Zdroj: https://airsoft.cz/sniperky/warrior-jg-svu-a • Vydáno: 11.10.2017 13:39 • Autor: Alfred
Občas výrobci skutečně překvapí, když vyrobí něco co nečekáte.
Když bylo v roce 2015 uveřejněno video od J.G.Works o práci na novém modelu elektrické zbraně pod značkou ASP, vzbudilo to rozruch. Novým modelem totiž měla být zkrácená verze odstřelovací pušky SVD. Tzv. SVU, značené jako OTs-03 SVU, je jednou z posledních modernizací klasického Dragunova. Poprvé bylo SVU použito během První Čečenské války a používá se dodnes, přestože i tato zbraň má za sebou nějakou tu modifikaci. Ačkoliv byla ostrá puška představena už v polovině 90. let, na pole airsoftu se dostala až před dvěma lety. A čekání snad stálo za to. Posuďte sami.
Kromě tohoto SVU, se v roce 2015 objevila i verze od značky NPO. Jako vždy, ruská kvalita za astronomickou částku, vyrobena v malé omezené sérii. Nestojí ani za zmínku a sehnat už ji není možné.
JG SVU je dodáváno ve zcela nenápadné krabici s jednoduchou barevnou samolepkou, na které je zobrazeno SVU. Uvnitř je zbraň uložena v šedém pěnovém výlisku s výřezy na zbraň. Musím říci, že v tomhle ohledu je zbraň uložena skvěle. Obsahem krabice je zbraň s jedním zásobníkem, anglicko-čínský návod a klíč na seřízení mušky. Velmi příjemným překvapením, či spíše dárkem, je přibalená psí známka s logem a přívěšek na klíč ve tvaru miniatury SVU.
Po vybalení z krabice v rukou třímám skutečně zajímavou elektrickou zbraň. Na bullpup zbraň je totiž netypicky dlouhá a štíhlá, se zvláštně tvarovanou pažbičkou. Musím říci, že ačkoliv se mi na pohled SVU velmi líbí, tak pocitově je držení velmi zvláštní. Minimálně na první dojem. Pažbička padne do ruky dobře, ale jakmile jsem vložil do zbraně zásobník, měl jsem pocit, že mám pro zápěstí moc málo prostoru a zásobník mi překáží. Držení za předpažbí není až tak špatné jak jsem se bál, protože dvojnožka tvoří dobrý rám pro držení. Celkově však není držení zpočátku moc intuitivní, ale jak najdete správnou polohu, není to vůbec zlé. S SVU lze vcelku pohodlně mířít, přestože sklopná mířidla jsou otřesná. Délka 93 cm je v případě bullpup zbraní velmi relativní pojem, zato hmotnost 3,9 kg je něco, co nelze opomíjet. Ano, je to o trochu těžší zbraň, než je obvyklé, ale rozhodně to není zase tolik znát, opět díky bullpup konstrukci. Velmi zajímavé jsou jednotlivé díly, které jsou prakticky všechny z kovu, pomineme-li pažbení, mající krásně matně černou jednolitou barvu.
Tělo SVU je samozřejmě vyrobeno celé ze dvou kusů matně černého kovu. Základ tvoří pouzdro závěru z běžného SVD. Tam kde je normálně umístěn mechabox a pažbička, je pouze plastová ramenní opěrka. Nechybí ani typický ocelový kryt závěru, ke kterému je přišroubována neseřiditelná plastová lícnice. Na levé straně těla je logo SOUL a sériové číslo. Pravou stranu zdobí téměř veškeré ovládací prvky zbraně. Natahovací páka závěru, přepínač režimu střelby (zajištěno, jednotlivé rány a dávka) a nakonec pojistka krytu závěru. Všechny tyto díly jsou kovové.
Trochu škoda, že oproti originálu chybí na levé straně těla oko na popruh. Je totiž velmi složité uchytit na zbraň jakýkoliv popruh.
Druhý díl těla je dán před tělo z SVD. Na tomto dílu je upevněna pažbička, předpažbí i dvojnožka. Celý tento přední blok je k tělu SVD pevně přišroubován a rozhodně není šance, že by se někdy uvolnil. Celkové zpracování dílů je hezké a precizní. Žádné stopy po nástrojích na povrchu. Vše hladké a čisté. Vrchní část zdobí seřiditelné sklopné hledí. Dvojnožka působí trochu netypicky, ale je kovová a svoji funkci splní více než dobře. Snad jen trochu škoda, že nelze měnit délku nožiček. Z ovládacích prvků tu nalezneme pouze velmi tenkou kovovou spoušť s pojistkou spouště. Tato pojistka je ale provedena odlišně od ostré verze. Nesmí také chybět montážní lišta pro ruské optiky na levé straně těla. Vypadá trochu odlišně od ostré verze, ale funguje stejně. Koukneme ale i na pažbení.
Co se pažby týče, tak zde lze hovořit jen o jakési černé plastové patce. Patka samozřejmě kryje motorek mechaboxu. Na zapření o rameno bohatě stačí.
Pažbička je také z černého tvrdého plastu. Je pevně přišroubovaná ke zbrani fixuje ocelový lučík. Držení je pohodlné i díky jemně zdrsněnému povrchu materiálu.
Předpažbí je hodně odlišné od běžného SVD pažbení. Je samozřejmě kratší, ale je také robustnější. Vyrobeno je ze dvou dílů a opět z černého plastu a ukrývá prostor pro baterii. K jeho odklopení stačí odjistit pojistku předpažbí, vysunout kovové čelo pažbení a pak samotné pažbení vysunout a rozdělit na dvě půlky. Konektor pro připojení baterie je malý a prostoru pro baterii není mnoho, ale viděl jsem i výrazně menší.
Přes existenci předpažbí, budete zbraň obvykle držet spíše za dvojnožky, které jsou pod předpažbím. Není to nijak nepohodlné a i v případě vyklopené dvojnožky je držení bezproblémové.
Vnější hlaveň je samozřejmě kovová a vyrobena z jednoho kusu. Před předpažbím najdeme oko pro popruh a dále pak blok mušky. Muška je sklopná a seřiditelná. Velmi výraznou částí je samozřejmě odnímatelný tlumič. Pod tímto tlumičem by se měl nacháze 14 mm levotočivý závit, ale ať jsem šrouboval jak jsem chtěl, tlumič se mi sundat nepovedlo, pouze jsem ho rozpojil. Jeho dno ovšem zůstalo na zbrani, podobně, jako je tomu u ostré verze. Uvnitř tlumiče je ale molitan a prodloužená vnitřní hlaveň.
Poslední částí je zásobník. Ten je standardní pro JG SVD. Je to plechový vysokokapcitní zásobník na 250 ran. Velmi mě překvapilo plynulé natahování i přecvakávání. Celková kvalita se směle může měřit se značkovou produkcí. Ve zbrani zásobník sedí a nijak se nehýbe.
Velké tajemství je pro nás ale vnitřek zbraně. Ten stojí na mechaboxu pro SVD, který je sice velmi podobný mechaboxu T3 od Real Sword, nicméně v praxi se jedná o mechabox shodný s konkurenční značkou CYMA. Rozhodně mě však překvapilo mě jeho kvalitní provedení. Teď mám namysli přímo mechabox. Vnitřní díly mechaboxu jsou značně rozkolísané. Mechabox používá 7 mm ocelová kluzná ložiska. A zatímco kovový trn pružiny s ložiskem a kvalitní plný dlouhý válec typu PSG-1 chválím, základní plastový píst a plastovou hlavu pístu s kovovým nosem už nikoliv. Tryska je základní z průhledného plastu a plastová hlava válce je typu PSG s kovovým nosem. Překvapivě ale celá vzduchotechnika dobře slušně těsní. Kola samozřejmě zátěžová, ale vzhledem k tomu, že se jedná o mechabox pro SVD, najdete tu čtyři kola, nikoliv tři. Rozhododně ale tento vnitřek není špatný. Pružina by měla být o síle cca M120 a táhne ji vcelku silný krátký motorek.
Sestavu korunuje špičková, kovová hop-up komora pro SVD, o které se nebojím říci, že je to ta nejhezčí a asi nejlépe fungující komora, jakou jsem v airsoftu viděl. U základní zbraně určitě, ale myslím si, že by směle strčila do kapsy leckterou "trendy" CNC komoru. Velmi mě zaujalo vertikální přecvakávací kolečko, které má samozřejmě koncové polohy, nelze ho protočit a hlavně jakmile na něm nastavíte nějakou pozici, už se prostě nehne. Samotná Hop-up komora používá standardní hop-up gumičku pro AEG a slouží jako uchycení pro bronzovou hlaveň o průměru 6,03 a délce 630 mm. Zbraň ale pojme i hlaveň o délce 650 mm.
Výsledný výkon je 120 m/s s 0,20g kuličkami. Je ovšem jasné, že zbraň má i vyšší potenciál a rozhodně by se klidně dalo popřemýšlet o nějakém upgradu, pokud by vám nevyhovoval výkon.
Je snad potřeba více něco dodávat? Myslím že ne. Představil jsem vám zbraň, která má všechny přednosti bullpup konstrukce. Velmi dlouhou vnitřní hlaveň, krátké rozměry a dobře se s ní manipuluje. Zároveň je to velmi originální kousek, který všude neuvidíte a který upoutá ostatní hráče. Stejně tak je ale založen na již funkční a osvědčené zbrani (jak po stránce ostré verze, tak airsoftové). A nakonec má zajímavý výkon a vnitřní díly. Skutečně, nemusíte být fanoušek ruských zbraní, aby vás tato zbraň zaujala. Takže, proč váhat?
Warrior - JG SVU lze zakoupit na Bohemia Air Soft za akční cenu 10574 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 400 Kč.