Zdroj: https://airsoft.cz/elektriky/umarex-hk416-a5  •  Vydáno: 15.10.2019 12:55  •  Autor: Alfred

Umarex HK416 A5

Umarex HK416 A5Replika jedné z nejmodernějších útočných pušek současnosti.

HK416 je velmi často zaměňována s karabinou M4. Nebudeme si lhát, ty zbraně jsou si velmi podobné. Obě používají stejné uspořádání ovládacích prvků a mají téměř totožný design. Přesto se jedná o dvě rozdílné zbraně. M4 je útočná puška vyráběná firmou Colt a několika dalšími značkami v USA. HK416 je naopak produkt německého koncernu Heckler & Koch. Vnitřní mechanismus HK416 je také podobný spíše G36. Všeobecně vyniká HK416 nad M4 lepší spolehlivostí, vnitřní mechanismem, lepší přesností, oboustranným ovládáním a nakonec větším prostorem pro montáž doplňků. Není proto vůbec divu, že třeba američtí mariňáci mají tuto pušku jako standardní zbraň nebo že právě touto zbraní byl zastřen Usáma Bin Ládin. Vždyť i Francie se vzdala svých pušek FAMAS a nahradila je právě HK416. Mnoho dalších jednotek či armád po celém světě činí totéž.

Abych ještě osvětlil rozdíl vnitřních mechanismů obou zbraní, který má zásadní vliv na spolehlivost, dovolím si ocitovat úryvek článku z armádních novin:
Německá puška HK416 je vlastně zásadně modifikovaná karabina M4. Zbraně M4 (M16) jsou kritizovány zejména za to, že automatika zbraně pracuje na principu odebírání plynů z hlavně, které působí přímo na čelo závorníku. Tím dochází k průniku horkých plynů do těla zbraně, znečišťování mechanických součástí, což má za následek snížení spolehlivosti zbraně.
Němci tento neduh odstranili použitím plynového pístu převzatého z pušky G36. Plyny tak působí nejprve na píst a ten teprve tlačí na závorník. Výsledkem je větší spolehlivost zbraně a delší intervaly mezí servisními odstávkami zbraně.“
Možná si říkáte, proč není M4 konstruovaná stejně, případně proč nepoužívá stejný mechanismus atd. Nebo proč se celá americká armáda nevybaví HK416? Hlavní nevýhodou HK416 oproti M4 je především cena, která je velmi výrazně vyšší oproti M4. M4 je puška, která je vyráběná ve velkých sériích. Je to válečná zbraň, uzpůsobená za ty roky pro hromadnou a levnou výrobu. HK416 je sice výrazně lepší, doslova prémiová zbraň, ale je zkrátka příliš drahá na to, aby jí dostal do ruky kde kdo. I proto je HK416 hlavní zbraní buď menších armádních útvarů nebo zvláštních jednotek. Ale jsou i výjimky, jako třeba Francie, která má na tuto zbraň přezbrojit kompletně.

Tak výrazná zbraň, jako je HK416 má samozřejmě několik airsoftových verzí, více či méně podobajících se předloze. Ale tu jedinou, licencovanou, skutečně přesnou a věrnou repliku, vyrábí pro německý Umarex taiwanská značka VFC. Právě o té si budeme dnes povídat.
VFC je velmi výrazným výrobcem airsoftových zbraní, který se silně zaměřuje na exkluzivní OEM výrobu pro jiné distributory. Přesto množství svých produktů nabízí i pod svojí hlavičkou. Nenechte se proto zmást, VFC je jeden z nejvýraznějších hráčů na Taiwanském trhu společně s ICS a G&G. Elektriky značky VFC se vyznačují špičkovým modelářským zpracováním a velmi kvalitními vnitřními díly. Navíc sám majitel je vášnivým sběratelem zbraní a má k airsoftu velmi vřelý vztah, jakožto bývalý hráč. Majitel velmi miluje zbraně typu H&K, takže v nabídce VFC jich najdete nepřeberné množství.

Umarex HK416 A5 je dodávána v kartonové krabici černé barvy s logy Umarexu i H&K. Je fakt, že všechny krabice od Umarexu se zbraněmi H&K vypadají prakticky identicky. Co se mi ovšem líbilo, byla kartonová výplň, která chránila zbraň proti poškození. Uvnitř je v igelitu zabalená zbraň, zásobník, návod k použití a klíč k dotáčení zásobníku. Není toho mnoho, ale vše působí úhledně.

Umarex HK416 A5 je klasická elektrická celokovová puška. Co se materiálu týče, plastovou má pouze výsuvnou pažbu. Zbraň má skutečně krásné zpracování. Už na první pohled působí velmi realisticky. Výrobce si dal velkou práci s mnoha detaily, stejně jako s povrchovým zpracováním a originálním ražením ostré zbraně. Toho si všimnete už na první pohled. Kromě vizuální podobnosti, má HK416 i podobnou váhu, která činí 3 kg a na délku má 72 – 80 cm. Nepřekvapí, že pocit z držení i lícení je velmi podobný jako u M4. Nejvýraznější viditelný rozdíl mezi HK416 a M4 je absence delta ringu, který zajišťuje kryt předpažbí, vcelku charakteristický tvar pažbičky a oboustranné ovládací prvky a trochu jinak zahnutý zásobník, než jsme zvyklí u M4. Koukneme ale na každou část zblízka.

Tělo zbraně je složeno ze dvou dílů, tak jak je u zbraní tohoto designu běžné. Máme tedy pouzdro závěru a spodní díl se spouští. Obě části jsou, až na pažbičku, z velmi hezky zpracovaného kovu. Žádné přechody, otřepy, prostě nic. Zcela perfektní kvalita. Co znovu zmíním, je neuvěřitelně pěkný černý, matný povrch. Vypadá velmi věrohodně a vnější zpracování je asi to nejhezčí, co jsem po čase viděl. Další vizuální pastvou je vylaserované realistické ražení, které nijak nedává znát, že jde o airsoftovou pušku. Najdeme zde logo H&K, označení ráže 5,56 mm a mnoho dalších detailů. Pouze na spodku zbraně, v prostoru lučíku, je malým písmem označení ráže 6 mm BB. Ovládací prvky najdeme po obou stranách, protože zbraň je uzpůsobena jak pro praváky, tak leváky. Kromě přepínače střelby to je i pojistka zásobníku a záchyt závěru. Pojistka zásobníku, na levé straně ale nejde prakticky zmáčknout. Jako taková funguje, jen přepákování není doladěné a tak potřebujete extrémní sílu na její zmáčknutí, což ji činí prakticky nepoužitelnou.
Zde se ztotožňuji s jedním recenzentem, který hodnotí, že nejlepší oboustranné přepínače u tohoto designu zbraní má APS. Zde u VFC jsme se spíše bál, že si buď při zmáčknutí pojistky zlomím určitě pojistku, nebo vlastní prst.

Naopak přepínač režimu střelby i záchyt fungují špičkově a bezchybně. Nemusím připomínat, že všechny ovládací prvky jsou vyrobené z kovu, stejně jako lučík, spoušť, natahovací páka a dorážeč závěru, který ale nemá žádnou funkci. Výhozí okénko je také z kovu, byť na počátku jsem měl podezření, že je plastové. Natahovací páka závěru je kovová a vrchní RIS lištu na pouzdru závěru zdobí odnímatelné sklopné hledí, které lze snadno seřídit.

Plastová je ovšem pažbička, která má charakteristický tvar, používaný u HK416. Má hezky zdrsněný povrch po stranách i hřbetu. Přijde mi ergonomičtěji a příjemnější, než standardní pažbičky u M4. Také lučík je hezky zaoblený a dává více prostoru, třeba pro použití s rukavicemi.

Výsuvná pažba působí vcelku standardně. Trubkový rám je kovový, samotná pažba pak plastová s gumovou patkou, která perfektně sedne do ramene. Patka se navíc velmi pohodlně sundavá a tedy i přístup k výměně baterie je bez problému. Na trubkovém rámu nechybí ani ocelová oka na popruh.

Předpažbí je z jednoho kusu kovu, obrobeného na CNC a černě nalakovaného. Jak bylo řečeno výše, je předpažbí pevně připojeno k tělu a nejistí ho žádný delta ring. Takže je pevné jako skála a nijak se nehýbe. Na předpažbí jsou čtyři RIS lišty, přičemž v horní RIS liště je schována sklopná muška. Předpažbí samozřejmě kryje kovovou vnější hlaveň, která je sestavena ze dvou dílů. Na konci hlavně je ocelový tlumič výšlehu, kterých kryje 14mm levotočivý závit.

Poslední částí je zásobník. Je to plechový vysokokapacitní zásobník na 300 ran. Oproti klasickému zásobníku pro M4, není tento zásobník lomený, ale zakulacený. V praxi to nemá žádný vliv a do zbraně dáte jakýkoliv běžná zásobník pro AEG M4. Samotný zásobník je opět krásně proveden a to i včetně laserování. Jednu specialitu přeci jen má. Je to sice točák, ale nenatahuje se kolečkem, ani lankem, ale kličkou ve formě klikového imbusu. Sice funguje dobře a natahuje se snadno, ale miniaturní imbus na dotáčení mi přišel trochu komický. Tuhle věc ztratíte ihned jak ji někam dáte. Klasické kolečko nebo lanko by dle mého bylo na natahování mnohem lepší.
Nakonec jsem zjistil, že zespoda záobník otevřít lze, je ovšem nutné vyndat gumový váleček a vysunout dno zásobníku. Tam je pak klasické dotáčecí kolečko jaké všichni známe. V návodu o tom ovšem zmínku nenajdete a působí to spíše jako nouzová možnost v případě, že ztratíte imbus.

Vnitřní díly jsou překvapivě velmi dobré. Vše je postaveno na VFC mechaboxu verze 2 s rychlovýměnou pružiny. Je to prakticky mechabox verze 2 s lehkými tvarovými odlišnostmi, aby se do něj vešel Mosfet. Mechabox má 8 mm kuličková ložiska, hliníkový válec s červeným eloxem, plastový píst s hliníkovou hlavou pístu a sedmi kovovými zuby. Hlava válce je z POM plastu, stejně jako tryska s těsněním. Trn je kovový s ložiskem. Trn jde mimochodem vyndat aniž byste museli vždy sundat trubkový rám, ale je nutné mít hodně dlouhý imbus klíč. Kola jsou zátěžová, stejně jako dlouhý motorek. Zbraň je vybavena mosfetem. Hop-up je plastový, ale velmi pěkně provedený. Regulace je ve stylu prowin komor, což je poslední dobou velmi oblíbené řešení. Délka vnitřní mosazné hlavně je 275 mm.
Výsledný výkon je 95 m/s, což je s ohledem na kvalitní vnitřní díly škoda.
Se silnější pružinou by puška dala určitě víc a dle mého by ji určitě zvládla. Taková M120 by téhle zbrani sedla lépe a myslím, že by i vnitřní díly M120 zvládly.

Osobně jsem mile překvapený z kvality zpracování. Umarex/VFC HK416 A5 se dle mého názoru povedla. Vnějšek zbraně by měl být příkladem pro ostatní výrobce a i když si nepotrpím na licencované produkty, přeci jen musím uznat, že s reálným ražením má jakákoliv zbraň svoje kouzlo. Vnitřek je také velmi dobrý, byť si zaslouží zvednout výkon za pomoci výměny pružiny. Nakonec, celá tahle puška působí, jako spolehlivá a univerzální airsoftová zbraň, která vám dobře poslouží jak v lese, tak v budově. A ještě budete vypadat cool! Bohužel, cena odpovídá kvalitě a hodnotě licence H&K. Společně s trochu nepraktickým zásobníkem je to jediná vada na kráse.

Umarex HK416 A5 lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 12182 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 400 Kč.

Galerie:
032.JPG 006.JPG 029.JPG 016.JPG 011.JPG 010.JPG 030.JPG 026.JPG 012.JPG 018.JPG 005.JPG 022.JPG 027.JPG 019.JPG 023.JPG 028.JPG 007.JPG 020.JPG 024.JPG 015.JPG 021.JPG 025.JPG 009.JPG 008.JPG 031.JPG 013.JPG 003.JPG 002.JPG 017.JPG 014.JPG

FOTO: Ondra