Zdroj: https://airsoft.cz/zajimavosti/jefftron • Vydáno: 4.6.2021 10:59 • Autor: Alfred
JeffTron slaví 10 let od svého vzniku.
Značku JeffTron asi není nutné dlouze představovat. Je známa nejen hráčům airsoftu v České republice, ale i v zahraničí. Přesto si myslím, že mnoho z vás bude zajímat historie a pozadí této věhlasné české airsoftové elektroniky, která dobývá svět už deset let, stejně jako její budoucnost. Jeffa už znám řadu let a jsem proto moc rád, že mi odpoví na pár zvídavých otázek pro Airsoft.cz
Úplně na začátek tě poprosím, zda by ses nemohl našim čtenářům představit a říci pár vět o sobě a o tom, jak jsi se dostal k airsoftu.
Když mi bylo 21 let (květen 2006) přišel za mnou kamarád, že našel skvělou zábavu jménem airsoft. Po chvíli googlování jsme s dalšími kamarády založili osmičlenný tým. Nikdo z nás v té době neměl s airsoftem zkušenosti. Začínali jsme s dlouhými manuálními zbraněmi od Tokio Marui z bazaru.
Mezníkem mé airsoftové kariéry byla akce v Cihelně 16.8.2006. Tam s námi poprvé hráli další lidi s AEG zbraněmi a dobrým vybavením a hravě nás přestřelili. Jedním z nich byl i Martin Kupka nynější majitel firmy AS-TEX. Já hned věděl, kam mám dál v airsoftu směřovat.
Kolem Vánoc 2006 začal celý tým postupně přezbrojovat na AEG zbraně od firem Classic Army a Tokio Marui. Já jsem si koupil bazarovou M15A2 carbine od CA. Jel jsem si pro ni tehdy až do Prahy, kde mě ji předával policista, což mě trochu zaskočilo. Bohužel na začátku druhé akce se ve zbrani spálily kontakty a znovu mi Martin Kupka ukázal, jak se rozebírá taková zbraň. Jako správný elektrikář jsem opalování vyřešil spínáním motoru přes relé.
Na začátku roku 2008 jsme založili 21. Průzkumnou skupinu Rapax, která se specializovala na reenacting průzkumníků a já byl technik airsoftových zbraní. S bratrem jsme napsali celý web www.airsoftchrudim.cz.
Zastával jsem také funkci moderátora na www.airsoft-fórum.cz pod přezdívkou Jeff.
Kdy a proč tě poprvé napadlo začít vyrábět elektroniku do airsoftových zbraní? Kdy oficiálně vznikl Jefftron a co byl tvůj úplně první produkt?
Kolem roku 2010 jsem dělal servisního technika pro firmu AirsoftPro. Většina upgradů byla včetně mosfetu, který jsem vyráběl, takže jsem se dohodl s majitelem Janem Chybou a začal vyrábět mosfety pod značkou Airsoftpro.
Na konci roku 2010 jsem ukončil vysokou školu elektrotechnickou a začal jsem si hledat zaměstnání, protože všechny tyto aktivity byly sice dobré pro studenta, ale neuživily by mě. I když jsem si našel práci jako technolog ve výrobní firmě, tak mě to stále táhlo k airsoftu a výroba mosfetů pro mne byla perspektivnější podnikatelská činnost než servis zbraní. Takže jsem v červnu 2011 založil firmu JeffTron jako vedlejší podnikatelskou činnost – tedy přesně před 10 lety. První výrobek byl tento mosfet.
Hodně lidí začíná s takovými projekty v době studií, nebo se do nich pouští vedle své jiné práce. Často podnikají ještě dlouho souběžně s běžnou prací a ani u tebe to nebylo jinak že?
Ano, podnikal jsem a pracoval až do roku 2016.
V jaký moment jsi se rozhodl, že JeffTron tě už uživí na plný úvazek a kolik lidí máš ve firmě dnes?
V roce 2016 jsem měl z Jefftronu větší zisk jak ze stálé práce a zároveň jsem očekával přírůstek do rodiny. Bylo jasné, že již oboje nebudu stíhat. Nyní mám přímo pod sebou 3 lidi a externí vývojovou firmu o 8 lidech.
Co bylo v začátcích nejtěžší? Návrh, výroba, nebo prodej a odbyt výrobků?
Nejtěžší bylo dostat se na pulty airsoftových obchodů. Musím poděkovat Janu Chybovi z firmy Airsoftpro, protože byl první, který začal nabízet mé výrobky.
Mimochodem jak složité bylo navrhnout třeba jednoduchý mosfet a jak dlouho trvá dnes vývoj a výroba nového produktu kategorie Leviathan, než se dostane na trh? Můžeš více přiblížit tenhle proces?
Vývoj takového mosfetu nebo aktivní brzdy byla záležitost na pár týdnů.
První Leviathan trval skoro tři roky, musel jsem udělat vše od nuly a co se týče softwaru 2x začít úplně znova.
Při vývoji je nejdřív třeba definovat, co dané zařízení má umět, poté je návrh schématu zapojení a zvolení vhodných součástek dostupných na trhu. Z toho vytvořit prototyp a otestovat správnost návrhu. Toto se může několikrát opakovat. Například u Leviathanu - V2 jsem dělal 4 prototypy. Až když jsem si jistý správnou funkcí, rozešlu finální prototypy až 10 prověřeným lidem, aby si zařízení vyzkoušeli a poslali mě zpětnou vazbu pro případnou další úpravu. Samotná sériová výroba zařízení trvá 3-4 měsíce.
Na co kladeš důraz při návrhu jakéhokoliv nového komponentu?
Chci, aby to bylo co nejjednodušší na instalaci aby se minimalizovalo možné poškození uživatelem. Spolehlivost a odolnost zařízení je pro mne také velmi důležitá. Testuji zařízení v mrazu, pod vodou, za horka apod. Rozměry zařízení musí být co nejmenší, proto používám SMD součástky* pro vysokou integraci.
*SMD – surface mount device – Elektronické součástky určené pro povrchovou montáž pájením přímo na povrch plošného spoje.
Co stálo za tím, že jsi uspěl nejen doma, ale i v zahraničí?
Celkově to bylo tím, že jsem se podnikání věnoval s láskou a neustále to rozvíjel. Zlom přišel s Procesorovkou -V2, se kterou jsem prorazil do světa v roce 2015.
Moc dobře vím, že JeffTron už překročil nejen hranice ČR, ale i Evropy. Můžeš nám říci, kde všude produkty se produkty JeffTron dnes prodávají?
Hlavní trhy jsou USA, Kanada, EU, Velká Británie, Japonsko, Austrálie, Jižní Korea a Ukrajina
Doba pokročila a tvůj sortiment se postupně proměnil. Na které produkty se v současnosti soustředíš primárně?
Soustředím se na rozvoj zařízení s bezdrátovou komunikací ovládaných přes mobilní aplikaci na Android a iOS, tj. rodina Leviathan a časem další.
Platí stále, že všechny produkty JeffTron jsou nejen navrženy, ale i vyráběny v ČR?
Ano, kompletní vývoj a výroba je stále v České republice. Zde se můžete podívat na video, jak se takový Leviathan vyrábí: https://youtu.be/2ylXFfmX4Xo
Pověz nám něco více o tvé vlajkové lodi, dá-li se to tak říci, Leviathanu. Pokud si vybavuji, nabízí se už druhá verze. V čem je jiná a v čem je vůbec Leviathan lepší, než podobná řešení a snahy jiných výrobců?
Ano, v dubnu 2021 jsem vydal Leviathan -V2 optical, který je vylepšený na základě dvouleté zkušenosti s prodejem předchozí verze. Novinka kombinuje optické senzory pro detekci pohybu přepínače režimu střelby a detekce otočení kol. Nový spínač spouště má stisk pouze 0,13 mm pro dosažení dokonalého hair trigger módu. Unikátní systém reálného stisku spouště (RFTS) s integrovanou pružinou simuluje odpor spouště jako ve skutečné zbrani. Jsou tam navíc externí výstupní a vstupní porty sloužící pro připojení vlastního příslušenství.
Hardware doznal taky hodně vylepšení, je tam výkonný 32bit Processor ARM® Cortex®-M0+ procesor, pokročilý Bluetooth modul verze 5.0 a spínaný stabilizátor DCS-Control™.
Na této technologii pracují také další verze Leviathanu (V3 optical, NGRS optical a EVO3).
Můžeš prozradit, kolik se řádově Leviathanu zatím prodalo? Co je vůbec nejprodávanější produkt z nabídky JeffTron za celou jeho historii?
Celkově jsem prodal necelých 15 000 ks Leviathanu. O prvenství v počtu nejvíce prodaných kusů se dělí Mikro mosfet II s Leviathan-V2.
Čistě ze zvědavosti. Byl nějaký produkt, který jsi navrhl, připravil a pak zhodnotil, že je k ničemu, nebo nemá obchodní potenciál? Případně, je nějaký produkt, který jsi někdy musel stáhnout z prodeje?
V roce 2019 jsem neuvedl na trh druhou generaci produktu Procesorovka II z důvodu, že stále používala programování přes spoušť spolu s vibrací z motoru. Když jsem viděl potenciál zařízení Leviathan, tak jsem se potřeboval soustředit pouze na něj. Ale z prodeje jsem nikdy nic stahovat nemusel.
Je vůbec ještě nějaký prostor posouvat elektroniku airsoftových zbraní dál? Přijde mi, že Leviathan 2 a ovládání zbraně přes mobil je téměř pomyslný vrchol vývoje.
Vždy je prostor k vylepšení. Již nyní lze pracovat se vstupními a výstupními porty v Leviathanu, kde chci zanedlouho nabízet sety pro uvolnění závěru (boltcatch), když se detekuje prázdný zásobník. Navíc neustále pracuji na nových funkcí zařízení Leviathan, které dostane každý zákazník zdarma přes online aktualizaci.
To zní velmi zajímavě. Můžeme se těšit na něco dalšího zajímavého, co bychom si mohli namontovat do zbraní? Jaké jsou tvé vize do budoucna?
Již nějaký čas vyvíjím Scyllu jako univerzální chytrou platformu pro méně rozšířené zbraně.
Rád bych časem vydal aplikaci na chytré hodinky a kolimátor se zobrazováním údajů z Leviathana, ale to už je hudba vzdálené budoucnosti.
Poslední otázka na závěr. Hraješ ještě airsoft, nebo už máš jiné záliby a airsoft už je jen prací?
Ano, párkrát do roka si zajdu na akci. Například v roce 2018 jsem se s celou rodinou zúčastnil akce Protector XV za vesničany.