Zdroj: https://airsoft.cz/navody/jak-se-starat-o-bryle • Vydáno: 8.8.2012 13:25 • Autor: AirSoft.cz
Poškrábáte-li si obyčejné brýle za stovku či dvě, tak to asi nikdo moc řešit nebude, mávne rukou a koupí si nové. Zničíte-li si ale takto třeba kvalitní balistické brýle za tisícovku či dvě, tak to již pořádně zamrzí. Přitom stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel a životnost vašich brýlí se tím hodně prodlouží.
1) Brýle patří na oči, nebo do pouzdra
Ano, je to tak. Buď mějte brýle na nose, nebo v kvalitním pouzdře. Nošení na hlavě, čepici, zaháklých za kapsou či za popruhem vesty, nebo jen tak v kapse se totiž může secsakra vymstít. Kolikrát na ně zapomenete a protáhnete se pod nízkou větví, kolikrát vám vypadnou na zem, kolikrát na ně v kapse zapomenete a co všechno tam máte s nimi? Ztracení, poškrábání, zlomení, nebo rozšlápnutí je v tu chvíli otázkou jediného okamžiku.
Používáte-li brýle s páskem kolem helmy, pak doporučuji udělat opět dvě základní opatření. Striktně používat látkový rukáv k jejich ochraně a přetáhnout jej přes zorník, vždy když brýle nepoužíváte. Pásek brýlí si pevně přichytit k helmě (jejímu potahu) pod nějaké průvlečné očko, nebo to improvizovaně nahradit alespoň s použitím dvou kousků pevně držící outdoorové izolepy.
2) Kvalitní pouzdro není zbytečná investice
Zastavme se ale na chvíli ještě u pouzder na brýle. Rozhodně se totiž do nějakého kvalitního vyplatí investovat. Základní ochranu brýlí vám sice poskytne jemný, látkový sáček, ale ten rozhodně není určený k tomu, abyste v něm nosili brýle v kapse či sumce. Nato potřebujete minimálně tvrdé šité pouzdro s výztuhou, nebo ještě lépe vyměkčené odolné plastové pouzdro, které vám brýle ochrání nejlépe i proti náhodným tlakům a nárazům, která šitá pouzdra ne vždy úplně zachytí.
Látkový sáček na brýle pak v obou případech funguje jako zábrana k podření brýlí o nečistoty na vnitřním povrchu pouzdra. Nečistoty v pouzdře (i v sáčku) jsou pro vaše brýle totiž stejně nebezpečné jako smirkový papír. Proto je dobré volit pouzdra zcela uzavřená, pravidelně si je vysávat hubicí luxu či vyfoukat kompresorem a sáčky na brýle občas (spíše častěji) vyprat.
A pamatujte si, do pouzder patří brýle pokud možno čisté!
3) Špinavým prstem nebo kapesníkem brýle neočistíš, ale podřeš
Čištění brýlí, co na tom je za vědu? Není to žádná věda, jen je zapotřebí to skutečně dělat správně. Většinu škrábanců si totiž způsobíte otíráním brýlí prstem, kusem rukávu či kapesníkem z kapsy. Víte co je na tom všem prachu a jiných hrubých částic… Takže než si začnete čistit a otírat brýle vzpomeňte si na správné pořadí:
a) Pečlivě si omyjte ruce mýdlem a vodou
(Odstraníte si z rukou prach a nečistoty.)
b) Opláchněte brýle z vnější i vnitřní strany pod proudem vody, nemáte-li k dispozici kohoutek s tekoucí vodou, nebo láhve vody vyhrazené k tomuto účelu, tak vám venku s kamarády stejně dobře poslouží i na vyplýtvání tekutiny šetrnější „promáchání“ brýlí v nějaké nádobě s čistou vodou, nebo takové ty ostřikovací nádobky na květiny.
(Odstraníte z brýlí větší nečistoty a prach, který by následně způsobil podření.)
c) Omyjte brýle Čistými prsty v mýdlovém roztoku či s pomocí gelového mýdla a vody.
(Nejlépe se tak zbavíte ulpěné mastnoty z kůže a potu.)
d) Opatrně oklepejte z brýlí největší kapky a pak je dosušte k tomu určeným jemným hadříkem či vnitřní stranou jemného sáčku na brýle. K osušování určitě nepoužívejte nic z kapsy, protože se na to nabalí mnoho špíny. Ideální je si k tomu nosit speciální hadřík na optiku uložený v uzavíratelném neprodyšném plastovém sáčku, nebo použít alespoň tu zmíněnou vnitřní stranu sáčku na brýle, který si ukládáte vždy zpět do uzavřeného pouzdra. Nezapomeňte však hadřík i sáček pravidelně vyprat a zbavit jej nečistot. Navíc pamatujte, že jakmile do sáčku již jednou dáte špinavé brýle, nemůžete jej pak na sušení použít. Pokud již nepoužíváte k sušení zcela čistý materiál, určitě jej po brýlích netřete, ale jen jej k nim opatrně přiložte a kapky s ním vysajte. Podobně nepoužívejte k tření o brýle ani různé papírové ubrousky či kapesníky. Dřevní vlákna zorníkům také škodí.
(Pokud necháte brýle po omytí jen tak zaschnout, objeví se vám na nich kola po kapkách.)
4) Pozor na nožičky
Než začnete své dražší brýle používat, nebo ještě lépe, než si je koupíte, podívejte se na koncovky jejich nožiček. Jsou opatřené gumovým povlakem? Hurá, máte vyhráno. Je tam jen čistý plast? Pozor i ten může vnitřní stranu zorníku podřít. Jak totiž nosíte brýle v pouzdře, vždy na ně občas tlačíte a v takovou chvíli se pak konec sklopených nožiček na jedné straně vždy dře uvnitř o zorník a časem jej poškrábe a to obvykle zrovna před okem. Předejít tomu můžete i u nožiček bez gumových koncovek. Řešení jsou dvě. Buď si na ně navlékne vhodný látkový pásek, který vám zároveň při používání pevně drží brýle kolem hlavy, nebo si před uložením do pouzdra zorník brýlí obalíte jemným hadříkem, který opět oddělí nožičku od přímého doteku se zorníkem. Obdobně to platí i u brýlí s hlavovým páskem, kde jsou podobně nebezpečné plastové spony k jeho dotahování, ale ty se alespoň vždy složí na jinou část zorníku, takže viditelné podření od nich trvá déle.
5) Dokupte si chemii
Vzpomínáte, jak se vám brýle mlží od dechu když je zima? Co uděláte? Prostě je otřete špinavým prstem… STOP, to je špatně, ale jen málokdo se tomu ubrání – vidět prostě znova rychle potřebujete. Četnost takových nouzových otírání silně sníží vhodné prostředky a spreje proti mlžení skel. Dostanete je obvykle v optice, jen si musíte dát pozor, aby byly určené i na plastové zorníky, protože ty dříve dělané na skla někdy plast poškozují.
To je snad ze základních zásad a pravidel péče o brýle vše. Potřeba nebylo ani celé desatero, vešli jsme se do pouhých pěti přikázání. Je tedy na vás, jak zodpovědně je budete dodržovat. Ač jsou brýle vždy jen spotřebním materiálem, přeji vám, ať vydrží co nejdéle. Podřené brýle však vždy včas vyměňte. Jednak se podřeným či špinavým sklem podstatně snižuje to, co kolem sebe vidíte, a jednak poškrábání rychle zvyšuje únavu vašich očí a může vám způsobit bolestivé pocity, nebo i pokud používáte nekvalitní či silně podřené brýle dlouhodobě, zhoršit váš zrak.