Zdroj: https://airsoft.cz/elektriky/cyma-svu-cm.057  •  Vydáno: 7.9.2020 16:06  •  Autor: Alfred

Čím střílíme – díl 4.

Čím střílíme – díl 4.Speciál, věnující se zbraním zaměstnanců Bohemia Air Soft.

Před lety jsem zveřejnil tři krátké recenze o zbraních, které v BASu používáme. Byly to naše osobní zbraně, které jsme si vymazlili. Je na čase to trochu oprášit a podívat se zase na nějaký zajímavý kousek od někoho z nás.

Ondřej Antoš

Ondra pracuje v BASu už přes rok. Pracuje na prodejně, ale kromě toho připravuje fotky na eshop, pomáhá s propagací a tvrobou banerů a především natáčí a stříhá videa na YT kanál BASu. Airsoftu se věnuje už něco přes 6 let a je členem týmu Lama Tactical. Rád si zastřílí na různých akcích a vyhovuje mu prakticky jakýkoliv scénář. Poslední dobou hraje především se svým CYMA SVU, které si také náležitě poladil a osadil. Takže je jasné, že právě o SVU bude dnes řeč. Takže hurá na to!

Už dlouho jsem zvažoval že si pořídím bulpup pušku a překopu ji ala DMR. Zásadní byla dlouhá hlaveň a standardní mechabox, na kterém dokážu vytáhnout 2,5 joule (cca160m/s na 0,20g kulích). Pokukoval jsem třeba po Steyr AUG s phantom kitem nebo APS UAR s vyměněnou hlavní za hlaveň z M16. Prostě ultimátní krátkou pušku s vysokou přesností a dostřelem.

Když nám na prodejnu přišlo elektrické OTS-03 SVU s M-LOK předpažbím (CYMA CM.057C), tak jsem měl hned jasno. Rozhodující nebylo jen zpracování a možnost upgradu na vyšší úsťovku, ale také originální vzhled ruského SVD frankensteinova monstra a fakt, že SVU na akci jen tak nepotkáte.

Foto od Jerry Shack

V rukou je SVU velmi příjemné, váha 3,5 kila rozložená po celé délce, těžiště přesně na pistolové pažbičce a celková pevnost zaručují skvělou manévrovatelnost.

Předpažbí je z CNC obráběného hliníku a pěkně padne do ruky, já však využil M-LOK a dal si na něj vertical grip stylu magpul. Součástí předpažbí je i horní RIS lišta, která je sundavací a zastamdací kvůli baterii. Na předpažbí je i odnímatelný plastový kryt klasické SVD boční montáže.

Co se těla týče, je samozřejmě kovové, na čínu překvapivě pěkně zpracované. Kromě krytu závěru se nikde nic nehýbe. Pažba a pažbička drží fest. Plastová pažbička je dobře tvarovaná, ale docela malá. Hlavně vybrání v horní části mi dělalo problém a pro mé velké dlaně bylo držení nepohodlné. Po vypilování je problém odstraněn.

Zvláštní je, že pažba je z jiného plastu než pažbička a je nalakovaná, tudíž po odření prokoukne béžový plast, pevná je však dost. Lícnice pak zaručuje rychlé a přesné zacílení s pevnými mířidly nebo s optikou typu PSOP. S kolimátorem nebo puškohledem na RIS je ale kvůli zmíněné lícnici problém. I s nejvyšší montáží se mi nedařilo zacílit. Řešit se to dá sundáním lícnice nebo v mém případě RIS vyvýšením.

Zásobník ke zbrani je 120 raný, plechový točák (fuj). CYMA naštěstí dělá tlačák na 80 ran.

Na základním mechaboxu, hlavni dlouhé 650 mm a s pružinou m120 dává SVU úctyhodných 140 m/s. Přímo z krabice je to tedy nadprůměrně silná, a díky dlouhé hlavni i přesná puška. To mi ale na mou ultimátní pušku nestačí  :)


Foto od Jerry Shack

Dostávám se tedy k vnitřku a jeho možnosti upgradu.
CYMA kopíruje Realsword SVD mechabox, internety hovoří, že s minimem úsilí lze na těchto mechaboxech vyvinout i úsťové rychlosti okolo 180 m/s a popravdě není důvod nevěřit. Vyměnil jsem tedy O kroužek na pístu (těsnilo to skvěle) a udělal AOE (Úhel náběhu pístového kola na ozubení pístu). Vyměnil ložiska za 6 kuličkových a 2 kluzná na pístovém kole, vypodložkoval všechna 4 kola a přihodil M130 guarder pružinu.
Po složení, zapojení baterie a zmáčknutí spouště se ozval strašlivý randál a následně zvuk protáčejícího se motorku. Odneslo to jedno kolo a píst…

Píst je zde atyp s 19 polovičními zuby (oproti klasickým 15) a podložením pro pružinu. To znamená, že klasické AEG pružiny jsou zde stlačený o něco víc. To se stalo i v mém případě - pružina neměla další prostor, zastavila píst a zapříčinila vylámání zubů.
Začal jsem znova a objednal nová kola a CNC POM píst od RetroArms. Když už jsem byl v tom, tak rovnou i hlavu pístu a válce, také RetroArms, trn Guarder, ocelovou hlaveň Ultimate 650 mm a mosfet Jefftron.

Před úplným složením jsem ještě stlačil pružinu v pístu na nasazeném trnu ve svěráku. K plnému stlačení chybělo ještě cca 2,5 mm. Pružinu jsem tedy o cca ¾ otáčky na každé straně zkrátil a zavřel se zbytkem do mechu.

Zbývalo už jen vyčistit a vyleštit hlaveň a poladit hop up. Gumku jsem volil Madbull, u té mi šlo hlavně o těsnění. Přítlak totiž řeším seříznutím bobánku a nahrazuji jej tzv. R-hop záplatou vyrobenou ze Sugru lepidla (radsi ale používám silikonovou palivovou hadičku pro RC autíčka s vnitřním průměrem 6 mm, je s tím více práce ale vlastnosti jsou mnohem lepší).

Málem bych zapomněl na hop komoru, která určitě stojí za zmínku. Přítlak přímo shora, plynulá regulace pozitivním cvakáním a soustřel drží skvěle ☺ víc takových komor.

Ve finále 2,45 j na 0,40 g kulích. Taky suprová přesnost díky R-hopu a hlavni. A snad mi dáte za pravdu, že i dobře vypadá. Vzhled jsem doladil puškohledem od ASG se zvětšením 1-4x a tlumičem (původní pro SVU specifický tlumič je ale také moc pěkný).

Je tedy SVU ultimátní DMR? Pro mě určitě ano. Jelikož už máme pár společných her za sebou, tak vím, že tahle krátká a zároveň velice přesná bestie stojí za to. Je mi jen líto, že jsem nevyhnal úsťovku na původních dílech, které by to levou zadní zvládly. Ale jak se říká, dvakrát měř až se ucho utrhne :)

Fotky zbraně a text: Ondra

Foto od Jerry Shack