Zdroj: https://airsoft.cz/elektriky/cyma-cm.040j  •  Vydáno: 5.9.2018 14:38  •  Autor: Alfred

CYMA CM.040J

CYMA CM.040JKoukneme na jednu novou zbraň značky CYMA v sortimentu Bohemia Air Soft.

A to samozřejmě logicky znamená, že se tu postupem času objeví pár recenzí. Značka CYMA patří mezi ryze čínské značky. Společně se značkami J.G.Works, AimTop, D-Boys, A&K a AGM se dříve řadily mezi klasické „číny“, které na okolo roku 2007 začali pomalu vytlačovat, na českém trhu do té doby dominantní, „značkové“ elektrické zbraně od ICS, CA, Marui či G&P. Samozřejmě tehdy útočili především cenou, nikoliv kvalitou.

V roce 2009 se ale začaly objevovat velké restrikce okolo výroby airsoftových zbraní v Číně. Několik továren v Číně bylo zavřeno či zrušeno, pár manažerů a majitelů zatčeno a dostupnost levných zbraní z Číny se ve světě znatelně zhoršila. Když se tento byznys v Číně znovu rozjel, přestaly se čínští výrobci stávat jen továrnami na kopie, ale vrhli se i na vývoj vlastních modelů zbraní, nemluvě o zbraních, které dokonce ani značkoví výrobci nikdy nevyráběli. Zároveň se zkvalitnila jejich výroba. Z plastových zbraní bez možnosti upgradu a s životností pár týdnů se výrobci dostali k celokovovým zbraním se standardními mechaboxy, které při velmi dobrém zacházení vydrží i několik let. Vnější kvalita i kvalita vnitřních dílů se zlepšila natolik, že dnes už nelze jednoznačně říci, že čínské zbraně jsou špatné. Ano, mají svá specifika a stále útočí hlavně nižší cenou, ale v dnešní době už jejich nákup rozhodně není tak jednoznačným vyhozením peněz, jako tomu bylo ještě před několika lety. Faktem přesto zůstává, že v porovnání se značkovými zbraněmi, jako je třeba ICS nebo G&G, mají čínští výrobci stále co dohánět. Často prakticky poloviční cena „čínských“ zbraní se musí někde přeci jen projevit.
Dříve se říkalo „čína“ prakticky každé zbrani, která nebyla značkové produkce (často bez určení výrobce), nebo stála podezřele málo (obvykle 1/3 až ¼ ceny značkové elektriky). Vliv čínských zbraní byl pozitivní i negativní. Pozitivní byl fakt, že k airsoftu se dostalo více hráčů a airsoft se stal masivnější zábavou. Mohli se pořádat větší akce pro více lidí. Negativním vlivem bylo samozřejmě to, že k airsoftu se zároveň dostal kde kdo, takže kvalita komunity jako celku začala trochu upadat a fluktuace hráčů byla svého času vysoká. Zároveň prodejci přestali prodávat značkové zbraně a tak zatímco sortiment levných „čín“ se rozšiřoval, tak značkových zbraní jeden čas ubývalo.

Ale zpět ke značce CYMA. Většinu toho co CYMA nabízí se omezuje na velké množství variant zbraní AK a M4/M16. Bylo těžké vybrat, které zbraně stojí za zmínku. Po dlouhé době jsem se rozhodl, že se nekouknu na nějaké AK ve dřevě, ale vyberu si rovnou nějakou modernější verzi. A rovnou tvrdé jádro. Repliku custom buildu AK od americké značky Krebs pod názvem KTR. Tu cyma nabízí jako CM.040J. Je to divná směsice AK, speciálních dílů a doplňků, ale působí nejzajímavěji z toho co dorazilo na sklad.
Nepočítám toho Bizona, které ho chci recenzovat v nějakém dalším článku...možná si ho i sám koupit.

Budeme-li hovořit o krabici, není nutné očekávat něco zásadního. Obyčejná hnědá kartonová krabice s barevnou samolepkou, na které je vyobrazena zbraň a její označení. Nic víc. Uvnitř krabice je pěnový výřez, ve kterém je zbraň, vzorek kuliček, čistič hlavně, jednoduchá nabíječka a baterie typu LL (8,4V 1200 mAh). Zkrátka taková ta obvyklá základní sada.
Nemusím připomínat, že doporučuji rovnou zahodit přiloženou nabíječku a místo ní si koupit nějakou kvalitnější.

No a teď k samotné pušce, kterou už třímám v rukách. Pokud bych měl popsat mé pocity, tak to působí jako AK. Neočekávaně. Pocitově to je jako bych v ruce držel standardní výsadkářské AK-74 se sklopnou pažbou. Není nic překvapivého, že až takový rozdíl to není. Hlavní odlišností této repliky americké upravené verze je totiž jen v plynovém násadci (gas block), mušce, tlumiči výšlehu a RIS nadpažbí. Zbylé díly jsou zcela shodné se základním AK-74. Velmi podobná je i váha, která je 2,85 kg. Stejně tak délka se moc neliší, protože to je 68 – 91 cm, podle toho, zda máte vyklopenou pažbu. Na první pohled ovšem vypadá celá puška líbivě. Provedení je čisté, bez stop po výrobě, vše v hezky jednolité barvě, kde se nijak výrazně neliší barva kovových a plastových dílů.

Prvním prvkem, který mě zaujal, je samotné tělo zbraně, resp. pouzdro závěru. Na první pohled to je klasický ocelový výlisek. Což je dobře pro pevnost zbraně. Samozřejmě, i když je ocel poctivě nalakována matně černou barvou, je jasné, že po nějakém čase se vám začne barva odírat a zbraň bude mít tu správnou bojovou patinu. A to je věc, co u AK prostě chcete mít. Velkou nevýhodou těl z lisované ocele ale je, že prostor zásobníkové šachty je otevřený a při vkládání zásobníku se stává, že ho nezaseknete do správné drážky. To se stává třeba u LCT AK, kde pak potřebujete dodatečnou vložku. I CYMA tento problém má, ale vyřešila to elegantně. Uvnitř šachty, v místě drážky pro zaseknutí zásobníku, má nýty upevněný blok, který zásobník vždy navede do správného místa. Jednoduché a šikovné.

Na celém těle mimo jiné najdeme množství skutečných nýtů, přičemž velmi často nejde jen o ozdoby, ale funkční nýtování. Stejně tak funkční jsou veškeré ovládací prvky na zbrani. Ocelový přepínač režimu střelby, natahovací páka, pojistka pažby nebo pojistka krytu závěru. Vše kovové a pohyblivé. Přepínač funguje obzvláště dobře. Nápisy na těle jsou skutečně vytlačeny do materiálu. Žádný laser nebo barva. Levou stranu těla zdobí kovová montáž pro optiku nebo lištu s chycením pro zbraně AK. Bohužel, pokud chcete sklopit pažbu, tak s nasazeným doplňkem to kvůli montáži nebude možné. Kryt pouzdra závěru je taktéž plechový. Musím uznat, že sestavení krytu závěru je velmi přesné. Kryt se téměř nehne a přitom k jeho zajištění nemusíte využít žádnou sílu. To není úplně obvykle a moc se mi to líbí.
Ohledně montáží pro AK, dodnes nechápu, kdo to vymýšlel. Ano, uznávám, kryt závěru není stabilní pro upevnění optiky, ale pokud už se vymyslí nějaká boční montáž, mělo by se ihned myslet na to, aby pažba zůstala stále sklopná, jinak je zbytečná.

K tělu je samozřejmě připevněna černá plastová pažbička. Je to zcela obyčejná pažbička pro AK-74. Kovový lučík se spouští a pojistkou zásobníku jsou vyrobeny z kovu. Trochu se mi nelíbí, že pojistka zásobníky nejde zcela plynule, ale to je drobnost, která občas postihne každé AK. Vliv na vkládání zásobníku do zbraně to naštěstí nemá.

Pažba je kovová a sklopná do boku na levou stranu, standardní pro AK. Nechybí ani oko na popruh. Víc snad nelze k pažbě říct.

Mnohem zajímavější částí je středový díl a předpažbí s hlavní. Středový díl je z kovu a je na něm upevněno seřiditelné hledí. Je hezky provedeno a funkční.

Předpažbí je ze dvou dílů. Spodní plastové pažbení je standardní, jako je tomu u AK-74. Dobře se drží, nijak zvlášť se nehýbe a působí solidně. Horní část je vyrobena z kovu. Je to v praxi jen plynová trubice, na kterou je upevněna montážní R.I.S. Na té se krásně vyjímá třeba malý kolimátor. Spojení obou částí zdobí kovový gas block. Ten má velmi netypický tvar, protože jde o repliku jedné z mnoha variant, jakou si na zbraň můžete namontovat.

Vnější hlaveň je kovová, stejně jako tlumič výšlehu, který je upevněn na 14 mm levotočivém závitu. Moc se mi sice nelíbí, protože tenhle typ je velmi podobný tlumiči výšlehu pro M4, ale je pravda, že CM.040J tak působí méně jako AK. Vlastně právě gas block a tlumič výšlehu mi evokují spíše finský Valmet než klasické AK.

Asi poslední za zmínku stojí zásobník. Zcela obyčejný, černý, plastový zásobník pro AK je proveden vcelku slušně a nijak nevybočuje ze standardu. Kapacitu má 550 ran, takže je vám jasné, že tohle je vysokokapacitní točák.

Z vnějšku vypadá CM.040J velmi slušně. Co vnitřek? Aktuálně dovezené zbraně patří mezi nejnovější generaci zbraní od CYMA. Samozřejmě jádrem je mechabox verze 3 se 7 mm ocelovými kluznými ložisky. Vnitřní díly jsou v základním provedení, nicméně i se základními díly má zbraň krásných 130 m/s s 0,20 g kuličkami.
S ohledem na 400 mm dlouhou vnitřní hlaveň a seřiditelný kovový hop-up dosahuje CM.040J i velmi slušné přesnosti a dostřelu. Musím říct, že jsem byl příjemně překvapen.

Když jsem poprvé slyšel o zbraních značky CYMA, dalo by se říci, že to nebylo nic lichotivého. Ale nyní, po mnoha letech, se stejně jako jiní čínští výrobci, i tato značka posunula vpřed a její elektriky jsou v současnosti velmi slušné zbraně. Vypadají hezky, fungují slušně a když na to dojde, dají se dobře opravit. Výkonem nezaostávají za značkovou produkcí. Navíc, a to je důležité, CYMA již tradičně útočí i cenou, která je nepoměrně nižší, než u značkové produkce. Pro začátečníky je to tak dobrá volba osahat si airsoft, bez velkých investic.

CYMA CM.040J můžete zakoupit na Bohemia Air Soft za 4381 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 300 Kč.