Zdroj: https://airsoft.cz/zajimavosti/gg-world-cup-2022-ceske-narodni-kolo-vitezove • Vydáno: 8.6.2022 10:51 • Autor: Alfred
České národní kolo soutěže G&G World Cup 2022 zná své vítěze
Po covidové pauze se v sobotu 4. června 2022 na Armádním střeleckém stadionu v Plzni Lobzech uskutečnilo pod záštitou současné ministryně obrany Jany Černochové a předsedy výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Lubomíra Metnara další, již dlouho očekávané České národní kolo mezinárodní airsoftové soutěže G&G World Cup. V rámci tohoto neformálního mistrovství České republiky v airsoftové akční střelbě, jehož hlavním organizátorem je společnost Bohemia Air Soft, se musely soutěžní dvojice vypořádat hned s trojicí disciplín. Všechny byly tentokrát již laděny prakticky na 100 % dle pravidel mezinárodního finále a pro soutěžící tak představovaly mnohem náročnější výzvu.
S jednotlivými disciplínami 5x5, „Spotter & Sniper“ a „Search & Destroy“ se soutěžící setkali v rámci závodu hned dvakrát. Nejprve takříkajíc „na nečisto“ v rámci kvalifikačního kola, které rozhodovalo o pořadí, v němž soutěžní dvojice nastupovaly do závěrečného finále a poté ve finále, které rozhodovalo o celkovém pořadí v soutěži a o vítězích.
V rámci disciplíny 5x5 bylo úkolem soutěžících zasáhnout v pozici ze stoje po fyzické zátěži postupně 25 terčů, které před nimi v náhodném pořadí problikávaly vždy jen v krátkém časovém intervalu na cílové desce. Každý soutěžící z dvojice zde soutěžil paralelně vedle svého partnera obdobně, jako by tomu bylo při základní střelecké přípravě na střelnici. Časy soutěžících ve dvojici se u této disciplíny sčítaly.
Další dvě disciplíny již vyžadovaly součinnost v týmu. Disciplína „Spotter & Sniper“, volně přeloženo pozorovatel a odstřelovač, vycházela z taktické situace, v níž dvojice z místa v krytu pozoruje prostor před sebou. V prostoru dojde k napadení spřátelené jednotky. Pozorovatel tak zahájí palbu na objevivší se cíle a po zasažení prvních šesti terčů musí soutěžící přesunout do krytu z pole před sebou figurínu, jež symbolizuje zasaženého vojáka. Poté je úkolem dvojice zasáhnout zbylé 3 terče. Pozorovatel v této disciplíně střílí z pistole v kleče a odstřelovač zaujímá pozici v leže s dlouhou zbraní.
Závěrečnou finálovou disciplínu pak představuje úkol „Search & Destroy“, tedy najdi a znič. Tato disciplína imituje pohyb dvojice, jež je napadena v zastavěném území. Z různých úhlů a vzdáleností je postupně aktivováno soutěžícím 15 terčů, které musí co nejrychleji vyhledat a zasáhnout. Střelba je pak povolena pouze ze tří střeleckých zón, mezi nimiž se soutěžící pohybují.
Soutěžící tvořili jak běžní hráči airsoftu, tak i mnozí příslušníci našich ozbrojených sil. Právě příslušníkům ozbrojených sil, dvojici Jiří Hoffman a Ladislav Zekucia, kteří oba slouží u 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích, se nakonec podařilo v nesmírně tvrdé konkurenci obhájit prvenství z roku 2019 (poslední ročník soutěže před přerušením vlivem pandemie COVID) a odnést si titul národních šampiónů. Za nimi se na druhém místě umístili František Chmelík a Ondřej Tesař. Mezi nimi a vítězi při rovném bodovém zisku rozhodoval o umístění jen čas z poslední finálové disciplíny. Třetí místo obsadili Štěpán Kolařík, příslušník 42. mechanizovaného praporu z Tábora a Nick Bošek. V individuálně hodnocené disciplíně 5x5 se pak na prvním místě umístil Jiří Hofman. Druhý skončil Michal Černý a třetí byl František Chmelík.
Text: Jan Šulc
Foto: Ondřej Antoš, Pavla Šulcová