Zdroj: https://airsoft.cz/plynovky/stti-we-cheetah  •  Vydáno: 5.1.2016 12:11  •  Autor: Alfred

STTi-WE Cheetah

STTi-WE CheetahBeretta řady 81 reprezentovala při svém uvedení v roce 1976 nejnovější generaci kompaktních pistolí. Ačkoliv vzniklo na této bázi několik modelů, lišily se v podstatě jen ráží a drobnými vizuálními úpravami. I díky tomu se v 80tých letech stala tato pistole velmi populární pro civilní použití. A mnoho lidí tuto pistoli používá dodnes. Značka WE nám přináší repliku pistole z této zajímavé řady, která je dnes už známá spíše jako Beretta Cheetah.

Airsoft nepatří mezi odvětví, které by nějak zásadně využilo potenciál kompaktních pistolí. Pro naše použití není nutné mít malou zbraň, spíše nás zajímají střelecké parametry. Přesto se občas objeví chvíle, kdy je kompaktní pistole vhodnější. Někteří lidé nechtějí zbytečně tahat těžkou záložní zbraň, kterou třeba málokdy využijí. Také v rámci larpověji zaměřených akcí jsou tyto pistole vhodnější pro skryté nošení či záškodnickou činnost. O řidičích herních vozidel ani nemluvím. A model Cheetah od WE je ideální zbraní pro takové použití.

WE už standardně dodává zbraně v pěkných, plnobarevných kartonových krabičkách. Nejinak je tomu i zde. Uvnitř je kartonová tvarovaná výplň, ve které je uložena pistole i zásobník. Kromě toho je ke zbrani přiložen i manuál v pěti jazycích.

Model který máme v krabičce před sebou je přímou replikou pistole Beretta 84F Cheetah. Na první pohled působí jako malá verze klasické Beretty M92, jen s drobnější kratší hlavní. V ruce však samotná pistole sedne velmi dobře. Velmi přirozeně se drží.

Na celé pistoli je znát italský design, který preferuje estetický vzhled, na rozdíl třeba od hrubě a funkčně vypadající pistole Glock.

Cheetah je lehká pistole, vážící něco přes půl kila (615 g) o délce 17 cm. Mechanismem to je standardní blow back plynová pistole na green gas.

Samozřejmě, že celá pistole je v provedení celokov v černé barvě s leštěným povrchem. Zatímco pažbička je typově téměř shodná s klasickým typem M92, tak už část rámu pod hlavní je nepoměrně užší a kratší. I závěr působí jako by zmenšený z typu M92. Velmi zajímavá je štíhlá hlaveň s lehkým závěrem. Nechybí ani charakteristické zdrsnění drážkováním po stranách závěru, pro jeho lepší natahovaní. Mířidla jsou zvýrazněná. Vnější hlaveň je taktéž kovová.

Jako většina pistolí Beretta, i tato pistole se velmi rychle znečišťuje díky lehkému otevřenému závěru.

Ovládací prvky jsou zcela schodné jako u klasické Beretty M92, včetně rozborky. A samozřejmě jsou všechny plně funkční. K ovládacím prvkům mám však drobnou výhradu. Po modelářské stránce mají tmavě šedý odstín, který není úplně shodný s barvou zbraně. V této barvě je jak úderník, tak záchyt závěru, pojistka i páčka pro rozborku. Pojistka zásobníku je stále v černé barvě.

Zásobník je celokovový s hranatou plastovou vývodkou. Zásobník je na 15 ran.

U vývodky mě trochu překvapila její masivnost a hranatost, oproti vývodkám u klasické M92. Vypadá to, že by mohla vydržet více v případě náhlého pádu, nebo hrubší manipulace při nabíjení.

Co na pistoli všeobecně velmi zaujme jsou hezky provedené popisky ráže. Na hlavni, rámu a zásobníku je uvedena ráže cal. 9 Short. WE tedy pokračuje v trendu, kdy se postupně snaží omezit na zbraních airsoftové popisky (6mm, soft air, made in Taiwan apod.), aby byly zbraně více realistické. Je to dle mého dobrý směr a všeobecně to zbraním přidá na kreditu. Ale WE se samozřejmě úplně nezbaví možnosti hrdě svojí značku prezentovat, takže na plastových střenkách logo WE najdeme.

Po funkční stránce má Cheetah charakteristicky dlouhý chod spouště a pojistka pistole funguje jako uvolnění úderníku.

Mnoha lidem dlouhý chod spouště nevyhovuje, ale osobně jsem s tím nikdy neměl zásadní problém. Je ale fakt, že z žádné airsoftové Beretty asi nebude člověk střílet tak rychle jako M1911 či G17.

Výkonnostně má Cheetah parametry, které u těchto menších pistolí očekáváme. 85 m/s s 0,20g kuličkami při 80 mm bronzové hlavni. Po sundání závěru s hlavní nalezneme na pistoli i seřiditelný hop-up mechanismus.

Závěrečné hodnocení zbraně není složité. Pistole oplývá průměrným výkonem, ale malé rozměry jí předurčují jako ideální zbraň na LARP akce. Z mého pohledu je nejbližší podobnou zbraní ASG C60. Ale zatímco C60 je zmenšenina, tak u Cheetah se jedná o věrnou repliku dle skutečné pistole. Modelářské provedení si značka WE zachovává na vysoké úrovni.

STTi-WE Cheetah lze zakoupit na airsoftshop.cz za 2.971 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 200 Kč. V nabídce je nicméně i varianta s chromovanou úpravou, STTi-WE Cheetah Silver.