Zdroj: https://airsoft.cz/vystroj/radiostanice-puxing-px-888-ver.d-uhf  •  Vydáno: 2.11.2010 10:44  •  Autor: AirSoft.cz

Radiostanice Puxing PX-888 ver. D UHF

Internetje plnýrozporuplných recenzí na puxindl PX-888. Vetšinou se však jedná o recenze psané lidmi v radio amatérství zběhlích a tyto recenze jsou poté plné odborných názvů a proto pro většinu sofťáků nepoužitelné. Pokusím se zde popsat puxindl z pohledu obyčejného sofťáka.

1.JPG

 

Zpracování:
Puxindl dorazil v relativně pevné krabici, kde byla radiostanice, nabíjecí stanice, trafo s naší zástrčkou do sítě, nabíječka do auta, manuál (naštěstí i v AJ),  parodie na handsfree pochybné kvality, které zásadně nedrží v uchu.(doporučuju zároveň se stanicí objednati i kvalitnější handsfree) Samotná stanice mě mile překvapila pevným plastem, ze kterého je vyrobena. Už mi párkrát spadla na zem. Nikde nejsou jediné známky po praskání, či velkých oděrkách. Jediné je, že vždy po pádu odskočila baterie, naštěstí, systém zacvaknutí baterie funguje na principu pružného plíšku a kovových zoubků, proto se nebojím, že by záchyt časem praskl. Displej je jasný, přehledný a čitelný. Tlačítka reagují parádně a horní „točítka“ pracují velmi přesně a lehce. Její váha není o moc větší než u klasických PMR. Stanice je vybavena vyměnitelnou anténou, lze použíti, kratší, či delší. Ovšem použití krátké antény má samozřejmě za následek snížení kvalit příjmu a vysílání. Stanice krásně padne do ruky a ze zadu je vybavena pevnou klipsnou na opasek.

2.jpg

Ovládání a vysílání:

Puxindl rozhodně nepatří mezi jednoduché stanice, ale její používání je po troše cviku intuitivní, rychlé a snadné. Po částečném přelouskání návodu a po aplikování metody pokus, omyl. Jse mi podařilo uložit do paměti všech 8 PMR kanálů. Po další chvilce jsem se naučil pohybovat v menu a přepínat mezi jednotlivými módy stanice. Následovalo testování vysílání a příjmu. Byl jsem velmi překvapen, když jsem se z balkónu ze Stěžer pokecal, na 0,5W s chlápkem z Koněpůlek. (cca 20km) Ovšem tuto vzdálenost nemůžete bráti jako konečnou. Na dosah má vliv mnoho faktorů. Např. počasí, překážky v přímé viditelnosti, zisk antény, citlivost samotné stanice, okolní terén atd… Rozhodně pro běžného sofťáka je ve standardním lese velmi spolehlivá.
Ovšem vytknul bych menší citlivost vlastního mikrofonu stanice, ovšem tento nedostatek, lze odstranit jejím rozebráním a následným vyvrtáním 2 až 3 otvorů o průměru cca 1,2mm před její mikrofon do těla stanice. Ovšem při používání handsfree toto nemusíme řešiti. Vůbec stanice v kombinaci s handsfree přenáší příjemný, srozumitelný a relativně čistý hlas.

3.jpg

 

Závěr:

Puxindl mě nikdy nenechal ve štychu. Baterie bez problémů vydrží víkendovou akci na vysílací výkon 0,5 Watt, který je naprosto dostatečný pro použití v Milovicích (Božím daru), či pro spojení cca na tři km ve standardním lese. (Hradecké lesy) Případně lze navýšit vysílací výkon na 4W, ale mějte na paměti, že tímto porušujete zákon. (Na druhou stranu, dosah a kvalita vysílání stoupne, ale začne se samozřejmě rychleji vybíjet baterie)

Pokud uvažujete o koupi lepších radiostanic, od kterých požadujete lepší kvalitu v příjmu a vysílání. Jste ochotni akceptovat její malinko větší rozměry oproti standardním PMR a nebude vám vadit se učit jejímu složitějšímu ovládání a máte cca 1750,- navíc, tak je pro vás tato radiostanice z Číny jak dělaná. Navíc, při koupi značkové radiostanice obdobných kvalit by jste zaplatili kolem 6000,-. Osobně k Puxindlu doporučuji zakoupit kvalitnější handsfree. Z číny se dají sehnat do 100,-.

 

Technická data, které by měli sofťáka zajímati:

Rozsah: UHF 400-480 MHz   (Zahrnuje i kanály PMR, což je pro airsoft velmi důležité. ZDE)

Výkon: 0,5/4W (V ČR je zákonem zakázáno u PMR pásem vysílat na více než 0,5W)

Paměť: Lze uložit až 128 kanálů
Kódování: 50 CTCSS a 104 DCS (podkanály)

VOX: ano
SCAN: ano (různé módy)

Squelch: ano (nastavení citlivosti příjmu stanice)

Možnost pojmenování uložených kanálů: ano

Zámek kláves: ano

FM rádio: ano ;-)

 

 

Spokojený majitel PX-888, Kiks