Zdroj: https://airsoft.cz/elektriky/lct-sr-3 • Vydáno: 14.12.2020 16:31 • Autor: Alfred
Je libo skladnou ruskou zbraň?
Ruské útočné pušky budou populární, ať se vám to líbí nebo ne. Tvoří tak protiváhu dnes velmi populární platformě západních pušek AR. Aby ne, když ruské zbraně reprezentují jednu z největších armád na světě, nemluvě o tom, že zbraně ruské provenience stále používá (a dlouho ještě bude) mnoho zemí po celém světě. Jenže kromě slavných kalašnikovů a dragunovů, jsou tu i méně známé, nebo spíše rozšířené. Mezi tyto méně rozšířené patří řada zbraní VSS (Vintovka Snajperskaja Specialna) a AS (Avtomat Specialnyj). Jsou to zbraně určené primárně pro speciální jednotky, jednotky ministerstva vnitra a další tajné/zvláštní/nestandardní útvary ruské federace. Každá z těchto zbraní má svůj konkrétní účel a splňuje konkrétní požadavky. Předloha dnešní recenzované zbraně byla vytvořena s cílem nabídnout zvláštním útvarům kompaktní, lehkou, ale stále velmi účinnou zbraň, vhodnou i pro skryté nošení. V roce 1994 se tak do výzbroje dostává SR-3 Vikhr. Malá zbraň, postavená na základu AS Val, sice bez integrovaného tlumiče, stále však schopnou používat speciální subsonickou průbojnou 9 mm munici, vyvíjenou od 40. let a zavedenou v 80. letech. Také má sklopnou pažbu a natahovací páku, přičemž obojí je upraveno tak, aby nebyl problém zbraň nosit dobře ukrytou třeba pod kabátem či v malé tašce. LCT se rozhodlo že tento model převede do airsoftové verze a já se dnes podívám, jak dobře se replika SR-3 Vikhr povedla.
Předně, existují celkem tři ostré verze této zbraně. SR-3, SR-3M a SR-3MP. Každá z těchto verzí má výrazné odlišnosti především v ovládacích prvcích a ergonomii, tak jak se vyvíjeli zkušenosti s touto zbraní a měnili se požadavky. Verze repliky, na kterou se dnes podíváme, je ta úplně první, čistá SR-3. Na první pohled je to docela hrubě působící zbraň a nutno podotknout že i pěkně těžká. Při jejích 40 cm (s vyklopenou pažbou 66 cm) délky váží sice jen 3 kg, ale pocitově působí mnohem těžší. Je to dáno tím, že celá konstrukce, byť má malé rozměry, je ocelová a to včetně svařovaného těla. Ocelové tělo tak dělá spolehlivý rám celé zbrani, která je pevná a bytelná. Při bližším zkoumání jsme odhalil, že celé tělo je složeno z mnoha ocelových výlisků, které jsou k sobě bodově svařeny a precizně zbroušeny. Zbraň tam má proto sem tam ostřejší hranu, ale díky tomu působí hruběji a realističtěji. Vrchní část zbraně tvoří kryt závěru, opět z ocelového plechu.
Oproti podobným krytům u zbraní typu AK či SVD je kryt u SR-3 mnohem větší a přesahuje až mušce. Sundavá se nicméně stejně jako u zmíněného AK. Kryt se lehce hýbe do strany, což na jednu stranu není ideální, když na něm máte navařené hledí, na stranu druhou, s tím jakou mají airsoftové zbraně přesnost vám to nebude moc vadit. Hledí se nedá seřídit, i když se tváří že ano. Dvě polohy hledí jsou naprosto identické. Naopak muška může být seřízena jako u zbraní typu AK.
Po stranách těla jsou ovládací prvky. Pojistka má dvě polohy a její páčka je na obou stranách těla. Přepínač režimu střelby pak reprezentuje čep těsně za spouští. Podle toho, na které straně je vysunut, mění se režim mezi jednotlivými ranami, nebo automatem. Spoušť i lučík jsou samozřejmě ocelové, stejně jako jednoduchá pojistka zásobníku tvořená jednoduchým ohnutým plechem. Na pravé straně, pod krytem závěru, je mohutné výhozí okénko, které umožňuje přístup k hop-up. Otvírá se za pomocí napínací páky ve formě dvou zdrsněných výstupků nad vnější hlavní, těsně za muškou. Muška jako taková má na levé straně malé ocelové oko na popruh.
K tělu je dále upevněna hlaveň s předpažbím, sklopná pažba a pažbička. Pažbička i předpažbí jsou z hnědého plastu. Zatímco pažbička má zdrsnění povrch a trochu nezvyklý tvar, předpažbí má povrch hladký, pouze s výstupky pro lepší úchop. Předpažbí je tak akorát na ruku, takže se dobře drží. Zároveň je ergonomicky vyřešené tak, že vám nemůže ruka sklouznout ani vpřed, ani vzad. V předpažbí je zároveň prostor pro baterii. Relativně malý prostor, takže vhodnější spíše pro nějakou Li-pol baterii, ale dostačující. Předpažbí sundáte tak, že odšroubujete tlumič výšlehu a vysunete předpažbí.
Ocelový tlumič výšlehu, který schovává 14 mm levotočivý závit na tlumič, je namontován na pevně uchycené kovové vnější hlavni.
Zajímavým prvkem je ocelová sklopná pažba. Moc pěkně provedená s velmi asketickou plechovou patkou. Upevněna je k bytelnému ocelovému kloubu a sklápí se směrem vzhůru. Díky sklopné kovové patce s pružinou lze přichytit pažbu ke krytu závěru. Ve sklopené podobě tak máte velmi kompaktní samopal a pažbu, která nijak nepřekáží a nestěžuje ovladatelnost a zároveň nebrání míření. Sklápění i vyklápění jde vcelku snadno. Na levé straně nechybí ani klasické oko na popruh.
Svým způsobem se zde ale ukazuje jeden z drobných problémů SR-3. Na tento model totiž nelze dát jakékoliv zaměřovací doplňky. Omluvou budiž fakt, že v éře svého vzniku a povaze účelu, neočekávalo se, že by někdo chtěl na tuto hrubou a jednoduchou zbraň něco takového dávat. A přiznejme si, u zbraně, kterou máte nosit skrytě, asi nemáte potřebu mít nějaké přehnané příslušenství.
Poslední částí je zásobník. Ten se drží standardu VSS. Je to tlačák na 50 ran vyrobený z hnědého plastu. Není to moc, ale naštěstí není problém od LCT koupit stejně vypadající tlačák na 100 ran nebo točák na 250 ran.
Vnitřek zbraně stojí na mechaboxu verze 3 s 9 mm kuličkovými ložisky a kvalitními díly. Máme tu proto hliníkovou cnc hlavu pístu i válce, píst s kovovým ozubením, ocelový trn, chromovaný válec a především kvalitní zátěžová kola. Hop-up komora a tryska jsou vyrobeny z kvalitního polymeru. Hlaveň je mosazná, 183 mm dlouhý s průměrem 6,02 mm. LCT tedy ani na vnitřku nešetřilo. Výkon má nakonec hezkých 118 m/s což není překvapením, s ohledem na tak krátkou hlaveň, stejně jako o něco vyšší rozptyl, než má třeba běžné AK od LCT.
Co více dodat? Velmi zajímavá zbraň, která svůj účel plní dokonale i v airsoftu. Na poměry airsoftu sice docela těžká, zvláště srovnáme-li ji s obdobnou konkurencí airsoftových zbraní typu MP5K, ale nutno říci, že pokud chcete věrně imitovat nějakou speciální ruskou jednotku, asi nebude MP5K něco, s čím budete chtít hrát. A třeba zrovna nechcete pobíhat s klasickým VSS a chcete něco skutečně kompaktního na CQB, nebo nějaký LARP. Velkou předností LCT SR-3 je fakt, že vnitřek lze dobře upgradovat, celá zbraň toho dost snese a přitom nezabere mnoho místa. LCT už zkrátka ví jak na nás a s touhle kráskou nádherně doplnila svůj sortiment ruských zbraní. Cenovka je to trochu dražší, ale zde platíte nejen za použité materiály, ale též za exkluzivní model, který jen tak někde neseženete.
LCT SR-3 Vikhr lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 11312 Kč.