. Velmi opatrně „vyloupnout“ záchyt závěru. To se provede vsunutím slabého šroubováku mezi záchyt závěru a rám pistole. Záchyt drží pouze drážkou nasunutou na malém pérku, které také po vyjmutí záchytu vypadne.
7. Vyndat tři kolíčky. Tyto kolíčky drží vnitřní součásti pistole v rámu. Jeden je v pažbě dole, druhý je nad spouští a třetí u kohoutku. Všechny tři kolíčky v libovolném pořadí vytlačíme zprava do leva.
8. Vyjmout vnitřek zbraně z rámu pistole. Zde je nutné dávat pozor, aby se neztratil element pojistky, který je pouze volně vložen mezi vnitřní části pistole a její rám.
9. Sejmout hliníkové táhlo spouště.
10. Sundat hlaveň. To provedeme vytlačením pojistného kolíčku z leva do prava, který najdete na konci hlavně a vyšroubováním malého křížového šroubku. Potom stačí jen hlaveň opatrně nadzvednout a stáhnout směrem dopředu. Mezi spouští a hlavní je tělo trysky a tryska. Tu buď sundáte přímo s hlavní nebo následně samostatně v podstatě stejným způsobem jako hlaveň.
11. Zbývají poslední dva šroubky. Jejich vyšroubováním se na dva díly rozpadne zbytek hliníkového těla vnitřku zbraně. Jejich povolením a následným rozděláním, sundáte kohoutek včetně jeho mechanizmu, mechanizmus pojistky, trn pružiny závěru a samotné tělo válce.
12. Na pravé, té menší, hliníkové součásti zůstane na vodícím kolíčku nasunutá spoušť. Tu stačí pouze opatrně stáhnout. Pozor na její pružinku, aby někam neodletěla.
13. Posledním krokem je rozebrat válec. Stačí velmi opatrně za pomoci kleští vyšroubovat zadní část. Uvnitř je pružina, tak pozor, aby se Vám to nerozskočilo. Vyjměte píst, pružinu, kónickou podložku, lisovanou podložku a těsnění. Na spodní straně válce je plnící tryska. Tu za pomoci vhodného nástroje vyšroubujte. Pod tryskou je malý síťový filtr.
Zbraň je rozebraná do poslední pružinky, šroubku a součástky. Nepopisuji zde pouze rozebrání zásobníku a hliníkového vnitřku rámu, který je zcela bezpředmětné demontovat.
Rozborku máme hotovou. Sborku provedeme přesně opačným způsobem. Doporučuji si zkusit rozborku, sborku několikrát „jen tak na nečisto“ než se pustíte do nějakých úprav. Válec nemusíte rozebírat vůbec nebo naopak lze jej rozebrat hned po sejmutí závěru pistole. Při sborce je docela oříšek umístit zpět na místo záchyt závěru. Není tam nikde místo a musíte se trefit drážkou závěru na pružinku, která tam je vlastně pouze volně položená. Na poprvé to zabere asi hodně času, ale jakmile dostane člověk do ruky ten správný grif je i tato operace hračkou.
Při časté sborce a rozborce hrozí, že mířidla umístěná v drážce závěru nebudou držet a budou stále volná. Tento problém jsem odstranil vypilováním malého zářezu v prostředku drážky závěru a v prostředku přední části mířidel. To mi umožnilo mířidla zaaretovat miniaturním šroubkem. Také doporučuji přilepit na přední straně závěru mušku, která se časem taktéž uvolní ačkoliv s ní nebudete nijak manipulovat.
Jak funguje CO2 pistole
Aby bylo možné zvýšit výkon je nejdřív potřeba pochopit princip na, kterém vše funguje. V postatě, velmi zjednodušeně, se dá říct, že bombička natlakovaná hnacím plynem po napíchnutí na plnící trysku naplní válec s pístem, který se nárazem kohoutku na úderník odrazí od zadní těsnící části válce a jehož dutým středem projde potřebné množství plynu, který vystřelí ocelový brok. Pružina umístěná ve válci píst vrátí do původní polohy. Potřebné množství plynu pro vystřelení broku je od výrobce cca 0,2 g.
Z výše uvedeného tedy plyne, že je potřeba zvýšit množství plynu a sílu, která udeří úderníkem na píst.
Na výše uvedeném principu fungují pistole, které vyrábí právě ASG zatím co UMAREX používá systém, kdy se vzduch resp. plyn uvolní pohybem hlavně a jejím zpětným nárazem na vzduchový válec. U pistolí pracujících na tomto principu se zvyšuje výkon daleko hůř a to z důvodu, že zde není nikde žádné místo pro jeho další zvýšení.
Na úpravy bude kromě již zmíněného nářadí potřeba několik pružin a kousek plastu o rozměru cca 5 x 5 mm a tloušťce cca 1 mm (já osobně použil starou propisku, ale každý si jistě poradí sám). Pružiny jsem sehnal v pérovně, kam jsem si vzal ty původní a hledal hodně podobné v jejich, jak tomu sami říkali, „hrabárně“ kam házeli ty nepovedené. Platil jsem 50,- Kč za 1 kg materiálu, takže jsem si odnesl dostatečné množství pružinek, které jsem potom v klidu vyzkoušel a upravil. Pokud nebudete mít tuto možnost tak Vám tyto pružiny vyrobí na zakázku do jednoho týdne v ceně 250,- Kč za kus.
První a nejjednodušší úpravou je dostatečné promazání silikonovým olejem vnitřních částí pistole, zejména potom válce, trysky a hlavně. Někde jsem se dočetl, že tímto se dá získat až 5 m/ s.
Všechny další úpravy už jsou náročnější a většina z nich nevratná, takže si vše nejdřív důkladně rozmyslete, zvažte všechna pro a proti a berte zřetel i na svou manuální zručnost. Je potřeba si vše pořádně prohlédnout, pochopit, kde co a jak funguje proč to tam je.
Zapomeňte na to, že si k tomu ráno sednete a odpoledne už střílíte. Mne tyto úpravy trvaly přibližně tři týdny. Sice jsem přemýšlel a vymýšlel, sháněl, zkoušel, hledal a testoval, ale i tak je to práce minimálně na dva dny. Tady více než jinde platí dvakrát měř a jednou řež.
Výčet kladů a záporu, které dané úpravy přináší.
+ vyšší úsťová rychlost
+ vyšší kinetické energie
- vyšší spotřeba plynu
Máte-li vše pečlivě uváženo a jste si jistí tím co chcete, můžeme jít zvyšovat výkon.
Pružiny - mechanika
Budeme měnit dvě pružiny, které v pistoly jsou. Jedna je pro zvýšení výkonu a druhá pouze pro „lepší pocit“. Třetí pružinu je potřeba pouze trochu doladit.
Už od prvního okamžiku, kdy jsem dostal tuto pistoly do ruky mne celkem fascinovalo s jakou lehkostí lze natáhnout závěr, který se natáhnul i při pouhém zasunutí pistole do opaskového pouzdra. Takže první úpravou, která však nemá vliv na výkon bylo vyměnit pružinu závěru za silnější. Jak silnou nechám na každém úpravci podle toho jak co komu vyhovuje. Stačí však zvolit takovou pružinu, která má cca dvojnásobnou sílu, originál je opravdu hodně slabý a naopak o hodně silnější tam stejně nedostanete.
Dále budeme měnit pružinu spouště. Ta udává odpor spoušti, vrací ji zpět do pření polohy a přidržuje táhlo spouště. Tuto pružinu je potřeba vyměnit za silnější. Nelze říct přesně o kolik, prostě „přiměřeně“. U této operace je potřeba hodně moc trpělivosti, je potřeba opravdu na desetinu milimetru vychytat jak ji naohýbat a nastavit. Já mám tuto pružinu cca o 5 mm kratší na táhle spouště, přesto vše funguje jak má a spoušť dostatečně ztvrdla. Tato operace bude opravdu hodně individuální podle každého uživatele a zvolené náhradní pružiny.