Fórum
Kategorie: Elektriky

Classic Army CA105U Steel version

Classic Army CA105U Steel versionPokud nevíte, co by se hodilo do budovy, pak krátké AK je jasnou volbou.

Počátky řady AK, značky Classic Army, můžeme hledat už v roce 2006. Od té doby ale prošla celá řada několika modifikacemi, takže dnes platí za jedno z nejlepších AK ve své třídě. Poslední větší modifikací si prošla někdy kolem roku 2014. Nejprve tato série dostala lepší ocelové tělo, plastový zásobník a nakonec i lepší mechabox a nové ražení. A tuto nejnovější verzi, plnou skvělých vymožeností, vám tu dnes představím.

Jestli něco překvapí, je to velikost krabice, která vám přijde domů. Je skutečně malá. Bílá krabice sestává s polystyrenového výlisku s plnobarevným kartonovým víkem, na kterém je obrázek zbraně a další nezbytné reklamní popisy. Obsahem této malé krabičky je samotná zbraň s jedním zásobníkem, čistič hlavně, klíč pro seřízení mušky, katalog pro rok 2016, přehledný návod v anglickém jazyce a nakonec můj oblíbený nepromokavý černý obal s logem Classic Army.

Nemusím snad připomínat, že ke zbrani dostanete i stylový český návod přímo pro zbraně řady AK ozdobený naší kreslenou maskotkou výsadkářkou Natašou. ;-)

Po vyjmutí zbraně z krabice je nutné konstatovat, že CA105U je bytelná a vcelku těžká zbraň. Ocelové tělo i dřevěné pažbení působí realisticky a jakmile uslyšíte cvaknutí při vyklopení pažby, máte pocit, že v ruce držíte ostrou zbraň. Jako každé AK, i toto je velmi intuitivní, co se ovládání týče. Připadáte si s ním obratní a míří se s ním skvěle. První dojem je silný a to i vizuálně. Barvy jednolité, žádné divné přechody, či materiálové nesrovnalosti. Celková váha 2,9 kg a délka 49 – 79 cm jasně naznačují, že se jedná o zbraň kompaktní, vhodnou do budov, nebo do vozidla. Takže o to více je potřeba tuto krásku podrobně prozkoumat.

Já mám osobně tenhle kráský model AK hrozně rád, protože to je takový ten mazel, co zabere málo místa a je ideální záložní zbraní na větší akce, včetně velkého zásobníku.

Asi nejvíce mého zájmu získalo ocelové tělo. To je vyrobené z lisované oceli s velmi pěknou povrchovou úpravou a překvapivě ozdobené ražením. Zatímco dříve zdobilo tuto řadu AK ražení Arsenal, dnes už tomu tak není a na těle najdete ražení americké firmy Krebs Custom Inc., která se specializuje na úpravy a modernizace zbraní typu AK. Ražení díky tomu působí autenticky. Tělo je skutečně plné značek a nápisů, až mě to samotného překvapilo. Takže výjimečně nebudu popisovat kde jaká je, protože to by zabralo další odstavec a já půlce těch značek snad ani nerozumím. Uspořádání ovládacích prvků na těle je zcela shodné s běžným AK. Takže na pravé straně máme přepínač režimu střelby a natahovací páku závěru, která kryje přístup k hop-up mechanismu. Na levé straně je pouze pojistka pro sklopení a zajištění pažby. Horní část těla zakrývá plechový kryt závěru, na kterém je velmi jednoduché neseřiditelné hledí. Tento kryt lze odcvaknutím zadní pojistky závěru snadno odklopit. Pod ním se nachází prostor pro tyčovou baterii typu LL 9,6V s malým konektorem, ale lze použít i tvarově shodnou baterii Li-pol (baterie není součástí balení, nezapomeňte).

Dobrou zprávou je, že kryt se nijak nehýbe a je pevný jako skála. Navíc je ke zbrani upevněn čepem, takže vám nikdy neupadne. Špatnou zprávou je fakt, že natahovací páka sice pevně drží koncovou polohu, ale lehce se hýbe nahoru a dolů, což sice není tragedie, ale je to škoda. Je ovšem možné, že s vloženou baterkou tento problém zmizí.

K tělu je samozřejmě připevněna plastová pažbička. Ta je tmavě hnědé barvy s vroubkováním. Skutečně nic neobvyklého. Na ní navazuje kovový lučík s pojistkou zásobníku. Kovovou spoušť snad není nutné zmiňovat.

Sklopná pažba je ocelová stejně jako tělo. Působí bytelně a ve vyklopené poloze se prakticky nehýbe. Patka je zdrsněná vroubkováním, ale má vcelku malou plochu, což nemusí každému vyhovovat. Kloub pažby je svařován a tváří se, že by měl něco vydržet. Pažba se sklápí na levou stranu a zajišťuje ji pojistka na těle. Sklápění, či její odjištění nejde nijak ztuha. Pravou stranu zdobí oko na popruh.

Předpažbí je jediný díl na zbrani, vyrobený ze dřeva. Předpažbí je krásně usazeno, nehýbe se, má hezkou barvu i strukturu a je dobře nalakováno. Nepůsobí tak levně jako dřevěná pažbení z čínských AK. Díky ergonomickému tvaru je úchop velmi pohodlný. Osobně mám dřevo rád, protože je na dotyk mnohem příjemnější než chladný kov.

Samotným předpažbím samozřejmě prochází vnější hlaveň a pojišťuje ho blok mušky. Celý tento díl je pevný. Vnější hlaveň je z jednoho kusu, blok mušky také. Samotná muška je navíc seřiditelná. Levá část bloku mušky má oko na upevnění popruhu. Tlumič výšlehu je masivnější než u běžné dlouhé verze AK a je upevněn na 14 mm levotočivém závitu.

Poslední částí je zásobník. Ten je samozřejmě plastový v tmavě oranžové barvě. Nepřekvapí, že se jedná o vysokokapacitní zásobník na 500 ran. Nic extra. Od Classic Army lze dokoupit i tlačné zásobníky. Co mě trochu překvapilo, že zásobník je už od výroby lehce odřený v místech, kde se vkládá do zbraně a zajišťuje. Celkově zásobník působí o trochu méně propracovaně, než zbytek zbraně a není tak dobře slícován, i když funguje a podává perfektně. Skoro to vypadá, jako by některé zásobníky byly dopasovávány přímo na zbraň (soudě dle toho, že stejně vypadali i zásobníky u dalších zbraní).

Na tomto místě ovšem musím vytknout něco mnohem důležitějšího. A tím je vkládání zásobníku do zbraně. Zatímco u jiných zbraní ho lze do zbraně vložit dost bezmyšlenkovitě, zde musíte zásobník zaseknout přesně do určené drážky ve zbrani. Správně vložený zásobník jde snadno nacvaknout a nijak se nehýbe. Ovšem když se do této drážky netrefíte a pokusíte se na sílu zatlačit zásobník do zbraně, tak si pravděpodobně poškodíte zásobník, pojistku zásobníku, nebo hop-up komoru. Takže je nutné u přebíjení přemýšlet.

Vnitřek zbraně stojí na vylepšeném mechaboxu verze 3 s rychlovýměnou pružiny. Tento typ mechaboxu dává Classic Army do všech svých zbraní od roku 2014 a ani řada AK se mu nevyhnula. CA se rozhodla i vylepšit vnitřní díly, díky kterým je zbraň v podstatě připravena na upgrade, byť ho podle mě až tolik nepotřebuje.

Mechabox má 9mm kuličková ložiska, polykarbonátový píst s jedním kovovým zubem, protitlakou hlavu pístu, kovovou hlavu válce a plastovou trysku. Kovový trn je zde výměnný s ložiskem. Kola pak ocelová zátěžová. Hlaveň má délku 280 mm a je bronzová s průměrem 6,03 mm. Hop-up je plastový z jednoho kusu s obvyklou regulací pro zbraně AK. Výsledný výkon je i s krátkou hlavní velmi pěkných 119 m/s s 0,20g kuličkami. Což není vůbec špatné na tak kompaktní zbraň.

Když to vezmeme kolem a kolem, Classic Army CA 105U Steel version je sakra bytelná zbraň. Tahle kráska vydrží pravděpodobně i hrubší zacházení. Totéž si ale netroufnu říci o zásobníku, který se mi úplně nezdál, ale možná mu jen křivdím, protože plastové zásobníky obvykle vydrží dost. Jako vždy totiž platí, že u zbraní typu AK si zásobník můžete při neopatrné manipulaci snadno vylomit ze šachty. Vzhled zbraně je omračující, stejně jako velmi pěkný výkon. A jestli by mě něco přesvědčilo ke koupi, byl by to moc pěkný mechabox, který je pro běžné potřeby více než dostatečný. Pro fanoušky východních zbraní je tenhle kousek téměř povinností, protože svým provedení strčí do kapsy téměř veškerou konkurenci.

Classic Army CA 105U Steel version lze na airsoftshop.cz zakoupit za 6746 Kč ve standardní záruce nebo pak se slevou 400 kč v rámci dekorační záruky.

A pokud toužíte po jiné verzi AK od Classic Army, není to problém a vybírat můžete ZDE.


Vydáno: 10.11.2017 15:12 | 
Přečteno: 8615x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků