Zdroj: https://airsoft.cz/plynovky/we-m92-sword-cutlass  •  Vydáno: 5.6.2019 9:45  •  Autor: Alfred

WE M92 Sword Cutlass

WE M92 Sword CutlassZ anime rovnou do airsoftové reality.

Představovat řadu pistolí Beretta 92 je asi zbytečné. Zná ji snad každý. Nicméně pro jistotu připomenu trochu historie. Pistole Beretta 92 se v roce 1985 stala standardní služební pistolí americké armády pod označením Beretta M92FS. Nahradila tím letitý Colt M1911. Důvodů tehdy bylo hned několik. Americká armáda měla ve výzbroji tisíce pistolí M1911, z nichž ale většina byla vyrobena ještě za druhé světové války, či dokonce před ní. Celý design byl navíc z dob, kdy byly moderní pistole na počátku svého vývoje, takže se jednalo stále o singe-action (jednočinnou) pistoli. Nesmíme zapomenout ani na fakt, že přes skvělou ráži .45 měla M1911 zásobník jen na 7 nábojů. Nakonec, už dlouho existovaly vyspělejší pistole, tzv. „zázračné devítky“. Tedy 9 mm pistole s dvojčinnou spouští a velkou kapacitou nábojů.

Nová Beretta 92, upravená na míru požadavkům americké armády, proto tehdy nabízela mnoho plusů. Lepší design, SA/DA spoušť, zásobník na 15 ran, chromovaná hlaveň a v rámci testování i celkově lepší spolehlivost. Byla též odolnější proti korozi či výkyvům teplot. Byla to tehdy dobrá volba. Jako služební pistole vydržela až do roku 2017, kdy byl vybrán její nástupce XM17 a XM18, tedy varianta pistole Sig Sauer P320, která se již zavádí do výzbroje. Ale to už je jiný příběh.

Pistole Beretta 92 se v 90. letech stala symbolem nejen amerických vojáků, ale především akčních hrdinů i záporáků ve filmech. Z pohledu filmu to byla běžná zbraň, kterou používal každý kdo uměl mačkat kohoutek. Byla přeci jen líbivá a jedinou „filmovou“ konkurencí jí byl v té době Desert Eagle. Pistole M92 se samozřejmě nevyhnula sem tam nějaké zbrojířské úpravě, aby působila výrazněji, či zajímavě. Vzpomeňme třeba na Robocopa, kde stačilo použít větší zásobník a přidat kompenzátor. Asi nejdál ovšem zašel japonský autor mangy (japonského komixu) Rei Hiroe. Ten v roce 2002 uvádí svoji mangu Black Lagoon. V této manze se poprvé objeví upravená chromovaná pistole M92 s prodlouženým závěrem, dlouhou hlavní a ozdobená slonovinovými střenkami. Dvojici těchto pistolí používá k boji hlavní anti-hrdinka Revy a dokáže s nimi skutečné divy (což vynikne především v anime – animované adaptaci mangy).
Black Lagoon se točí okolo podsvětí a organizovaného zločinu ve fiktivním Thaiském městě Roanpur. Najdeme tam čínské triády i ruskou mafii, nespočet podivných živlů a existencí, mezi které se dostane obyčejný japonský úředník, snažící se přežít společně s velmi nedůvěřivou a cynickou Revy patřící do vcelku sympatické pašerácké skupiny. Děj je plný násilí, podrazů, střelby, krve a mnoha napínavých historek z podsvětí, které často nekončí dobře. Přesto se občas objeví trocha humoru. Anime je i přes své „kaskadérské“ soubojové scény pojato vcelku realisticky a věrohodně.

Design těchto pistolí bohužel není reálný, žádná taková verze pistole Beretta neexistovala, vznikla pouze v hlavě tvůrce Rei Hiroe. Reálné Beretty měli pouze v ojedinělých případech prodlouženou hlaveň nebo kompenzátor. Hledáte alespoň částečnou reálnou předlohu? Tak vězte, že Sword Cutlass je postaven na bázi skutečné Beretta 92FS Inox, ke které byla ovšem dodána 5.9“ dlouhá hlaveň a také závěr byl o jeden palec prodloužen oproti standardnímu závěru. Ovšem že by někdo někde skutečně vyrobil Berettu s dlouhým závěrem i hlavní, to ne. Z praktického hlediska to ani nemá význam. Pistole by zbytečně získala na hmotnosti, byla by nevyvážená a tak dále. Zkrátka, jednalo se o fikci. Což ale také znamená, že kdokoliv může takovou pistoli bez licenčních problémů vyrobit. Bylo jasné, že minimálně v Japonsku se toho nějaký výrobce chytne. Nebylo proto překvapením, že KSC v roce 2008 tuto pistoli uvádí na trh. Pistole je sice celoplastová, ale to v Japonsku není neobvyklé. Vyniká mnoha detaily a je takřka k nerozeznání od své kreslené předlohy. Samozřejmě šlo o limitovanou edici, která na počátku šla pořídit za 300 – 400 USD, ale aktuálně se ovšem ceny pohybují výrazně výše. V roce 2012 se ovšem na trhu objevuje výrazně levnější verze, kterou má na svědomí Taiwanské WE a která se během minulého roku dostala konečně i do nabídky Bohemia Air Soft. Jelikož jsem velký fanda anime Black Lagoon, musel jsem na ní recenzi udělat, byť trochu se zpožděním.
Osobně jsem se s touto pistolí setkal už před lety, kdy jsem ji pod označením WE/CQB Master Sword Cutlass pořídil z Ameriky jako dárek pro svoji ženu. Pistole mě zaujala nejen vzhledem, ale i výkonem a přesností. Tehdy ještě nebyly pistole na CO2 rozšířené a tak platila za jednu z nejvýkonnějších plynových pistolí na trhu. Mimochodem, verze od KSC samozřejmě nebyla ani zdaleka tak výkonná a ačkoliv převyšuje verzi od WE vzhledem, není to zrovna pistole pro polní použití.

WE M92 Sword Cutlass dorazí v neoznačené kartonové krabičce. Není to nijak honosné balení. A obsah krabičky to jen potvrzuje. Pouze pistole se zásobníkem. Žádný návod nebo vzorek kuliček. Jen úhledně uložená pistole, zabalená v igelitu, ležící v kartonovém výlisku. Přiznám se, že absenci návodu od výrobce jsem nečekal. Štěstí, že je se zbraní dodáván alespoň český návod.
Plynovou airsoftovou pistoli, dodanou bez návodu od výrobce, vidím asi poprvé v životě.

Je to celokovová blowback plynová pistole na green gas, která po technické stránce ničím zásadním nevyniká. Podíváte-li se na základní parametry, je WE M92 Sword Cutlass malé monstrum. Na délku má 26 cm a váží 1 kg. Není to lehká pistole a když s ní zkusíte zamířit, je dlouhá hlaveň znát, protože udržet mušku v hledí není legrace. Míření působí v první chvíli stejně jako u klasické M9, ale vyšší váha úplně není ideální na střelbu v jedné ruce, takže takové pokusy rychle vzdáte. Rukojeť působí trochu robustněji, než je člověk zvyklý a tak to není pistole pro menší ruce. To je však všeobecně charakteristické pro pistole typu M9. Co je ovšem doménou této zbraně je její zdobení.

WE M92 Sword Cutlass je postavená na bázi klasické airsoftové M9, se kterou má shodnou většinu dílů, vyjma prodlouženého závěru s vodícím trnem a hlavní. Máme tady rám pistole, vnější hlaveň a závěr. Všechny díly jsou vyrobeny z kovu a opatřeny chromováním. Celá pistole se tak krásně blyští.

Rám pistole je tvarově shodný s M9. Vše najdeme kde má být. Spoušť,záchyt závěru, pojistku zásobníku i páčku pro rozborku zbraně. Nic speciálního nenajdete. Pouze střenky imitující slonovinu jsou vyrobené z plastu. Povrch má strukturu, není dokonale vyleštěný, takže střenka působí realisticky. Co mě troch mrzí, je vcelku nekvalitně provedená lebka se skříženými hnáty, která působí trošičku dětsky. Vůbec nevypadá jako pirátská lebka, ale spíše jako hlava nějakého vetřelce. Také oproti předlože chybí na střenkách chromované/nerezové šrouby. Místo nich jsou použity obyčejné šrouby s černěním, což je škoda, protože rozbíjí dojem z bílé střenky. Také by neměli být zapuštěné tak hluboko. Na lučíku také najdeme značky, imitující skutečné ražení.

Závěr je stejně jako rám pistole kovový a silně pochromovaný. V zadní části je nám dobře známá pojistka, která se špatně zajišťuje, ale velmi snadno odjišťuje. Snad u všech M9 jde tato pojistka ztuha. Ale není to na závadu. Závěr je v horní části otevřený, takže vidíme celou délku hlavně. O celý jeden palec prodloužený závěr je po obou stranách opatřen ražením, které je téměř shodné s předlohou. Na levé straně je označení 9 mm Sword Cutlass. Jednoduché a vcelku věrně provedené. Na pravé straně pak najdeme kromě označení MOD 92F i další vyobrazení lebky se skříženými hnáty, která se sice moc originální předloze nepodobá, ale neurazí. Dále je pak změť Thajských znaků, majících sice pár gramatických chyb, což nikdo z nás nepozná, ale přesto se lze dočíst “Vyrobil Praiyachat – Special Spec”.
Já to vím jen proto, že se to kdysi hojně řešilo, že to mají na zbrani napsané špatně a proč to nedokázali z mangy ani anime okopírovat správně, či si to nechat přeložit. Jinak Praiyachat byl Thajský zbrojíř, také jedna z postav z Black Lagoon.

Prodloužená vnější hlaveň je jednodílná, kovová a opět chromovaná. Je zvláštní, že není nijak pevně ukotvená a tak s ní lze o pár milimetrů hýbat vpřed či vzad, bez ohledu na to, zda je závěr zbraně natažen, či nikoliv. Konec hlavně je na vnitřním průměru opatřen závitem pro montáž redukce na tlumič.

Zásobník je zcela totožný se zásobníky pro M9 od WE Je to dvouřadý kovový zásobník s plastovou vývodkou na 26 ran a spolehlivě podává.

K funkci celé pistole dodám, že vnitřek je totožný s s jinými M9 od WE. Standardní hop-up komora s regulovatelným hop-up mechanismem, plastová tryska a tak dále. Výjimku tvoří prodloužená 140 mm vnitřní hlaveň. Výsledný výkon je 110 m/s s 0,20g kuličkami a velmi slušná přesnost. Dlouhý závěr nicméně zpomaluje kadenci pistole. Přeci jen, něco váží. Z mojí zkušenosti nemá WE M92 Sword Cutlass tak vysokou kadenci jako standardní WE M9. Ale neměřil jsem to. Jde spíše o subjektivní hodnocení. Samozřejmě, těžší závěr baští více plyn, takže v chladnějších dnech možná nevystřílíte celý zásobník, což ale není nic neobvyklého ani u jiných modelů plynových pistolí.

Má smysl něco doplňovat? Určitě to, že tohle bude hezká ozdoba sbírky. Jste-li fanda anime, tak stoprocentně. Ovšem to už by měl mít člověk rovnou dvě. Jestli ale chcete používat tuhle pistoli v boji, tak už nyní začněte přemýšlet o tom, do jakého pouzdra ji dáte. Dlouhá hlaveň má dobrou přesnost i výkon. Jenže ta váha. To už musíte zvážit zkrátka sami. Je to opět typický příklad „Machr pistole“, tedy zbraně, která slouží pro zvýšení vašeho kreditu a popularity, nikoliv reálné bojové hodnoty. Pořád je to totiž jen blowback plynová M9 a tedy jen a jen záložní pistole.

WE M92 Sword Cutlass lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 4212 Kč ve standardní záruce, nebo s dekorační slevou 150 Kč.