Zdroj: https://airsoft.cz/elektriky/warrior-aps-asr107h-bb  •  Vydáno: 17.5.2017 15:22  •  Autor: Alfred

Warrior-APS ASR107H BB

Warrior-APS ASR107H BBV záplavě modifikací karabiny M4 je občas těžké vybrat kousek k recenzi. Ačkoliv preferuji dlouhé zbraně, tak jsem tentokrát zvolil velmi krátkou a kompaktní karabinu „Raptor“ od APS.

Jako mnoho jiných značek, začalo APS stavět nové modely na několika málo platformách, včetně té nejpopulárnější, tedy karabinách M4. Nabízeno je několik desítek modelů, od klasických variací na „čisté“ M4 z devadesátých let, až po moderní kousky, které jinde než při soutěžní střelbě asi nepotkáte.

Ano, to mluvím o těch barevných zbraní, které jsou tak zvláštní, až jsou prostě super.

Důraz ale APS klade stále především na běžné hráče a jejich potřebu mít v poli dobrou a spolehlivou zbraň, zohledňující však specifické požadavky každého hráče. Pro ty, kteří pátrali po krátké zbrani s tlumičem a sklopnými mířidly, má ve svém arzenálu APS nachystanou karabinu ASR107H přezdívanou „Raptor“.

Warrior-APS ASR107H BB dorazí v klasické šedé kartonové krabici s logem APS. Uvnitř najdeme zbraň s jedním zásobníkem, dále vzorek kuliček, QD oko na popruh, čistič hlavně a samozřejmě anglický obrázkový návod. Takže takový standard.

Jestli si mohu postěžovat, tak by příště nemuselo APS dodávat zbraň tak zanesenou od maziv. Nic co by nespravil hadřík, ale prostě zbytek vazelíny na těle nebo oleje na předpažbí nepůsobí moc dobře. A navíc jsem si kvůli tomu zbytečně ušpinil kalhoty.

Po vyjmutí z krabice držíte v rukou vcelku malou celokovovou zbraň o délce 68 – 77 cm a váze 2,6 kg. Působí spíše jako nějaká zbraň pro policii, nebo zvláštní síly. Jak bylo řečeno už výše, Warrior-APS ASR107H BB je lehká a kompaktní verze karabiny M4, vybavená tlumičem. Její ergonomie se nijak neliší od jiných karabin podobného stylu, snad jen předpažbí není příliš pohodlné pro držení. Je to ten typ zbraně, který si přímo říká o montáž doplňků.

Sice vám tím vzroste hmotnost, ale se také zvýší váš index krutopřísnosti.

Jako první bych se rád zaměřil na tělo zbraně, protože...není vůbec ničím zajímavé. Vážně. Klasické celokovové tělo, které má černou barvu s hladkou povrchovou úpravou a jeho design je stejný jako u kterékoliv jiné M4. Zde se revoluce rozhodně nekoná. Jedinou výjimkou je tvarovaný lučík. Na levé straně těla je logo APS včetně ráže a sériového čísla. Nechybí ani ražení režimů střelby po obou stranách těla. Ovládací prvky jsou funkční a kovové.

Není asi nutné zmiňovat, že „Raptor“ střílí jak jednotlivými ranami, tak dávkou.

Pokud se podíváme na pouzdro závěru, tak tam nás také nečeká žádné velké překvapení. Opět se jedná víceméně o standardní kovové provedení v černé barvě s funkčním výhozím okénkem a imitací doražeče závěru. Natažením páky závěru lze pak otevřít výhozí okénko, pod kterým se ukrývá regulace hop-up mechanismu. Na horní části pouzdra závěru najdeme standardní 21 mm R.I.S. lištu pro montáž příslušenství. Přesuneme se k pažbení.

Pažbička je tvarovaná tak akorát do ruky a přesto že nemá žádnou speciální ergonomii, tak se drží pohodlně. Zdrsněný povrch černého plastu svojí protiskluzovou funkci plní skvěle.

Výsuvná pažba je typu Crane a má šest poloh pro vysunutí. Do pažby lze upnout QD oko na popruh. Prostor v pažbě slouží pro uložení baterie. Asi nejvhodnějším typem baterie bude buď štíhlá Li-Pol baterie, nebo klasická Ni-Mh rozdělená na dva pruty. Samozřejmě, pažba sedí na kovové trubce, na které je i nasazeno oboustranné ocelové oko na popruh. Výsuvná pažba se překvapivě nijak zásadně neviklá a pro lepší pohodlnost je opatřena pogumovanou odnímatelnou patkou.

Asi nejatraktivnější částí zbraně je kovové R.I.S. předpažbí s tlumičem. I když...řekněme spíše nejzajímavější. Předpažbí je na první pohled provedeno pěkně, hezky černě nalakované, bez otřepů. Vyrobeno je z jednoho kusu a kromě lišt je na něm i množství drážek pro odlehčení.

Při podrobnějším zkoumání je ovšem znát několik drobných nedostatků, otlaků a odřenin, způsobených ještě z výroby. Na funkci vliv samozřejmě nemají a běžně by si jich asi člověk nevšiml, ale jsou tam.

Celkem na něm najdeme čtyři 21 mm R.I.S. lišty o délkách přes 15 cm. Na zbraň lze proto uchytit v podstatě cokoliv. Předpažbí je velmi pevně uchyceno k tělu zbraně a nehne se ani při použití větší síly. Tlumič má délku něco přes 14 cm a průměr cca 32 mm. Samozřejmě levotočivý 14 mm závit.

Poslední částí je zásobník. Plastový zásobník ke zbrani moc nesedí, má o trochu světlejší barvu než zbraň, ale svoji funkci splní. Kapacita tohoto točáku je samozřejmě 300 ran. Ve zbrani se lehce hýbe, ale to nemá vliv. Dotáčecí kolečko by podle mého názoru mohlo koukat trochu více ven, aby šlo lépe dotáčet.

Málem bych zapomněl na sklopná mířidla. Ta jsou celkovová, stranově seřiditelná a pokud vám překáží, prostě je můžete odmontovat. Mě se jejich styl líbí.

Co vnitřek zbraně a výkon? Ten stojí na bází APS blowback mechaboxu „Silver Edge“ verze 2. Tento leštěný mechabox je kompatibilní se standardem Tokio Marui a mezi jeho hlavní přednosti patří rychlovýměna pružiny, 8mmm kuličková ložiska, kuličková ložiska na trnu i pod hlavou pístu a pružina síly M120. Zbraň má nerezovou 6,04 mm hlaveň od délce 280 mm, která je usazená v kovové hop-up komoře klasického stylu M4 a je protažena skrz tlumič.

Celkový výkon u ASR107H je 124 m/s. Takže víceméně není nutné cokoliv řešit a rovnou hrát. V tomto ohledu jsem byl příjemně překvapen. Blowback mechanismus zbraň nijak zásadně nezatěžuje, protože jde jen o pohyb plíšku ve výhozím okénku.

Takže nakonec to není tak zlé jak jsme se bál. Vcelku obyčejně vypadající zbraň, která ale ukrývá kvalitní vnitřek a hlavně vysoký výkon. Je to kompaktní zabiják vhodný na CQB, do auta, nebo prostě jako zbraň pro případ, že se nechcete tahat s něčím velkým. Nízká hmotnost, celokovové provedení a celková bytelnost pak znamenají, že by mohla vydržet i v horších podmínkách.

Warrior – APS ARS107H BB lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 5208 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 300 korun.