Zdroj: https://airsoft.cz/prislusenstvi/asg-puskohled-35-10x50e  •  Vydáno: 2.2.2018 16:18  •  Autor: Alfred

ASG puškohled 3,5-10x50E

ASG puškohled 3,5-10x50EKoukněme blíže na jeden z nejlepších puškohledů od ASG.

Puškohled je dnes nedílnou součástí airsoftu. Ale nebylo tomu tak vždy. V dřívějších dobách byly dostupné jen puškohledy určené pro vzduchovky, případně staré puškohledy z loveckých pušek. Ty lovecké byly drahé a špatně dostupné a puškohledy určené pro vzduchovky zkrátka nevyhovovali. Jednak měli velmi malý průměr, okolo 20 mm, což znamenalo velmi malé zorné pole a za druhé, nevypadali na zbraních pěkně. Ale ještě okolo roku 2010 byste našli dost lidí, kteříje minimálně na odstřelovací pušky montovali.

Doba ale pokročila a v současnosti nabízí výrobci nepřeberné množství optik. Z mojí praxe mohu říci, že většina optik, které koupíte v airsoftových obchodech, je pro airsoft dostačující. Ty dražší jsou pak vhodné i pro malorážky a vzduchovky. Lze už pořídit jak klasické velké puškohledy pro odstřelovací pušky, ale také krátké optiky typu ACOG, SUSAT či ELCAN, které jsou určené pro útočné pušky a kulomety. Přestože většina z nich je dnes vyrobena v Číně, musím říci, že kvalita často odpovídá ceně. V cenách okolo 1500 – 2000 lze už najít velmi kvalitní optiky a ty s cenovkou 3000 – 4000 Kč už jsou často i modelově zajímavé. Právě u těch se jedná o repliky různých speciálních puškohledů, jako je ELCAN, PSO apod. Dnes se ale chci věnovat těm klasickým puškohledům a jeden z nich vám představit. Tím puškohledem bude ASG puškohled 3,5-10x50E s přísvitem.

Není úplně zvykem, abych zde rozebíral příslušenství na zbraně. Tím možná méně puškohledy, protože nejsem odstřelovač. Tedy né že bych v životě s odstřelovací puškou nehrál, ale nebylo to zrovna něco, co mě naplňovalo. Přesto jsem na některých svých zbraních puškohledy používal. U některých je používám dodnes, u jiných jsem je už dávno zahodil. Přeci jen, přibližovací optiky jsou zcela běžnou záležitostí i na moderních zbraních. Ale tenhle puškohled jsem sám používal a za tu cenu je bezkonkurenční.

Puškohled ASG 3,5-10x50E je svojí konstrukcí klasický puškohled doplněný o mnoho funkčních prvků. Je celokovové konstrukce a dodáván včetně vysokých montážních kroužků. Ty mají průměr 30 mm a jsou určeny pro standardní 21 mm R.I.S. lišty. Kroužky se utahují imbus šroubem a na liště je lze dotáhnout rukou.
Celkem puškohled váží 750 gramů včetně kroužků. To sice není málo, ale dá se to přežít. Puškohled má délku má 36 cm a nejkratší rozteč mezi kroužky je 37 mm. Nejkratší možná a použitelná R.I.S. lišta tedy musí mít alespoň délku 75 mm a nejdelší pak 155 mm. Průměr objektivu je 50 mm a okulár má 32 mm.


Tím končí technická data pro ty, kteří přemýšlí, zda se jim na zbraň puškohled vejde a zda jim neupadnou ruce. Teď něco k praktickým funkcím. Jak je na obrázku vidět, puškohled má řadu vymožeností. Vezmeme to ale postupně.

Dioptrická korekce
Nebudeme si lhát, v dnešní době má každý z nás oči zničené od počítačů, případně má každý z nás trochu jiné oči a tak je skvělé, když máte možnost seřídit si obraz přesně na vaše oko.

Přísvit
Puškohled nabízí přísvit v červené a zelené barvě, obojí s pěti stupni jasu a je poháněn jednou plochou baterií typu CR2032, která ale není součástí balení. Baterie je uložena pod krytkou regulace jasu. Přísvit záměrného kříže není až tak úžasná záležitost, jak se na první pohled jeví a v praxi ji zase tak často nepoužijete, ale jsou situace, kdy se hodí. Mnoho lidí se mylně domnívá, že přísvit je určen pro střelbu v noci. Nikoliv. Je určen aby zajistil kontrast mezi cílem a záměrným křížem. Příkladem budiž střelba na skutečně tmavý cíl, případně střelba do tmavých míst, jako jsou okna a podobná místa, kdy nevidíte vnitřek. Zkuste někdy střílet proti slunci do okna a budete mít pocit, jako by vnitřek místnosti byl plný tmy. Často v takovém tmavém okně ani nevidíte nepřítele. A právě tady nastupuje ke slovu přísvit. Přísvit je dobrý i pro střelbu v horších světelných podmínkách, jako je například východ/západ slunce nebo šero, kdy je dost světla na rozeznání obrysu cíle, ale příliš tma na to, abyste viděli váš záměrný kříž, který se v šeru může ztrácet. Díky přísvitu to není problém.

Na dotaz, proč zelená a červená barva, odpovím jednoduše. V zeleném lese by vám zelený záměrný kříž asi mnoho užitku nepřinesl. A při západu slunce a podobných podmínkách je vám k ničemu zase červený záměrný kříž. Jestli bych něco přísvitu vytknul, tak fakt, že neozáří pouze záměrný kříž, ale částečně i vnitřek puškohledu, což vás může trochu oslňovat.

Regulovatelné zvětšení/přiblížení
Standardní přiblížení u mnoha klasických loveckých, starších vojenských či sportovních puškohledů je 4 násobné (4x). To je vcelku ideální a univerzální přiblížení pro střelbu. Tento puškohled ovšem nabízí regulaci přiblížení v rozmezí 3,5x – 10x zvětšení. To je velká deviza této optiky. Vzhledem k našemu použití, tedy na airsoft, mohu z praxe doporučit používat ideální přiblížení v rozmezí 4x – 6x protože v takovém případě máte dobrý poměr zvětšení obrazu vůči zornému poli. To se při vyšším přiblížení, s ohledem na běžný dostřel upgradované zbraně, velmi zužuje. Hodnoty nad šestinásobným zvětšením jsou vhodnější spíše pro pozorování.

Proč je nutné mít dostatečně veliké zorné pole? Protože když vám zafunguje špatně hop-up, foukne vítr, nebo vaše zbraň není dost přesná a má větší rozptyl, může se vám stát, že kulička se během letu dostane zcela mimo zorné pole puškohledu.

Korekce větru a náměru
Stručně řečeno, seřízení záměrného kříže. A to buď kvůli větru (tedy doleva a doprava) a nebo kvůli vzdálenosti cíle (nahoru a dolů). V případě silnějšího bočního větru je velmi užitečné moci seřídit záměrný kříž tak, abyste mohli stále pohodlně mířit na cíl. Stejně tak, pokud je cíl ve větší vzdálenosti, tak je nutné nadsadit. Opět, abyste nemuseli mířit kamsi nad cíl, je tu možnost seřídit záměrný kříž i tak. Samozřejmě, seřizovat cokoliv v polních podmínkách, nedej bože přímo v boji, je značně náročné a pokud to je nezbytné, mělo by to jít co nejsnáze. A právě i zde vyniká tento puškohled. Seřizování totiž probíhá za pomocí regulačních komínků, které krásně přecvakávají a dovolí vám takře okamžitě kříž seřídit bez větší námahy.

Možná si říkáte, nač to komplikovat, když stačí jen puškohledem zamířit trochu více nahoru či do strany od cíle. Teoreticky ano, ale co když je boční vítr tak siný, nebo cíl tak daleko, že byste museli mířit takovým způsobem, že bude cíl mimo vaše zorné pole? Jak zamíříte teď, ha? Jistě, je to vhodnější spíše na statičtější situace. Ale právě proto, je nutné, aby seřízení záměrného kříže bylo možné bez jakýchkoliv nástrojů, protože v boji není čas šroubovat krytky, tahat klíče a tak podobně, jako je tomu u jiných puškohledů. A když se s tím naučíte, stane se z vás skutečný ostrostřelec.

Korekce paralaxy
Regulační komínek nabízí seřízení hodnoty paralaxy v jednotkách yardů (20, 25, 30, 50, 100, 200 a nekonečno). Převedeme-li to do metrů, tak zaokrouhleně: 18, 23, 27, 46, 91, 183 a nekonečno. Proč tyto čísla říkám, hnedle pochopíte.

Tahle část je trochu složitější na vysvětlování. A abych neřekl nějakou zavádějící informaci, tak použiji úryvky ze článku Trocha teorie o korekci paralaxy puškohledu, kde je to krásně a obsáhle vysvětleno. Doporučuji, využít předchozí odkaz a prostudovat to, neb je to zajímavá problematika, i když se nás airsoftových hráčů zase tolik nedotýká. Níže je jen takové krátké shrnutí.

Co to vlastně paralaxa je? Paralaxa patří mezi mechanické nastavení optického systému puškohledu, jehož korekce nám dopomáhá k tomu, že se nám cíl zobrazuje/nachází ve stejné ohniskové rovině na jakékoli vzdálenosti. Laicky řečeno slouží k tomu, abychom dokázali zaostřit na cíl umístěný v jakékoli vzdálenosti od naší pozice (plus odstranit chyby pohledu do puškohledu).

Ale nesmíte si to plést se zaostřováním, i když to tak na první pohled vypadá. Kdo ví jak fungují čočky a vůbec optika jako taková, tak chápe, že pokud máte váš cíl rozostřený, znamená to, že váš záměrný kříž míří na špatnou vzdálenost. Což pro vás v praxi znamená, že nedostřelíte, nebo přestřelíte. Je to stejné jako když máte špatné brýle a text přečtete jen na jednu konkrétní a pevně danou vzdálenost. A pokud máte trochu filipa, došlo vám, proč jsem zmiňoval v úvodu odstavce hodnoty vzdálenosti. Teoreticky, když seřídíte paralaxu a máte cíl ostrý a zřetelný, můžete na stupnici paralaxy snadno zjistit jeho vzdálenost. Je to vedlejší efekt, který nebyl původním záměrem, ale pro airsoftového hráče může být užitečné vědět, zda je cíl ve vašem dostřelu, nebo nikoliv. Samozřejmě, je otázkou, jak přesně funguje seřízení paralaxy u této repliky puškohledu, ale z mojí praxe mohu říci, že pro airsoft a naše střelecké vzdálenosti je přesnost seřízení více než dostatečná.

Záměrný kříž
Puškohled používá záměrný kříž typu Mil-Dot. To je standardní vojenský záměrný kříž, který mě osobně moc nevyhovuje, ale nedá se mu upřít, že funguje velmi dobře a pro vojáky je asi nejvhodnější. Dokonce se mi s kamarádem podařilo podařilo prakticky potvrdit, že airsoftové puškohledy nemají vzhledem k dostřelu airsoftových zbraní, žádnou velkou odchylku co se funkčnosti a používání těchto záměrných křížů týče. Takže se nebojte využívat jejich možností. Bohužel, ačkoliv jsem tento puškohled používal, měl jsem starší verzi s jiným typem záměrného kříže.

Jelikož problematika kříže Mil-Dot je několikrát obsáhlejší, než problematika paralaxy, dovolím si primárně odkázat na článek s názvem MOA a tento .pdf dokument Mil-Dot, ve kterém je vysvětlen princip fungování těchto záměrných křížů. Níže tedy opět jen ve stručnosti.

Kříž je složen ze dvou protínajících se os, přičemž na každé z nich najdeme 8 bodů, jakých si teček (u námořní verze oválů), které se nazývají překvapivě „Dot“. Hádáte-li že zkratka Mil-Dot znamená něco jako „Military Dot“, hádáte špatně. Ve skutečnosti se jedná o označení měrné jednotky miliradián (0,001 radiánu). Tato hodnota odpovídá 10 cm na 100m. A právě jeden „Mil“ je vzdálenost mezi tečkami vašeho záměrného kříže. Když opět zapojíme kalkulačku v hlavě, dojde vám, že není problém si opět na základě známé velikosti cíle spočítat jeho vzdálenost. Vzhledem k proměnnému přiblížení je však nutné tyto hodnoty přepočítávat (ale neplatí to u všech puškohledů, záleží na konstrukci). A k tomu vám slouží různé tabulky, které najdete všude po internetu. Jelikož je však mnoho z nich dimenzováno na dostřely od 100 metrů, je nutné si je zpětně dopočítat, aby byly funkční pro airsoft. Ale mohu potvrdit, že většinou fungovali.

Mil-Dot kříž je tedy určen hlavně k odhadu vzdálenosti k cíli, což je pro odstřelovače stěžejní informace. Pro učení vzdálenosti cíle je tak nutné znát jeho velikost v metrech od které odečteme počet miliradiánů na záměrném obrazci, které zakrývají cíl. Vzorec vypadá asi takto:

Výška cíle v metrech krát 1000 děleno počet miliradiánů, které tento cíl zakrývají v optice zaměřovacího puškohledu rovná se vzdálenost v metrech.

Příklad: výška cíle 1,5 metru. V záměrném obrazci zakryje přesně 3 miliradiany. Vzdálenost tedy je 500 metrů.

Když si vaší zbraň zastřílíte na určitou vzdálenost, případně změříte dostřel, můžete zabránit situacím, kdy se prozradíte střelbou, aniž byste byli na cíl schopni reálně dostřelit. A to už za trochu počítání stojí ne? Věřte mi, není to tak složité, jak to vypadá.

Límec se závitem před objektivem
Tento závit slouží k namontování clony puškohledu, nebo ochranné mřížce. Jak název napovídá, slouží tato clona ke snížení oslnění puškohledu a tedy pro lepší obraz. A co se ochranné mřížky týče, ta se nikdy neztratí. Ani jedno samozřejmě není součástí balení a je nutné toto příslušenství zvlášť dokoupit.

Takže, když už jsem si vzal na paškál tenhle krásný puškohled, co dodat na závěr? Na odstřelovací pušku je to nejlepší volba. Na dlouhou útočnou pušku ho lze také použít, ale na kratší zbraně není moc praktický. Sice je trochu těžší, ale zajišťuje perfektní obraz a mnoho funkčních prvků, které dokáže využít i hráč airsoftu. Navíc je velmi odolně vyroben a dodáván s veškerým potřebným příslušenstvím. A cena? Ta není nijak vysoká!

ASG puškohled 3,5-10x50E s přísvitem totiž pořídíte na Bohemia Air Soft už za 2227 Kč.