Zdroj: https://airsoft.cz/plynovky/stti-we-hi-capa-3.8-s-wet-brontosaurus  •  Vydáno: 5.1.2017 17:16  •  Autor: Alfred

STTi-WE Hi-Capa 3.8 S WET-Brontosaurus

STTi-WE Hi-Capa 3.8 S WET-BrontosaurusZnačka WE se rozhodla, že nás bude zaplavovat nejen zajímavými historickými modely, ale také moderními pistolemi s nádechem soutěžní střelby. A jednu takovou tady mám.

Vlastně to není jedna pistole. Je to celá řada blowback plynových pistolí s příznačnými názvy dinosaurů, počínaje malým hbitým Velociraptorem, konče velkým a silným T-rexem, úměrně velikosti pistole. Celkově tato řada čítá 5 pistolí, všechny pak ve variantách černé nebo stříbrné barvy. Dohromady tedy 10 pistolí. Při bližším pohledu je ale jasné, že jde jen o další variace už existujících modelů. Základ všech modelů totiž tvoří stará dobrá Hi-Capa. Což není nic špatného. Jenže když se to vezme kolem a kolem, tak WE jen udělalo nové typy závěrů, vnějších hlavní a nové modely byli na světě. Na stranu druhou, díky tomu se podařilo udržet cenu na rozumné úrovni, přestože podobně jako jiné značky, i WE muselo výrazně zdražit. Mě osobně nejvíce zaujal model Brontosaurus ve stříbrné úpravě, který tu trochu podrobněji popíši.

Brontosaurus dorazí v typické černé kartonové krabičce od WE, na jejímž víku je barevný obrázek všech pěti modelů z této řady. Uvnitř je pistole zabalená v igelitu a uložena v kartonovém výlisku. Součástí příslušenství je pouze montáž pro kolimátor a přehledný obrázkový návod v pěti jazycích.

Jak jsem řekl, pistole dorazí v kartonové krabičce. Ten kufřík na fotkách je jen proto, abych nemusel našeho chladnokrevného ještěra fotit přímo na sněhu. Což mi připomíná, nezapomeňte, že nízké teploty pod +15°C plynovým pistolím vůbec nesvědčí a mohou je poškodit.

Brontosaurus vychází z modelu Baby Hi-Capa 3.8. To je kompaktní blowback verze klasické Hi-Capy. Jakmile ho ale vezmete do ruky, máte příjemný pocit velké váhy, zároveň však dobré vyváženosti. Tahle malá pistole totiž váží přes 900g. Je to překvapivě robustní pistole, která rozhodně není dělaná pro dámské ručičky, ale pro pevný mužský stisk. Avšak právě malé rozměry, vždyť na délku má pouze 18,5 cm, soustředí většinu váhy do dlaně ruky. Vizuálně celá pistole působí velmi moderně a sportovně. Estetický bonus dodává právě leštěná úprava mnoha dílů, kde opět musím WE pochválit za čistě odvedenou práci. Koukněme tedy na jednotlivé části.

Ano, tato pistole by se dala málem označit za kompakt, nebýt toho, že je prostě pořád velká. Na první pohled ideální pistole pro vaši přítelkyni, ale opak je pravdou. Pažbička je totiž pořád stejná jako u klasické Hi-Capy.

Rám pistole je sestaven ze dvou dílů. Pažbička spojená s lučíkem je plastová, vrchní část rámu s vodícimi lištami je naopak kovová. Toto je klasické uspořádání, které zůstalo z Baby Hi-Capy. Zde není ani moc co vymýšlet. Pažbička má po celé ploše zdrsnění a i přes hranatější tvar se vcelku dobře drží. V její zadní části najdeme plně funkční kovovou dlaňovou pojistkou. Spodní část pažbičky zdobí trychtýř zásobníkové šachty. Oba dva díly jsou opět v leštěné úpravě. V leštěné úpravě je také odlehčená spoušť.

Černý kovový spodní díl připevněný k pažbičce nejen že disponuje R.I.S. lištou pro montáž svítilny, ale také v něm jsou upevněny další ovládací prvky, jako záchyt závěru a oboustranná pojistka závěru. Tyto prvky jsou naopak v matně šedé barvě, což je trochu škoda, ale kdyby byly také leštěné, působila by asi pistole příliš přeplácaně.

Hlavní dominantou pistole je ale závěr. Ten je samozřejmě celokovový leštěné úpravě. Narozdíl od úpravy v chromu, dovoluje leštěná úprava zanechat na zbrani stíny a tím dá vyniknout jednotlivým tvarům a hranám. Je to na pohled velmi efektní a nespornou výhodou je i to, že povrch by tak měl vydržet více. Závěr je odlehčený v přední části hlavně, kde jsou tři obdelníkové výřezy. V zadní i přední části je vlnkové vroubkování pro lepší úchop. Na levé straně závěru je vyražen nápis odkazující k původnímu modelu této pistole, tedy Baby Hi-Capa 3.8. Na pravé straně je naopak pod výhozím okénkem vyražena ráže skutečného modelu a logo řady WEI-E Tech. Na horní části závěru nalezneme samozřejmě zvýrazněná mířidla ve sportovním stylu se světlovodnými vlákny.

I když se nejedná přímo o světlovodná vlákna, svůj účel plní stejně dobře. K výřezům v přední části závěru řeknu jen to, že prach a nečistoty mohou proudit do vnitřku zbraně stejně dobře, jako u pistolí typu Beretta.

Hledí i muška jsou plně seřiditelné. WE ale dodává ke zbrani ještě montážní lištu pro malý kolimátor. Ta se montuje místo hledí. To je věc, která u mnoha modelů chybí, protože do mnoha běžných pouzder lze vložit pistoli s kolimátorem místo hledí. Teď hovořím především o modernějších plastových pouzdrech.

Vnější hlaveň je taktéž kovová leštěná a bočními okénky v závěru na ní najdete vyražený nápis WET. V oblasti výhozího okénka pak nechybí znovu ražení značící reálnou ráži .45. V přední části hlavně nechybí imitace reálného průměru hlavně s možností upevnit redukci na tlumič.

Nakonec zásobník. Nepřekvapí, když řeknu, že se jedná jen o zkrácený zásobník pro standardní Hi-Capu. Dvojřadý zásobník pojme až 24 ran a je samozřejmě celý kovový. Výraznou měrou se podílí na hmotnosti celé pistole, byť i bez něj má pistole stále výraznou váhu. Vývodka zásobníku je standardně plastová.

A jak tenhle roztomilý dinosaur střílí? Jako běžná blowback pistole v kompaktní verzi. Bronzová hlaveň o délce 80 mm je na běžnou střelbu dostačující a výkon skutečně odpovídá základním kompaktním blowback pistolím. Při použití standardního green gas dává 80 m/s s 0,2 g kuličkami. Nic víc nečekejte. Co mě trochu překvapilo, je větší zpětný ráz. Až nezvykle veliký. Střelecky má Brontosaurus průměrnou přesnost. Na běžné airsoftové střílení více než dobré.

Takže když se to tak vezme, je Brontosaurus jen hezčí Baby Hi-Capa. Působí moderněji, sportovněji, ale z hlediska funkčnosti a užití, nepřináší nic nového. Snad až na možnost montáže kolimátoru místo hledí a světlovodná mířidla. To je věc, která se neztratí ani v poli. Ideální záložní zbraň, která působí kompaktně, nikoho z metru nezabije a přesto bude radost z ní střílet. A komu se nelíbí krátká hlaveň či leštěná úprava, může si vybrat z dalších „dinosaurů“ této řady ZDE.

STTi-WE Hi-Capa 3.8 S WET-Brontosaurus lze na Bohemia Air Soft pořídit už za 3827 Kč ve standardní záruce, nebo pak se slevou 200 Kč v rámci dekorační záruky.