Zdroj: https://airsoft.cz/zajimavosti/vyrobci-upgrade-dilu-i  •  Vydáno: 27.7.2015 10:26  •  Autor: Alfred

Výrobci upgrade dílů, část první - Japonsko

Výrobci upgrade dílů, část první - JaponskoZa těch několik let, co se naplno profesionálně věnuji airsoftu (píši o něm, prodávám jej a jakožto člověk od řemesla s praxí i zdatně nakukuji přes rameno kolegům v servisu), jsem nespočetněkrát narazil na různé dohady, které upgrade díly jsou lepší nebo horší, zda brát levnější či dražší, které značky jsou nebo nejsou kvalitní a tak podobně.

Velmi záhy jsem zjistil, že zákazníci přitom nemají vůbec žádnou představu o tom, kdo tyto díly vyrábí, jak tyto díly vypadají zblízka, nebo že jeden díl od tří výrobců vypadá a funguje pokaždé trochu jinak. Je kupodivu častým jevem, že si lidé myslí, že díl XY je vždy stejný, nehledě na výrobce. Ale on není, nebo alespoň skoro nikdy není stejný. Paradoxně na to narážím i u mnoha (nikoliv však u všech) lidí, zabývajících se upgradem zbraní. Často platí, že čím mladší lidé, tím je to se znalostmi a praxí horší, neboť nemají srovnání s tím, co bylo dříve, nebo s jinou než jednou či dvěma značkami upgrade dílů. O tom, že někteří z nich zatím rozebrali jen čínské AK a M4 ani nemluvím. A bohužel tito lidé často hlasitě válčí na fórech a FB stránkách a vytváří obecné mínění. Tím však nikterak neshazuji názory mnoha dalších, kterých si naopak pro jejich zkušenosti a přehled vážím.

 

V tomto povídání budu proto vycházet nejen ze svých znalostí problematiky airsoftových výrobců a zbraní, zpětné vazby od lidí, kterým jsem prodal nespočet různých zbraní a dílů, ale především ze zkušeností našich servisních techniků. Pokud nemáte představu, jak zkušené techniky u BASu máme, dovolím si pár čísel. Od cca poloviny roku 2009, kdy používáme současnou elektronickou evidenci servisních prací, máme kolem 8000 zakázkových listů, z nichž na mnoha najdete více než jednu zbraň. Když to podělíme počtem servisních techniků (máme tři), tak jednomu našemu technikovi projde za rok rukama téměř 1000 airsoftových zbraní všeho druhu. A to ještě před rokem 2012 fungovali jen ve dvou. Netuším, kolik zbraní opravíte a upgradujete vy, ale jestli jich dáváte kolem tisícovky za rok, tak kde jste sakra byli, když jsme hledali posilu na servis?

Mimochodem je-li tady někdo zkušený, kdo by chtěl rozšířit počet našich servisáků na čtyři, napište na bas@airsoft.cz - stále hledáme a rozšiřujeme náš tým.

Navíc, když naši servisní technici opravují, nebo upgradují zbraně, mají k dispozici širokou paletu náhradních dílů napříč všemi výrobci i možnost konzultace s výrobci. Takže zatímco vy si koupíte konkrétní díl nebo dva do zbraně a doufáte, že vše bude ok, naši technici mají možnost otestovat klidně deset různých značek dílů, pro správnou funkci, pokud je to potřeba.

Mimochodem věděli jste, že sice mnoho techniků zvládne rozebrat a slušně opravit zbraně typu M4 i AK a pokud jsou trochu zručnější i nějakou méně obvyklou AEG, ale kromě AEG už se jiným zbraním nevěnují? Jak jsme při náboru zjistili, jen velmi malé procento lidí dokáže doma opravit třeba blowback plynové pistole, nebo manuální zbraně. To jen tak pro zajímavost.

I když vím, že pod tímto článkem nastane asi pěkný flame, nemyslím si, že by uškodilo se podívat trochu blíže na jednotlivé výrobce. Jen lehce si rozebrat jejich sortiment, možná i historii a jejich zkušenosti a možnosti. Jednoduše přiblížit vám, co máte, nebo chcete mít, ve zbrani a s čím máte tu čest a kdo za těmito díly stojí.

Púvodně se měl článek jmenovat "Výrobci upgrade dílů aneb Let's start the flame war!" ale pevně věřím, že k žádné bouřlivé diskuzi nedojde. Jde skutečně jen o představení různých značek.

Rozhodně ale nečekejte, že vám řeknu, že tenhle výrobce je nej a tenhle je naopak nejhorší. To nikdy nelze říci. Jednak kvůli tomu, že stejně jako ve zbraních, i v upgrade dílech má každý výrobce své silné i slabé stránky a hlavně s ubíhajícím časem se kvalita občas mění. A to oběma směry. Navíc vždy záleží na tom, o jaké díly jde, protože někteří výrobci dělají skvěle to a jiní zase tohle. Vždy se ale pokusím zmínit ty nejlepší produkty daného výrobce, nebo zajímavé díly z jeho sortimentu. Na druhou stranu, srovnávat třeba japonskou produkci s čínskou, to nepotřebuje často velkých slov, což mi ti zkušenější jistě potvrdí. Pak je tu vždy otázka ceny, poměru cena – výkon a také nezanedbatelný fakt, že do některých značek je lepší volit s ohledem na výrobní tolerance a kompatibilitu jedny díly a do jiných naopak druhé. Také když si do zbraně dáte „jen to nejlepší“ tak to skončí jako když pejsek s kočičkou vařili dort a ve finále to taky nebude fungovat. Samozřejmě, při každém upgradu záleží na tom, z čeho vycházíte, co očekáváte a co jste ochotni obětovat. A hlavně kolik peněz jste ochotni investovat.

Jedno krásné přirovnání říká, že k cestě na nákup do města můžete použít BMW i Škodu 120. Obojí tento úkol hravě splní, ale pokud se dostanete na dálnici, tak ten rozdíl poznáte. Zkrátka to svezení bude v každém autě trochu jiné, byť obě mají motor, čtyři kola, volant a jezdí. A s upgradem a jeho díly je to v určitém ohledu podobné.

Každopádně, z výše uvedeného už víte, co asi v článku najdete. Co v článku ale nenajdete, to jsou čeští výrobci upgrade dílů. Jednoduše proto, že je nechci hodnotit. Názory na ně a zkušenosti s nimi mám nejen já, ale i mnoho jiných lidí stále někdy trochu rozporuplné, to ale neznamená nutně negativní. Je to i tím, že jsou nám nejblíž, prodávají zde nejvíce dílů a také každý jsme s někým více či méně kamarád. Takže si nejsem jist, zda by se mi je podařilo objektivně zhodnotit nehledě na to, že znalosti o jejich dílech jsou velmi rozšířené a tak dejme raději prostor značkám, s nimiž nepřicházíme do kontaktu denně. Také se nebudu zabývat výrobci dílů čistě pro plynové zbraně nebo manuální pušky. Ty nadále tvoří přeci jen stále okrajovou záležitost v naší české kotlině. A v praxi upgrady do plynových pistolí náleží spíše soutěžním střelcům a do Asie. Takže budu vždy hovořit o AEG dílech, těch jiných se případně jen okrajově dotknu. Nakonec nenajdete v článku ani hodnocení dílů přímo od výrobců airsoftových zbraní jako je například ICS, SRC, APS, AT a podobně, protože jejich díly převážně naleznete už ve zbraních (a že mnoho by mnoho z nich určitě stálo za zmínku i pro použití v rámci upgrade, neboť jsou velmi dobré). Samozřejmě se velmi snadno může stát, že zapomenu uvést některé díly, ale v dnešní době již existuje tolik dílů, že je težké na nějaký nezapomenout. Takže bez dalšího otálení se vrhneme na jádro tohoto článku. Všechny výrobce představím podle země původu.

Japonsko

Kdybych měl shrnout japonské výrobce upgradů, řekl bych, že je to kvalita, za kterou si připlatíte. Z dnešního pohledu už je mnoho jejich dílů za zenitem, neb Taiwanská konkurence je nabízí v podobné kvalitě, ale výrazně levněji. Nicméně v některých ohledech stále nemají Japonci konkurenci. Tím mám namysli především hlavně. Podle mého názoru a zkušeností, se stále nikomu nepovedlo překonat japonské výrobce hlavní, především co se životnosti týče. Byť na trhu už jsou značky, které se kvalitou přibližují.

Japonská značka Systema, mimochodem pod vedením sympatické ředitelky Kumi Yoshida, je známá nejen upgrade díly, ale také řadou tréningových zbraní PTW. Systema se v devadesátých letech stala jedním z prvních výrobců upgrade dílů primárně pro elektrické zbraně Tokyo Marui. Společně se značkou Guarder se stala synonymem pro upgrade. Původní záměr firmy byl čistě o tom, nabídnout zákazníkům trvanlivější a odolnější díly, než byli ty sériové v základních AEG zbraních. Díky tomu, že kapacita firmy se mohla plně soustředit jen na vnitřní díly (což Tokyo Marui kvůli šíři záběru svého sortimentu nemohlo), mohla značka dosáhnout velmi dobré kvality a snadného úspěchu. Od roku 2003 se nicméně Systema soustřeďuje více na své řady výcvikových PTW a výroba dílů pro klasické AEG ustupuje do pozadí a tím i jejich vývoj. Důvodem byla vyšší konkurence a snaha Systemy nabízet špičková řešení, bez ohledu na cenu, což ji dostalo do nekonkurenceschopné pozice. Aktuální stav je ten, že Systema především vylepšuje své modely PTW zbraní, včetně upgrade dílů na ně a díly pro běžné AEG už v podstatě nevyrábí. Údajně navíc není kompletní výroba realizována už jen v Japonsku, ale to jsem si nedokázal spolehlivě ověřit – nicméně v tomto ohledu se mluvilo spíše o zbraních PTW, nikoliv dílech. V dnešní době jde každopádně o překonané díly, pokud se budeme dívat na poměr cena/výkon. Naopak materiálově a přesností výroby jsou však stále na špici. Pozor ale na padělky z Číny!

Systema se stala v minulosti jakýmsi etalonem airsoft dílů. Dlouho se vše porovnávalo právě s díly Systema. Když se například řešilo, jaké jsou výkony pružin, vždy se bralo, zda je dotyčná pružina tvrdší nebo měkčí vůči ekvivalentu od Systemy. Nicméně tyto časy už jsou pryč.

Asi nejznámějšími díly od Systemy jsou kola, pružiny, sety vzduchotechnik, skutečně kompletní upgrade sety a zátěžové motorky. Především jejich Bore-up sety udaly určitý směr vývoje airsoft dílů, tedy směrem ke kvalitní vzduchotechnice. Hlavním distributorem je v současné době Redwolf airsoft.

Pokud bych měl nějaký produkt od Systemy vyzdvihnout, pak to budou motorky Magnum, A to Z, které dodnes považuji za jedny z nejlepších na trhu vůbec. Především Magnum. Zrovna nedávno se nám dostal na stůl jeden kousek motorku Magnum, který ihned skončil kolegovi ve zbrani a i po letech fungoval naprosto skvěle. Skvělé jsou taktéž Systema Bore-up sety. Chytře vymyšlené a dobře fungující i po dlouhé době. A samozřejmě legendární kola Systema se šikmým ozubením. To byl dlouhou dobu bezkonkurenční výrobek.

Z pozdějších sérií se však ojediněle objevily problémy s kvalitou tepelného zpracování pružin, které občas praskly.

Asi hlavní nevýhodou dílů Systema je jejich vyšší pořizovací cena, která už není adekvátní dnešní konkurenci a v současnosti i špatná dostupnost (na stránkách Redwolfu už téměř žádné díly pro AEG nenajdete, zato jich je spousta pro PTW).

 

Japonský obchod Laylax, který pod svojí značkou prodával velmi kvalitní airsoft upgrade díly, obvykle dimenzované přímo na jednotlivé modely, nikoliv jen celé řady modelů. Laylax je značka, která nejvíce propaguje upgrade díly v Japonsku. Vyrábí skutečně hi-end díly, ale ty jsou také adekvátně tomu drahé. Pokud máte pocit, že si nejste jisti, že byste o Laylax slyšeli, tak vězte, že alespoň jednu z jejich řad produktů znáte, protože tři jejich hlavní řady produktů jsou Prometheus, Nine Ball a First Factory. Prometheus je řada zaměřená na díly pro mechabox a hlavně, First Factory pro vnější díly na AEG a Nine Ball pak na pistole. Co se AEG zbraní týče, důraz je kladen na M4/ M16, AK, M14, Type 89, PSG-1, G3/ HK, G36, P90. Tedy zdaleka ne úplně všechny typy AEG zbraní. Kromě bohatého příslušenství na zbraně, dělá Laylax v podstatě kompletní vnitřek AEG, vyjma skeletu mechaboxu.

Asi nejznámější a celkově nejvyhlášenější jsou Prometheus bronzové a nerezové hlavně různých průměrů, Prometheus sety zátěžových kol a pružiny. Zajímavostí právě pružin od Laylax je to, že jsou dělány ze silnějšího drátu než je u standardních AEG pružin obvyklé a mají mnohem zajímavěji řešené vinutí. Za zmínku stojí i velmi zajímavá řada hlavní Prometheus Delta s průměrem 6,20 mm. Jinak lze doporučit opět téměř jakýkoliv výrobek od tohoto výrobce.

Mimochodem s nadšením pro výkony zbraní vše došlo tak daleko, že v roce 2006 bylo několik zaměstnanců Laylax zatčeno, protože údajně vědomě vyráběli a prodávali zbraně, které překročili v japonsku povolený výkon 0,98j. A tedy je trochu problém, protože to byla i nebyla pravda. Výkon 0,98j se totiž v továrnách měřil s 0,20g kuličkami při 20°C jak bylo do té doby zvykem. Ale po nové úpravě zákona se výkon měřil při 35°C. Říkáte si, to není tak velký rozdíl. No u AEG rozhodně ne, ale výsledkem toho třeba bylo, že žádná z japonských plynových zbraní v továrním nastavením nebyla v té době schopna dodržet tyto limity (zde nejvíce trpělo Tokyo Marui a Western Arms), což v podstatě ochromilo prodeje a výrobu většiny japonských výrobců. To umožnilo v té době rozmach plynovek taiwanské konkurence jako WE, KJW a KWC. No a Laylax měl upgrade díly i pro mnoho plynovek, i když jejich záliba v upgradech AEG zbraní byla všeobecně známá. Nebýt tehdy této zákonné úpravy, možná bychom dnes tahali v pouzdrech jiné zbraně než Glocky od WE a Beretty od KJW.

 

Japonský výrobce PDI air technology, je výrobce strojově obráběných dílů a vše co s tím souvisí, se zaměřením na vzduchem poháněné výrobky. Ano, tato firma má vlastní továrnu. Ač se to nezdá, je výroba airsoftových dílů PDI jen vedlejšák této značky. Hlavní náplní této firmy je dodávání výcvikových pomůcek pro policii a výroba nesmrtících prostředků, jako jsou pepřová děla a pistole, paintballové zbraně a podobné záležitosti, které pohání vzduch. Velmi často je zvána k různým zkouškám, testům, policejním ukázkám a podobně. Když se podíváme na jejich řadu upgrade dílů, vyrábí díly především pro odstřelovací pušky. Takže spoušťové mechanismy, hlavně, hop-up komory, sety válců a hop-up gumičky. Ale naneštěstí je tu i několik dílů určených pro AEG, i když se většinou jedná o díly vnější a pohledové. Jsou primárně určeny pro zbraně standardu Tokyo Marui a Maruzen.

Hlavním artiklem značky PDI jsou nerezové hlavně různých průměrů. Navíc PDI dělá hlavně nejen různých vnitřních průměrů, ale také vnějších. Jedná se v praxi o skutečně ty nejlepší hlavně na trhu a společně s KM Head 1950 a také o jedny z nejdražších hlavní vůbec. Hlavním distribučním kanálem PDI je japonský airsoftový obchod X-fire. Což mi připomíná, že opět nečekejte, že cokoliv z produkce PDI přesáhne výkon 0,9j. I to je důvod, proč se do světa vyváží hlavně zesílené, nebo precizní díly a proč PDI pružiny nevyrábí.

Nicméně i PDI musela čelit zámořské konkurenci, jako je třeba MadBull, takže aby mohla jít s cenou níže, vydala řadu RAVEN. To jsou hlavně 6,01 mm které mají samozřejmě také vysoký standard kvality, ale již nejsou vyráběny z nerezové oceli, ale z klasické uhlíkové oceli, která je pak povlakována. Samozřejmě, že ta se materiálovými vlastnostmi a kvalitou nemůže rovnat standardní nerezovým hlavním, nicméně i tak jsou hlavně RAVEN stále na vysoké úrovni, jen to prostě není to staré dobré PDI.

 

KM-Head 1950

Japonská firma, která se zaměřuje na výrobu z kovů, prodej doplňků a výbavy pro obranné a policejní složky (nože a tyče pro výcvik, imitace zbraní, ochranná výstroj apod.) a samozřejmě prodej airsoftových dílů. Samotná firma je i továrnou, nikoliv jen obchodem, který by si něco nechával vyrábět od jiných firem (tak to má například Guarder). Proto je dohled na výsledné produkty podroben drobnohledu vedení firmy. Výroba se zaměřuje pouze na díly a příslušenství, nikoliv celé zbraně. V jejich obchodu můžete zakoupit díly pro široký sortimentu japonských výrobců. Jak sortiment přímo KM, tak jiných značek jako například Maruzen. Zajímavostí je, že v jejich eshopu si nevybíráte z délek hlavní apod., ale vybíráte si podle značky a modelu zbraně, do které chcete hlaveň či díl dát.

U nás se KM Head 1950 proslavila především špičkovými hlavněmi. Ty dodnes patří, společně s hlavněmi PDI, mezi to nejlepší, co můžete mít. Jejich hlavně jsou mosazné s teflon-niklovou povrchovou úpravou. Jako mnoho jiných japonských firem, i zde jsou kladeny vysoké nároky na kvalitu. Nicméně, kromě špičkových hlavní, není vlastně u KM o co stát, minimálně z pohledu běžného hráče. Možná redukce na tlumiče a podobné drobnosti. Veškerá produkce je totiž zaměřena výhradně na japonské modely a je uzpůsobena japonských zákonům a restrikcím. V jejich sortimentu tak najdete třeba pružiny pro AEG zbraně, ale ty jsou dimenzovány na konkrétní délky hlavní a výkony zbraní tak, aby výsledný výkon nepřesáhl japonskem stanovené normy na výkon. Mnoho jejího sortimentu jsou tedy skutečně jen obyčejné náhradní díly (byť často několikrát lepší než původní) pro různé japonské zbraně a několik zámořských značek (zámořím rozuměj Taiwan a Hong Kong).

Aktuálně firma spolupracuje s Taiwanskou SRC, ve svém obchodě pod svojí záštitou prodává licencované verze několika zbraní SRC s hlavněmi KM.

Mimochodem, KM Head dělá třeba takové speciality, jako kovovou hop-up komoru a kompletní upgrade set pro nám známou UHC Super 9 (V Japonsku prodávaná pod značkou Marukoshi, pro kterou ji UHC vyrábí).

Firma slavného tvůrce moderního airsoftu Tazuo Kobayashi. Tenhle pán nám dal manuální blowback, plyn do zásobníku u pistolí a také plynový blowback mechanismus. Ale pro fanoušky upgradů je znám především jako tvůrce velmi zajímavé, drážkované hlavně. Ano, skutečně jsou drážkované. Díky nim je střelba velmi přesná, kuličky lítají také o něco dále, ale bohužel jsou dimenzovány opět na nižší výkony, takže s více než M100 pružinou je reálně nelze použít. Prostě to nebude fungovat. Víceméně to je jediná zajímavá věc pro AEG zbraně, jinak se značka Tanio Koba zaměřuje výhradně na výrobu plynových pistolí.

Ale naneštěstí, drážkovaným hlavním je už také konec. Letos v dubnu totiž bylo oznámeno, že Tanio Koba končí s výrobou drážkovaných hlavní. Stejně jako bylo ohlášeno, že končí veškerá podpora a výroba dílů pro staré plynové USP, VP-70 a Ruger 10/22 z Kobayashio dílny. Jedná se o dnes už spíše o sběratelské kusy z éry MGC, ale ve své době se jednalo o velké hity plné technických inovací.

Pro tento díl je to zatím vše. V příštím díle s podíváme na Taiwanskou konkurenci, tedy jak říkají japonci, ze zámoří.