Zdroj: https://airsoft.cz/elektriky/gg-mxc9  •  Vydáno: 23.11.2022 9:54  •  Autor: Alfred

G&G MXC9

G&G MXC9PCC45 je zpět, tentokrát jako replika 9 mm samopalu.

Když se před téměř dvěma lety objevila nová elektrika od G&G Armament, působilo to trochu jako zjevení. V záplavě modelů řady M4 se objevila replika nápadně podobající se samopalu UMP, ovšem s moderním agresivním designem. G&G však v tomto konceptu pokračuje dál a na trh uvádí elektriku MXC9. Sám jsem překvapen, že se rozhodlo udělat další variantu, která, upřímně řečeno, není až tak jiná, než její předchůdce. Přesto to její kvalitu nijak nesnižuje, protože se jedná o stejně dobrou airsoftovou repliku, jakou byla i PCC45, dokonce s pár vychytávkami navíc.
V poslední recenzi jsme recenzovanou zbraň osadili všemožným příslušenstvím, takže tentokrát jsme pouze přidali volitelný bubnový zásobník pro PCC45, se kterým vypadá MXC9 skvěle. Samozřejmě tento zásobník není součástí zbraně, ale čtěte dál a dozvíte se více.
Jo a pro ty, kteří si budou chtít udělat komplexní obrázek o předchůdci MXC9, doporučuji recenze PCC45 z minulého roku a to ve formě YT videa, nebo klasickou psanou s fotkami.

První dojem z MXC9 Enhanced je dobrý. Délka 42 – 66 cm, váha 2,4 kg a celoplastové provedení. Na samopal ideální váha a rozměry. Ani výlučné použití polymerů na těle i pažbení ničemu nevadí. Zdrsněný povrch nepůsobí plastově a jednotlivé díly jsou robustní. MXC9 má vysokou odolnost, společně s dobře promyšlenou konstrukcí tvarů jednotlivých prvků. G&G se chlubí tím, že se jedná o výjimečně odolný polymer. Já ale MXC9 chválím především za špičkovou ergonomii. Perfektně se drží a pažba má dostatečnou délku, takže lícit i mířit lze v pohodě jak se sklopnými mířidly, tak s kolimátorem. Hlavně ten pohodlný finger rest – tedy místo, kam můžete dát prst, nechcete-li ho mít na spoušti, což je hrozně praktická věc.

Od pohledu je vzhled MXC9 inspirován samopalem UMP9. Konstrukčně však tento model vychází z airsoftové PCC45. S ní má už na první pohled společné tělo, složené ze dvou částí spojených čepem (podobně jako u M4), které je osazeno jiným pažbením a zásobníkem. Zbraň má oboustranné ovládací prvky, takže přepínač režimu střelby, záchyt závěru, natahovací páku závěr a samozřejmě i univerzální pojistku zásobníku. Rovná spoušť dodává sportovní dojem a zároveň svým krátkým chodem zajišťuje rychlou odezvu při střelbě, což se v současnosti stalo taktéž jedním z požadavků na nové zbraně. Musím podotknout, že všechny ovládací prvky fungují bez jakéhokoliv odporu. Přitom u přepínače režimu střelby jasně poznáte ve které poloze jste. Oboustranné je i velké ocelové oko na popruh. To je v základní konfiguraci na levé straně, ale je možnost ho přehodit i na pravou stranu, za cenu toho, že již nebude možné sklopit pažbu. Na levé straně spodního dílu těla najdeme ražení výrobce a sériové číslo.

Prostě vše stejné jako už jsme viděli u PCC45. Ano, MXC9 je v podstatě jen upravená PCC45. Na těle se nic nezměnilo. Dokonce i pažbička zůstala stejná. Jednoduchý rovný typ se zdrsněným povrchem.

Jenže G&G se rozhodlo tento model upravit zase trochu jiným směrem než bylo PCC45. Cílem byla kompaktnost. Předpažbí typu M-Lok zůstalo, zkrátila se ale jeho délka a konec hlavně zdobí pěkný tlumič výšlehu, v tomto případě spíše „hlučnič“, jak s oblibou říkáme. Na předpažbí je otvor pro uchycení QD popruhu, jehož pozici můžete měnit.

Sklopná pažba je poměrně dlouhá a lze ji dokonce i prodloužit. Má 6 poloh, gumovou patku a QD otvor pro oko na popruh po obou stranách. Nechybí ani stavitelná lícnice se třemi polohami. Sklápění je na pravou stranu a lze ji sklopit i plně vysunutou, protože záchyt je u kloubu pažby. U tohoto modelu slouží pažba také jako prostor pro baterii, což je velký rozdíl oproti PCC45, která měla baterii v předpažbí a pravdou je, že to nebylo ideální řešení. G&G to ale tentokrát vymyslelo vskutku geniálně. Stačí zvednout lícnici a zmáčknout její čelo. Pak ji můžete sundat a objeví se prostor pro baterii. Dobře vyřešený je i problém kabelů v kloubu pažby, které se mají tendenci lámat, či ohlodávat, nemluvě o tom, že není bezpečné nechat koukat kabeláž ven ze zbraně. Zde kabel od baterie končí u kloubu pažby, kde je energie převáděna styčnými plochami v klobu dál do mechaboxu. Je to nerozbitné a 100% funkční.
Místa pro baterii sice není o moc více, než je prostoru v běžné rámové trubce pažby M4, ale rozhodně tu snáze poskládáte kabeláž. S tímhle systémem se nebudete bát měnit baterii i pod palbou. Absence odhalených kabelů je taky velký krok vpřed. Taková
LCT LCK-12 s blowbackem by se mohla učit, protože takové řešení by ušetřilo nejeden problém.

Krátce zmíním sklopná odnímatelná mířidla. Hledí i muška jsou kovové. Hledí je seřiditelné stranově, muška výškově. Není jim co vytknout, je to stejný model, jako byl u PCC45.

Velmi zajímavým prvkem MXC9 je zásobník. Na první pohled se tváří jako zásobník do MP5, ale samozřejmě že s ním má společné leda tak charakteristické zahnutí. Ve skutečnosti je tenhle polymerový zásobník také novinkou z pera G&G. Existuje ve dvou variantách, na 130 a 170 ran. Ke zbrani jsou dodávány oba dva s tím že na 170 ran má prodlouženou patku, která zvyšuje kapacitu o 40 ran. Konstrukci mají bytelnou, dokonce mají i okénko, kterým uvidíte kolik kuliček vám ještě zbývá. Velmi snadno se vkládají do zbraně a dobře v ní drží. Dokonce je můžete použít v PCC45, protože MXC9 má identickou šachtu. Ano, zásobníky těchto dvou zbraní můžete libovolně zaměňovat. Kdo nechce zahnutý banán, může mít rovný nebo dokonce buben, jako máme my na obrázku. To ale není to nejzajímavější. Kromě tvaru jsou tyto nové zásobníky nově řešené. Jsou to zásobníky typu FCCM (Four Channel Converging Magazine), který si G&G nechalo patentovat. Velmi zjednodušeně, je to jakýsi „čtyřřadý tlačák“. G&G se chlubí tím, že tento patentovaný systém dovoluje rychlejší podávání kuliček, větší spolehlivost a samozřejmě vyšší kapacitu. Stejné technické řešení uvedlo už letos v létě u zásobníků pro jejich model ARP9.
Co bylo patrno okem, to jsem už popsal, stručně ještě k vnitřku.

Vnitřek je opět shodný s PCC45. Najdeme tu speciální mechabox G&G G2, což výrazně zesílená varianta mechaboxu verze 2, stále kompatibilní s díly standardu Tokio Marui (až na pár výjimek). Mechabox má zesílená nejvíce zatížená místa a také vybroušené rádiusy v kritických místech. Nechybí rychlovýměna ocelového trnu pružiny, 8 mm ložiska a kvalitní standard dílů G&G, díky kterému má MXC9 výkon 117 m/s s 0,2g kuličkami, což není zlé, uvážíme-li, že zbraň je opatřena krátkou 128 mm dlouhou hlavní s průměrem 6,04 mm, uložené v plastové hop-up komoře s rotační regulací ve stylu ProWin.

Samozřejmě, že MXC9 je opatřen mos-fetem a elektronickou spouští ETU s kontrolní jednotkou umožňující programování omezené dávky. Elektronika dále disponuje různými ochranami proti podvybití, zkratu či mechanickému poškození. Vnitřek MXC9 má všeobecně vysoký standard.

Celkově musím říci, že jsem rozpačitý. Ani né tak ze samotné zbraně, která je vynikající, je krásně zpracovaná, s dostatečným výkonem, dobrou modulárností a zajímavými technickými prvky. Rozpačitý jsem z toho, že G&G v tomto případě kromě nového zásobníku nepřineslo nic nového. Vyměnili na PCC45 pár dílů a prezentují to jako nový model. To je to, co mě trochu mrzí, protože G&G považuji za progresivní firmu, která jako jedna z mála na trh tlačí skutečné novinky a inovativní řešení. Takhle udělali modifikaci podobně, jako se dělají nové modely zbraní řady M4. Musel-li bych se rozhodnout, zda chci starší PCC45 nebo novou MXC9, šel bych ale určitě do MXC9. Zásobníky jsou praktičtější, prostor pro baterii je větší a snáze přístupný a přitom ovládací prvky a ergonomie zůstávají stejné. Možná na to koukám špatně a nejedná se ani tak o nový model, jako spíše o evoluci staršího modelu, který z pohledu G&G možná měl své mouchy, které bylo nutné odstranit. Jestli vás G&G MXC9 Enhanced zaujala, koukněte na eshop Bohemia Air Soft, kde kromě samotné zbraně pořídíte i kompletní spektrum zásobníků.