Zdroj: https://airsoft.cz/elektriky/evolution-tango-down-ecr-4-tan  •  Vydáno: 27.9.2019 16:45  •  Autor: Alfred

Evolution Tango Down ECR-5 (TAN)

Evolution Tango Down ECR-5 (TAN)Tentokrát jeden kousek od italského Evolution Intarnational.

Italská značka Evolution International S.R.L. Má své kořeny už v 90. letech, kdy byla založena jedním italským airsoftovým hráčem, který se tehdy zabýval především upgrady a výrobou dílů pro airsoftové zbraně. Evolution je jedna z nejznámějších italských airsoftových značek a není proto divu, že časem vyrostla natolik, že si může dovolit nabízet i licencované produkty, což od roku 2010 činí. Jedním z takových produktů je i karabina Tango Down ECR-5, kterou jsem se rozhodl podrobit trochu detailnějšími zkoumání.
Jen pro zajímavost, na IWA 2018 představil Evolution čistě vlastní řadu zbraní. Tyto zbraně byly navržené přímo Evolutionem a kompletně sestavené v Itálii. Je tedy vidět, že tato značka se posouvá vpřed.

Zbraň přijde v barevné krabici s odklopným víkem. Uvnitř je uložená zbraň v pěkném pěnovém měkčení, kde je pro zbraň přesný výřez. Součástí balení je kromě zbraně a zásobníku i dvojice plastových krytek na RIS, taktická rukojeť na RIS, jeden imbus klíč a nakonec vícejazyčný návod, který je velmi podrobný.

Tango Down ECR-5 je ve své podstatě další z variací pušky M4. Což uznávám, je trochu problém. Je totiž těžké zákazníka s takovým modelem zaujmout. Všechno co na ní totiž vidíte, jste patrně už někde viděli. Evolution si toho byl patrně vědom a proto dodal ke zbrani několik doplňků, které trochu zatraktivní její vzhled. Hned po vyjmutí z krabice jsem proto namontoval všechno přiložené příslušenství. V ten moment už začala tato karabina působit poněkud zajímavěji. Pro recenzi jsem zvolil variantu s pískovými doplňky, protože mi osobně přišla hezčí, než čistě černá verze, která je také v nabídce. Po namontování všeho musím konstatovat, že ergonomicky je to poctivá M4. Pažba v kombinaci s taktickým gripem zaručuje pohodlné lícení i míření a vůbec dobrou manipulaci. Ač fanda této řady nejsem, nikdy jsem nezpochybňoval oprávněnou popularitu, modularitu a univerzálnost karabin M4. Jsou to zkrátka funkční a praktické zbraně, které vyhovují prakticky jakémukoliv střelci. Abych ještě doplnil základní parametry, tak na váhu má ECR-5 rovné 3 kg a 67 – 75 cm na délku. Prohlédneme si jednotlivé části.

Tělo zbraně je samozřejmě celokovové, dělené na horní a spodní díl, jak je tomu u této řady zvykem. Vše je nalakováno matnou černou barvou. Horní díl, tedy pouzdro závěru, má vcelku netradiční design, který se trochu podobá české PAR Mk3. To připomíná především doražeč závěru, který ovšem nemá žádnou funkci. Horní díl pravděpodobně byl obroben na CNC, nicméně výsledný dojem kazí neumně zapilované hrany RIS lišty. Ty jsou po krajích dost zubaté a není to vůbec pěkné, byť to na funkci samotné lišty nemá absolutně žádný vliv.

Spodní díl těla s přepínačem režimu střelby a spouští, se nijak neliší od standardních karabin M4, stejně jako písková plastová pažbička. Pažbička má zdrsněný povrch a je tvarovaná trochu ergonomičtěji, než je běžné u vojenské verze. Přepínač střelby funguje velmi dobře a krásně přecvakává. Těla je navíc opatřeno z obou stran velmi pěkným ražením Tango Down. Na horní liště je namontováno sklopné seřiditelné hledí a zadní část zdobí klasická napínací páka, jež otevírá výhozí okénko a umožňuje přístup k Hop-up. Mimochodem, pojistka záchytu závěru je funkční, takže po natažení napínací páky je nutné pojistku uvolnit.

Výsuvná pažba je taktéž plastová v pískové barvě. Má celkem šest poloh. Rámová kovová trubka, na které pažba drží, slouží jako prostor pro baterii, což dnes není neobvyklé, ale s ohledem na typ pažby mě to překvapilo. Pokud chcete baterii vložit dovnitř trubky, je nutné nejdříve odšroubovat víčko, za pomocí přiloženého imbus klíče. K pažbě ještě dodám, že je na ní QD oko na popruh.

Přesuneme se nyní k předpažbí. Kovové předpažbí této pušky je složeno ze dvou částí. Alespoň na první pohled. Pevná horní část má tři RIS lišty. Spodní díl je plechový s jedinou spodní RIS lištou. I když to zpočátku vypadalo, že jde tento díl nějak rozebrat, nepodařilo se mi to. Možná se jen bojím použít víc síly, těžko říct. S ohledem na obsah balení, můžete lišty opatřit plastovými krytkami a taktickou rukojetí. Celkově předpažbí působí pevným a bytelným dojmem. Je namontováno ve stylu zbraní HK416, takže žádný delta ring. Nic se nemůže hnout, vše je poctivě přišroubováno.

Přední blok mušky je velmi zajímavým dílem. Po obou stranách má díru pro QD doplňky. Zároveň má v horní části RIS lištu. V RIS liště je pak zabudovaná sklopná seřiditelná muška. Zapomněl bych zmínit vnější hlaveň, která je vyrobena z jednoho kusu. Její konec zdobí ocelový tlumič výšlehu namontovaný na 14 mm levotočivém závitu.

Zásobník je snad jediná část zbraně, která se mi skutečně na této pušce nelíbí. Takhle lacině vypadající plastový zásobník jsem dlouho neviděl. Plast bude určitě odolný, ale nevypadá hezky, i když je v pískové barvě. Má navíc špatně dělaný tvar, který nebude moc praktický na zasouvání do sumek. Sice je pěkné, že se jedná o 130 raný tlačák, ale i tak. Do toho má zásobník z neznámého důvodu nasazenou gumičku, která ale očividně k ničemu neslouží. Ve zbrani totiž zásobník sedí hezky a nijak zásadně se nehýbe. Celkově musím říci, že až na zásobník, nevypadá Tango Down ECR-5 vůbec špatně. Co vnitřek?

Co mě už na začátku potěšilo, je vcelku snadné rozebrání těla zbraně, které skutečně k fixaci používá čepy. Samotný vnitřek zbraně je postavený na zesíleném mechaboxu verze 2 s rychlovýměnou pružiny. Mechabox používá 8 mm kuličková ložiska. Nechybí zesílený plastový píst a vcelku hezká protitlaká hlava pístu. Základní hlava válce i obvyklá zátěžová kola rozhodně neurazí. Trn pružiny je kovový. Motorek zátěžový. Hop-up komora je z kovu a základní mosazná hlaveň má délku 250 mm. Co je velmi potěšující, je již zabudovaný MOS-FET. Ten výrazně prodlouží životnost zbraně a ještě umožní použití Li-Pol baterie. V tomhle ohledu doporučuji klasickou 7,4V baterii, protože výsledný výkon zbraně je 100 m/s s 0,20g kuličkami. Takže není nutné používat silnější baterii.

A jsme na konci. Tentokrát to bylo kratší. Přiznám se, říkal jsem si, že by byla velká škoda si nějakou zbraň od Evolution International neprohlédnout. Přeci jen, v poslední době bylo do sortimentu Bohemia Air Soft zařazeno množství produktů této značky jako například Li-Pol baterie, nějaká drobná výstroj a příslušenství, nemluvě o různých zaměřovacích doplňcích. Tak uvidíme, zda něco ještě v budoucnu nepřibude. Samotná zbraň patří spíše k airsoftovému průměru. Zjevem příliš nezaujme, ale díky dodanému příslušenství je z Tango Down ECR-5 docela pěkná puška. Je velmi slušně sestavena, působí solidně a odolně. Menší výkon, který je jedinou drobnou vadou na kráse, jde naštěstí snadno poladit.

Tango Down ECR-5 lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 8515 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 300 Kč. V nabídce je samozřejmě i verze v černé barvě, nebo verze s delší hlavní.