Zdroj: https://airsoft.cz/elektriky/asg-cz-805-bren-a1  •  Vydáno: 30.6.2016 15:14  •  Autor: Alfred

ASG CZ 805 BREN A1

ASG CZ 805 BREN A1Říká se, že na každého jednou dříve nebo později dojde. A platí to i v airsoftovém světě, takže každá zajímavější zbraň se časem dočká své airsoftové repliky. Někdy dříve a někdy později. A tentokrát můžeme říci, že na airsoftovou repliku CZ 805 BREN se nečekalo tak dlouho, jak jsme se báli.

První zmínka o airsoftovém BRENu se objevila v roce jeho zavedení do naší armády, tedy v roce 2011. Už tehdy mnoho lidí zaujal, nejen u nás, ale i v zahraničí a leckterý hráč airsoftu i mimo naší republiku zhodnotil, že tuhle zajímavou a novou zbraň chce mít ve své sbírce. V roce 2012, v rámci přednášky o CZ 805 BREN, bylo technickým ředitelem CZUB řečeno, že na airsoftové verzi BRENa se pracuje, a že bude vyráběn ASG se kterým CZUB v oblasti airsoftu spolupracuje. Toto bylo ovšem později dementováno s tím, že tento projekt ve skutečnosti stojí. Nebylo divu, protože ASG tou dobou řešila dokončení CZ Scorpion Evo3 a na vývoj BRENa logicky nebyl čas ani prostředky. Až do konce roku 2014 se po airsoftovém CZ 805 v podstatě slehla zem. Pak začaly prosakovat informace, že se přeci jen něco s BRENem děje, byť nic určitého. Až pak byl ASG na veletrzích SHOT SHOW 2015 a IWA 2015 představen první prototyp airsoftové verze CZ 805 BREN. V té době ještě s mnoha plastovými částmi a nedodělky, ale už to vypadalo nadějně. Velmi rychle se objevily spekulace o tom, že má být ještě v roce 2015 vydán, ale vznikly jen na základě jednoho neověřeného prohlášení o tom že: „...by bylo krásné, kdyby se ho podařilo dokončit už letos.“ Což ale neznamenalo, že by měl být reálně vydán. Někteří se toho chytli a byli zklamáni.

Opět se rojily spekulace, ale teprve v roce 2016 jsme konečně mohli na obou výše zmíněných výstavách vidět takřka konečnou verzi ASG CZ 805 BREN A1 a A2. Zároveň bylo i potvrzeno, že zahájení prodeje se dočkáme již definitivně letošní rok v létě či na podzim, pokud se už nic nepozdrží. A jelikož já právě v rukou třímám finální předsériovou ověřovací verzi této pěkné zbraně, můžu říci, že se nic nekazí a my se určitě v nejbližší době dočkáme oficiálního vydání (pravděpodobně již o prázdninách - na přelomu července a srpna).

Pro upřesnění. Předsériová verze znamená, že už je vše vymyšleno, hotovo a obvykle se jen testují a optimalizují výrobní postupy, s dodanými vzorky se připravuje propagace a ty se pak posílají věrným a významným distributorům. Teprve nyní se naplno rozbíhají výrobní linky a až bude vyrobena první série, dostane se k nám, tedy k vám.

Připomeňme pro začátek, co vše nám oficiálně ASG ještě v lednu 2015 slibovalo:

- horní díl těla (předpažbí i pouzdro závěru) z jednoho kusu duralu, obrobený na CNC (verze Proline)

- spodní díl těla vyrobený z kvalitních polymerů

- ovládací prvky pro praváka i leváka

- mechabox verze 3

- sklopná/výsuvná pažba

- možnost budoucího použití zásobníků jak CZ BREN tak STANAG

- kompatibilita s airsoftovým granátometem G-805, dodávaným samostatně

Mohu jen říci, že ASG všechny své závazky splnilo, nebo minimálně s jejich plněním počítá. Pojďme se tedy podívat na samotnou zbraň.

Hodně se polemizuje o výrobci zbraně – nikde uváděn není, protože konstrukce i formy jsou majetkem ASG. Zatímco EVO 3 bylo vyrobeno přímo v Evropě, BREN je „Made in Taiwan“. Na Taiwanu není zase tolik značek, které by byly schopné udělat pěkný model, se kterým by bylo ASG spokojeno. Dle všeho tak výroba pravděpodobně probíhala ve spolupráci s firmou King Arms. Soudíme tak jednak kvůli ceně, vnějšímu zpracování - které je nezvykle čisté a také na základě vnitřních dílů, ke kterým se dostaneme později. Jak ale říkám, je to náš odhad, třeba se na výrobě podílí i více subdodavatelů. King Arms je velmi kvalitní výrobce skutečně krásných, přesných a konstrukčně i technicky povedených modelů a tak bychom tuto volbu ASG jedině schvalovali. A ani BREN určitě nedělá svým tvůrcům ostudu. Samozřejmě podklady pro výrobu dodala přímo CZUB.

Na začátek uvedu, že v balení je dodávána samotná zbraň, jeden vysokokapacitní zásobník a návod. Návod je anglický, obrázkový a velmi přehledný. Velmi dobře popisuje co a jak se zbraní, jak seřídit například lícnici, vyndat hlaveň, nebo vyměnit pružinu. Jinak je obsah balení na můj vkus trochu strohý, ale maximálně praktický.

My držíme v ruce ASG CZ 805 BREN A1. BREN A1 je verze s delší hlavní. Airsoftová verze je replikou první verze BRENa, tedy bez jeho pozdějších dodatečných úprav. Poznáte to například na tvaru natahovací páky a dalších drobnostech, ovšem pažba již je novější - nastavitelná. Na délku má BREN A1 93 cm s maximálně vysunutou pažbou. Po jejím zasunutí se délka zkrátí o 6 cm, a pokud je pažba jen sklopená, má celý BREN pouhých 67 cm. Zbraň je podobně jako ostrá mírně těžší na předek, ale nic neobvyklého a mnoho lidí si toho možná ani nevšimne. Jinak na první pohled působí celá zbraň hezky jednolitě. Je to dáno samozřejmě tím, že je celá v černě barvě, přestože některé výrobní řady originálů mají barvu vrchní části těla v jiném odstínu (od šedé až po téměř pískovou). Velmi mě těší, že všechny části zbraně jsou vcelku čisté a na zbrani nejsou stopy po nástrojích, otřepech, či dopilovávání.

Zde si ovšem dovolím upozornit, že pro jiné trhy mimo ČR je ostrý BREN dodáván i v celočerné barvě a také v pískové barvě. Například pro USA.

Hlavní vnější část BRENu tvoří horní díl těla, který je vyroben z duralu a obroben na CNC. Je to velký bytelný kus kovu, skvěle obrobený s dobrou povrchovou úpravou. Barva je matně černá a nijak se neleskne. Po obou stranách jsou krásně vygravírované nápisy. Na levé straně je označení „CZ 805 BREN“ s logem CZUB a nápis „Design in Czech Republic“ na pravé straně zase varování o tom, že je nutné číst návod dříve, než začnete manipulovat se zbraní. Nad zásobníkovou šachtou je také sériové číslo, které je však vypáleno laserem.

Po levé straně je vcelku štíhlá natahovací páka, logicky pak na pravé straně kovové výhozí okénko s přístupem k hop-up mechanismu. Natahovací páku lze samozřejmě přemontovat i na pravou stranu a tím i otočit přístup k hop-up pro leváka. Její samotné natahování je plynulé. Závěr zbraně ani páka nelze nijak zaseknout. Rozhodně není možné natáhnout páku až do zadní polohy, což ale není nijak neobvyklé v případě airsoftových replik.

Na vrchní části je dlouhá R.I.S. lišta, na předpažbí jsou pak upevněny tři kovové R.I.S. lišty (2 x 110 mm a 1 x 170 mm). Lišty jsou bytelné, přimontovány vždy třemi šrouby.

Zde musím ovšem BRENu něco vytknout. O předpažbí se hodně mluvilo, protože je prý neergonomické a dře do rukou. Vzhledem k tomu, že jde o airsoftovou zbraň, nemusí nás to trápit až tak moc a subjektivně je i airsoftová verze hladší oproti ostré. Přesto je držení holou rukou trochu nepohodlné. Chvíli jsem přemýšlel proč a pak mi došlo, že je to provedením R.I.S. lišt. Zatímco spodní lišta je klasická, horní a boční lišty mají z neznámého důvodu vyfrézovány po celé délce vnitřní drážku. A právě ostré hrany ve vnitřku drážky jsou to co mi vadí a co mě píchá do rukou. Kdyby šlo o klasickou lištu jen se žebrováním, nebylo by to tak hrozné. Přeci jen M4 s R.I.S. předpažbí se také drží pohodlně. Toliko k problematice ergonomie z mé strany. Řešením je buď použití krytek na R.I.S. lišty či prostě jen použití kvalitní střelecké rukavice, kterou stejně při hře používá většina z nás.

V přední i zadní části vrchního dílu těla jsou namontovaná kovová oka popruhu, vhodná pro uchycení z levé i pravé strany. Jsou usazená v horní části zbraně, takže ideální, pokud máte zbraň jen tak přes rameno, protože přirozeně visí směrem dolu a nemá tendenci se kroutit, jako některé jiné zbraně. Bohužel oka na popruh jsou na můj vkus příliš úzká, To částečně omezuje sortiment taktických popruhů, který se v airsoftu běžně používá. Takže optimální možností je provléci skrz oka textilní popruh či si udělat očko z kousku parakordu a použít jednobodový popruh.

Z hlavy mě teď napadá třeba Univerzální popruh od SPM nebo Taktický tříbodový popruh od ICS.

Vrchní díl těla mě tedy rozhodně nezklamal. Po stránce funkční i modelářské je velmi povedený.

Spodní díl těla lze rozdělit na pažbičku a zásobníkovou šachtu. Tyto díly jsou vyrobeny z velmi odolného nylonu, dle mého názoru pěkné zpracovaného s pěknou povrchovou úpravou v černé barvě. Není to žádný hladký plast, ale má realistické zdrsnění a stopy po výrobním procesu nejsou zase tak viditelné, jak je obvyklé u jiných výrobců.

Pažbička je složena ze dvou dílů, ale pro použití to nemá žádný vliv. Příjemně se drží, drážky poskytují dostatečné zdrsnění a celá ergonomie se nijak neliší od podobných zbraní. Nad pažbičkou je na můj vkus vcelku malý, oboustranný přepínač režimu střelby. Ten dovoluje přepínání mezi polohou zajištěno, jednotlivé rány a automat. Nenajdete tu tedy dvojrannou dávku, jako u ostré vojenské verze která je aplikována pro AČR. Jednotlivé polohy krásně znázorňují barevné piktogramy.

Myslím, že pro airsoft by to asi nemělo ani odůvodnění, byť uznávám, že možnost mít další režim s možností tří rané dávky by nebylo úplně špatné, podobně jako to mělo EVO 3. Co neudělal výrobce lze však snadno napravit instalací inteligentní elektroniky do zbraně.

Přepínač funguje dobře, má jasně dané polohy, jen samotná kovová přepínací páčka by mohla být podle mého hodnocení o trochu větší. Co se mi moc líbí, je pojištění přepínacích páček za pomocí čepů, nikoliv červíky, jak je to běžné třeba u MP5. Tento systém je mnohem spolehlivější a zcela zabraňuje tomu, aby vám páčka z jakéhokoliv důvodu upadla. Navíc je jistota, že se vám páčka při přepínání neprotočí.

Zásobníková šachta se nedá nijak zásadně okomentovat. Je to jen zásobníková šachta. Pojistka zásobníku na lučíku spouště je kovová a vhodná pro praváka i leváka. Ale co asi zajímá většinu hráčů, šachta je výměnná. ASG má v budoucnu nabídnout i verzi BRENa se šachtou pro zásobníky STANAG – tedy pro M4. Předpokládá se, že bude možnost zakoupit šachtu i samostatně, takže ji půjde vyměnit. Každopádně BREN zatím může používat nejen se zásobníky přímo pro něj, ale, což jste možná nečekali, i se zásobníky pro airsoftové G36. S těmi si ostatně má rozumět i skutečný ostrý BREN.

Já vím s G36 zásobníkem nebude BREN pro mnohé z vás vzhledově přesný, nicméně je to s ohledem na počet výrobců dostupná a levná varianta. Každopádně verze pro zásobníky M4 se do budoucna jistě také objeví.

Přesuneme se k pažbě. Ta je sklopná na pravou stranu a zároveň výsuvná. Kloub i celá pažba jsou vyrobeny opět z nylonu. Díly jsou masivní a rozhodně bych se nebál, že by se mohla pažba nějak ulomit. Pojistka kloubu je dostatečně masivní. Podobně jako u G36, i zde drží pažbu pevně, aniž by se jakkoliv viklala. Při sklopení je pak pažba jištěna pojistkou na kloubu, takže ji nikde nemusíte zaháknout podobně jako je tomu u zmíněné G36. Pro odjištění je ale vždy nutné zmáčknout pojistku pažby, jinak hrozí poškození pojistky, která zajišťuje pažbu ve sklopené poloze. Vysouvání pažby funguje stejně jako u standardních pažeb pro M4. Pažba má 4 polohy, což není mnoho, ale zbraň je ergonomicky stavěná poměrně univerzálně. Seřízení pažby tak použijete nejspíš jen, pokud budete hrát v balistické vestě či bez ní. Patka pažby není bohužel nijak pogumovaná, ale svůj účel splní.

Součástí pažby je i lícnice. Tu si lze různě stavit a podle toho zda jste pravák či levák ji lze i otočit tak, aby vyhovovala.

Poslední částí zbraně je vnější hlaveň. Je velmi dobře upevněna v těle zbraně, je samozřejmě kovová a na jejím konci je kovový tlumič výšlehu. Ten lze odšroubovat a místo něho použít jakýkoliv jiný doplněk vhodný pro 14 mm levotočivý závit.

Částí na kterou jsem málem zapomněl jsou sklopná mířidla. Ta jsou vyrobena z plastu a po zmáčknutí se automaticky vyklopí. Lze je plně seřizovat, ale osobně mi na zbrani sedí více nějaký kolimátor či optický zaměřovač. Jinak jsou sklopná mířidla plně funkční a míření přes ně je pohodlné a stejné jako přes většinu mířidel standardu NATO.

Zásobník je opět polymerový z nylonu, trochu mohutnější, než je člověk zvyklý (to jsou ostatně i zásobníky z ostrého BRENu). Jeho kapacita je 550 ran a je to tedy vysokokapacitní točák. Jeho natahování funguje bezchybně, má hladký chod. Zaujalo mě provedení násypného otvoru pro kuličky, který se po odjištění ihned odklopí díky pružince. Na první pohled to je chytré a praktické. Při nasypávání kuliček nehrozí, že se zničehonic zavře. Na stranu druhou, pokud by se oběhal zobáček, který záklopku jistí, tak zásobník kvůli otevřenému okénku nenasadíte a museli byste u něj pružinku demontovat. Těžko říci, jak dobré toto řešení je, ale materiál by to měl vydržet. Kromě skutečné ráže, není na zásobníku žádný nápis. Ve zbrani se zásobník sice lehce hýbe, ale jinak funguje a podává bezchybně.

Zásobník pro G36 je subjektivně v šachtě více na těsno (testovali jsme se zásobníky od JG Works – tedy mezi hráči levnou a rozšířenou klasikou).

Ještě krátce k ovládání zbraně. Baterie je uložena v horní části těla zbraně. Aby bylo možné ji tam vložit, je nutné sundat pažbu. Stačí vyjmout jeden čep a pažbu směrem dolů vysunout. Do zbraně se vejde klasická tyčová Ni-Mh (podobně jako do AK-47S) a ještě by mohla být o nějaký ten milimetr větší. Pro tento typ baterie je ve zbrani prostoru mnohem více, jak na délku, tak na šířku. Pokud by se měla do zbraně dát Li-Pol baterie, bude nutný nějaký článek s rozměry 20x15 mm o téměř libovolné délce. Konektor pro připojení baterie je malý Tamiya.

Kromě přístupu k baterii, zajistí sundání pažby i přístup k výměně pružiny ve zbrani. A tím se dostáváme k vnitřním dílům. Rozborka zbraně není sice složitá, ale nelze ji provést jen tak bez rozmyslu. Vše jde vcelku samo a snadno rozebrat, jen je nutné mít gumovou paličku a trn na vytlačování čepů. Jediný zádrhel je až při vyjmutí/uložení samotného mechaboxu, kdy to chce postupovat trochu opatrně přes táhla přepínačů, abyste něco nepoškodili. Ale to už chce spíše grif a zkušenosti. Jinak jde vše snadno a bez odporu.

Mimochodem výměna hop-up gumičky taky není nic složitého a je to hezky popsáno i v návodu.

Vnitřek zbraně je standardní pro značkovou zbraň. Je skvěle dimenzován na výkon kolem 120 až 130 m/s (BREN má v základu pružinu M120 a výrobce udává energii 1,4J). Jádrem BRENa je mechabox verze 3 s rychlovýměnou pružiny a 7 mm kuličkovými ložisky.

Už samotný výměnný trn se mi líbil, protože je ocelový a s kuličkovým ložiskem. Mnoho výměnných trnů trpí na to, že nejsou často pevně uchyceny k mechaboxu a jsou takříkajíc navolno tlačeny pružinou na stěnu mechaboxu. V tomto případě je ale součástí trnu i šroub, díky kterému je trn vyztužen a nemůže se tak hýbat do stran, jako se to občas stává u jiných značek. Navíc jeho pevnost zajišťuje, že vydrží i při silných pružinách. Z dalších dílů nalezneme v mechaboxu kvalitní červený polykarbonátový píst s jedním kovovým zubem a protitlakou hlavou, dále základní plastovou hlavu válce verze 3 s kovovým nosem. Na té je plastová tryska bez těsnění o délce 34,05 mm. Válec je standardně plný, bronzový. Kola jsou zátěžová značky King Arms a jsou vybavena i zpožďovací vačkou. Motorek pak zátěžový krátký v kovové kleci. Celkově se jedná o klasickou sestavu pro mechabox verze 3 od King Arms. I proto mám za to, že se minimálně u těchto dílů jedná o produkci King Arms. Abych doplnil vzduchotechniku, tak základní bronzová hlaveň má délku 375 mm a průměr 6,04 mm. Je usazena v atypické plastové hop-up komoře, velmi podobné komoře pro G36. Především má stejný typ regulace.

Výsledný výkon BRENA je v tovární sestavě 118 – 122 m/s s 0,20 g kuličkami. V současné době standard pro značkovou produkci, byť v našich končinách se pokusí tento výkon hnát jistě někteří majitelé i výše. Bohudík, vnitřek BRENa nevypadá, že by to měl být velký problém. Jsem rád, že výrobce zvolil standardní řešení celého mechaboxu a nešel cestou žádného atypického provedení. Především naši hráči to ocení.

Co asi některé z vás zklame, je absolutní absence jakékoliv elektroniky. Nenajdeme zde zkrátka nic sofistikovaného. Oproti svému bratříčku EVO 3 působí BREN jako reprezentant staré školy, tedy jednoduché, funkční a spolehlivé elektriky.

Měl jsem možnost si z BRENu zastřílet. Regulace hop-up probíhá plynule a celkově dobře funguje, takže jsem byl příjemně překvapen, že dostřel i soustřel jsou velmi dobré. Řekl bych lepší, než mnoho základních zbraní s podobnou úsťovou rychlostí.

Jak tedy zhodnotit BRENa? Je to velmi věrný model zajímavé české zbraně. Když se člověk oprostí od některých stížností vztahujících se k období zavádění ostré zbraně a soustředí se čistě na airsoft, je to hezká zbraň, skvěle provedená s důrazem na detaily a funkčnost. Je to zajímavý a exotický model, který je modulární pro další upgrade, s dobrými parametry i v základu. Technická řešení vnějšku zbraně i její sestavení je chytře provedeno a není mu co vytknout. Z pohledu airsoftu se ovšem nejedná o žádnou technickou revoluci. Je to elektrika ve své nejčistší podobě, bez všelijakých leckdy zbytečných serepetiček. Ve své podstatě je zde všechno jen o základní mechanice. Ač se to nezdá, tento typ elektriky je často tím nejspolehlivějším, protože jen málo věcí se může pokazit. Zároveň je to skvělá platforma pro další upgrade, která vám nechává otevřené široké pole působnosti. Možná tu před sebou máme nové airsoftové AK. Zbraň kterou každý zvládne opravit, k jejíž montáži a opravě nepotřebujete horu nářadí, dílů a hluboké znalosti. A přesně takové zbraně mám třeba já rád. Jednoduché, odolné a blbuvzdorné, co vám vydrží spolehlivě sloužit po řadu let. A já si myslím, že přesně takovou zbraní by airsoftový BREN mohl být.

ASG CZ 805 BREN A1 bude k dostání na Bohemia Air Soft již v průběhu tohoto léta. Jeho výrobcem doporučená maloobchodní cena, tak jak ji ostatně prezentoval již na IWA, pohybovat okolo 10.000 Kč.