Zdroj: https://airsoft.cz/plynovky/gg-smc-9  •  Vydáno: 1.3.2021 12:45  •  Autor: Alfred

G&G SMC-9

G&G SMC-9Skutečná karabina, nikoliv jen konverzní kit.

Když se na konci roku 2018 objevila pistole GTP-9 od Taiwanského G&G, vypadalo to jen na další pistoli od další firmy, která se chce prosadit na trhu s plynovými zbraněmi. O to víc byl člověk překvapen, když se dozvěděl, že právě s tímto modelem pistole má G&G velké plány. Mělo totiž jít o platformu, která bude obohacena i o možnost úpravy v automatickou karabinu. Samozřejmě, že jsem očekával nějakou formu konverzního kitu, do kterého pak jen vložíte pistoli. Ovšem jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že G&G nechce jít touto cestou a zvolilo skutečně novátorský přístup. Pojďte se se mnou podívat, jak vypadá chytré řešení, které z pistole skutečně udělá pravý samopal nejen vzhledem, ale i parametry.
Mimochodem, o tomto kitu jsme natočili i video recenzi, takže snad nebude tahle psaná recenze moc zbytečná.

G&G SMC-9 je dodávána v menší krabici, výrazně oranžové barvy. Po vzoru G&G je krabice plná barev, obrázků a vůbec je skvěle provedená. Uvnitř je zbraň uložena v plastovém výlisku. Kromě zbraně s jedním zásobníkem tu máme i čistič hlavně, moc pěknou rychloplničku, QD oko na popruh, plakátový katalog G&G a krásně provedený obrázkový návod.
Opět chválím, že G&G má jedny z nejlépe provedených návodů ke zbraním a to jak vizuálně, tak obsahově.

SMC-9 je blowback plynová pistolová karabina. Je to moc pěkně provedená zbraň, minimálně co se vizuální stránky týče. To je vidět na první pohled. Design je moderní, provedení je také velmi precizní a čisté. V ruce se drží velmi pohodlně, dobře se s ní lící, pažba je tak akorát a máte zkrátka pocit dobré ovladatelnosti. Počítá se s tím, že ji bude moci obsluhovat pravák i levák a tomu jsou uzpůsobeny i všechny ovládací prvky, včetně výhozího okénka. Samozřejmě jsem celou zbraň zlehka obhlédl a potěžkal. Je skutečně lehká. Váží pouhých 2,1 kg a také je kompaktní. Základní délka je 41 cm, pokud vyklopíte pažbu tak 62 cm. Celá zbraň je kombinací plastu i kovu. Vše ve velmi dobré kvalitě zpracování. Nevidím otřepy, nevidím stopy po nástrojích ani jiné podobné neduhy. Je skutečně vidět, že na této novince si dalo G&G skutečně záležet. Aby ne, když se snaží uvést k životu nový koncept. Udělat jednoduchým způsobem z pistole samopal. Celé to působí promyšleně a bytelně.
Pokud se nad tímto konceptem zamyslíte, dává logiku nejen z praktických, ale i ekonomických důvodů. Výrobce šetří náklady na výrobu a přitom nabízí skutečně nový produkt.

Celá SMC-9 je složena ze dvou hlavních částí. Ty jsou do sebe zaklesnuty a za pomocí pojistky na spodku zbraně a lze je relativně snadno oddělit a tedy i celou zbraň rozebrat. K tomu se ještě dostaneme. Nejprve prozkoumáme obě části.

První je spodní část zbraně, která je v podstatě polymerový rám pistole G&G GTP-9, včetně všech vnitřností, které jsou zcela shodné s pistolí GTP-9. Všechny ovládací prvky jsou na rámu oboustranné, tedy pojistka zásobníku, pojistka zbraně i záchyt závěru. Zajímavostí je výměnný hřbet pažbičky, ovšem máte na výběr jen ze dvou velikostí a rozdíly jsou mezi nimi malé. V tomto hřbetu je schován klíč pro regulaci hop-up mechanismu, o kterém si ale povíme později. Pažbička má hezky zdrsněný povrch, vpředu a na hřbetu pak vroubkování. Celkově to je moc hezky zpracovaný rám pistole, ke kterému není moc co dodat a ani co vytknout.

Druhou částí je pak pouzdro závěru. Je kovové, velmi pěkně vyrobené a s montážní RIS lištou na vrchu. Design je hodně moderní, je velmi členitý s mnoha záhyby a výstupky, což bude noční můra při čištění. I na tomto dílu jsou všechny ovládací prvky oboustranné, nebo spíše z obou stran. Přepínač režimu střelby funguje na základě toho, z jaké strany je zmáčknutý. Umožňuje střelbu jednotlivými ranami, nebo automatem. Zajímavým prvkem je i výhozí okénko. Je totiž na levé i pravé straně zbraně a lze si ho nastavit, aby se vám otvíralo buď levé či pravé. Takže pokud jste levák, můžete si tak zbraň uzpůsobit tak, aby vám lépe vyhovovala. Zadní část je vybavena pevným ocelovým okem na popruh.
Oko vypadá, že by šlo přehodit na druhou stranu, ale v takovém případě pak nesklopíte pažbu. Nezkoušel jsem to a ani jsem si to neověřoval, zda to skutečně jde. Jen mě to zaujalo.

M-LOK Předpažbí je vyrobeno z duralu a obrobeno na CNC. Je pevně upevněné k tělu a na těle disponuje otvorem pro QD oko na popruh, které je součástí balení. Pravá strana těla má ve stejném místě magnet pro pojištění pažby. Po obou stranách předpažbí je natahovací páka závěru. Je důležité zmínit, že při střelbě se páka nijak nehýbe, takže předpažbí můžete bezpečně držet. Vrchní část předpažbí má RIS lištu, která se přímo napojuje na lištu, která je na pouzdru závěru. V balení není přiložena žádná dodatečná montážní lišta pro M-LOK. Předpažbí pak kryje vnější plovoucí hlaveň, která je pevná a nijak se při střelbě nepohybuje. Její konec zdobí tlumič výšlehu, namontovaný na 14 mm levotočivému závitu. Pozor ale na jeho demontáž, protože tlumič výšlehu je zespoda pojištěn červíkem proti pootočení.

Pažba je vyrobena z pevného polymeru. Je k pouzdru závěru upevněna masivním plastovým kloubem s pojistkou, který zaručuje velkou mechanickou odolnost. Po vyklopení má pevnou pozici a nijak se nehýbe. Patka pažby je vyrobena z gumy a má ergonomický tvar, aby co nejpohodlněji seděla v rameni. V případě sklápění (sklápí se na pravou stranu) je pažba pojištěna magnetem.

Odnímatelná, sklopná kovová RIS mířidla, která jsou u SMC-9, jsou klasického stylu NATO mířidel a lze je plně seřídit. Míří se přes ně dobře, ale dovedu si na zbrani představit spíš nějaký malý kolimátor, jako třeba ten, se kterým jsme fotili SMC-9, jež je na fotkách. Jde o automatický kolimátor XTSP s posuvnou montáží.

Zásobník má kapacitu 50 ran. Je to dvouřadý tlačák. Samozřejmě je kovový a co je nejlepší, kovová je i vývodka zásobníku. To velmi oceňuji, protože zvláště u automatických plynovek se tím prodlouží jeho životnost a odolnost. Plastová je tak pouze patka zásobníku.

G&G SMC-9 je také zajímavá svým vnitřkem. Koncepce celého SMC-9 je v zásadě taková, že máte mít možnost pořídit si pistoli a pak z ní udělat pistolovou karabinu. Jiní výrobci toho dosahují obyčejným konverzním kitem, tedy prázdného těla, do kterého vložíte celou pistoli a tím to hasne. Problém tohoto řešení je v tom, že střelecké vlastnosti vaší pistole se nijak nemění – pořád střílí jen jako pistole. Jedinou výhodou je obvykle ramenní opěrka, případně zásobník s větší kapacitou.

V případě G&G ale bylo cílem udělat z pistole skutečný samopal. Proto byla zvolena jiná cesta. Stačí sundat závěr pistole, místo něj nasadit karabinový kit a docílit toho nejdůležitějšího. Zcela jiných střeleckých parametrů zbraně, odpovídajících krátkému plynovému automatu. A to se G&G beze zbytku povedlo. Spodní část pistole, tedy rám, zůstává neměnný. Vrchní karabinový kit ale v tento moment reprezentuje zcela jinou zbraň. Už jen absence rozměrného pohyblivého závěru pistole, snižuje spotřebu plynu, protože v SMC-9 se uvnitř hýbe už jen minimální masa materiálu, nutná k fungování zbraně. V automatickém režimu střelby se tak snižuje spotřeba plynu velmi zásadně. Celkově je vnitřní provedení velmi kvalitní, plné kombinace kovových i plastových dílů, stejně jako u jiných zbraní. Precizní regulace hop-up mechanismu a hlaveň o délce 210 mm (dvojnásobná délka oproti pistoli) samozřejmě dává SMC-9 i velmi dobrou přesnost a dostřel. Ano i se 105 m/s s 0,20g kuličkami, má zbraň velmi pěkný dostřel. A to nemluvím o kadenci, která je podpořena prodlouženým zásobníkem. Zkrátka, SMC-9 už nemá s pistolí nic společného a snese spíše srovnání s klasickými plynovými samopaly. Skvělou zprávou je, že lze zbraň snadno rozebrat a tedy i snadno vyčistit a promazat vnitřek.

Když už jsem zmínil hop-up, je potřeba říci, že jeho regulace probíhá trochu jinak než jste zvyklí. Není tu žádné regulační kolečko na hopové komoře. Regulace hop-up mechanismu probíhá díky pootáčení hlavně, která tvoří plášť vnitřní hlavně. K tomuto pootočení potřebujete klíč, který je uložen ve hřbetu pažbičky, jak jsem zmínil dříve. Je možná trošku kostrbatě vysvětleno, takže raději přikládám video od G&G. Je to nesmírně jednoduché, funkční a není díky tomu nutné rozebírat zbraň, jak je to u jiných plynovek. Za mě skvělé a originální řešení.

Musím říci, že G&G SMC-9 mě mile překvapilo. G&G myslelo na každý detail designu, ale i technické provedení a použité materiály. Zaměřilo se nejen na splnění potřeb uživatelů, ale také na jednoduchost a funkčnost vnitřního mechanismu a ovládacích prvků. Výsledkem je spolehlivá a praktická zbraň, která navíc dovoluje montáž dalších doplňků a lze ji uzpůsobit pro praváky i leváky. Jediným drobným nedostatkem se tak nakonec stala pořizovací cena.Přesto si myslím, že je to krok správným směrem, který poukazuje na fakt, že modulárnost zbraně je stále výborná vlastnost, kterou výrobce nesmí podceňovat. G&G se v tomto ohledu povedlo dotáhnout tento koncept k dokonalosti.

G&G SMC-9 lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 7780 Kč jako kompletní karabinu, nebo pouze jako konverzní kit G&G SMC-9 Carbine kit pro GTP9 za 5713 Kč.