Zdroj: https://airsoft.cz/elektriky/warrior-aps-uar501-hybrid-deb • Vydáno: 3.10.2016 8:53 • Autor: Alfred
Kdybych se vás zeptal, jak vypadá ideální airsoftová zbraň, co byste mi odpověděli?
Pokud bych měl odpovědět já, jako člověk z oboru (samozřejmě bez ohledu na moje airsoftové preference a vkus), musel bych říci, že ideální airsoftová zbraň by měla mít mechabox verze 3, ale měla by používat standardní zásobníky pro M4. Asi by musela disponovat snadnou rozborkou, možná aby šlo i regulovat výkon. Výkon by měl pak být mezi 110 – 130 m/s. A zbraň musí mít dost prostoru pro baterii. Měla by být krátká, ale s dlouhou hlavní. Ideálně pro praváka i leváka. A neměla by být ani moc těžká, ani moc lehká. A hlavně, neměla by být drahá. To by podle mě měla splňovat ideální airsoftová zbraň. No a před pár lety si značka APS v Hong Kongu asi položila stejnou otázku. Světe div se, šli na to stejně jako já.
Jinak moje soukromá ideální airsoftová zbraň vypadá úplně jinak. Znáte Kel-Tec RFB? A nesmím zapomenout na mojí touhu po realisticky fungující brokovnici, která vystřelí alespoň 20 kuliček na 30 metrů...
Vše co jsem totiž výše popsal se APS pokusilo aplikovat. Bylo jasné, že konstrukce musí být bullpup. Tento koncept nabízí několik výhod, ale ta hlavní spočívá ve zkrácené délce zbraně při současném zachování délky hlavně, díky umístění zásobníku za spouští. To je hlavní znak všech zbraní této konstrukce. Také to obvykle znamená nižší hmotnost, minimálně pocitovou. Mezi ty nejslavnější bullpup modely patří FA-MAS, L85, Steyr-AUG a P90. A všechny tyto zbraně už v airsoftu delší dobu jsou. Každá z nich má ovšem nějaký nedostatek, a hlavně v nějakém ohledu by na ní nešly použít technické požadavky pro výše uvedenou "ideální" airsoftovou verzi. Proto se APS rozhodlo navrhnout vlastní originální design. Zkrátka, originální airsoftovou zbraň bez reálné předlohy. Světlo světa tak v roce 2012 spatřila první verze UAR501 – Urban Assault Rifle...
...a nebylo to až tak úžasné jak to vypadalo, přestože se dobře prodávala. UAR501 slibovala leccos, ale některé věci byly trochu nedomyšlené (samozřejmě na některé z nich se přišlo až po čase). Zbraň měla mechabox verze 3, ale bohužel přepínač režimu střelby a jeho přepákování nebylo ideálně řešeno. Přepínač dobře nedržel polohu, takže občas bylo velmi složité donutit střílet zbraň jednotlivými ranami. Také bylo málo místa na baterii s konektorem. Zásobník pro M4 sice použít šel, ale bohužel jen ten od APS. Jiné značky zásobníků si prostě se zbraní nerozuměly, což byl velký problém, pokud jste potřebovali tlačné zásobníky. Také záchyt zásobníku a zásobníková šachta občas dovolili vypadnutí zásobníku a to včetně originálního od APS. Prostě tam bylo pár neduhů, se kterými si člověk musel pohrát a trochu mrzely.
APS se ovšem nevzdalo, vyslechlo si nářky a připomínky hráčů a na konci srpna roku 2013 vypustilo upravenou druhou verzi své zbraně, kterou vám dnes chci představit. Povedlo se jim vše opravit? Leží tu na stole přede mnou už skutečně ideální airsoftová zbraň? Nebo tu máme jen šedou myš (byť v pískové barvě) bez reálné předlohy?
Mimochodem, první verze UAR501 se už nevyrábí ani neprodává. Na druhou stranu, APS mimochodem nabízí vlastní verzi pušky Steyr-AUG.
APS UAR501 vám dorazí v barevné kartonové krabici s logem APS. Zbraň je perfektně uložená mezi papírovými výlisky, takže nehrozí její poškození při přepravě. Krabice je navíc vyrobena jako kufr s plastovým nosným uchem, takže ji lze používat i pro běžnou přepravu. Uvnitř krabice je pak menší krabička, ve které jsou uloženy dva zásobníky (dlouhý a krátký), dvě AEG pružiny značky APS (Označené jako G110 a G130), vzorek kuliček, čistič hlavně a samozřejmě barevný anglický návod s množstvím obrázků.
APS UAR501 má na délku 64 cm, takže se rozhodně nejedná o rozměrnou zbraň. To je dáno bullpup konstrukcí, díky které lze délku takto zredukovat. Z hlediska ergonomie se UAR501 drží velmi pohodlně a skvěle se s ním lící. Je vyvážené natolik dobře, že se s ním bez potíží manipuluje i v jedné ruce. To se hodí především při airsoftu (protože skutečná zbraň má zpětný ráz), kdy třeba musíte něco nést, tahat, nebo zkrátka mít jednu ruku volnou. Takhle můžete dál vést mířenou palbu i jednoruč. Váha celé zbraně je také příjemná. Pouhých 2,5 kg. To je prakticky váha airsoftové MP5. I to přispívá k dobré ovladatelnosti. Celá zbraň je navíc dimenzována tak, aby nebyl problém ji rychle modifikovat pro praváka i leváka, což zahrnuje změnu strany nejen napínací páky, ale i výhozího okénka. Nicméně jako vždy, koukneme blíže.
Celé tělo UAR501 je vyrobeno z kvalitního plastu, konkrétně z Polyamidu 6 (PA6). Tento plast se vyznačuje velkou tvrdostí a houževnatostí. Mimochodem je to jeden z nejpoužívanějších plastů ve strojírenství. Ač se to tedy nezdá, a přestože se mnou příznivci kovů asi souhlasit nebudou, tělo UAR501 je skutečně pevné a bytelné. Jen tak něco ho nepoškodí. Zbraň se skládá ze tří hlavních dílů. Spodní díl s pažbičkou, horní kryt závěru a nakonec předpažbí spojené vrchním dílem těla. Všechny díly jsou dobře odlity a zpracovány. Povrch je jednolitý v pískové barvě a mírně zdrsněný. Samozřejmě zbraň není barvená, ale jedná se už o základní barvu materiálu. Takže nehrozí, že by se vám barva časem sedřela.
A zároveň si můžete zbraň jakkoliv nabarvit, protože plast se zdrsněným povrchem se rozhodně barví lépe než kov.
Spodní díl těla ukrývá veškeré ovládací prvky zbraně, které jsou provedeny v černé barvě. Pažbička je hezky tvarovaná a její povrch je patřičně upraven, aby se dobře držela. Lze z ní navíc sejmout patku a schovat do ní malé drobnosti jako náhradní baterie a podobné věci. Spoušť je na první pohled tenká a rovná, nicméně oproti staré verzi je nyní vyrobena z kovu a vydrží tak mnohem více. Nad spouští jsou pak po obou stranách další ovládací prvky. V předu je pojistka zásobníku, která překvapivě funguje velmi dobře a spolehlivě.
Na můj vkus je ovšem trochu daleko a vysoko od pažbičky, takže na ní dosáhnout ukazováčkem není jen tak. Možná mám ale jen krátké prsty.
A pokud vám nestačí jedna pojistka zásobníku, hned u zásobníkové šachty najdete další. To umožňuje měnit zásobník jen za použití jedné ruky.
Tady ale nebudu lhát, není to úplně pohodlné, protože tato pojistka nijak nepřesahuje profil těla, takže v rukavicích ji asi moc dobře nenahmatáte.
Dále máme přepínač režimu. Ten má tři polohy – zajištěno, jednotlivé rány a automatická dávka. Zatímco dříve přepínač nefungoval úplně ideálně a jeho polohy nebyly dobře znát, teď je vše v nejlepším pořádku. Přepínač se snadno přepíná, zároveň ale vždy jasně drží polohu. Navíc přecvakávání dělá jasný zvuk, takže přesně víte o kolik pozic jste přepnuli. Je to dáno tím, že přepínání pohybuje táhly, která vedou do zadní části zbraně k mechaboxu. Výhodou ovšem je, že přepínač na obou stranách funguje na stejném principu. Není to jako u MP5 kde je přepínač na pravé straně volnější a má větší vůle.
Což mě ovšem přivádí k myšlence, že uprostřed noci to může být trochu více hluku než chcete. Nelze nijak potichu přecvaknout a opravdu jsem se snažil. Nicméně, je to skutečně spolehlivé přepínání.
Na spodním dílu nalezneme nad zásobníkovou šachtou dva kovové otvory pro upevnění QD oka na popruh. Se zbraní je mimochodem dodáváno jedno QD oko na popruh. Zásobníková šachta a ústí hop-up komory jsou nyní řešeny tak, že už by konečně neměl být problém používat většinu běžné dostupných komerčních zásobníků. To byla asi největší výtka k první verzi a APS se hrdě chlubilo, že to už by neměl být problém.
V zadní části je pak už jen patka pažby. Ta drží na čep, takže se snadno sundavá. Pod ní je ukryt prostor na baterii. Na první pohled to vypadá, že tam je více místa. Oproti první verzi, kdy byla baterie v horní části zbraně, určitě. Ale bohužel to má dva neduhy. Prvním je čep, který pažbu drží. Při jeho zandavání vám může často překážet nejen kabeláž, ale i samotná baterie. Je tedy nutné baterii dobře v patce uložit. Druhou věcí je fakt, že prostor pro baterii se vlastně vymezuje vzdáleností mezi čepem a dnem patky pažby, přestože místa by tam mohlo být ještě o trochu více. Klasická SP baterie se vejde, jen prostě budete muset trochu bojovat se správnou pozicí kabeláže a baterie. Což ale není u airsoftových zbraní nic neobvyklého. Zbraň je jinak vybavena malým Tamiya konektorem.
Taky mi trochu vadí, že po sundání patky pažby vidíte přímo na mechabox a mezi vaší baterií a ním nic není. Nemůžu s určitostí říci, jak velký to může být problém, ale není to podle mě dobře. Nějaká, i třeba odnímatelná, přepážka by se hodila.
Když jsme u patky, koukneme na horní kryt závěru. Ten má v základu výhozí okénko na pravé straně zbraně i s napínací pákou. Páka je plastová, kryt okénka kovový. Pod výhozím okénkem je samozřejmě regulace hop-up mechanismu s posuvníkem ve stylu AK hop-up. Na první pohled to není vidět, ale není žádný velký problém přehodit páku i okénko na druhou stranu. Jak na to vám ukáže přehledný manuál.
Ten mimochodem ukáže i jak zbraň správně rozebrat.
Velmi mě potěšil záchyt závěru. Natáhnete napínací páku až do zadní polohy a okénko zůstane otevřené. Pojistka záchytu závěru je pak v zadní části krytu závěru, kde stačí zmáčknout logo APS a natahovací páka se vrátí do původní polohy.
Zbylou část zbraně tvoří jeden velký díl. Ten nabízí dlouhou R.I.S. lištu v horní části. Díky jejímu zvýšení je ideální na jakýkoliv puškohled či kolimátor, aniž by bylo nutné mít nějaké zvýšení, jako tomu je občas potřeba u jiných zbraní. Předpažbí je pak vybaveno třemi R.I.S. lištami pro příslušenství, všechny provedené v plastu. V bočních lištách jsou otvory pro QD oko popruhu.
Na konci zbraně pak už najdeme jen kovový tlumič výšlehu. U toho mě překvapilo a zároveň potěšilo, že vnitřní hlaveň je sice utopená jen asi 5 mm za ústím tlumiče, na druhou stranu je pevně fixována a nehrozí, že by se nějak hýbala do stran či trpěla na vibrace. To má za následek velmi dobrou přesnost i soustřel. Celá vnější hlaveň je samozřejmě z kovu a je dobře ve zbrani uchycena.
Tlumič také ukrývá 14mm levotočivý závit pro montáž jiné imitace tlumiče či prodloužení hlavně. Ale řekněme že UAR501 není podle mě vhodná zbraň pro tyhle úpravy.
Zásobníky jsou ke zbrani dodávány dva. Oba vysokokapacitní v plastovém provedení a moderní upravě. Jeden je klasický dlouhý na 300 ran a krátký na 150 ran. Oba zásobníky fungují skvěle a dobře ve zbrani drží. Podávání bylo taktéž bezchybné. Nicméně v porovnání se zbytkem zbraně působí provedení zásobníků trochu lacině. I jejich odstín je o kapku světlejší.
Koukneme na vnitřek. Současná verze zbraně je osazena Hybrid mechaboxem verze 3 s rychlovýměnou pružiny a 8 mm kluznými ložisky z nerezové oceli. Rychlo výměnný trn má kovovou základnu s plastovým nosem a má kuličkové ložisko. Jeho výměna je skutečně snadná, protože stačí sejmou patku pažby a pak ho za pomoci imbus klíče vyjmout. Ostatní vnitřní díly překvapivě nelze označit za základní. Tryska je kovová, nerezový válec s dírou, černý POM píst má první polovinu zubů kovových. Hlava válce je plastová s kovovým nosem, stejně tak plasotvá je i protitlaká hlava pístu. Motorek je krátký.
K mechaboxu doplním, že co jsem koukal, mělo by jít už o nový Silver Edge mechabox V3. Tak jako tak, mechabox je kompatibilní s běžně dostupnými upgrade díly.
Nerezová hlaveň má délku 385 mm, průměr 6,03 mm a je usazena v kovové hop-up komoře verze 3 (samozřejmě s lehkými odlišnostmi). UAR501 má v základu výkon 108 m/s s 0,20g kuličkami. Nicméně APS ke své zbrani přidává ještě dvě pružiny na výměnu s označením G110 a G130. Tyto pružiny by měly být ekvivalentem M120 a M140 pružin (dle výroce). A zbraň by tyto pružiny měla také bez problémů snést, i když hrozí riziko rychlejšího opotřebení a zcela jistě je nutné zbraň vybavit kvalitní silnější baterií, v případě pružiny G130 asi i 11,1V Li-pol baterií. Výrobce zároveň tvrdí, že pro tyto baterie je kabeláž uzpůsobena. A to je jenom dobře. Za mě si troufnu tvrdit, že s touhle zbraní už nejsou nějaké upgrady nutné.
Jinak rozborka zbraně je skutečně jednoduchá, zvládnul jsem to já, zvládne to každý. A to i díky přehlednému návodu. Co mě zaujalo byl fakt, že mechabox je k hop-up komoře pojištěn jedním šroubem a tím je i zajištěna jeho správná pozice mechaboxu vůči ní.
Takže co říci na konec? Splnilo APS své sliby? A máme tady ideální airsoftovou zbraň? Já bych řekl že ano. Někomu samozřejmě může vadit, že UAR501 nemá žádnou reálnou předlohu, i když se některým zbraním vzdáleně podobá. Ale pokud půjdeme čistě po airsoftových parametrech, pak je tahle zbraň vhodná pro každého. Je kompaktní, lehká, přesná a nabízí dobrý výkon. Lze ji osadit rozličným příslušenstvím a není problém ji servisovat. Co více si přát? Ano, už snad jen nízkou cenu. A i v tomto ohledu APS UAR501 vyhovuje.
Warrior – APS UAR501 se na Bohemia Air Soft prodává za 4172 Kč a k dostání je jak v pískové barvě, tak v klasické černé verzi. S dekorační slevou ji pak pořídíte o 300 korun levněji. A to je na elektriku s takovými parametry neuvěřitelně dobrá cena, nemyslíte?