Zdroj: https://airsoft.cz/plynovky/umarex-legends-cowboy-rifle • Vydáno: 16.6.2020 12:16 • Autor: Alfred
I wanna be a cowboy baby!
Jestli kdokoliv z vás řekne, že nikdy nechtěl být ani na okamžik kovbojem, omlouvá vás pouze to, že jste chtěli být indiánem nebo astronautem. A ke každému správnému kovbojovi patří i pořádná zbraň. Na rozdíl od zaběhnuté představy drsných pistolníků, byli muži, kteří se nazývali kovbojové (z angl. Cowboy) prakticky jen obyčejní honáci dobytka, případně pastevci. A přestože to byli drsní muži, jejich hlavní zbraní nebyla pistole, ale puška.
Ve skutečnosti bylo hlavním nástrojem kovboje laso, ale nekažme si tu romantickou představu až tak moc. Zajímavostí také je, že i když bylo označení cowboy určeno pro honáky dobytka, tak ke konci 19. století se v některých oblastech stalo také označením pro kriminálníky a třeba v období bojů za nezávislost USA to bylo označení pro skupinu mužů, kteří kradli koně a dobytek britům a předávali ho kolonistům. Samotní kovbojové samozřejmě existovali dlouho před érou divokého západu, byť pod jinými názvy.
Nejznámější puškou z éry divokého západu, je bezpochyby puška Winchester. Její předchůdce, opakovací puška Henry (pojmenovaná po vynálezci, který ji pro Winchestera vyrobil), se už za občanské války v Americe (1861-1865) stala ceněnou a prověřenou zbraní s velkou palebnou silou. Zásluhu na tom měl trubicový zásobník a jednoduchý, ale spolehlivý opakovací mechanismus. Přitom svoji definitivní podobu získala Henryho puška rok před vypuknutím války a používali ji obě strany konfliktu. Po válce nastala slavná éra divokého západu, během které se objevila i zmíněná puška Winchester 1873 a získal si přízvisko „Zbraň, která dobyla západ“. Ta dovedla k dokonalosti původní Henryho pušku. Winchesterovku používali všichni. Zemědělci, lovci, vojáci, indiáni i zločinci. Stala se symbolem jedné éry společně s revolverem Colt.
Puškám Winchester a Henry se přičítá na vrub i porážka podplukovníka Custera u Little Big Hornu, protože indiáni měli mezi sebou více něž 200 opakovacích pušek, převážně tyto dvě zmíněné. Měli tak větší palebnou sílu, než jednorané zadovky Springfield 1873 Custerových mužů a v několika kritických okamžicích zabránili Custerovým mužům v jejich plánovaných manévrech.
Aby toho nebylo málo, všechny modely opakovaček Winchester se skvěle prodávaly do zahraničí v malém i velkém. Třeba Turecko jich koupilo několik desítek tisíc, což bylo velkým překvapením pro Ruskou armádu v 1877 při Rusko-turecké válce během obléhání Plevna...
Ovšem ani počátek 20. století neznamenal konec úspěchů těchto pušek. Přestože dlouho nebyla oficiálně tato puška v Americké armádě zavedena, byli jí některé jednotky vybaveny, ať už z vládních peněz, nebo za vlastní peníze mužstva. Ještě před vypuknutím první světové války, nakoupilo mnoho opakovaček Francie, Rusko, Anglie a nakonec i armáda USA, která tyto pušky definitivně vyřadila až ve 40. letech 20. století. Kromě toho se prodávala do celého světa. Poslední velkou zakázkou byla výroba 300000 pušek pro carské Rusko v roce 1915. Samozřejmě, dalo by se o každém modelu Winchester povídat zvlášť, ale dnes nás zajímá jen Winchester model 1873, jehož airsoftovou repliku od značky Umarex vám dnes ukážu.
Umarex Legends Cowboy Rifle je dodávána ve štíhlé hnědé krabici s obrázkem pušky. Je to pěkná krabice a puška v ní je uložena velmi pěkně, mezi několika polystyrenovými dílci, aby se při přepravě nepoškodila. Uvnitř najdete pušku, deset patron a malý obrázkový návod ve čtyřech jazycích.
Umarex Legends Cowboy rifle je velmi pěkná plynová puška na CO2, která používá patrony. Tudíž už od začátku vám je jasné, že jde více o stylovku, než klasickou pušku do boje. Hned první pohled mě utvrzuje, že jestli hledáte nějakou westernovou pušku na parádu, chcete určitě tuhle. Jakmile ji totiž vyndáte z krabice, cítíte ten nádech minulosti. Má příjemnou váhu a je slušně vyvážená. Těch 2,5 kg skutečně není moc, při délce 96 cm. Prostě puška. Ještě stále je u ní vidět inspirace staršími mušketami, což znamená minimalistickou ergonomii a absenci složitých tvarů. Přesto má velmi intuitivní ovládání, které je takřka nadčasové. Stačí, abyste ji vzali do ruky a hned víte, kde se to nabíjí, jak s tím máte mířit a tak dále. Celkově se mi líbí i zpracování, které působí místy ždibec hruběji, bohudík jen tam, kde mi to k téhle zbrani prostě sedí. Jinak není moc co na první pohled vytknout. Koukneme tedy blíže.
Tělo pušky je kovové s černěným povrchem. Barva není jednolitá, takže působí správně starobyle, čemuž pomáhají i leštěné lesklé hrany, které vyvolávají pocit, že puška už má nějaký ten pátek používání za sebou. Taková ta udržovaná puška po dědečkovi. Provedení kovových dílů je za mě pěkné a působí vcelku věrohodně, ačkoliv není tělo sestaveno tak jako ostrá zbraň, tedy ze středového dílu, který má na bocích odšroubovatelné krytky, které chrání vnitřní mechanismus. Přesto vypadá dobře, i když si výrobce mohl odpustit ty dva křížové šrouby v přední straně.
Na vrchní části těla je výhozí okénko, na pravé zase okénko pro vkládání nábojů. Na levé straně je očko, patrně na nějaký popruh, který ale nebyl ve své době až tak obvyklý.
Přiznám se, netuším, jak moc běžné bylo, ale viděl jsem ho u dobových winchestrovek jen výjimečně. Ale přesto u některých byl. Mimochodem, dovedete si představit, že by dneska někdo nosil tuhle pušku na tříbodovým popruhu? Jako asi by to vypadalo cool...takový taktický kovboj. Udělá někdo takovou fotku? Pošlete mi jí!
Ikonickým prvkem je spodní páka, která zároveň tvoří lučík. Tato páka slouží k nabíjení a vyhazování patrony. Páka je z jednoho kusu kovu a působí dost solidně na to, abyste se o ní nemuseli bát. To stejné platí i o úderníku. Samozřejmě to nedalo ani mě a hned jsme zalícil a párkrát zkusil nabít a na prázdno vystřelit. Je to boží! Vidím jak ti bizoni padají po desítkách.
Tak samozřejmě, že dnes nemůžu psát, že vidím, jak s ní odrážím útočící indiány, bránící svoje území, které jim patří...ale určitě můžu napsat, že si dovedu představit, jak s ní vypráším kožich celé sedmé kavalérii...
Dojem mi ale mírně kazí pojistka zbraně, která je na hřbětu pažby, těsně za úderníkem. Naštěstí při držení zbraně nebude tak moc poznat.
Na tělo je napojena vnější hlaveň, která je však spíše předním blokem spřažených hlavní. Mají stejnou barvu, ke konci jsou pak hezky spojeny objímkou. Ovšem, co mě mrzí, je ošklivý křížový šroub na spodku spodní nábojové trubice pod hlavní. Je to ten malý detail, která mi ke zbrani nesedí, protože křížové šrouby v 19. století zkrátka nebyli. Už vůbec ne tento typ. Vrchní část hlavně zdobí seřiditelné hledí a pěkná zvýrazněná muška, k jejíž zvýraznění byl použit měděný váleček.
Pažbení je plastové, imitující dřevo. Na první pohled to není až tak špatná imitace. Hlavní je, že drží pevně a nehýbe se. Na druhý pohled jsou přeci jen znát drobné detaily, které plast prozradí. Ale dokud se nekoukáte zblízka, nic nepoznáte. Povrch je hladký, bez jakékoliv struktury, což je trochu škoda.
Takové plastové pažbení ve stylu Classsic Army M14 by se mi líbilo mnohem více. To bylo krásně provedené. Ale nemůžeme chtít vše.
Pažbení svému účelu stačí, máte za co pušku držet, jak si ji zapřít o rameno. Celkově se drží dobře a vše je přes svoji jednoduchost pohodlné. Patka pažby je plastová s kulatou záslepkou. Pootočením záslepky o 90 stupňů se pažba uvolní a vy ji můžete sundat. Pod pažbou je komora na dvě 12g CO2 bombičky. V pažbě je zabudován klíč, kterým pak utahujete šroub, který bombičky utěsňuje. Vše je tedy připravené pro jednoduchou výměnu bombiček. Super je, že záslepku v pažbě dokážete pootočit i bez šroubováku, aniž by ale zároveň hrozilo nějaké samovolné pootočení.
Nakonec tu jsou patrony. Kovové patrony jsou zpracované docela hezky, kuličky jsou uloženy v gumovém kroužku, který je v zadní části patrony. Jejich funkce a spolehlivost se nijak neliší od jiných podobných patron. Osobně ale preferuji řešení, kdy jsou kuličky uloženy v přední části patron.
Zajímá-li vás mechanismus zbraně, tak předpokládám, že vás nepřekvapí, když znovu zopakuji, že je to CO2 plynová jednoraná opakovací puška. Patrony plníte na pravé straně těla a puška jich pojme až deset. Chce to trochu grif a poslední patrony kladou trochu tužší odpor, ale dostanete je tam. Aby se náboj dostal do komory, musíte natáhnout pákou. Zmáčknete spoušť, výstřel a následuje další natažení páky, kdy vyhodíte prázdnou patronu a současně nabijete novou. Jednoduchý princip, který funguje dobře. Nic se nezasekává a osobně jsme nezaznamenal žádný okamžik, kdy bych se bál, že něco nebude fungovat.
Zaujala mě pojistka na natahovací páce. Pokud nemáte totiž páku pevně přimknutou k pažbě, je mechanicky zablokovaná spoušť a nemůžete vystřelit. Netuším, zda je tohle vlastnost, kterou má i reálná předloha. Přes mé obavy si ji ale prakticky nevšimnete, podobně jako dlaňové pojistky u M1911. Prostě tam je a vy to stejně nevnímáte.
Samotná střelba je mírně rozporuplná. Přestože je výkon děsivých 200 m/s s 0,2g kuličkami, je dostřel výrazně menší, než byste na takový výkon čekali. Puška totiž nedisponuje hop-up mechanismem, takže vše je na plynu a kovové vnitřní hlavni. To pak vysvětluje potřebu takového výkonu, protože bez něj by to prostě nedolétlo nikam. Ovšem mnohem zábavnější je sledovat patrony, které z pušky vylétávají. Člověk má takový krásný autentický zážitek. Ano, s ohledem na průměrný dostřel si člověk uvědomí, že tohle je pro pobavení, na domácí střílení, či na nějakou speciální akci. Zároveň je to pěkný kousek do sbírky. Lépe fungující westernovou pušku asi hned tak nenajdete.
Chtěl bych ji do boje? Určitě ne. Kdo by sbíral patrony. Chtěl bych si ji koupit? Určitě ano, protože tahle puška se bude líbit i těm, kteří airsoft nehrají a budou si z ní chtít vystřelit. Je o zábavná zbraň, která vám dá vzpomenout na vaše dětství klukovské sny.
Umarex Legends Cowboy Rifle CO2 lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 6125 Kč ve standardní záruce, nebo s dekorační slevou 300 Kč.
A pokud chcete nějaké líbivější provedení, je zde i verze s leštěným tělem ve stříbrném lesku.