Zdroj: https://airsoft.cz/elektriky/ics-par-mk3-mtr  •  Vydáno: 4.8.2015 15:40  •  Autor: Alfred

ICS PAR Mk3 MTR

ICS PAR Mk3 MTRSamonabíjecí puška PAR Mk3, vyrobená v České republice firmou PROARMS ARMORY, je špičková moderní zbraň určená pro profesionální i sportovní využití. Puška je výsledkem komplexního vyhodnocení poznatků zbraní typu AR15 a vychází z původní verze PAR Mk1 uvedené na trh v roce 2008. Samotná firma PROARMS ARMORY s.r.o. vznikla jako specializovaná firma, zaměřující se na výrobu vlastní řady pušek PAR Mk, vycházejících z modelu AR15. Model PAR Mk3 je nástupcem modelu Mk1 z roku 2008.

Taiwanská značka ICS je známá svými kvalitními modely airsoftových pušek na bázi M4. Jako jedna z prvních značek použila ve svých zbraní dělený mechabox. Její repliky modelů M4/M16 a další podobných klonů se staly velmi populárními a ve světě si získaly velkou oblibu. Vyvrcholením této řady byla v roce 2014 představená řada ICS Transform4. V této řadě už ICS zužitkovalo veškeré dosavadní zkušenosti z vývoje a výroby airsoftových zbraní, stejně jako z aktuálních trendů a požadavků zákazníků. Jenže Transform4 něco chybělo. Postrádala totiž punc repliky ostré zbraně, ať už šlo o celkový design nebo ražení. Proto se ICS rozhodla udělat na základě platformy Transform4 repliku skutečné ostré zbraně. A tou se stala puška PAR Mk3 od české značky PROARMS. Pro tuto recenzi zvolím model ICS PAR Mk3 MTR.

Řada zbraní PAR Mk3 je v současné době asi nejexkluzivnější řadou značky ICS. Paradoxně, to na obalu nepoznáte. Krabice s ICS PAR Mk3 se totiž tváří velmi podobně jako jakákoliv jiná zbraň od ICS. Celobarevná kartonová krabice s odklopným víkem, uvnitř které je plastový výlisek a v něm uložená zbraň. V krabici je kromě samotné zbraně ještě přiloženo další běžné příslušenství. Takže v krabici najdete vzorek kuliček, čistič hlavně, ale také dvě náhradní elektrické pojistky do zbraně a klíč pro povolení vnější hlavně (takový hezký naohýbaný drát). Samozřejmě vás nemine velmi podrobný anglický návod, kde je i podrobně popsaný postup pro rozebrání zbraně. ICS vyrábí celkem tři modifikace lišící se délkou a každou z nich ve dvou barvách (černá a písková).

První pohled na zbraň je kupodivu velmi impozantní. Jelikož nepatřím mezi fanoušky moderních derivátů zbraní M4/M16, jsem obvykle spíše skeptičtější k novým modelům, které výrobci chrlí.

A že v posledních letech se nás snaží výrobci přesvědčit, že jedinými zbraněmi na světě jsou M4/M16 a ti co je nechtějí si musí vystačit s AK.

Zde jsem musel uznat, že puška má na první pohled něco do sebe. Minimálně co se vzhledu týče, velmi jasně se odlišovala od běžných verzí této platformy. ICS PAR Mk3 MTR působí, jako by byla nakreslena pravítkem. Mnoho ostrých úhlů, zkosených hran a minimum zaoblení, ale za to hodně rádiusů. Vše budí dojem, jako by její návrh kreslil někdo, kdo sice nemá umělecký talent na ladné křivky a všelijaké zajímavé tvary, ale naopak je zkušeným technickým kresličem, jež každý tvar podřizuje požadované funkci a jednoduché výrobě. Čisté hrany působí skutečně jednoduše a zbrani je každá z nich promyšlena. Každá má svůj účel. Je to ohromný rozdíl, proti zaobleným tělům klasický pušek typu M4/M16. V ruce pak puška působí velmi věrohodně, protože její váha je shodná s originálem (bez pár gramů). Pocit z držení zbraně je skutečně velmi dobrý. Nikde se nic nehýbe a neviklá. Ale pro lepší posouzení, to bude chtít pušku přeci jen prozkoumat trochu více.

ICS PAR Mk3 MTR je dlouhá 83 – 90,5 cm v závislosti na vysunutí pažby. Váží 3,5 kg, takže má takřka reálnou váhu. Rozměry 1:1 už jsou samozřejmostí, stejně jako fakt, že se jedná o celokovovou zbraň. Vizuálně je zbraň krásně jednolitá a odstíny na zbrani se nijak zásadně nemění, ať už jde o díly kovové či plastové.

Tělo zbraně je vyrobeno ze dvou částí, tedy klasicky ze spodního dílu těla a závěru. Oba díly jsou celokovové s matně černou povrchovou úpravou. Jak jsem zmínil výše, zaujme vás především množství ostrých úhlů, hran a žeber. Hodně tomu napomohl fakt, že oba díly jsou stejně jako ostrá verze vyrobeny na CNC strojích. Ano, nejedná se jen o nějaký odlitek s otřepy, ale o poctivě frézované tělo a závěr. Z čela spodního dílu těla je i pěkně udělané žebrování.

Pro představu jak se taková airsoftová elektrika u ICS vyrábí, doporučuji dokument od stanice Discovery channel, kde se na výrobu u ICS podíváte blíže...

Na těle i závěru je vidět mnoho zesílení a zeslabení, dle toho jak si to konstrukce ostré zbraně žádala. Díky tomu působí tyto díly velmi futuristicky a moderně. Na spodním dílu těla pak najdeme i laserové ražení s logem PROARMS a všemi údaji, přesně tak jako na ostré verzi, včetně státního znaku ve formě dvouocasého lva a unikátního sériového čísla. A samozřejmě označení PAR Mk3.

Zde si jen dovolím malou poznámku a to, že originálně nemá zbraň ražení laserem, ale je přímo vyražené do těla.

Naopak na těle ani závěru nenajdete klasické označení 6mm či Made in Taiwan, logo ICS, označení bb apod. Tím působí model ještě věrohodněji. Co mě osobně ale nejvíce potěšilo, je i dodržení ražení u přepínače režimu střelby. Jak jistě víte, PAR Mk3 je v originále samonabíjecí puška (tedy poloautomatická). Jsem velmi rád, že ačkoliv je puška schopna automatické střelby, tak na ní nenaleznete označenou polohu pro automatický režim (byť do této polohy lze přepínač dát). ICS jednoduše dodržela všechny parametry, včetně tohoto detailu. Rozhodně palec nahoru.

Pro mě osobně je to velmi zajímavé, protože například modely od King Arms, které jsou jinak skvěle modelářsky provedené, tento detail u svých replik civilních verzí pušek opomíjejí. Reálně poloautomatické zbraně tak mají v airsoftové verzi vyznačenou polohu pro plně automatický režim střelby. Jako příklad mohu uvést recenzované zbraň Cybergun KA Sig Sauer 556 Short blow back. A King Arms samozřejmě není jediná značka, která takový to detail občas zapomene opomenout.

Přes veškerý design přeci jen puška vychází ze série AR15, takže pozice pojistky zásobníku, či přepínače režimu střelby jsou stejné. Stejně tak imitace záchytu závěru. Když jsem se dostal k doražeči závěru, měl jsem pocit, že mi něco nesedí. Ano, část kde byl uchycen byla robustní a hranatá, ale pořád se mi něco nezdálo. A pak jsem si uvědomil, že je mnohem více vpředu, než je obvyklé u běžných pušek typu M4/M16. Jeho pozice je tedy atypická, ale jinak funkční. Před doražečem závěru je výhozí okénko s kovovou záklopkou, které zakrývá seřizování hop-up mechanismu. Výhozí okénko otevřete standardně natažením páky závěru.

Musím ICS opět pochválit, otevírání výhozího okénka funguje bezchybně.

Jestli na středové části ICS PAR Mk3 MTR stojí ještě něco za zmínku, je to kovový výklopný lučík a R.I.S. lišta na horní části závěru. Vyklopení lučíku se hodí především při použití silných rukavic. RIS lišta je samozřejmě pevnou součástí závěru. Velmi zajímavě je tvarována také kovová natahovací páka závěru, která je ergonomičtější. Mnohem lépe ji uchopíte, než u standardní M4 páky. Je to upravený oboustranný design, vhodný pro praváka i leváka.

Předpažbí a hlaveň zbraně jsou taktéž vyrobeny z kovu, opět s matně černou úpravou. Předpažbí je obráběno na CNC. Na zbrani pevně drží a ani hlaveň se nijak neviklá. Může za to i vylepšený systém uchycení hlavně, který je pevnější. Hlaveň jako taková je z jednoho kusu, stejně jako celé předpažbí. To je vybaveno čtyřmi R.I.S. lištami po celé délce. Nechybí ani laserové ražení číslic na R.I.S. lištách. K tělu zbraně je předpažbí upevněno čtyřmi imbus šrouby a dobrý zapasováním k tělu. Celkově je tedy předpažbí velmi tuhé a nemá možnost se nijak hýbat. Hlaveň je osazena kovovým tlumičem výšlehu, ve velmi zajímavém provedení, charakteristickým pro PAR MK3. Tento exotický tlumič výšlehu pak ukrývá 14mm levotočivý závit.

Když se soustředíme na pažbení zbraně, nečeká nás až takové překvapení. Ergonomická plastová pažbička se zdrsněným povrchem, velmi příjemná do ruky. Na levé straně je pak nápis ICS airsoft.

Dle mého názoru by pažbička mohla být na boku více zdrsněná, ale vroubkování na čelní i zadní části je dostatečné. Je taky trošku škoda toho nápisu ICS na boku.

Pažba je výsuvná, stylem velmi připomínající Magpul pažby. Kovová trubka pažby je pevně přišroubovaná k tělu a nijak se neviklá. Na trubce je i ocelové oko popruhu, které dovoluje uchytit taktický popruh za pomocí karabiny z levé i pravé strany. To samé platí pro samotnou pažbu, která je na ní nasazená. Pažba je celoplastová s gumovou patkou a po stranách má dva nápisy ICS airsoft. Trojúhelníkový tvar rámové pažby dovoluje různé způsoby uchycení popruhů i díky několika typům ok a také otvoru pro uchycení QD doplňků. Na trubkovém rámu pažby je u těla zbraně nasazené ocelové oboustranné oko na popruh s logem ICS. Pažba má celkem 5 poloh. Trochu nezvykle působí obrácená pojistka pažby, která se mačká od čepu blíže u těla zbraně, nikoliv na straně u patky. Pažba u ICS PAR Mk3 ukrývá především baterku. Výrobce už počítá s tím, že ve zbrani bude použita malá Li-Pol baterie, takže rám pažby není nikde nijak rozšířen ani zvětšen, protože baterka je uložena v kovové vodící trubce pažby. Tomu je i uzpůsobeno vedení kabeláže. Ta v trubce nijak nepřekáží a je vedena vodící lištou pažby. Tím je celý objem trubky pažby k dispozici pro baterii. Nechybí ani elektrická pojistka. Sundání pažby pak provedete standardně vytáhnutím pojistky pažby na maximum a sundáním samotné pažby. Pro připojení baterie slouží malý konektor Tamia.

Zajímavostí je koncový doraz pro pažbu, jehož umístění lze na vodící trubce pažby změnit a díky tomu zajistíte, že při použití delší baterie si ji nepoškodíte.

Co se týče veškerých vizuálních detailů a ovládacích prvků, jak jsem zmínil, jsou kovové. Výjimkou je odnímatelná sklopná muška a hledí. Ty jsou vyrobené z plastu, což pro funkci nemá žádný vliv. Obojí lze snadno seřídit bez použití nástrojů a obojí se vyklopí jediným zmáčknutím knoflíku.

Zásobník u zbraně je celoplastový v trochu světlejším odstínu černé, než je zbytek zbraně. Na levé i pravé straně je nápis ICS airsoft. Jedná se o nejnovější typ vysokokapacitního zásobníku od ICS s průhlednými okénky po stranách, která ukazují stav munice. To je velmi užitečné především při delší přestřelce. Natahování jde bez problémů a s minimálním odporem. Osobně jsem nezaznamenal žádné problémy s podáváním, i když je pravda, že zásobník se v šachtě zbraně lehce hýbe. Ale nejedná se o nic zásadního a na funkci to dle mého testování nemá vliv. Zásobník je standardně na 300 ran. Osobně mi tento typ zásobníku sedí jiným typům zbraní ICS. U ICS PAR Mk3 nevypadá vizuálně tak hezky, jako klasický plechový. Ale to je spíše otázka vkusu, protože po funkční stránce i tento plastový zásobník funguje skvěle.

Výhodou tohoto zásobníku je ale zase fakt, že případné chrastění kuliček v něm je mnohem tlumenější, než by tomu bylo u kovového vysokokapacitního zásobníku.

Za vizuální provedení musím ICS jako vždy pochválit, protože byl odveden pořádný kus práce.

Funkce této zbraně má počátky ve verzi ICS Tranform4. Tam byl poprvé použit dělený ICS mechabox ver. II s elektrickým blowbackem. Nejinak je tomu i v tomto případě. ICS PAR Mk3 má tedy opět ICS dělený mechabox s blowback mechanismem, kde jsou použity ty nejlepší díly od ICS. Samotný blowback mechanismus je pak navržen tak, aby neměl vliv na výkon zbraně. Ve výhozím okénku se tedy hýbá jen malý lehký plíšek. Hlavní výhodou děleného mechaboxu je jeho snadná údržba a kontrola. Také v případě poruchy není nutné hned rozebírat celou zbraň a celý vnitřní mechanismus, ale pouze tu část, která se poškodila. Díky dělenému mechaboxu lze rozebírat Par Mk3 jako ve skutečnosti, tedy vytažením dvou čepů v těle. Na zbrani jinak nechybí ani obvyklé uvolnění pružiny zbraně za pomocí zmáčknutí doražeče závěru.

ICS dělený mechabox verze II s blowbackem obsahuje zesílená kola včetně nového MIM kuželového kola a pastorku, zátěžový motorek s dlouhou osičkou, oranžový zesílený POM píst ICS s osmi ocelovými zuby a protitlakou hlavou pístu, bronzový válec, prostě ty nejlepší díly, jaké ICS má k dispozici. Pro dobrou přesnost a snadné seřízení hop-up mechanismu má ICS PAR Mk3 kovovou hop-up komoru a 6,04 bronzovou hlaveň o délce 355 mm. Pohon můžete obstarat 11.1V baterií, na kterou je kabeláž i zbraň dimenzována.

Zbraň se svojí úsťovou rychlostí blíží téměř ke 130 m/s s 0,20 g kuličkami. Takže výkonnostně to není žádný chabý základ. Navíc díky Li-Pol baterii a kvalitnímu motorku má velmi dobrou kadenci. Samozřejmě, že je schopna střílet jak jednotlivými ranami, tak plně automatickou dávkou.

Závěrečné hodnocení je jasné. Hi-end zbraň, která kromě dokonalého vzhledu nabízí i špičkový výkon. Radost člověku udělá i taková hloupost, jako je Made in Czech republic pod obrázkem Českého lva. Možnost si osadit zbraň rozličným příslušenstvím, dobře vyřešené místo na baterii a v neposlední řadě kvalita taiwanské ICS, dělají z této zbraně ideálního kandidáta pro kohokoliv, kdo chce mít něco s nádechem českého původu, poctivě vyrobeného na Taiwanu. Ocení ji ale také zapřísáhlí vyznavači zbraní typu M4/M16 a jejích derivátů. ICS tak opět podalo důkaz, že se jedná o lídra mezi výrobci airsoftových zbraní. A nebýt těch několika velmi drobných nápisů ICS Airsoft na pažbičce, pažbě a oku popruhu, měli bychom v rukou k nerozeznání dokonalou repliku PAR MK3.

Tento recenzovaný model, ICS PAR Mk3 MTR najdete na airsoftshop.cz za 9.909 Kč ve standardní záruce, nebo pak se slevou 400 Kč v rámci dekoračního použití. Kompletní řadu pušek ICS PAR Mk3 najdete taktéž na airsoftshop.cz.