Zdroj: https://airsoft.cz/manualy/asg-franchi-spas-12  •  Vydáno: 22.10.2020 11:48  •  Autor: Alfred

ASG Franchi SPAS 12

ASG Franchi SPAS 12Populární brokovnice má pořád co nabídnout.

Italská SPAS-12 je překvapivě stará brokovnice, už od počátku navržená pro vojenské a policejní využití. Od roku 1979, kdy se začala vyrábět, až do ukončení výroby v roce 2000, se stala velmi populární a žádanou, byť osud jejímu masivnímu rozšíření příliš nepřál. Přesto se dostala do výzbroje mnoha ozbrojených složek po celém světě, především těch policejních. Byla to masivní a odolná brokovnice schopná poloautomatické střelby. Svojí slávu nakonec získala, podobně jako Desert Eagle, spíše v popkulutuře, přestože uživatelé zbraně na ni pěli chválu. Našla si cestu do mnoha filmů a videoher.
Z filmů jmenujme třeba Jurský park, Terminátor, Matrix, Blade, Komando z her pak Half Life, Team Fortress, Soldier of Fortune a mnoho dalších. Objevila se skutečně v několika desítkách hrách a filmů.

Je jasné, že ani airsoft o ní nemohl být ochuzen. V roce 1998 uvádí na trh japonská Tokyo Marui SPAS-12. Na airsoftové poměry je to dobrá a zajímavá zbraň. Sice celá z plastu, ale nově vybavená třemi hlavněmi s manuálním pohonem a funkcí Pump action. Jako zásobník slouží imitace patrony. Skvělá věc na boj na hřišti. Bohužel, na svojí dobu nebyla úplně levná, zvláště pokud jste toužili po verzi se sklopnou pažbou, která stála tolik co celá zbraň.
Ovšem co v té době v airsoftu bylo levné že?

Marui samozřejmě brzo vydala i svojí populárnější brokovnici řady M3, kterou posléze začali kopírovat čínští výrobci. Uběhlo mnoho let a trh zaplavili tyto levnější modely manuálních brokovnic. Primárně šlo o kopie původních brokovnic M870 od Maruzenu nebo M3 od Marui. Značky jako třeba Cyma, ovšem nabídli neskutečné množství modelů a variant. Možná i to byl důvod, proč se staly tyto, nyní již velmi levné a přesto vcelku kvalitní, brokovnice tak populární. Tříranné verze byly skvělé v CQB, jednoranné verze zase disponovali vysokým výkonem. Stále jsme však marně čekali na nějakou dostupnější verzi SPAS-12. Dočkali jsme se až v roce 2019, kdy byla na trh uvedena licencovaná verze Franchi SPAS-12 od ASG. Je na čase si ji prohlédnout blíže.

ASG Franchi SPAS-12 je standardní manuální celoplastová brokovnice, vyrobená převážně z plastu. Na délku má 80 cm a váží 2 kg. S ohledem na vcelku nízkou váhu je brokovnice dobře vyvážená. Nebudu vám tvrdit, že by se s ní dalo nějak extra super mířit, protože se tu pořád bavíme o brokovnici, se kterou můžete klidně střílet od boku.

Celkový dojem je ale dobrý, protože působí pevně a bytelně. Konstrukci má SPAS-12 vcelku jednoduchou. Pouzdro závěru, pažbička, ale i kryt hlavně a předpažbí jsou vyrobeny z černého plastu, naopak vnější hlaveň a trubicový zásobník (resp. imitace) jsou vyrobeny z kovu. Na pouzdře závěru najdeme ražení ostré zbraně a několik ovládacích prvků. Kromě spouště s lučíkem tu je velmi masivní páčka pojistky ostré zbraně. V tomto případě ale tato pojistka neslouží k zajištění zbraně, ale k otevření výhozího okénka pro vložení patrony/zásobníku. U pojistky je označení safe/fire jako u ostré předlohy, ale zde jistí jen páčku výhozího okénka. Skutečná pojistka zbraně je u spouště, tak jak jsme zvyklí u jiných brokovnic.
Musím konstatovat, že je to snad nejlépe fungující otvírání a vyhazování patrony, které jsem u manuálních brokovnic viděl. Celý mechanismus okénka je udělán tak dobře a precizně, že vám automaticky vypadne i patrona, což se u jiných modelů nestává. Dokonce i když máte brokovnici otočenou vzhůru, tak vám patrona lehce nadskočí z komory a lze ji snadno vyjmout.

Tato verze SPAS-12 nedisponuje pažbou, pouze pistolovou pažbičkou, která je vcelku masivní a velká, dobře se drží. Na vrchní části pažbičky je velké oko na popruh, ale z neznámého důvodu musel výrobce na zbraň dát i další oko na popruh na levou stranu. Patrně aby šly upevnit i jiné typy popruhů.
Trochu mě mrzí, že nemá pažbička prvky určené pro montáž sklopné pažby, kterou se tu a tam podaří ještě někde sehnat, nemluvě o tom, že by bylo skvělé, kdyby ASG dodala na trh verzi i se sklopnou pažbou.

Přední část zbraně tvoří vnější kovová hlaveň s kovovým tlumičem výšlehu, který je pojištěn červíkem. Na hlavni je též velká muška. Spodní trubice je vybavena menším kovovým okem na popruh.

Výraznou část zbraně reprezentuje ikonický „heat shield“, tedy kryt vnější hlavně. Ten je vyroben ze dvou sešroubovaných kusů. Je to pěkný díl, na němž je upevněno velké hledí. Celkově se přes ně míří slušně, zvláště s ohledem na běžné airsoftové vzdálenosti, na které se bojuje a na jaké má brokovnice dostřel. Na krytu hlavně je pak pumpovací předpažbí. Dobrá zpráva je, že toto předpažbí je z jednoho kusu. Méně dobrá je pak to, že předpažbí je dost široké a úchop není ideální, s ohledem na to, že musíte při natahování přetlačovat pružinu.
Natahování není kvůli úchopu nejsnazší. Pokud nemáte ruce jak Rachmaninov, doporučuji kvalitní protiskluzové rukavice. Odpor natahování je jinak stejný jako u jiných tříranných brokovnic.

V balení ke SPAS-12 dostanete dvě patrony, tedy dva zásobníky. Je to tříranná brokovnice, takže na jeden výstřel vystřelíte tři kuličky, přičemž každá z nich vyletí z jedné ze tří hlavní. V jedné patroně je 30 kuliček, to tedy dává deset výstřelů, než je nutné patronu vyměnit.

Pokud vás zaujala malá svítilna, jež byly využita jako dekorace, tak se jedná o svítilnu Nextorch K3 ve tvaru tužky. Praktická, malá a kompaktní. Něco, co můžete stále nosit u sebe. Rukavice jsou pak velmi hřejivé zimní Mechanix rukavice POLAR PRO.

Vnitřek ASG Franchi SPAS 12 není nutné příliš rozebírat, protože je stejný jako u jiných brokovnic. Výkon taktéž odpovídá a nijak nevybočuje z řady obdobných brokovnic, tedy okolo 85 – 90 m/s s 0,2 g kuličkami. Rozptyl tří kuliček není příliš velký, ale se vzrůstající vzdáleností se zvětšuje.

ASG Franchi SPAS 12 je stylová brokovnice, která má atraktivní vzhled a přitom je spolehlivá. Z hlediska mechanismu je to klasická brokovnice na tři rány. Jedinou drobnou nevýhodou je skutečně náročnější natahování.
ASG Franchi SPAS 12 lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 1790 Kč ve standardní záruce.

Foto - Ondřej