Zdroj: https://airsoft.cz/manualy/o-manualnich-pistolich-cybergun-hpa-hw • Vydáno: 10.6.2015 14:36 • Autor: Alfred
Pro začátek si ujasněme, co jsou to manuální pistole. Manuální pistole jsou asi jedněmi z nejzákladnějších druhů airsoftových zbraní. V principu fungují jako klasická vzduchovka, tedy v mechanismu naleznete válec s tryskou a pístem s pružinou. Před každým výstřelem je však nutné píst natáhnout, obvykle natažením závěru zbraně. Zmáčknutím spouště se následně natažený píst uvolní a píst, tlačen pružinou vpřed, udělí kuličce energii. A tak dojde k výstřelu.
V dnešní době je tento druh zbraní sice trochu zastaralý, nikoliv však zbytečný. Za prvé, na poli dlouhých zbraní mají manuální zbraně stále co nabídnout (sniperky, brokovnice) a v porovnání s krátkými zbraněmi mají určité přednosti, na které jiné principy nemají. Nechci se zde pouštět do polemiky okolo dlouhých zbraní, protože dnes je jasné, že prim hrají elektrické zbraně a výkonné sniperky. Ale co se krátkých zbraní týče, tedy pistolí, tam to dodnes není tak jednoznačné. Pojďme si proto uvést klady a zápory manuálních pistolí a třeba je i porovnat s plynovými a elektrickými pistolemi. Jen ve stručnosti.
+ k pohonu nepotřebují žádné hnací médium. Stačí mít pouze munici
+ střílí za všech okolností a povětrnostních podmínek
+ velmi spolehlivé a bezúdržbové
+ obvykle standardní rozměry zbraně i zásobníku
+ nízká hmotnost
+ tichý chod
- nutné před každým výstřelem natahovat
- nižší výkon
- manuálky mají obvykle hop-up, ale není seřiditelný, takže střelecké parametry se upravují pouze změnou gramáže a značky munice.
Zjednodušeně řečeno, hlavní předností manuální pistole je to, že nepotřebuje ani plyn, ani baterky a nepřestane vám fungovat, když vám něco z toho dojde, nebo když začne mrznout. Výkonem sice plynovku nepřekonáte, ale elektrickou pistoli ano. Na druhou stranu, na vzdálenosti na jaké se s pistolemi střílí je výkon dostačující. A plynovka vám celoročně sloužit nemůže, kdežto manuál ano.
Samozřejmě, manuálka nestřílí poloautomaticky, ale né vždy je to nutné. Nikdy jste nepotřebovali jeden přesný, tichý výstřel mezi lopatky nepřítele na krátkou vzdálenost? A ruku na srdce. Jak často reálně pistoli používáte? Většina hráčů pistoli používá skutečně jako doplněk či poslední možnost střelby. Nepočítám hráče CQB, tam je to něco jiného.
Z výše uvedeného už jste možná na vážkách a zvažujete, že byste si manuální pistoli pořídili. Ale jakou si vybrat? Podle čeho?
Vzhled? Pokud jí zrovna nechcete do vitrínky, nebo na hraní pro mladšího bratra, vyhněte se celokovovým manuálním pistolím. Kromě kovového těla vám totiž nic zajímavého nenabídnout. A většina kvalitnějších (bohužel občas i dražších) pistolí vypadá často stejně dobře, nebo lépe, i když jsou v provedení z plastu.
Jen upozorním, pistole, které jsou částečně kovové jsou obvykle od kvalitnějších výrobců z Taiwanu.
Výkon? Pokud se budeme bavit o průměrném výkonu manuálních pistolí, budeme se pohybovat někde mezi 50 – 60 m/s s 0,20 g kuličkami. Ale jsou tu jak pistole výkonnější, tak slabší.
Jen pozor na obal zbraně, který občas klame a uvádí výkony kolem 90 m/s. Vlastně neklame, říká pravdu, jen při podrobnějším zkoumání zjistíte, že pod tímto údajem je drobným písmem napsáno, že měření bylo s 0,12 g kuličkami.
Vy chcete z pistole střílet, takže svým způsobem vás zajímá především výkon. Dostřel, přesnost a úsťová rychlost. A právě na základě tohoto parametru bych chtěl blíže představit několik pistolí značky Cybergun řady HPA a HW. HPA jsou v současnosti asi nejvýkonnější a i po modelářské stránce jsou velmi dobré, především pak řada HW je skutečně ozdoba výstavky.
Samozřejmě jsou i jiné populární řady pistolí, jako například pistole Marui, UHC, Umarex a další, ale níže uvedené pistole patří mezi současnou špičku manuálních pistolí. Právě Tokyo Marui, které dlouhou dobu patřilo ke špičce, už není na poli manuálních zbraní zaručeně nejlepší. Taiwanští výrobci, jako třeba KWC, překonávají pistole Marui ve všech parametrech. Některé jejich zbraně používají kovy, mají vyšší výkon a srovnatelné, někdy i lepší modelářské zpracování. Je ale nutné brát v potaz, že některé modely Tokyo Marui jsou staré i dvacet let a od té doby neprošli zásadními vylepšeními. Hlavní předností byl především jejich vzhled.
K měření výkonu používám kuličky Warrior, což ovšem neznamená, že jsou pro střelbu z těchto zbraní nutně nejvhodnější. Je to pouze z důvodů objektivního porovnání výkonů, proto se i výkony mohou s jinými kuličkami mírně lišit. Ani gramáž 0,20 g není vždy nejvhodnější.
Cybergun HPA TP45
Začněme od nejlevnější pistole této řady. HPA TP45 je replikou americké pistole TP45 KAHR vyrobené exkluzivně pro Cybergun na Filipínách. Na délku má 17,5 cm a váhu 280 g. Pistole je celoplastového provedení s černým tělem se zdrsněním a matně šedým závěrem. Tělo i závěr jsou vyrobeny z jednoho kusu, což přispívá k bytelnosti zbraně. Tvrdý ABS plast je ozdoben originálním ražením na závěru, na imitaci výhozího okénka nábojnic i na těle pistole. Trochu levně působí pouz pojistka na zbrani (v originále záchyt závěru) a spoušť, které jsou očividně z jiného šedého plastu.
Po výkonnostní stránce dává pistole 67 m/s s 0,20 g kuličkami značky Warrior.
Z této řady je tato pistole výkonnostně o trochu slabší ale s 280 g určitě nejlehčí. I modelářsky je v rámci HPA řady o trochu jednodušší, ale pořád velmi dobrá v porovnání s jinými konkurenčními manuály. Velkou předností je její snadné natahování a plnění zásobníku shora (tzn. že lze bez problémů použít plničku). Zásobník je na 12 ran.
Cybergun HPA Taurus PT92 kovový závěr
Tato pistole je původně vyráběná firmou KWC na Taiwanu a díky francouzskému Cybergun je opatřena i originálním ražením Taurus (v podstatě se jedná o licenční verzi pistole M92). Tento model už je zaměřený především na funkci. Délka 21,5 cm a váha 550 g už činí pistoli mnohem více reálnější. Ale jak jsem říkal, tato pistole byla navržena jako funkční zbraň pro airsoftový boj. Kovový závěr i plastový rám jsou z jednoho kusu, obojí v černé barvě. Závěr a hlaveň jsou z jednoho kusu, což má za následek menší znečištění mechanismu při používaní (byť tak pistole ztrácí na realismu). Imitace pojistky pro rozborku zbraně slouží jako pojistka spouště. Je tedy v dosahu vašeho ukazováčku a pohodlně se používá. Zbraň má pohyblivý úderník i spoušť. Všechny ostatní části, jako třeba záchyt závěru, či reálná pojistka zbraně jsou nepohyblivé. Zásobník je opět plněn shora na 12 ran.
Výkon je už vyšší, 73 m/s s 0,20 g kuličkami značky Warrior (nicméně výrobce na obalu uvádí až 78 m/s u všech modelů s kovovým závěrem). To už je mnohem zajímavější. Pistole už má i slušný soustřel. Natahování jde plynule, ale je znát, že pistole má přeci jen o trochu silnější pružinu.
Cybergun HPA Sig Sauer P226 kovový závěr
Tato pistole je další z řady manuálních zbraní s kovovým závěrem a ačkoliv nemá žádné ražení airsoftového výrobce, jedná se pravděpodobně opět o KWC. 200 mm dlouhá a 480 g vážící replika klasické pistole Sig Sauer P226. Provedení je v podstatě shodné s výše uvedeným Taurusem PT92. Kovový závěr s originálním ražením i plastový rám z jednoho kusu, nepohyblivé výhozí okénko. Zde už je realistická funkční pojistka zbraně, pohyblivý úderník a spoušť. Ostatní části jsou nefunkční a nepohyblivé. Plnění zásobníku opět shora. Modelářsky tento kousek není až tak úchvatný, stále se preferuje funkce nad vzhledem. Ale kupříkladu muška už je zvýrazněná.
Výkon 74 m/s s 0,20 g kuličkou a opět slušná přesnost.
Cybergun HPA Sig SP 2022
Tento model sice nemá kovový závěr, ale modelářsky se jedná o jednu z nejhezčích pistolí vůbec. Velmi věrná replika o délce 18,5 cm a váze 590 g. Zatímco u pistolí s kovovým závěrem cítíte, že hlavní váhu tvoří závěr a těžiště je jinde než by mělo být, tato pistole už je mnohem vyváženější. A přesto celkově těžší. Závěr je plastový z jednoho kusu s originálním ražením a zvýrazněnou muškou. Zajímavostí je plně funkční výhozí okénko i samostatné upevnění hlavně k tělu zbraně. Lze se tak snadno přesvědčit, zda je v hlavni kulička. Rám zbraně je taktéž z jednoho kusu, se zdrsněním a vpředu s montážní R.I.S. lištou. Veškeré ovládací prvky na zbrani jsou funkční. Pojistka zbraně je funkční a záchyt závěru funguje taktéž (stejně jako úderník). Takže jakmile vystřelíte poslední kuličku, zůstane po natažení závěr vzadu. Zásobník už má reálné rozměry skutečného zásobníku. Samozřejmě je plněn shora a je na 24 ran. Jednoduše maximální věrnost ostré předlohy.
Výkon je 62 m/s a to znamená, že tato pistole je výkonnostně asi nejslabší z celé řady (což nutně neznamená, že má nejmenší dostřel). Ale zase má dvojnásobné množství kuliček v zásobníku než výkonné pistole s kovovým závěrem.
Model HPA Sig SP 2022 je opět vyroben firmou KWC a je zaměřen na co nejvěrnější modelářské zpracování a realistickou funkci. Tahle pistole vám ostudu neudělá a na první pohled byste si řekli, že to může být klidně kvalitní plynovka. Že má pistole plastový závěr, není na první pohled poznat a uvnitř zbraně pár kovových dílů naleznete, včetně vnitřního kovového rámu. Tahle pistole svým vzhledem strčí klasické pistole Marui do kapsy.
Nebudu ovšem lhát, nabíjení není úplně nejsnazší, především je nutné dávat pozor a dorážet závěr vpřed, aby se kulička nezasekla.
Cybergun HPA M4505 kovový závěr
Dle měření možná nejvýkonnější manuál od KWC. Replika pistole Smith & Wesson M4505 o délce 22 cm, váze 570 g. Opět kovový závěr s originálním ražením vyrobený z jednoho kusu a jednodílný rám zbraně z kvalitního plastu. Imitace záchytu závěru funguje jako pojistka zbraně, hledá a muška jsou zvýrazněné, hledí je navíc seřiditelné. Pohyblivý úderník i spoušť jsou samozřejmostí. Zásobník má opět plnění horem na 12 ran.
Výkone je zde úctyhodných 78 m/s s 0,20g kuličkou, tedy tak jak výrobce u této zbraně uvádí. To zní dělá teoreticky nejvýkonnější manuální pistoli vůbec. V podstatě je výkon srovnatelný se slabšími plynovkami. Přesnost zbraně je opět skvělá.
Mimochodem průměrná pistole Tokyo Marui řady „High grade“ měla úsťovou rychlost cca 65 m/s. Jen pro srovnání.
Cybergun HPA Smith & Wesson M&P 40 Kovový závěr
Tento model ukázal snahu dát pistolím s kovovým závěrem lepší modelářské provedení. Délka 19,5 cm, váha 720g už dávají pocit skutečné zbraně. Kovový závěr je opět z jednoho kusu, bez funkčního výhozího okénka, ale s originálním ražením S&W a se zvýrazněným hledím i muškou. Rám zbraně je plastový s povrchovou úpravou v matně černé barvě a se zdrsněním na pažbičce. Je opatřen taktéž montážní R.I.S. lištou pod hlavní. Pistole má funkční pojistku i záchyt závěru, při vystřelení poslední kuličky v zásobníku. Zásobník jako takový má reálné rozměry a plnění shora. Je na 24 ran. Pistole nemá úderník (jako originál).
Výkon je 72 m/s s 0,20 g kuličkami Warrior. Takže z řady HPA nijak nevyčnívá.
Tento model už je na první pohled hezčí, než předchozí modely s kovovým závěrem. Také záchyt závěru a reálné umístění funkčních prvků je dobrým vylepšením.
Cybergun HW Taurus PT 24/7
Tento model je opět značky KWC a asi se jedná o to nejlepší, co může KWC nabídnout a možná i to nejlepší, co lze mezi manuály zakoupit. U tohoto modelu se propojilo skvělé modelářské zpracování s dobrý výkon. Zbraň má na délku 18,5 cm a váhu 580 g a je skvěle vyvážena. Vnější konstrukce je celoplastová. Závěr z jednoho kusu s originálním ražením Taurus a zvýrazněnou muškou i hledím. Závěr je navíc v takové barevné úpravě, že v porovnání s rámem zbraně působí jako kovový. Hlaveň je opět samostatně uložena a připevněna k rámu zbraně a výhozí okénko je plně funkční. Rám zbraně je z velmi kvalitního plastu se zdrsněným povrchem, podobně jako má originál a pažbička je pogumovaná s gumovými výstupky na prsty pro lepší úchop. Rám má samozřejmě i montážní lištu na svítilnu. Funkční prvky u pistole samozřejmě nechybí. Reálná pojistka zbraně, záchyt závěru při prázdném zásobníku. Pistole nemá úderník, stejně jako ostrá verze, což beru jako plus, protože se zmenšuje možnost poškození. Zásobník je realistický na 25 ran, plněný shora. V sadě je k pistoli navíc dodáván druhý náhradní zásobník.
Výkon je 73 m/s s 0,20 g kuličkami Warrior.
Tato pistole v sobě spojuje všechny prvky, které byste si u manuálu mohli přát. Výkon, kapacitu munice, rezervní zásobník a špičkové modelářské zpracování. Tento manuál patří do vyšší cenové hladiny.
Pistole KWC, dovážené firmou Cybergun patří v dnešní době skutečně mezi to nejlepší co lze pořídit a běžně zakoupit. I když tyto pistole jsou o něco dražší, určitě stojí za koupi.
Mimochodem, starší modely KWC Desert Eagle .50 s regulovatelným hop-up mechanismem, nebo těžké, vysokým výkonem obdařené modely M1911 byly dříve velmi populární. Dnes jsou to ovšem špatně sehnatelné kousky, které by se ovšem staly ozdobou vaší sbírky.