Zdroj: https://airsoft.cz/zajimavosti/novinky-v-airsoftu-v-roce-2020-a-2021 • Vydáno: 19.3.2021 12:05 • Autor: Alfred
Souhrn nejzajímavějších novinek v airsoftu za poslední dva roky!
Rok 2020 byl díky světové pandemii Covidu náročný a jak to tak vypadá, rok 2021 zatím jde v obdobných kolejích, soudě podle dalšího březnového lockdownu. Pro mě, jakožto hráče airsoftu to nebyl zrovna nejšťastnější rok, protože mnoho skvělých airsoftových akcí v ČR bylo zrušeno, či výrazně omezeno. Naštěstí, světové dění v airsoftu není závislé na tom českém, ba ani Evropském. V době psaní tohoto článku (první polovina března) by se standardně měl konat veletrh IWA. Není tomu tak. Letos IWA opět nebude, podobně jako nebyla v roce 2020. Evropský fanoušek airsoftu tak byl už podruhé ochuzen o možnost vidět na vlastní oči novinky, které se v airsoftu za poslední rok, nyní už tedy dva, urodili. Pravdou je, že možnost fyzicky si prohlédnout novou airsoftovou zbraň a promluvit si s jejím výrobcem, je nenahraditelná věc a dva roky jsou v airsoftovém světě dlouhá doba. Objevilo se množství zajímavých novinek o kterých někteří nemusí mít ani ponětí, přestože jsou třeba sami fandové airsoftu. Některé už se na český trh dostali, jiné se sem patrně nikdy nedostanou. Přesto si mnoho z nich zaslouží pozornost. V následujících řádcích bych se tedy rád věnoval novinkám v airsoftu za poslední rok až dva. Samozřejmě nečekejte, že vše co byste mohli vidět na veletrzích, jakými jsou například německá IWA, americká ShotShow, taiwanská MOA nebo japonská Shizuoka Hobby Show, zvládnu vmáčknout do několika následujících řádků. To není ani možné. Přesto se pokusím shrnout minimálně ty nejzajímavější a nejstěžejnější novinky, díky kterým si udržíte trochu přehled. Patřím mezi fanoušky skutečně zajímavých a nevšedních zbraní, takž můj výběr možná nebude to, co zaujme hlavní proud nebo je takříkajíc „komerční“. To ani není potřeba, protože ty skutečně komerční věci jsou velmi dobře vidět a slyšet. Vybíral jsem proto zbraně, které si dle mého názoru zaslouží pozornost.
Měl-li bych ještě shrnout aktuální trendy výrobců, je to zaměření se na zbraně typu PDW a důraz na pokročilou elektroniku v kombinaci s lepšími materiály. Na poli upgrade dílů pomalu ustupují silové upgrady a znovu se vrací zvyšování kadence. Prosazuje se chytrá/programovatelná elektronika a též propojení s mobilními aplikacemi. V současné době se každý větší výrobce snaží svůj sortiment doplnit o svojí řadu zbraní s polymerovými těly, nicméně tyto řady obvykle nabízí i v kovové verzi. Nebudu dále zdržovat, jdeme na novinky, které vezmu to popořadě dle zemí a výrobců.
A tentokrát výjimečně bude článek zcela bez fotek. Čistě proto, že místo fotek vám nabídnu odkazy přímo na weby výrobců. Stejně by se sem tolik fotek ani nevešlo.
Taiwan
Srdce komerčního airsoftu leží dnes na Taiwanu a proto velkou část textu věnuji jemu. Když se podíváme rovnou na hlavní taiwanské značky, objevilo se několik novinek.
Věhlasné ICS revidovalo svojí více než deset let starou MP5 a uvedlo na trh její zcela novou verzi ICS CES-P A5 S3 s pokročilou elektronikou a lisovaným/svařovaným ocelovým tělem. Osobně si myslím, že už se lepší MP5 na trhu nikdy neobjeví. ICS navíc stihlo do konce roku 2020 přepracovat i svoje ne zcela úspěšné AK-74M. Světlo světa tak spatřil ICS CXP-ARK. Designově velmi modernizované AK kopírující moderní trendy, jehož zpracování dopadlo na jedničku, zvláště co se vnitřku zbraně týče. Poslední zajímavostí je i samopalová verze populární platformy MARS, označovaná jako CXP MARS PDW9. Opět jak ve verzi s pokročilou elektronikou, tak bez ní, těží z aktuálního trendu pistolových karabin a krátkých samopalů, které oceňují především hráči na hřištích. Z plynových pistolí navázalo ICS po úspěchu licencované pistole Korth PRS novým kouskem další licencované pistole SAR9. V této pistoli bylo použito mnoho technologií, které ICS na poli plynových pisotlí v posledních letech vyvinula.
G&G Armament patří mezi dalšího giganta airsoftu. Asi největší poprask způsobila minulý rok plynová karabina SMC-9. V podstatě šlo o konverzní nástavbu pro pistoli G&G GTP-9. Z poloautomatické blowback pistole se stala automatická karabina s delší hlavní. Oproti jiným konverzím, tato skutečně měnila vlastnosti zbraně a nešlo jen o schránku pro pistoli. Velmi také zaujal Type 64 BR, což je replika pušky Howa Type 64. G&G očividně využilo ukončení patentu značky ostré předlohy a plánuje zkusit dobít Japonská hřiště, protože pro jiný než Japonský trh nebude tato zbraň příliš zajímavá. Puška obsahuje velmi pokročilou programovatelnou elektroniku, jež lze ovládat za pomocí bezdrátového ovladače. Nejen že si nastavíte 3 nebo 5 ranou dávku, ale též můžete upravit reakci spouště, abyste v různých polohách spouště stříleli různými režimy střelby, podobně jako třeba ve Steyr Aug. Mezi další vlastnosti elektroniky v Type 64 BR patří detekce zásobníku ve zbrani, ochrana proti podvybití, zkratu, mechanické poruše atd. Poslední žhavou novinkou z počátku roku 2021 je PCC45. Opět elektronikou nabitá zbraň, jež se trochu podobá UMP45, ale z airsoftového hlediska se jedná o zcela nový a unikátní model podobný svýmvnitřkem spíše řadě zbraní G&G TR16MBR/SBR.
Z velké taiwanské trojky zbývá ještě VFC. To si pro své fanoušky připravilo dvě úžasné pecky. Tou první je plynové PSG-1 v blowback verzi. Doposud jediná sériová verze existovala v elektrice a to velmi starý model z roku 1995 od Tokyo Marui. 25 let už je znát a byť lze toto PSG pořídit i dneš, neodpovídá už zcela standardům, jež současní hráči očekávají. Navíc právě PSG-1 je puška, kterou mnoho sběratelů chtělo odjakživa mít v plynové verzi. Navíc jde o licencovanou verzi, tudíž nechybí ani ražení, které je ovšem pěkné jen u asijské verze, nikoliv u verzí pro USA a Evropu. Dalším kouskem, který VFC chystá, a snad i v roce 2021 uvede, je plynová verze pušky FN FAL, kterou ukázal na posledním veletrhu MOA 2020 v Taipei. Má jít taktéž o blowback verzi. Některé informace zatím hovoří o tom, že VFC plánuje mít tuto pušku ve dvou verzích, které se budou lišit provedením těla a cenou. Rozhodně se ale jedná taktéž o velmi žádaný kousek nejen mezi sběrateli, ale i hráči, po němž je na trhu velká poptávka.
Kromě velké trojky jsou na Taiwanu i další důležité značky, jež nás potěšili svými novinkami. Jednou z nich je velmi výrazná značka SRC. Ta se na konci roku 2020 pochlubila MP40 v CO2 plynové verzi s blowback mechanismem. Osobně nejsem fanoušek dlouhých plynovek, ani pohonu na CO2, ale ze zveřejněných videí se zdá, že SRC má tuto repliku velmi dobře poladěnou. SRC ale neopomíjí současné trendy a tak i ona přichází s vlastní řadou replik 9 mm karabin, konkrétně řadou SRC Falcon s vylepšeným mechaboxem a rychlovýměnou pružiny.
Dále populární LCT, známé především svými AK, zase uvedlo na trh elektrické verze HK33 pod označením LK-33 a dle nejnovějšího katalogu najdeme v brzku v její nabídce i SVD, od kterého má mnoho fanoušků velká očekávaní, doufajíc, že by mohlo jít o podobně skvělou verzi, jakou vyrábí Hong Kongský Real Sword. LK-33 byla uvedena jak ve standardní AEG verzi, tak ve verzi EBB s elektrickým zpětným rázem, který se snaží firma prosadit. Osobně se mi tyto systémy velmi líbí, protože do airsoftu přináší něco, co elektrikám chybělo.
Elektrickým zpětným rázem se ale zabývá i značka BOLT. Ta rozšířila během roku 2020 svoji nabídku zbraní s elektrickým blowbackem (který sama značí BRSS – Bolt Recoil Shock System) o AKM a několik verzí AR a MP5, včetně MP5K, kde musela být skutečně výzva vymyslet efektivní systém zpětného rázu.
King Arms je další z významnějších taiwanských značek. Hned z kraje roku 2020 potěšili řadu hráčů reedicí samopalu Thompson M1928 Chicago s bubnovým zásobníkem. Tato verze patří aktuálně asi k těm nevěrnějším replikám M1928, protože i když nemá přesný tvar původního pažbení (nabízené ve dřevě i plastu), má natahovací páku na vrchní části pouzdra závěru, což je věc, kterou jiné dostupné repliky nemají. King Arms také uvedl na trh i několik variant revolverů Colt 45 SAA a Python, upravenou moderní verzi klasické karabiny M2 pod názvem Black Mamba a podvěsný granátomet GP-30. Rozšířili též svojí řadu zbraní PDW 9 mm SBR. V současné době pracuje King Arms na vylepšení své karabiny M2, včetně pohonu na green gas či dlouhý zásobník, jež by se mělo objevit v roce 2021.
Nesmíme zapomínat ani na výrobce plynových zbraní.
WE se v roce 2020 pochlubilo například bubnovým zásobníkem pro své pistole a samopaly. V duchu moderních trendů se jedná o zásobník, který je pro každou zbraň stejný, výrobce pouze zaměňuje nástavce pro vložení do zbraně. Nevypadá to zcela ideálně a je to záležitost spíše pro fanoušky speedsoftu, přesto zajímavé. Mnohem více ale hráči ocenili novou repliku na bázi pistole Browning HP Mk3, která doplnila předchozí variantu Mk1. V záplavě variací na M1911 a Glocky výrazné osvěžení. Musím zmínit i Desert Eagle ve verzi Deadpool, jež WE vyrobilo pro Cybergun. Trochu výstřední model, ale pro sběratele zajímavý. Mezi poslední novinky patří další dlouhá plynovka ve stylu AR a také velmi zajímavá série pistolí Galaxy s válcovým typem závěrů na rámu pistolí typu G17 v různých barvách.
WinGun ve spolupráci se značkami BO Manufacture (Francie) a Chiappa (Itálie) uvedl na trh licencovaný CO2 revolver Chiappa Rhino. Moc krásně zpracovaný kus kovu, který ohromí designem a pěkným provedením. Navíc na rozdíl od jiných airsoftových revolverů, tento revolver má regulovatelný hop-up. Značka neponechala nic náhodě a vyrábí nejen několik barevných variant, ale též i verzi na 4,5 mm ocelové broky.
K.J. Works naopak jako svoji novinku zvolil klasičtější model a to konkrétně M1911 kterou upravil do nové podoby ve svém modelu KP16. Tato celokovová blowback pistole v pískové barvě má upravený design závěru, montážní lištu pro příslušenství a také přibyl kompenzátor na hlaveň. Třešničkou na této pistoli jsou moderní frézované kovové střenky. Pohon navíc může být jak na green gas, tak CO2 bombičky.
Prosadila se i mladší značka Action Army se svojí upravenou replikou pistolí Ruger MK2, značeno jako AAP01 Assassin. Oproti klasické verzi od KJW, tato verze disponuje pohyblivým závěrem a jedná se o blowback plynovku, navíc s velmi zajímavě provedenou CNC hop-up komorou a volitelnou délkou vnitřní hlavně. Velmi originální a zajímavý kousek.
Příznivci dlouhých plynovek jistě ocenili snahu GHK, které na trh uvedlo plynovou blowback verzi pušky Steyr Aug A2 a znovu vydalo populární GKMSU, taktéž v plynové verzi.
Nakonec tu máme menší značky, jež nemají tak velký sortiment, nebo je složen převážně ze zbraní jednoho či dvou typů. Přesto i tyto značky nabízí velmi zajímavé zbraně. První zmíním Modify. To přineslo minulý rok na trh svojí verzi plynového ruského samopalu PP2000. Nabízí ho blowback plynové verzi i ve verzi na CO2. Modify navíc pro tento samopal nabízí množství příslušenství. Kromě dlouhého zásobníku či tlumiče, též závěs na tento samopal, speciální svítilnu nebo montážní lištu na kolimátor,
Jako druhou lahůdku mezi plynovými zbraněmi z Taiwanu jsem si nechal značku North East Airsoft. Na posledním veletrhu MOA 2020 se pochlubila neskutečně krásnými replikami samopalu STEN a plnorozměrové UZI. Obojí v blowback plynové verzi. Verze STEN MK.2S je osazena drátovou pažbou a integrovaným tlumičem. O UZI toho zatím není moc známo. Oba dva kousky jsou patrně ještě v závěrečné fázi testování, takže v průběhu roku se minimálně jeden z nich určitě dostane na trh. Zatím vše nasvědčuje tomu, že první vyjde STEN.
Hong Kong a Čína
Přestože díky složité domácí politické situaci v kombinaci s posilujícím vlivem Taiwanských značek postupně ztrácí Hong kong svoji pozici významné airsoftové země, stále má co nabídnout. Faktem je, že nejedna Hong Kongská značka je propojena s výrobci z kontinentální Číny, kteří tak pomalu vytlačují čistě Hong Kongskou produkci, která přeci jen trošku stagnuje. Kontinentální Čína tak nejen že posiluje svůj vliv jako OEM výrobce, ale též se daří postupně prosazovat ryze Čínským značkám. Koukneme proto nejprve na novinky od tradičnějších Hong Kongských značek a až pak na ty ryze Čínské.
ARES patří mezi stálice ve svém oboru. Vždyť tu je s námi už deset let jako samostatná značka, ale historii má delší. V minulém roce začal ARES zlehka. Nejprve představil nové limitované edice své manuální pušky řady GunSmith Limited Edition, používající systém ARES-TX. Jednalo se kvalitně vyrobený hi-end produkt z nejlepších materiálů postavený na bázi pušky ARES M40A3. Následoval nový bubnový zásobník pro elektrické zbraně řady AR. Další novinky už byli zajímavější. Konkrétně replika licencované pušky KelTec RDB, vyrobená ve spolupráci s EMG. Elektrická zbraň se zajímavým bulpup designem a kvalitními vnitřními díly. Použit zde byl mechabox s EFCS elektronikou, kterou ARES použil třeba u své starší repliky samopalu Vz.58. Další žhavou novinkou, která se brzo dostane na trh, bude moderní verze L85A3. Bulpup puška ve verzi aktuálně používané britskou armádou bude jistě velmi žádaná. Tato lektrika bude navíc k dostání v Deluxe verzi, ve které bude u zbraně i replika puškohledu, kolimátoru a dalších nezbytných doplňků.
S ARES souvisí i sesterská značka Amoeba Airsoft. Přibyla nová řada zbraní s názvem Amoeba Mutant, jež ale reprezentuje jen další variaci platformy AR, doplněnou kvalitní ARES elektronikou a rychlo-odnímatelným předpažbím. Mnohem zajímavější je nová puška Amoeba Striker Tactical 01. Na této zbrani Amoeba v podstatě opravila vše, co bylo na předchozích puškách řady Striker (AS-01,02,03) špatně. Přepracovaný válec i ergonomie a pevnost natahovacích elementů, seřiditelná spoušť, stavitelná pažba a další drobnosti. Na trh se tak dostává teoreticky velmi dobře odladěný produkt, který dovoluje pušku modifikovat z manuálu na plyn či CO2 díky vnitřnímu mechanismu Striker system. Navíc značka začala pracovat na zajímavém systému nově pojatého zásobníku pro tuto pušku s pohonem na CO2.
APS patří taktéž mezi starší značky. Je to jeden z mála výrobců, který chrlí nové produkty vcelku neúnavně, což je v dnešní době vzácné. Nicméně na stranu druhou, jde často o modifikace již existujících produktů, které má APS v nabídce. Z toho co za poslední téměř dva roky APS uvedlo musím určitě zmínit řadu zbraní Ghost. V té nalezneme dvě moderní verze AK s M-LOK předpažbím a také jednu pušku typu AR, označovanou jako Ghost Patrol Rifle. Právě poslední zmíněná se nabízí ve verzi s pokročilou i bez ní. APS rozšířilo sortiment o pár zajímavých modelů svých plynových patronových brokovnic, ale větší zajímavostí je CO2 plynová odstřelovací puška RAR 1.0, která je nástupcem původního modelu od APS, pušky APM50. RAR 1.0 je zajímavá tím, že plyn je uložen v jednotlivých patronách, které se oproti původní APM50 plní velmi snadno. Celkově je nová verze lépe provedena a je i spolehlivější.
Nakonec i věhlasná KWA. V roce 2020 nám ukázala další elektriku ze své produkce, konkrétně modely KWA QRF MOD.1 a MOD.2 s mechaboxem AEG 2.5 od KWA. Ten se vyznačuje možností nastavování si výkonu zbraně a rychlovýměnou pružiny. Všeobecně jde opět o modely v karabinovém provedení na pistolové/samopalové zásobníky.
Japonsko
Kolébka airsoftu. Právě zde vzniká mnoho pozoruhodných novinek a zajímavých zbraní, přesto se o mných z nich nikdy nedozvíme, protože jde často o malosériové kousky, či zakázkovou výrobu. Nicméně i velké značky mají obvykle pár zajímavostí v rukávu. Pravdou je, že nesleduji japonskou scénu už tolik jako dříve, takže uvedu jen pár zajímavostí.
Nejvýznamnější japonská značka Tokyo Marui se asi nejvíce blýskla svým novým kulometem MK46 MOD.0 s Next Gen Recoil Systémem. Jedná se o další ze systémů elektrického zpětného rázu, který Marui úspěšně používá ve svých zbraních. Kulomet je krásně zpracován, tělo i předpažbí jsou opracovány na CNC a vše je zkrátka ve špičkové kvalitě. Aby ne, když se jedná o první kulomet od Tokyo Marui. A není to jediné firemní prvenství. Marui konečně uvedla na trh i plynovou blowback repliku útočné pušky AKM. Na dlouhé plynové AK se čekalo velmi dlouho a s reputací Marui, jako výrobce kvalitních plynových zbraní, se neobávám o jeho kvalitu. Z dalších novinek zmíním jen další verzi nové generace blowback plynovky G17 či novou barevnou variantu modernizované přestavby známého elektrického škorpiona, Scorpion Mod.D.
Odkazy na Maruiku tu nemám čistě proto, že na jejich webu se v japonských znacích nehledá zrovna pohodlně...zvláště, neumíte-li japonsky, jako já. Ale věřím, že všichni umíte používat google. :-)
Přestože pravidelně narážím na různé zajímavé kousky, které se v Japonsku objeví, jde bohužel o kusové záležitosti a zajímavosti, které nejsou komerční a tedy je zbytečné je zmiňovat, protože běžný Evropan se k nim nedostane. Jestli je ale něco, co bych chtěl na závěr tohoto krátkého výtahu zmínit, tak to je japonská Systema. Velmi zajímavou budoucí novinkou, se kterou tato stará japonská značka přišla, je modifikace stávajícího mechaboxu Systema PTW. Tento už zajímavý mechabox je dvoudílný a má v sobě vcelku složité soukolí ozubených kol, které Systema nazývá Planetary System. Systema chce tento už velmi starý systém nahradit zcela novým systémem PTW Infinity, kdy elektromotorek nebude v pažbičce, ale bude přímo v srdci velmi kompaktního mechaboxu místo jednoho z ozubených kol. Zatím to vypadá na velmi chytré a slibné řešení, které by mohlo, dle mého názoru, ovlivnit konstrukci i klasických AEG mechaboxů v následujících letech. Zde je například poněkud výmluvnější video.
Evropští distributoři
Asi by stálo za to zmínit i nějakou tu evropskou novinku. Značky ASG, Umarex a Cybergun, jakožto majitelé rozličných licencí uvedli na trh několik zajímavých produktů, přestože jde ve všech případech o OEM produkci vyráběnou v Asii. Vypíchnu tedy jen ty, které mě skutečně zaujali.
ASG znovu doplnila řadu pistolí CZ o P-09 OR (Optics Ready). V podstatě jde o klasickou P-09, vybavenou montáží na kolimátor na závěru a prodlouženou hlavní se závitem na tlumič. Vcelku netypickou novinou byla i replika pistole protiteroristických jednotek, B&T USW A1. CO2 blowback pistole v poloautomatické verzi, se sklopnou pažbou a montáží na kolimátor upevněnou k rámu pistole, nikoliv závěru, jak je zvykem vychází tvarově z pistole CZ P-09. Nejžhavější aktuální novinkou je Steyr Arms Scout. Velmi pěkná manuální odstřelovací puška určená pro vyšší výkony, údajně s vnitřkem na bázi VSR-10, což je pro upgrade ideální volba.
Cybergun nám představil tři sběratelské pistole M1911 v limitované edici 300 kusů, vydané k výročí 2. světové války. Jsou to pistole od KWC s velmi zajímavým vzhledem s americkou tématikou. Taktéž se v jeho nabídce objevil velmi raritní ocelový kulomet FN M249 od Japonské Inokatsu. Fanoušci pušky FN SCAR ocenili zkrácenou verzi této zbraně s výsuvnou pažbou a nejeden příznivec Hvězdné brány zase přivítal novou verzi P90 s replikou integrovaného kolimátoru. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že samotný kolimátor, přestože je funkční, není příliš praktický, ale k tomuto PDW zkrátka patří. Licenci FN těží Cybergun naplno, takže jako poslední zbraň zmíním i blowback pistoli FN 509, jež vypadá velmi podařeně. Málem jsem zapomněl na pistole AW custom a velmi pěknou licencovanou Archon Type B. AW Custom představuje velkou řadu zbraní, jež byla vytvořena ve spolupráci s taiwansko značkou Armourer Works. Je to pistole vycházející z pistole glock, minimálně designově. Naopak Archon působí originálně a má moderní design. Nakonec trochu překvapivě uvedl Cybergun na trh svojí vlastní řadu plynů, v různých provedeních a tlacích. Většinu těchto novinek můžete vidět v katalogu Cybergun.
Umarex neustále přináší nové verze svých licencovaných zbraní, kde k žádnému překvapení obvykle nedochází a je to trochu škoda. Přibyl nový Glock 42, další Beretta M9A3 FM a další S&W M&P9, tentokrát verze M2.0. Skutečnou novinkou bude ale zmiňované PSG-1 od VFC, které samozřejmě Umarex licenčně zaštiťuje. Osobně mě velmi potěšila další replika westernové pušky Winchester na CO2, která používá realistický zásobník na patrony. V každé patroně je jedna kulička a po každém výstřelu je nutné nabít a patrona vyletí z pušky ven, stejně jako u ostré předlohy. Vysoký výkon a efektní funkce. Zamilujete si jí na první pohled, podobně jako nové revolvery S&W M29 a S&W 629, taktéž na patrony. Nejnovějším přírůstkem je také licencovaný kulomet MG4, který pro Umarex vyrábí VFC. Ostatně ty skutečně nejnovější novinky od Umarexu najdete v jejich videu z jejich soukromé IWA 2021.