Zdroj: https://airsoft.cz/prislusenstvi/baterie-a-nabijecky • Vydáno: 29.11.2019 11:43 • Autor: Alfred
Malý přehled akumulátorů a nabíječek pro airsoft.
Základ pohonu každé elektrické zbraně tvoří baterie. Baterií je několik typů a každý z běžně používaných článků má za sebou historii svého použití a samozřejmě své přednosti a nedostatky. Neméně důležitou částí je i nabíječka. Kvalitní nabíječka zajistí, že baterie bude nejen plně nabitá, ale také, že se bude správně nabíjet a bude zajištěna její dlouhodobá životnost. Odborných článků na toto téma existuje mnoho, přesto je dobře, když se jednou za čas trochu aktualizují a uvedou se i konkrétní příklady. Následující řádky jsou proto určeny pro kohokoliv z řad běžných uživatelů, kdo řeší, jakou baterii či nabíječku si má ke své nové zbrani vybrat. Nebudu vás zbytečně zahlcovat přehnanými podrobnostmi a zaměřím se především na základní vlastnosti a praktické použití pro airsoft.
Kdo má zájem o hluboké podrobnosti, ať zavítá na battex.info, kde je rozebráno vše okolo baterií a nabíjení na velmi pokročilé technické úrovni. Zároveň děkuji Míšovi ze servisu BAS, který mi jako zkušený technik i RC modelář pomáhal při tvorbě tohoto textu.
Baterie
Baterie mají obvykle udanou voltáž (V), kapacitu (mAh) a někdy i tvrdost (C). Velmi, velmi zjednodušeně, voltáž vyjadřuje s jakou pružinou zvládne baterie pohnout a jakou bude mít zbraň kadenci, kapacita pak kolik toho nastřílíte. Tvrdosti některých akumulátorů může být ale dost vysoká na to, že i nižší voltáž zvládne to co jiná baterie s vyšší voltáží. To už ale záleží na typu baterie. V zásadě se v airsoftu používají dva typy baterií. Niklové a Lithiové. Niklové baterie jsou sice už trochu zastaralejší technologií, ale stále mají co nabídnout. Lithiové baterie jsou dnes velmi rozšířené a asi i nejpopulárnější, přesto mají svá úskalí. Každý z typů má pak samozřejmě několik variant, které nabízejí odlišné vlastnosti. Existují i baterie olověné, ale ty se v airsoftu vůbec nevyskytují.
Baterie z nabídky Bohemia Air Soft najdete ZDE.
Baterie Ni-Cd
Jeden z prvních typů článků, který se v airsoftu používal. Dnes už jsou Ni-Cd baterie málo rozšířené, přestože jsou prakticky blbuvzdorné. Jsou odolné, s dlouhou životností a velkým množstvím nabíjecích cyklů. Navíc tyto baterie nejsou příliš citlivé na zacházení a snesou i hrubší nabíjení a použití za nízkých teplot (vybitý akumulátor ovšem nesmí zmrznout). Hlavní výhodou je to, že jim nevadí skladování ve vybitém stavu a též jsou velmi odolné proti hlubokému podvybití. Bohužel nedostatkem oproti jiným technologiím je, že nemají tak vysokou měrnou kapacitu a tedy jsou velké a těžké a kadmium silně toxické. Ni-Cd články také ztrácí životnost, nejsou-li nabíjeny ze stavu úplného vybití. Zvláště po delším skladování je proto doporučené baterii zformátovat, tedy dvakrát až třikrát provést cyklus vybití a nabití.
Základní napětí jednoho článku je 1,2V. Pro airsoft se používají sedmi a osmi článkové baterie o voltáži 8,4V a 9,6V. Podrobný popis na Wikipedii
Praxe: Nabíjejte baterii během týdne před akcí. Nabíjení trvá v řádech hodin. Můžete používat i v horších tepelných podmínkách. Lze jí mít klidně upevněnou vně zbraně bez jakékoliv ochrany. Větší kapacita = větší baterie. Ideální baterie pro ty, kteří se nechtějí o články starat, jelikož je této baterii vcelku jedno, jak ji skladujete. 8,4V je vhodných na základní výkon. Pro pružiny M120 a výše už doporučuji 9,6V baterii. Že se baterie v průběhu hraní vybíjí, poznáte podle pozvolného snižování kadence a líného zvuku, až do bodu, kdy zbraň nevystřelí.
Je vyzkoušeno, že Ni-Cd baterie, která se nepoužívala několik let, byla po zformátování plně provozuschopná, aniž by zásadně ztratila ze své deklarované kapacity a výkonu.
Baterie Ni-Mh
Tento článek dnes reprezentuje víceméně standardní baterii pro airsoft a postupně nahradil Ni-Cd články. Pokud už výrobce dodává ke zbrani nějakou baterii, je to na 99,8% právě Ni-Mh. Výhodou oproti Ni-Cd je výrazně vyšší měrná kapacita (až 2,5x) a relativně vysoké proudy. Navíc pokud má článek nižší kapacitu, má taktéž i delší životnost též se snižuje efekt samovybíjení. Další výhodou je fakt, že oproti Ni-Cd lze Ni-Mh baterii dobýt bez ohledu na její aktuální kapacitu, aniž by se snižovala její životnost. Stejně tak lze bez problémů používat rychlonabíjení. Jenže i tato baterie má své nedostatky. Především trpí vysokou hodnotou samovybíjení, která činí až 15-30% za měsíc (Ni-Cd má maximálně 10%). Taktéž tato baterka špatně snáší zimu a v nízkých teplotách (pod +5°C) zkrátka nefunguje a samovybíjí se i mnohem rychleji.
Základní napětí jednoho článku je 1,2V. Pro airsoft se obvykle používají baterie o voltáži 7,2V pro AEP, 8,4V, 9,6V a výjimečně i 10,8V pro AEG. Podrobný popis na Wikipedii
Praxe: Nabíjejte baterii den před akcí. Nabíjení trvá v řádech hodin. Nevhodná do chladu, ale v běžných podmínkách nabízí větší kapacitu při stejné velikosti oproti Ni-Cd. Lze jí mít klidně upevněnou vně zbraně bez jakékoliv ochrany. Je nutné ji jednou za čas nabít, aby nikdy neležela zcela vybitá. 8,4V je vhodných na základní výkon do pružiny M100. Pro silnější pružiny už doporučuji 9,6V baterii. Že se baterie vybíjí, poznáte podle pozvolného snižování kadence a líného zvuku, až do bodu, kdy zbraň nevystřelí.
Ni-Mh baterie, které dlouho jen tak leží vybité a nepoužívají se, jsou velmi často nepoužitelné a jejich znovuoživení je obvykle dílem štěstí.
Baterie Li-Pol
Dnes asi nejpopulárnější typ baterie na trhu. Postupně vytlačuje v airsoftu Ni-Xx baterie. Většina výrobců už dnes počítá s tím, že v jejich zbraních budete chtít tyto baterie používat a zvláště u zbraní s pokročilou elektronikou je používání těchto baterií dokonce vyžadováno. Li-Pol články nabízí bezkonkurenčně nejvyšší měrnou kapacitu. Baterie Li-Pol jsou lehké, malé a mají vysoký výkon. Hlavní výhodou jsou kromě rozměrů a kapacity také vysoké dodávané proudy, maximálně 5% samovybíjení, dlouhá životnost, vysoké hodnoty rychlonabíjení a dobrá funkce v nižších teplotách. Jenže, jako vždy, i tato baterie má své stinné stránky. Největší nevýhodou je nízká mechanická odolnost. V případě protržení pláště, zlomení či zkratu baterie hrozí riziko vznícení nebo výbuchu. Oheň je na bázi chemické reakce a tudíž nelze moc dobře uhasit a musí dohořet (Ni-Xx baterie vám obvykle při zkratu či poškození jen vyteče, případně se i nafoukne). Také nabíjení vyžaduje sofistikované inteligentní nabíječky se zpětnou vazbou, aby se zabránilo přebití. K tomu slouží malý servisní konektor na baterii připojený na balancér, jež hlídá rovnoměrné napětí na každém článku baterie. Při výrazně delší době nepoužívání prostě přestane fungovat a umře. Ale i při běžném používání baterie postupně stárne a degraduje. Podvybití baterii také snadno zničí. Je proto nutné déle ležící baterii skladovat nabitou na 50%, ideálně v chladu. Tím zabráníte nežádoucím efektům. A nakonec, na rozdíl od ostatních baterií, má tendenci se postupem času a použitím nafukovat (tj. zvětšovat). Všeobecně jsou ale tyto baterie určené spíše pro zkušenější hráče a hráče, kteří jsou zvyklí udržovat své vybavení a často baterii využívají.
Základní napětí jednoho článku je 3,7V. Pro airsoft se obvykle používají dvoj a troj-článkové baterie o voltáži 7,4V a 11,1V. Podrobný popis na Wikipedii
Praxe: Nabít baterii můžete klidně týden, ale i dvě hodiny před akcí. Běžné nabití v řádech desítek minut, rychlé nabití v řádech i několika minut. Za žádných okolností ji nenabíjejte bez dozoru. Mějte ji vždy v nějakém obalu, dobře chráněnou proti poškození. Dobře odolává chladu, ale nesmí promrznout. Utáhne i silné upgrady. Baterie s voltáží 7,4V je vhodná do M120. Pro vyšší výkon používejte 11,1V. Nikdy se ovšem nepokoušejte používat 11,1V na slabší pružině, pokud na to není puška dimenzována. 11,1V má také lepší výdrž v zimě. Je vhodné u sebe mít spíše víc baterii s menší kapacitou okolo 800 – 1000 mAh, než jednu baterii s velkou kapacitou. Díky vysoké tvrdosti, podává baterie do poslední chvíle maximální výkon a pak zčistajasna přestane zbraň střílet. Jakmile se tak stane, nepokoušejte se baterii dál ždímat a snažit se ještě něco vystřelit a odpojte ji.
Tyhle baterii mají lidé rádi hlavně kvůli miniaturním rozměrům. Bohužel většina hráčů jim nedá komplexní péči a tak se rapidně zkrátí jejich životnost. Li-Pol baterii je nutné věnovat pozornost jak při nabíjení, použití, tak při skladování. Nabíjejte pod dozorem, blízko okna a ideálně na nehořlavé podložce či v nehořlavém pytlíku...protože nikdy nevíte.
Baterie Li-Ion
Asi všeobecně nejrozšířenější baterie pro běžné použití, hned po tužkových bateriích. V praxi je vlastnostmi podobná Li-Pol baterii, takže má stejné výhody i problémy. Li-Ion články ale mohou mít libovolné rozměry a tvary, což je velká přednost proti Li-Pol. Ačkoliv existuje standardní napětí pro tento článek (3,6V - 3,7V), lze ho vyrábět v různých variantách voltáže. Také má odolnější obal, takže není tak náchylný na mechanické poškození. Nevýhodou je, že Li-Ion článku nedělá dobře, pokud je vybíjen do nuly. Nikdy by neměl být úplně vybitý, pokud chcete zachovat co nejdelší životnost. Jako u Li-Pol ale platí, že se nemá dlouhodobě skladovat plně nabitý.
Základní napětí jednoho článku je 3,7V. Pro airsoft se obvykle používají dvoj a troj-článkové baterie o voltáži 7,4V a 11,1V. Podrobný popis na Wikipedii
Praxe: Tenhle typ článku se v airsoftu používá jen ojediněle, ale pokud máte obavy z Li-Pol, pak je vhodnou alternativou. Stále však vyžaduje péči. Celkově ale funguje podobně jako Li-Pol. Článek se při vybíjení chová podobně jako Ni-Cd/Ni-Mh pokud jde o indikaci ztráty kapacity. To znamená, že výkon pozvolna slábne, až se zastaví. Je to dáno nižší tvrdostí článku. Jako u Li-pol ji ale dál neždímejte.
Baterie Li-Fe
Za zmínku stojí okrajově i tyto články. Jsou sice levnější a bezpečnější než jiné lithiové baterie, ale mají tolik specifik pro použití, že pro airsoft nejsou příliš vhodné. Přesto se použít dají. Specifikací jsou podobné Li-Ion bateriím a tedy je lze použít podobně.
Základní napětí jednoho článku je 3,3V. Pro airsoft se dají použít baterie o voltáži 9,9V, ale až od pružin M100. Podrobný popis na Wikipedii
Praxe: V praxi se s ní skoro nesetkáte. Ve skutečnosti tuhle baterku lidé použijí jen ve chvíli, kdy se jim náhodou dostane do rukou (protože jí doma mají od RC modelu), ale běžný airsoftový hráč nemá důvod si ji kupovat. Pokud vím, jsou obvykle docela rozměrné.
Nabíječky
Nabíječky mají několik základních variant. Všechny splní svůj hlavní účel, tedy nabití baterie, nicméně ne každá nabíječka myslí i na životnost baterie, či je schopna zajistit potřeby daného typu akumulátoru. Mnoho nabíječek je též schopných nabíjet třeba jen jeden typ baterií. Rozhodně se ale nebojte do nabíječky investovat, protože baterií vystřídáte mnoho, ale kvalitní nabíječku budete využívat neustále. O tom, jak dlouho vám baterie vydrží, rozhoduje především nabíječka. Každá nabíječka je určena pro jiný typ baterií, takže si vždy ověřte v návodu/u prodejce jaký typ baterií smíte s nabíječkou nabíjet. NIKDY NENABÍJEJTE JINÝ TYP BATERIE, NEŽ PRO KTERÝ JE NABÍJEČKA URČENA. Výsledkem je v lepším případě zničená baterie/nabíječka, v horším případě požár ve vašem pokoji, vyhořelá elektřina a tak podobně. Také doporučuji nikdy nenabíjet žádnou baterii bez dozoru nebo přes noc, když spíte. Nabíječky z nabídka Bohemia Air Soft najdete ZDE.
Nabíječky jednoduché
Tento typ nabíječek je dodnes běžný u mnoha čínských zbraní, ke kterým jsou dodávány už v krabici. Je to jednoduché trafo, které spojíte s baterií, zapojíte do elektřiny a ono spokojeně začne nabíjet baterii. Nabíjecí čas je obvykle nutné si spočítat dle speciálního vzorce a po daný čas baterii nabíjet.
Problémů má nabíječka hned několik. Prvním je to, že spočítaný nabíjecí čas pracuje s tím, že baterie je vybitá. Pokud není zcela vybitá, nemáte žádnou šanci zjistit (nemáte-li příslušnou techniku), jak moc ještě je nabitá a tudíž spočítat přesně nabíjecí čas. Hrozí tak riziko, že baterii přebijete, či naopak plně nenabijete.
Dalším problémem je, že jednoduché nabíječky nemají žádnou zpětnou vazbu. Nabíječka netuší, jak na tom baterie je, zda je v pohodě, nabitá, vybitá atd. Bohužel nemáte třeba při nabíjení šanci zjisti, zda se nabila baterie na svoji maximální kapacitu a v jakém je stavu. Nabíječka bezohledně do baterie pumpuje proud i když už je baterie plně nabitá, ale také, když je třeba baterie poškozená. U Ni-Xx článků to znamená, že se vám baterie nafoukne, nebo vyteče, nebo se vám prostě jinak poškodí. V horším případě vám začne trafo hořet. V případě Li-Xx baterií tyhle trafa neexistují, protože pro nabíjení Li-Xx baterií je zpětná vazba nutná – proto ty malé servisní konektory na baterii.
Praxe: Jakmile se vám dostane do ruky tento typ nabíječky, je postup použití následující. Vezměte nabíječku, dojděte ke kontejneru (k takovému, který je určen pro elektroniku), vyhoďte ji a kupte si pořádnou nabíječku. Věřte mi, že za ty rozbité baterie a další rizika to prostě nestojí. To platí prakticky o všech nabíječkách, dodávaných k čínským AEG zbraním.
Snad jen u AEP nemáte obvykle moc na výběr. Ale ty mají už myslím i nějakou indikaci.
Nabíječky automatické (inteligentní)
Na první pohled vypadá automatická nabíječka velmi podobně, jako jednoduché nabíječky. Opět to je obvykle malé trafo, v pokročilejší variantě je to malá krabička. Jenže oproti jednoduchým nabíječkám už má automatická nabíječka zpětnou vazbu a je tedy schopna indikovat, kdy je baterie nabitá a baterii odpojit od proudu (elektronicky ukončí nabíjení). Některé dokonce zvládnout detekovat poškozenou baterii. To vše obvykle vyjádří jediná dioda, jejíž světélko vám obvykle ukazuje červenou barvou, že baterie se nabíjí a zelenou, že už je nabitá a v některých případech vám červeným blikáním řekne, že baterie je poškozená či špatně zapojená (obrácená polarita). Ale toto berte jako ilustrační, protože každá nabíječka může mít jiný styl indikace. Tenhle typ nabíječky není vůbec špatný a nenutí uživatele nijak dumat nad tím, co kde nastavit, či jak připojit. Je proto ideální, pokud doma potřebujete nabíjet jednu nebo dvě baterie a nic víc. Dávejte si ovšem pozor, aby nabíječka byla skutečně automatická a světýlko na ní jen neindikovalo, že se baterie nabíjí. Nevýhodou je to, že pokud už baterie ztrácí kapacitu, tak to automatická nabíječka taky nerozpozná. Zajistí pouze, že bezpečně nabije baterii na její aktuálně možnou nejvyšší kapacitu. Také neumí vybíjet baterie.
Příklad automatické nabíječky ZDE.
Příklad automatické nabíječky pro Li-Pol ZDE.
Praxe: Stačí zapojit a počkat. To je vše. Jednoduché a intuitivní. Základní modely jsou obvykle určené pro Ni-Xx baterie. U pokročilejších modelů, které umí i jiné typy baterií, je občas nutné navolit, který typ baterie chcete nabíjet a kolik má článků. Jakmile přístroj ohlásí, že je baterie nabitá, nenechávejte zbytečně baterii v nabíječce.
Nabíječky multifunkční
Někdy též nazývané „modelářské“ nebo „s displejem“. Dovolují nejen nabíjení rozličných typů baterií, ale také umí s bateriemi i dál pracovat nebo nabíjet několik baterií najednou. Leckdy dokáží také ukázat (má-li displej), v jakém stavu baterie je a tedy jaké má reálné napětí, kapacitu a tak dále. Už před akcí tak víte, zda vám baterie neodchází a zda má skutečně svoji maximální kapacitu. Jsou to sice přístroje dražší, ale obvykle platí, že si kupujete jednu na celý život a dokud se vám nějakou náhodou neporouchá, není důvod si kupovat jinou. Úskalím těchto nabíječek je už trochu složitější ovládání, jež vyžaduje správné nastavení dle typu, voltáže a kapacity baterie. Výměnou za to vám nabíječka s displejem dovoluje například pracovat se speciálními režimy, jako nabíjení/vybíjení o několika cyklech, nabíjení Li-Pol baterií na skladovací kapacitu či pohodlné oživování starých baterií. Některé modely lze také napojit k autobaterii a nabíjet tak baterie v poli. Je to nejlepší varianta, jakou si můžete na nabíjení přát.
Příklad multifunkční nabíječky ZDE.
Příklad nabíječky s displejem ZDE.
Praxe: Ano, musíte se s ní naučit zacházet a není to pro každého, ale už nikdy se vám nestane, že spokojeně nabijete baterii a až na akci zjistíte, že vám odchází a má sotva poloviční kapacitu. To je hlavní výhoda oproti automatické nabíječce. Nabijete s ní jakýkoliv typ baterie. Osobně, pokud chcete bezpečně používat Li-Pol baterie, doporučuji tento typ nabíječky.
Pokud se chcete airsoftu seriózně věnovat, investujte přesně do takové nabíječky. Investice se vám určitě vrátí.