Zdroj: https://airsoft.cz/plynovky/kapesni-pistole-src • Vydáno: 31.8.2016 14:33 • Autor: Alfred
Mnoho lidí, kteří se zajímají o airsoft, jistě nabývají dojmu, že základem je silná a výkonná zbraň. Ale není tomu tak vždy. Někdy není důležitý výkon, ale rozměry zbraně.
Je pravdou, že v běžných airsoftových bojích vítězí ten, kdo má kvalitní a výkonnou zbraň (nikoliv nejvýkonnější). Nicméně velké mil-sim akce s prvky larpu (live action role play) si občas žádají zbraně opačných povah. Někdy potřebujete zbraň malou, snadno utajitelnou s vědomím, že váš cíl od vás nebude dál než pár metrů. Zákeřný zásah od zdánlivě neozbrojeného civilisty je něco, čeho se bojí každý účastník velkých akcí. I proto jsou hráči v rolích vojáků podezřívaví ke každému „civilistovi“ ve hře. Nebo role sestřelených pilotů, špiónů na útěku, rukojmích a podobné scénáře vyžadují obvykle použití skutečně kompaktních zbraní. Pro všechny tyto úlohy přichází vhod malé samopaly typu Ingram M11, Micro UZI či MP5K. Prim ovšem hrají pistole, od výkoných automatických modelů jako je G18C, přes klasické poloautomatické pistole M92 či M1911 až po nejmenší kapesní modely ve stylu PPK. A právě poslední kategorie kapesních pistolí by dle mého názoru stála za menší rozbor a recenzi.
Kapesní pistole se vyznačují především malými rozměry, tedy velmi krátkou hlavní a z toho vyplývajícím malým výkonem. Jak název napovídá, musí taková zbraň být schopná uschování v kapse, ideálně běžných kalhot. Je důležité neplést si takové zbraně s kompakty. Kompakt je jen pistole na běžnou ráži se zkrácenou hlavní či pažbičkou, aby byla zkrátka menší. Kapesní zbraně jsou primárně určeny k osobní ochraně a nebo jako zákeřná zbraň, kterou lze snadno propašovat k cíli. Taková účelová zbraň si nemůže dovolit robusnost klasické pistole, ani při zkrácení hlavně a snížení počtu nábojů. Tyto modely kapesních airsoftových pistolí taktéž simulují reálné protějšky a ty byly obvykle malé ráže, takže jejich rozměry a váha byli zanedbatelné. A i v případě airsoftu zkrátka občas takovou zbraň potřebujeme či využijeme.
Pokud se podíváme po kvalitních kapesních pistolích a vynecháme manuální zbraně, zůstanou nám pouze plynovky. Asi nejznámějšími modely jsou Walther PPK od Maruzenu a Sig Sauer P230 od KSC, obojí vyrobeno v Japonsku. Tyto velmi precizně provedené modely disponovaly blowback mechanismem a byly vyrobeny se špičkovou japonskou precizností. A tomu odpovídala i tehdejší cena. To je ale hudba minulosti a tyto modely už mají svoji sběratelskou a historickou hodnotu, takže je vám jasné, že už si je jen těžko koupíte. V současné době je na trhu jen pár modelů kapesních pistolí. Prošel jsme proto náš sklad a našel dvě plynové pistole od SRC, které si status kapesní plně zasluhují. Vzhledem k ceně se na ně lidé občas dotazují, takže by nebylo na škodu si je trochu představit a možná i porovnat.
Těžko říci, co vedlo SRC k výrobě těchto levných a jednoduchých pistolí. Jestli pocit díry na trhu, snaha nabídnout levnou airsoftovou zbraň nenáročnou na údržbu, nebo něco jiného. Faktem je, že vyrobilo dva modely. Jeden na bázi Mauseru HSC a druhý jako Colt 25.
Model s označením STTi SRC 7,65 Pistol je klasická plynovka na green gas bez blowback mechanismu. Na délku má 17cm a váží jen něco málo přes 200 gramů. Na první pohled je znát, že se jedná o kompletně celoplastovou pistoli, byť vnitřnosti jsou kovové. Neoplývá žádným závratným množstvím detailů a velmi se podobá manuální pistoli. Závěr je nepohyblivý, přesto je samostatnou součástí zbraně. Výhozí okénko je pouze imitováno na závěru. Kromě spouště je celý vnějšek plastový. Pistole nedisponuje mnoha ovládacími prvky. Pouze spouští a pojistkou na závěru. Cokoliv ostatní není pohyblivé či je imitováno. Na levé straně závěru najdeme logo SRC. Nechybí ani nápis Made in Taiwan na levé straně před lučíkem. Jinak není vizuálně příliš o co stát. Zásobník je nerealistický jednořadý na 10 ran. Velmi důležitým faktem je integrovaná nádržka na plyn v pažbičce pistole. Na jejím spodku je samozřejmě plnící ventil.
Po ergonomické stránce je pistole velmi pohodlná. Držení je perfektní, dosah ke spoušti či pojistce taktéž. Zanedbatelná váha pak jen umocňuje pocit hbitosti, které byste s takovou pistolí byli schopni. Míření přes tuto pistoli nepatří k nejlepší, ale dokud má pistole mušku a hledí, je vše ok. Přeci jen se neočekává nějaká zásadní terčová střelba. Co mě trochu překvapilo, je vcelku volná pojistka zbraně. Snadno se dostane do polohy zajištěno, aniž si to uvědomíte, takže je potřeba na to dávat pozor. Teď něco k ovládání.
Nabití tohoto modelu chce trochu cvik. Zásobník se vyndavá jen zatlačením na přečnívající patku zásobníku. Takže žádnou pojistku zásobníku nečekejte. Dalším překvapením je plnění kuličkami. Jezdce musíte nejprve zatlačit dolu k patce zásobníku, kde se vám jezdec zasekne a pak naplnit kuličky. Kuličky ovšem nemají žádnou pojistku na ústí zásobníku, takže po naplnění musíte dát zásobník do zbraně a nemůžete ho uložit jinam, aniž by všechny kuličky nevypadali. Jezdec se povolí pak sám ve chvíli, kdy vložíte zásobník do zbraně. Není to moc praktické a nedovoluje to jen tak doplnit munici do poloprázdného zásobníku, protože když zásobník vyndáte, všechny kuličky vám vypadnou.
Nebudu lhát, není to moc praktické. Fígl je v tom tam zásobník zarazit co nejrychleji. Hlavní nevýhoda ovšem je, že nelze mít nic jako rezervní zásobník. Tedy určitě ne s naplněnými kuličkami.
Střelba z této pistole také není úplně ideální. Jednak pistole nemá seřiditelný hop-up a proto jsou vhodné spíše kuličky do váhy 0,20g a spoušť je velmi tuhá, takže nějaké velké míření či rychlá střelba (i vzhledem ke kapacitě zásobníku) není úplně na místě. Mechanismus pistole je navíc jednoduchý, takže pohyb spouště pohybuje hlavní, nabíjí kuličku a v koncové poloze otevře ventil. Pokud koncové polohy nedosáhnete, tak máte kuličku v hlavni a při dalším zmáčknutí se nabije další kulička, takže vystřelíte dvě současně.
Jak jsem tedy očekával, máme tu jednoduchou, vcelku hezky provedenou pistoli, s ohledem na pořizovací cenu. Je určena spíše na kratší vzdálenosti a dostřel je srovnatelný s kvalitní manuální pistolí. Za 573 Kč ve standardní záruce dostanete tak akorát.
Druhá pistole od SRC s označením STTi SRC 0,25 Pistol je replikou té nejslavnější (hráči pokeru se neurazí) dámské kabelkové zbraně, Colt 25. Na délku má 12 cm a váží 160 gramů. Takže jestli má být nějaká zbraň do kapsy, tak tahle mezi ně patří. Vejde se snad i do uplých jeansů. Opět je to celoplastový model, kde není mnoho detailu. Svojí konstrukcí je prakticky identický s předchozím modelem. Minimum pohyblivých prvků, pouze spoušť a pojistka. Zásobník je řešen na vlas stejně jako předchozí model, ale je pouze na 7 ran. Zbraň je sestavena ze dvou půlek. Jediným výrazným prvkem jsou střenky a velmi jednoduchá mířidla. Tento model neumožňuje, stejně jako předchozí pistole, žádnou rozborku. Mnohem lépe ale funguje pojistka, která dobře drží polohu.
Po stránce ergonomie, je už tato zbraň opravdu malá. Velmi malá, vejde se do dlaně a při držení vám pažbička končí v půlce dlaně. Ale držet se dá a to je hlavní.
Střelecky je srovnatelná s předchozím modelem. Spoušť má dlouhý chod i stejný mechanismus. Dostřel je srovnatelný. Opět mrzí absence regulace hop-up mechanismu, ale s hlavní o délce cca 5 cm se neočekává nějaký velký dostřel a přesnost. Pistole prostě střílí a to je hlavní.
Jednoduše řečeno, zbraň skutečně do kabelky, jako doplněk či překvapení pro nepřátele. Větší použití bude mít na larpech a speciálních úkolech než v boji. Za 526 Kč ve standardní záruce není možné už snad chtít více. Nezapomínejte, že v airsoftu není důležité co kuličku vystřelilo, ale že zasáhla svůj cíl.