Zdroj: https://airsoft.cz/vystroj/takticka-vesta-modularni-olivova  •  Vydáno: 2.11.2010 10:44  •  Autor: AirSoft.cz

Taktická vesta modulární - Olivová

V následujících řádcích se dočtete informace o Taktické vesta modulární v olivové barvě, která byla zakoupená v AirSoftovém obchodě:

AirSoftmorava (- http://airsoftmorava.cz) za 590kč.

Vesta: - http://airsoftmorava.cz/index.php?_a=viewProd&productId=1608 :

 cedulka.jpg

Tuto vestu jsem si objednal s ideou že hledám taktickou vestu na užití pro běžného airsofťáka  a z důvodu že její cena byla 590kč.

P10100682.jpg

Zboží jsem měl doma do dvou pracovních dnů takže rychlost vyřízení skvělá. Vesta byla doručena s klasické kartónové krabici (zvlášť vesta a zvlášť opasek), s detailní fakturou.Z vesty koukal lísteček s logem taiwangun a obrázkem panáčka, tento lísteček brzy našel nový domov v odpadkovém koši.Ale k vestě samotné…

První co sem viděl že k vestě byl pásek s dvěma malými sumkami na pistoly zásobník,rychloplničku, eventuelně zapalovače či nějaké drobném skladné nářadí.Opasek je opatřen velkou plastovou sponou z tvrdého plastu, takže nějaký pád nebo náraz by měla vydržet.Pásek je délkově nastavitelný pomocí suchých zipů které drží jako židovská víra takže se o samovolné povolování určitě bát nemusíte.Opasek je vyroben s pevného nylonu a švy jsou perfektní a rovné.Na opasku jsou dále „očka“ s druky na jejichž funkci jsem zatím nepřišel.Opasek se přidělává na vestu pomocí suchého zipu a druků (obojí našito na vestě) díky použití tohoto uchycení se opasek nehýbe a drží.Nutno dodat že opasek lze užít i samostatně a přidělat si něj prakticky cokoliv přidělávatelného na opasek.

opasek.jpg

druky.jpg

Po úspěšném přidělání a nastavení opasku (je to otázka chvíle opasek nasadit a délkově nastavit) jsem se vrhnul na testování vesty samotné. Základ vesty tvoří klasická síťovina na kterém jsou našity sumky a suché zipy.

vesta_noflash.jpg

 

Vesta obsahuje:

4x Velkou univerzální sumku

 Do této sumky se pohodlně vejdou dva zásobníky pro zbraně typu „M“ (M4,M16 – klasický STANAG) , Dva zásobníky typu Automat (AK47, 74) musím říct že 74kový se dává a vyndává o malinko lépe než 47. Zásobník pro Mp5 pohodlně i dva mp5 zásobníky spojené vedle sebe. Dokonce jsem do ní dal i zásobník pro G3 (což není žádný mrňous) tam se vejde aby byl pohodlně vyndatelný jeden kus.Dále jsem testoval (pro pohodlné vyndání i zandání ) zásobník pro Fa-MAS (2ks), Aug (1ks), G36 (1ks). Do této sumky se mi nevešel zásobník pro SVD Dragunov a lahvové pivo. Sumka je určená na zásobníky ale lze do ní narvat i jiné věci jako třeba paštika, houska, akumulátor. Hloubka je cca 17cm a šířka 9cm a jsou našité pevně na síťce. Zapínání sumek je pomocí suchých zipů , (jenž na konci mají kus nylonového popruhu pro snadné otevírání ) který se dá vevnitř délkově nastavit také pomocí suchého zipu. V dolní části sumky je také otvor kulatého tvaru s obehnaný plastem, zřejmě kvůli ventilaci.…takže nedoporučuji do sumek dávat špagety nebo uvařené čínské nudle, hrozí jejich ztráta.Sumka je stejně jako opasek vyrobena z pevného nylonu a suchý zip přišit pevnými (mírně křivými) švy.Což je detail.

 

3x Sumky na pistolové zásobníky

Dostáváme se k menším pistolovým sumkám našitým pevně na síťce, zde se dá po jednom kusu vložit a pohodlně vyndávat zásobníky např. pro. Colt 1991, Beretta 92, Glock, … Dokonce jsem do nich dal i zásobník pro Beretta CX4 storm (což už je trošku větší zásobník) a bez jediného problému.Stejně jako u velkých sumek je opět uzavíratelný suchým zipem který tentokrát neobsahuje nylonový úchyt na lepší a rychlejší vyndávání. Materiál pevný nylon, prošitá švy která jsou sice rovné ale na jedné sumce šikmoočkovi ujela ruka dvakrát a na jedné třikrát, opět detail poznatelný až při detailním zkoumání.

 

1x Sumka na rádio

radio.jpg

 

Nylonové, kvalitní švy, ventilační otvor, našitý na základové síťce vhodné pro standardní PMR. Je pravdou že tomu chlapci mohli udělat aspoň  nějakou díru na anténu, velké negativum sumka je totiž malá, takže vhodná jen a pouze na standardní PMR. Já osobně vlastním Radiostanici Puxing-888 a na tu je tato kapsa malá , naneštěstí tato sumka nemá nastavitelnou délku zavírací části takže velikost je konstantní. Toto mne celkem zarmoutilo,nepotěšilo a budu muset sumku dát někomu kdo umí se šicím strojem aby mi sumku zvětšil pro Radiostanici.Ovšem sumka se drží ideji pro potřeby běžného sofťáka (většina běžných sofťáků si nebude kupovat radiostanici která je 4x dražší než vesta) Jinak krom velikosti ji není co vytknout.

 

1x Sumka univerzální se zipem

 Tato sumka je stejně vyrobena jako ty předchozí s tím že není vybavena páskem na konci suchého zipu pro rychlejší otevírání a nemá nastavitelnou délku zavírací části.Její plus je že má velký suchý zip pro připnutí např. jmenovky,nášivky jednotky, čehokoliv na suchý zip. Jinak sumka je to univerzální a nemá přesné určení.Vešel se mi do ní třeba drůbeží lunch meat, jest to na fantazii každého co tam dá, avšak zásobník pro SVD už sem šel pohodlně dvakrát a dva zásobníky pro G3 na „ležato“ také, brýle, mobil, nářadí, …..Sumka je integrovaná k síťce.

 

1x Pistolové pouzdro

 

vesta.jpg

 

Toto pouzdro je na vestu uchyceno pomocí suchého zipu takže si jej můžete přesouvat, posouvat a otáčet dle své libosti, krom uchycení na suchý zip má pistolové pouzdro i nylonové pásky které se dají zachytit o plastikové spony které jsou aretované na přichycení pouzdra mírně křivě kvůli lepšímu a pohodlnějšímu vytahování pistole z pouzdra, takže šance že by pouzdro je pak prakticky nulová. Pouzdro obsahuje sumku pro další zásobník nebo rychloplničku s  nastavitelnou délkou zapínání.Pistole je jištěna klasickým páskem s plastovou sponou jak známe z většiny pistolových pouzder, pásek je délkově nastavitelný. Pouzdro je dělané na standardní pistole takže dělo typu Desert Eagle tam bez úprav nedáte.Nebo prostě můžete to pouzdro odebrat a dát si tam cokoliv jiného na suchý zip.

 

Nastavení na člověka:

 Na bokách vesty jsou umístěny stahovací pásky, díky který lze regulovat šířku vesty, takže lze použít v létě kdy máte na sobě jen triko/blůzu nebo v zimně kdy máme dvě trika/babiččin svetr/bundu. Po utažení opasků a ideálním odladění na vaši postavu vesta neplandá a drží.Co se týče délky je nastavitelná pomocí suchých zipů na ramenou.Na pravém ramením popruhu je přišitá imitace kůže černé barvy s výstupkem který slouží pro zapření pažby pušky. Uprostřed se nachází plastový zip s kovovým jezdcem.Tento zip slouží k oblékání a sundávání vesty :o) .Z vesty občas koukají nitě takže pro detailisty je možné vzít nůžky  udělat „fik-mik“ a této vady na kráse se zbavit.

 

Záda vesty:

zada.jpg

 

Tak prvně je zde „emergenci úchyt“ aneb poutko na pověšení a nebo pro odtažení člověka (např. prohýřený večer nebo zranění). Poutko je podšité pod suchým zipem a ještě přišité k síťce takže pevnost by měla být zaručena.Záda obsahují jakési „molle“ pásky které mají uvnitř sebe suchý zip. Ideální k přidělání velbloud bagu nebo nějakých sumek popřípadě jiných accesorií.Lze na ní nosit i batoh s vestou si nepřekáží (ani na ramenou,zádech,bocích).

 

Uvnitř vesty:

 Rozepneme-li zip vesty a plastovou klipsu opaskovou, tak si můžeme povšimnout štítku s informacemi v angličtině a polštině o tom že je vesta vyrobena ze 100% nylonu, že je to taktická pomůcka pro airsoft a trénink a poté návod na praní (pouze v ruce, na 30, nežehlit.) , vše doplněné obrázky.Novinkou a objevem pro mne bylo že vesta má velkou kapsu (zezadu) na balistický plát nebo jinou výztuhu. Sehnat plát  nebo vycpat to karimatkou by mohlo pohodlnost vesty především v zádové oblasti ovšem nutno dodat že kapsa je ze síťoviny takže červená karimatka by tomu silně zkazila image.Kapsa na  balistické pláty je uzavřena pomocí suchých zipů. Na bokách jsou velké kapsy buď na nějaké menší pláty anebo na mapu,časopis (s Maximem na cestách) popřípadě cokoliv užšího tvaru, možná i kniha (bible, korán, příručka) uzavíratelné pomocí klasického zipu s jezdcem opatřeným nylonovou šňůrou pro rychlejší a pohodlnější zapínání.

 

 

Dojmy z praktického užití:

 Tak když jsem vše nasadil, utáhl vše zastrkal tak jsem zjistil že se s vestou nasazenou dá jezdit i v autě  celkem bez problému.Co se týče pistolového pouzdra chce ho stahovacími pásky utáhnout co nejvíc to jde, kvůli tomu že hlavní působení těžiště je u pistole více nahoře takže pouzdro má tendenci jakoby „vystupovat vpřed“ což ovšem nevadí protože z něj lépe tasí pistole.Při běhu pouzdro trochu plandá..Byl jsem pod palbou, zasažen do primární zbraně a v leže na břichu nebyl problém vytasit z pouzdra sekundární pistoli jedinou nevýhodou je že mi občas překáželo při užívání 3. bodového popruhu.Malý Ak47 zásobník lze blbě z hlavních sumek vyndávat takže ten doporučuji uskladňovat jinde.Na opasku jsem měl i polní láhev s tím koženým zavěšením které držela pevně nikam neujížděla jen šla hůře vyndat člověk se musel otočit rozdělat kožený pásek, vytáhnout láhev. Holt kombinovat staré věci s moderními né vždy funguje.Co se týče radiostanice tak i přes to že sumka je malá tak radiostanice nakonec držela.Takže sumku nakonec předělávat nebudu muset.Vesta teprve voní novotou a toho jsou moje první dojmy z praxe, časem se sumky roztahají což bude jedině dobře protože kdyby každou sumku udělali o něco větší taky by to neuškodilo.Jediná obava možná je že sumka na rádio drží s mojí vysílačkou jen na kraji takže až se to časem unosí budu muset nějak upgradovat sumku.Na vestě je modulární je na vestě jen pistolového pouzdro a opasek.

 

Shrnutí , závěr, doporučení:

 Tuto vestu jsem kupoval s nadějí že objevím něco (lepšího než klasickou Mil-Tec vestu a dáte mi za pravdu že je hrozná a jsem rád že už  nějaký rok nejsem její majitel) co bude mít využití praktické a dostatečné pro běžného sofťáka, v recenzi se často objevovalo slovo pohodlnost a o tu mi jde, nemám rád když mě něco tlačí a někde překáží naštěstí tato vesta prošla mým testem pohodlnosti na výbornou.Vesta působí hezkým dojmem, nedávno jsem měl možnost vidět její originální předlohu jejíž cena se pohybuje kolem 2000kč. Za 590kč dostanu velmi dobrý základ, doporučuji si dokoupit camel bag eventuelně nějaký menší (30 litrů) batoh či nějakou stehenní sumku protože do vesty například nedáte láhev s plynem, reflexní vestu, napěchovaný patel s kulema, jídlo (rohlík,vodu + další nesmysly většího objemu) , takže batoh nebo jiný úložný prostor navíc je třeba.vypadá to dobře lze s vestou bez problému vyrazit na více denní akce. Jdete – li na jednodenní kropenici tak i postačí pohodlně opasek, pár sumek,láhev na vodu…Chcete-li za málo peněz hodně muziky a přežijete že to není přesně dle originálu a že číňanovi při šití občas ujeli je tato vesta ideální. Já vřele doporučuji.

 

 

Sepsal: Absinth (Lunární Korporace) – http://www.lk.outer.cz