Zdroj: https://airsoft.cz/elektriky/cybergun-fn-scar-sc  •  Vydáno: 14.6.2023 14:56  •  Autor: Alfred

Cybergun FN SCAR SC

Cybergun FN SCAR SCSubkompaktní karabina 21. století v elektrické verzi.

Pušku FN SCAR asi není nutné příliš dlouho představovat. SCAR vznikl pro potřeby a dle specifikací amerických Special Operation Forces jako odnož zbrojního programů americké armády. Speciální jednotky tehdy poptávali rodinu pušek s dobrou a univerzální ergonomií, zaměnitelnými díly, možností úprav dle požadavků mise, snadno obsluhovatelnou s malými nároky na údržbu a provozními náklady. V roce 2004 byly po různých testech a peripetiích vybrány pušky SCAR-Light a SCAR-Heavy od výrobce FN USA, který vyhrál tento kontrakt. SCARy tak měli nahradit širokou paletu zbraní, od karabiny M4A1, Mk18 CQB, Mk11 SSR, Mk12 SPR a různé variace pušky M14, které se napříč speciálními jednotkami používali. SCAR-L a SCAR-H měli vzájemně 90% dílů shodných a díky stejnému tvaru pouzdra závěru, pažbení a uložení spouště bylo možno upevnit k oběma i podvěsný granátomet Mk13 EGLM (Enhanced Grenade Launcher Module). SCAR-L měl tvořit páteř této řady zbraní. V ráží 5,56x45 mm měl možnost výměny hlavní v různých délkách a tedy byl v modifikacích Close Quarters Combat (CQC), Standard (S) a Sniper Version (SV). To dovolovalo modifikaci dle potřeb mise, kdy standardní hlaveň zajišťovala dostatečnou přesnost a účinnost na 500 metrů, CQC verze byla určena do vzdáleností 200 metrů, naopak Sniper Verze dovolovala střelbu na 800 metrů, případně dál. SCAR-H disponoval též modulárností, ovšem hlavní u něj byla možnost změny ráží, kdy základ tvořila ráže 7,62x51 mm. Kromě toho ale mohl používat i 7,62x39, případně jiné ráže, které by mohli být v budoucnu potřeba.

V roce 2007 tak byly všechny varianty definitivně označeny standardním označením Mk16 Mod 0 (SCAR-L), Mk17 Mod 0 (SCAR-H) a granátomet (EGLM) jako Mk 13 Mod 0...aby v roce 2010 bylo další nakupování pušek SCAR-L zastaveno, protože dle komise neposkytoval dostatečné výhody ani ospravedlnitelné náklady oproti používané M4A1. Naopak nákup SCAR-H aka Mk17 pokračoval dále společně s vylepšenou Sniper verzí SCAR-H označovanou už jako Mk20. Jako vždy, tohle nejsou moudra z mojí hlavy, ale jen takový stručný výcuc, takže koho zajímá celá historie zavedení a vývoje této pušky podrobněji, nechť zapátrá sám v hlubinách internetu. My se posuneme do roku 2018, kdy FN oznámilo novou, extra krátkou variantu (tzv. Subkompakt) pušky SCAR-L a to pušku SCAR SC (Sub Compact). Nebylo proto divu, že společnost Cybergun, vlastník licence FN pro airsoftové repliky, se chopila příležitosti a ve spolupráci s firmou ARES uvedla na trh tuto krátkou elektrickou verzi. Ta teď leží na mém stole já jí tu trošku podrobněji prozkoumám a zevrubně zhodnotím.

ARES svoje SCARy vyrábí už roky, takže se nedá říci, že by to byl neprověřený model či výrobce. V posledních letech mě ale těší snaha ARESu přinášet na trh i klasické modely z dob minulých. Díky spolupráci s francouzským Cybergunem ovšem získává ARES možnost pracovat i na svých aktuálních modelech a dále je vylepšovat, či modifikovat. Nebylo proto až velkým překvapením, když se minulý rok objevila nová verze SCARu, tedy verze SC.
Tady pozor, neplést s typově stejnou verzí SCAR SC též distibuovanou značkou Cybergun, ale vyrobenou Taiwanskou značkou BOLT, která tuto verzi nabízí s imitací zpětného rázu, tzv. BRSS – Bolt Recoil Shock System, tedy patentovaného systému elektrického zpětného rázu. Recenzovaným modelem je ale ARES, takže víceméně klasická AEG.

To první co musím zmínit je kufr, ve kterém je SCAR dodáván. Jako není to na první pohled špatný kufr. Tmavě zelený, velmi bytelný. Není důvod se strachovat o bezpečnost zbraně při přepravě. Druhý pohled ovšem upozorní na to, že do kufru se jen těžko bude SCAR vejít i s nasazeným kolimátorem, pokud nepůjde skutečně o nějaký kompaktní zaměřovač. Do kufru pak dáte celkem 2 zásobníky. Kromě toho je v balení jen čistič hlavně, druhá pružina a návod. Co bych vytkl je to, že Cybergun dal veškeré cedulky a nápisi ny spodní část kufru, nikoliv na víko. Proč tomu tak je, netuším.

SCAR SC je už od pohledu kratičká a kompaktní zbraň. Působí spíše jako samopal, než útočná puška, nebo ještě lépe, jako dnes populární kategorie zbraní PDW. Na délku má 54 cm a pokud vysunete ramenní opěrku, jež má tři polohy, má délku až 65 cm. Váha je 3,2 kg, takže skutečně prcek. Ideální do auta či do baráku.

Takhle v ruce působí pocitově velmi příjemně. Povědomá ergonomie pažbičky od M4, jednoduché předpažbí a na můj vkus sice krátká, ale dostačující výsuvná pažba dovolují pohodlné lícení a zapření. Právě kratičká lícnice SCAR SC je to, co by se hodilo u jiných zbraní s výsuvnou pažbou. Je zde znát, že SCAR SC si sice říká o montáž kolimátoru, ale i do jeho sklopných mířidel se kouká velmi dobře. Při bližším zkoumání musím poznamenat, že mě potěšilo i moc pěkné vnější zpracování a použité materiály na zbrani.

Pouzdro závěru je z jednoho frézovaného kusu hliníkové slitiny. Tento díl zabírá celou délku zbraně až po předpažbí, což dává této replice velkou pevnost a tuhost. Vrchní část je osazena RIS lištou. V zadní i přední části najdeme ocelová oka na popruh a to po obou stranách. Nechybí ani realistické ražení FN a samozřejmě natahovací páka na levé straně, která je mírně ohnutá a kryje přístup k regulaci hop-up mechanismu. Na předpažbí jsou další tři RIS lišty a samotné předpažbí kryje vnější hlaveň, jež je pevně centrována vymezovací vložkou. Na konci vnější hlavně je ocelový tlumič výšlehu usazený na 14 mm levotočivém závitu.

Spodní část těla je polymerová s oboustranným přepínačem režimu střelby i pojistkou zásobníku. Záchyt závěru je však pouze na levé straně a je funkční, což usnadňuje regulaci hop-up mechanismu.

Plastová pažbička typu AR15 na první pohled nevypadá nijak zajímavě a trochu mě překvapuje, že se FN nepokusilo o nějaký vlastní design, nebo neudělalo pažbičku rovnou jako součást spodního dílu těla. Nicméně tato airsoftová verze SCAR SC má svojí specialitu. Pažbička je totiž štíhlá se slim motorem. Ano, neočekávejte klasickou tlustou pažbičku z běžné AEG zbraně, ale realistickou pažbičku, stejnou jako má ostrá zbraň. Musím říci, že je to velmi odlišný pocit od držení běžné M4 s pažbičkou pro standardní motorek. Z ovládacích prvků bych mohl ještě zmínit kovovou spoušť, ale ta není zvlášť zajímavá.

Z drobných designových prvků mě zaujal výstupek na těle před záchytem závěru. Pravděpodobně slouží jako žebro k zamezení nechtěného zmáčknutí ovládacích prvků, podobně jako je tomu na druhé straně u pojistky zásobníku. Toto je věc převzatá z pušek typu AR-15. Zjistil jsem ale, že pokud byste měli potřebu/zvyk držet zbraň za zásobník, mohlo by toto žebro sloužit pro zapření palce, jste-li tedy pravák.

Výsuvná, tří polohová pažba se mi hodně líbí. Bral bych jí asi delší, ale na CQB má dostatečnou délku. Ta malá gumová lícnice pak zajišťuje komfort při lícení. S ohledem na lícení je dobré zmínit mířidla, která jsou odnímatelná, sklopná, vyrobená z kovu a plně seřiditelná. Míří se přes ně velmi dobře.

Patka pažby je pogumovaná, vodící lišty jsou kovové. Pokud chcete pažbu vrátit do původní polohy, je nutné se nebát pažbu pořádně dorazit aby zacvakla poslední pozice. Asi vás nepřekvapí, že právě zezadu pod pažbou se vkládá baterie. Nejprve je nutné sundat drátovou pažbu a pak pomocí imbusu zmáčknout pojistku, která dovolí posunutí celé zadní části níže, abyste se dostali k prostoru pro baterii. Baterie se vkládá pod kryt závěru a vhodným typem by byla tyčová s Dean-T konektorem. Prostoru na baterii je přiměřeně.
Co můžete zezadu po posunutí zadní části vidět je i mechabox s rychlovýměnou pružiny. Samozřejmě abyste mohli sundat celou zadní část a dostat se k rychlovýměně, je nutné ji celou odšroubovat díky bočním imbus šroubům. Ale to už je asi detail.

Poslední částí je tlačný zásobník. Standardní plechový zásobník pro pušky typu M4 na 130 ran. Velmi čistě proveden i s ražením FN na patce zásobníku. Moc pěkný zásobník, musím říci.

Vnitřek SCAR SC stojí na ARES hybridním mechaboxu verze 2 s rychlovýměnou pružiny (kovový trn s plastovým nosem) s integrovanou kontrolní elektronickou jednotkou Amoeba EFCS s programovatelnou 3 ranou dávkou a samozřejmě mos-fetem. To dává SCARu citlivou spoušť s krátkým chodem a samozřejmě možnost použít dvou i trojčlánkovou Li-pol baterii. Mechabox jako takový má pár tvarových zvláštností, takže může být trochu problém do něj zabudovat třeba jiný typ mos-fetu nebo elektroniky, ale to jen odhaduji. Zase má některé drobnosti, které se mi líbí, například dva šrouby na spodku čela mechaboxu, díky kterým je mechabox pevně uchycen k tělu zbraně. Šrouby můžete pěkně vidět v zásobníkové šachtě.

Vnitřní díly jsou nejsou špatné, byť i zde bude pár překvapení. Píst s celokovovým ozubením a rovná plastová hlava pístu. Atypickým dílem je CNC ocelová hlava válce spojená s válcem. Ano, je to jeden kus, což zaručuje dokonalou těsnost, ale je otázkou jak reálně to je praktické. Myslím, že by neměl být problém nahradit tento díl klasickým válcem a hlavou pístu. Tryska je plastová s jedním těsnícím kroužkem a má délku 21,05 mm. Kola mají převod 18:1 a na pístovém kole je plastová zpožďovací vačka. Na kuželovém kole je kuličkové ložisko, na pístovém a středovém naopak kluzné. Slim motorek jsem už zmínil v předchozích odstavcích.

Hop-up komora rotačního typu je vyrobena z plastu a krásně se reguluje. Vnitřní hlaveň má délku 200 mm. Základní výkon je 100 m/s s 0,2 g kuličkami se základní pružinou, ale výrobce ke zbrani přibalil druhou pružinu, která ač je kratší, podává silnější výkon a to nějakých 113 m/s s 0,2 g kuličkami. To je podle mě na nějaký CQB více než dostačující.

Co říci závěrem. Cybergun sice občas s udělením své licence přestřelí ale v tomhle případě se podle mě trefil skvěle. ARES totiž odvedl moc pěknou práci. Jednak se jedná o modifikaci SCARa, který není obvyklá, jednak to je skutečně kvalitní puška. SCAR SC má krásné vnější zpracování, bytelnou konstrukci, slušné ražení a adekvátní vnitřní díly. Ač nejsem zastánce elektroniky ve zbraních, k tomuhle modelu to ladí možná i díky poněkud vyšší ceně, která by mohla být přeci jen o něco nižší. Cena je samozřejmě je daná tím, že modely značky ARES jsou zkrátka dražší a licence FN taky není zadarmo. Nicméně kvalita této zbraně si tuto cenovku zaslouží.
Jako vždy je mi jasné, že někdo bude reptat nad nízkým výkonem, ale chcete-li vysoký výkon, obvykle si kupujete jiné zbraně. Tohle je puška pro ty, kteří prostě chtějí pěkný SCAR a jsou zaměření spíše na CQB. Přiznejme si, do lesa a na velký střílení si prostě pořídíte klasický dlouhý SCAR-L nebo rovnou verzi SCAR-H. SCAR SC tak není replika pro někoho, kdo neví co by a chce jen výkon. Samozřejmě i SCAR SC lze upgradovat, ale položte si otázku proč upgradovat tuhle malou hbitou mršku? Není lepší si tedy pořídit delší variantu, kterou mimochodem kombo Cybergun x Ares taktéž nabízí a upgradovat spíše tu? No tuto polemiku už nechám na vás.

Cybergun FN SCAR SC koupíte jako vždy na Bohemia Air Soft stejně jako jiné varianty SCARa v licenci FN, včetně levnějších variant, nebo variant s elektrickým zpětným rázem.