Zdroj: https://airsoft.cz/elektriky/gg-pcc45  •  Vydáno: 15.2.2021 11:57  •  Autor: Alfred

G&G PCC45

G&G PCC45Exkluzivní recenze!

Přiznám se, nestává se často, že bychom dostali šanci recenzovat zbraň, která ještě nebyla uvedena na trh, byť už byla oficiálně představena. V případě G&G PCC45 ale máme to štěstí, že nám tento týden dorazil jeden kousek přímo od výrobce pro exkluzivní recenzi. Exkluzivní především proto, že ačkoliv byla zbraň oficiálně představena, nebyla ještě přímo uvedena na trh. Kromě této psané recenze jsme samozřejmě udělali už dříve i krátké exkluzivní video ZDE a to jako první na světě. Pro fanoušky klasické četby tu máme ale i recenzi hezky po staru, včetně moc pěkných fotek od Ondry. Vzhůru tedy na to.


Není nutné znovu chválit, jak pěkně umí G&G své zbraně zabalit. Krabice mají pěkné, bytelné a kromě zbraně najdete v krabici už jen katalog a barevný obrázkový návod v několika jazycích. Na první pohled si člověk není jist, jestli před sebou má repliku klasického UMP či MP5. Ovšem druhý pohled, lechtající znalecké oko, už jasně říká, že tato zbraň je replikou jedné z mnoha komerčních zbraní typu PCC – tedy Pistol Caliber Carbine – což lze přeložit jako Karabina pistolového kalibru. Tento typ zbraní se v poslední době rozmohl nejen mezi výrobci ostrých zbraní, ale pronikl i do airsoftu. Výrobci uvedli na trh hned několik replik zbraní typu PCC, ať už šlo o vlastní návrhy, nebo repliky skutečných zbraní. G&G PCC45 do tohoto trendu plně zapadá.
Ač jse
m se snažil, nedohledal jsme přímo 100% přesnou ostrou předlohu, nicméně tak u dvou ostrých modelech mohu říci, že jsou si na 80% podobné s tímto modelem od G&G.

Začněme suchými parametry. G&G PCC45 má na délku 74 cm a váží 2 kg. Když sklopíte pažbu, zkrátíte ji o 25 cm. PCC45 je na první pohled velmi pěkně provedena se smyslem pro detail. Nikde žádné stopy po nástroji, žádné odlišnosti v barevných odstínech, bez ohledu na materiál, ze kterého je podklad vyroben. Jednolitá černá barva a matný povrch působící jako kov, přestože opak je pravdou. Kovové je zde pouze předpažbí a téměř všechny doplňky a ovládací prvky zbraně. PCC45 hýří moderními tvary s oblými hranami a mnoha prvky, které zlepšují celkovou ergonomii. Ergonomie je velmi příjemná. Dobře se drží, lící se sní též pohodlně. Pogumování na pažbě či nízká hmotnost jsou těmi hlavními argumenty pro to, aby se PCC45 stala královnou přestřelek v budovách či na hřištích. Koukneme se blíže na jednotlivé části.

Tělo zbraně je vyrobeno z kvalitního polymeru na bázi nylonu, který tak rádo G&G u svých nejnovějších modelů používá. Základ tvoří pouzdro závěru, pak spodní díl těla se zásobníkovou šachtou a nakonec pažbička. Tělo je ergonomicky dobře řešeno a to jak konickou štíhlou pažbičkou, tak ovládacími prvky, které jsou dobře dostupné a ovladatelné. Na levé straně těla najdete ražení G&G Armament a značení zbraně se sériovým číslem. Na pravé straně je zase kovové výhozí okénko se značkou .45, které schovává regulaci hop-up mechanismu.

Zajímavé je také vybrání pro ukazováček před lučíkem, nebo pozice pojistky záchytu závěru. Samozřejmě nechybí rovná sportovní spoušť a přepínač režimu střelby. Pojistka zásobníku je na spodku zbraně před lučíkem, podobně, jako to má třeba AK či MP5.

Zajímavým prvkem v zadní části je mohutné ocelové oko na popruh, které lze odšroubovat a dle potřeby umístit na levou či pravou stranu. Hezkým prvkem je i oboustranná natahovací páka závěru. Je vyrobena z kovu s plastovou krytkou pro pohodlnější úchop. Vrchní část těla je osazena standardní RIS lištu, která se plynule napojuje na předpažbí.

Předpažbí je na rozdíl od těla vyrobeno z kvalitního duralu a obrobené na CNC. Povrch je eloxovaný. Styl předpažbí je M-LOK s vrchní RIS lištou. Celé předpažbí je krásně spasováno a drží velmi pevně. Na první pohled to vypadá, že je ke zbrani předpažbí přišroubováno, ale na spodku předpažbí je páčka, kterou když povolíte, můžete celé předpažbí vysunout. To je velmi chytré řešení, protože předpažbí neskrývá jen vnější kovovou hlaveň, ale především prostor pro baterii, který je nečekaně docela velký. Baterie je navíc chráněna ocelovým ohýbaným plechem. Plech je přišroubován ke kovové vnější hlavni. Vnější hlaveň je v podstatě plovoucí hlavní, přestože se v jednom místě o předpažbí opírá. Konec vnější hlavně samozřejmě zdobí 14 mm levotočivý závit na tlumič s velmi pěknou krytkou závitu, tvořící jednoduchý tlumič výšlehu. Na předpažbí nechybí ani oko na QD popruh, jež ale může být umístěno kdekoliv na M-LOK výřezech pro lišty.

Nesmíme opomenout ani pažbu. Je vyrobena ze stejného polymeru jako tělo zbraně a má pogumovanou patku i lícnici. Lícení je velmi pohodlné. Pažbu lze sklopit na pravou stranu a pojistit stejně, jako je tomu třeba u G36. Kloub pažby je mohutný, stejně jako její pojistka. Vyklopený pažba se nijak neviklá ani nehýbe. Zkrátka poctivá a funkční pažba.

Drobnou zmínku si zaslouží odnímatelná kovová sklopná mířidla upevněná na RIS liště. Hledí lze seřizovat stranově, mušku naopak výškově. Překvapivě se s nimi velmi dobře míří, protože lícnice u pažby má ideální výšku pro jejich použití.

Zásobník se mi velmi líbí. Mám rád imitaci nábojů v něm a vůbec všechny imitace nábojů v zásobnících jako má P90 nebo Sig55X. Zásobník je sice vyroben kompletně z plastu, ale působí bytelně. Tělo je z jednoho kusu, jen na horní a spodní části jsou pevné koncovky. Je to tlačný zásobník na 110 ran a asi jednou zajímavostí je prodloužený jezdec, který zaručuje, že zbraň vystřelí i poslední kuličku ze zásobníku. Ovšem pozor, chceteli vložit prázdný zásobník do zbraně, nezapomeňte při prázdném zásobníku jezdec zastrčit do zásobníku. Asi každého zajímá, zda je zásobník kompatibilní s UMP či jinými zbraněmi. Musím vás zklamat, PCC45 používá svůj speciální zásobník a jiný použít nelze. Rozhodně není nijak kompatibilní s žádným zásobníkem ve stylu UMP.

Z venku jsme se nakoukali dost, je na čase prozkoumat i vnitřek. Ten je postaven na mechaboxu G2, což je v podstatě velmi zesílený mechabox verze 2. Celkově má G2 mechabox vyšší pevnost, přestože si zachoval kompatibilitu se standardem Marui, snad až na pár drobnůstek. Tak jako tak, má tento mechabox s rychlovýměnou pružiny a 8 mm ložisky velmi dobrý potenciál a něco vydrží. Navíc je v mechaboxu množství elektroniky a to jak mos-fet, tak i ETU elektronická spoušť, jež dovoluje nahradit automatickou dávku, dávkou tří ranou. Navíc elektronika poskytuje zbrani množství ochrany proti zkratu, podvybití baterie, mechanickému poškození a tak dále. Celkově je mechabox velmi dobře řešen, což se ukázalo ale už u předchozích modelů G&G s tímto mechaboxem.

Ani výkon PCC45 není špatný. Měřák nám hlásil krásných 130 m/s s 0,20 g kuličkami, což při 255 mm vnitřní hlavni s průměrem 6,04 mm je moc hezký výkon, se kterým se nikde neztratíte. Hop-up komora je sice vyrobena z plastu, ale má rotační seřizování, které je velmi citlivé a tak i přesnost je u této zbraně velmi dobrá.

Celkový dojem z této novinky? Je to špičkový samopal. Jasná volba na CQB, možná pro někoho i dobrá lehká zbraň do lesa. Pro polní použití působí totiž PCC45 dostatečně odolně, abyste se o ní nemuseli bát. Limitující bude možná trochu délka zásobníku, protože budete muset najít vhodné sumky, ale technické provedení a parametry zbraně vám to vynahradí. Za mě musím říci, že se tento nový kousek značce G&G Armament velmi povedl.
Samozřejmě,
G&G PCC45 pořídíte na Bohemia Air Soft.