Fórum
Kategorie: Elektriky

G&G TR16 MBR 308SR

G&G TR16 MBR 308SRNástupce airsoftové SR-25!

Jestli dlouho scházelo něco nového na trhu, pak to byla replika nějaké pušky v ráži .308 případně 7,62x51 mm. Pokud jde o tyto dva náboje, dlouhé roky tu prakticky existovali pouze elektrické repliky pušek G3, FN FAL a svého času velmi populární SR25, dnes známá jako M110. Právě poslední zmiňovaná patřila svého času k opravdovým lahůdkám pro fanoušky poloautomatických odstřelovacích pušek. Oproti replikám G3 a FN FAL byla SR25 dimenzovaná jako odstřelovací puška. Mohli jste na ní mít tlumič, montážní lištu pro puškohled, celá konfigurace byla ergonomicky shodná s řadou pušek M4. Hlavní zajímavostí bylo prokletí i požehnání v podobě atypického mechaboxu s delším válcem a pístem. Na jednu stranu to znamenalo vyšší potenciál výkonu při upgrade, na stranu druhou jste museli mít speciální atypické díly. Ale dobám popularity SR25 dávno odzvonilo. Nejdříve díky levným čínským odstřelovačkám, posléze díky dostupnosti elektrických SVD a vše završil příchod dostupných upgrade dílů a hliníkových mechaboxů. Náhle jste nemuseli mít pro pořádný výkon nějakou atypickou SR25, ale mohli jste i upgradovat prakticky jakoukoliv zbraň. Samozřejmě to berte s rezervou. Až tak snadné to nebylo, ale zkrátka, trendy se změnili a SR25 se na bojišti objevovala méně a méně, zato upgradovaných M4 bylo všude spousty. Bylo na čase, aby se poklidné vody fanoušků platformy AR15 rozvlnili pod příchodem nové zbraně větší ráže. Tou zbraní se minulý rok stala G&G TR16 MBR 308SR. A já věřím, že po přečtení následujícíh řádků nebudete zklamáni, protože tato novinka se skutečně povedla.

G&G TR16 MBR 308SR je dodávána v krásné barevné krabici a bezpečně uložena v polystyrenovém výlisku. Jediné co je součástí balení je moc pěkný barevný návod a malý katalog G&G. Je to pro někoho možná málo, ale tahle puška mluví sama za sebe a nepotřebuje omáčku příslušenství okolo sebe.

G&G TR16 MBR 308SR je klasická elektrická zbraň s moderními vymoženostmi, určená pro praváka i leváka, s ohledem na oboustranné ovládací prvky. Na první pohled je vidět, že veškeré prvky se snaží zohlednit fakt, že se jedná o pušku ve větší ráži. I proto to je vcelku rozměrná puška. Na délku má 86 cm a při maximálně vysunuté pažbě dokonce 95 cm. Váha je ale přesto pouhé 3 kg. To je vcelku málo, uvážíme-li že konstrukce zbraně je kombinace polymer/kov. Předpažbí, pouzdro závěru, spodní díl těla a rám pažby jsou kovové, naopak pažbička a samotná pažba jsou z velmi bytelného polymeru. Vše barevně dokonale sladěno v odstínu matně černé barvy. Celkový design je velmi moderní, pouze jednoduché tvary, hluboká vybrání a větší rádiusy. Není zde nic navíc a zároveň nic nechybí. Vše co na zbrani potřebujete tu najdete. Ovšem ještě více toho najdete uvnitř zbraně. Koukneme na to postupně.

Tělo zbraně je ze dvou částí. Vrchní kovové pouzdro závěru a spodní kovové tělo s pažbičkou.
Vrchní pouzdro závěru je jednoduchý díl, delší, než jak je tomu u běžných pušek platformy M4/M16. Je to krásně opracovaný díl s velkým výhozím okénkem na pravé straně, pod kterým je ukryta regulace hop-up. Vrchní část pak zdobí RIS lišta, která navazuje na RIS lištu předpažbí. Nechybí ani oboustranná napínací páka závěru. Co naopak chybí, co je typické třeba právě pro platformy M4/M16, je doražeč závěru. MBR si tak zachovává štíhlou a elegantní siluetu.

Spodní díl těla je neméně pěkně proveden. Tady už se tvůrci pustili do pořádné tvorby. Spodní díl je vyroben ze stejného mateirálu jako pouzdro závěru a byl přepracován tak, aby šel vložit rozměrnější zásobník a celý spodek je trochu hranatější a členitější. Taktéž byly zcela přepracovány ovládací prvky. Zatímco oboustranná pojistka zásobníku není něco, co by člověka tolik překvapilo, tak oboustranný záchyt závěru už ano. Ba co víc, i přepínač režimu střelby je oboustranný a je velmi nezvykle proveden ve stylu SR25. Jeho plný rozsah je totiž jen 90 stupňů, přestože má tři polohy. Tedy zajištěno, jednotlivé rány a automat. Spoušť je rovná, sportovního typu, takže má i krátký chod. Všechny prvky jsou ale kovové a dosáhnete na ně i pokud máte menší ruku. Zadní část těla je pak skrz ocelová oboustranná oka na popruh přímo napojena na tubus výsuvné pažby. Pažbička má velmi příjemnou ergonomii a není jí mnoho co vytknout. Samozřejmě, že na těle nechybí ani nezbytné ražení G&G. Zkrátka nádhera.

Pažba je výsuvná, vyrobená z plastu. Je upevněná na kovovém tubusu a má několik poloh. Je mírně rozšířená ve stylu crane pažeb, ale není tak široká. Pogumovaná patka se skvěle zapírá o rameno. Co se mi ale nejvíc líbí, je to, že stačí patku po zmáčknutí pojistky pouze vyklopit na stranu a ihned máme přístup do tubusu pažby, kde je ukrytý prostor pro baterii. Výrobce doporučuje používat výhradně 9,6V Ni-Mh nebo 11,1V Li-Po baterii. Slabší baterie nepoužívat, neb to samozřejmě může způsobit poruchy mechanismu. Samozřejmě, je nutné myslet na omezené místo, protože kabeláž s malým konektorem obsahuje i tištěný spoj mos-fetu a pojistku. Místa je málo, tvarů Li-Pol baterií je naštěstí dost. Celkově je ale výměna baterie praktická a pohodlná. Drobným bonusem je dodatečný úložný prostor, pro baterie k příslušenství, schovaný v rámu pažby.

Kovové keymod předpažbí je výraznou částí zbraně. Je vyrobeno z hliníku a obrobeno na CNC stroji. Vrcjhní část zdobí RIS lišta, která se napojuje na lištu pouzdra závěru. Na můj vkus je předpažbí zbytečně dlouhé, protože končí prakticky až u tlumiče výšlehu. Předpažbí mohlo být klidně o 15 cm kratší, aby lépe vynikla vnější hlaveň. Předpažbí je pevně připojeno k tělu zbraně, ale vnější hlaveň už je v předpažbí jen volně usazena a opatřena centráží s malou vůlí vůči předpažbí. Nemohu ovšem říci křivého slova proti ergonomii, která je díky zaoblení keymod předpažbí zkrátka skvělá.

Opomenout nesmíme ani sklopná mířidla. Plně seřiditelná a odnímatelná kovová mířidla jsou pěkná, ale přesto předpokládám, že na zbrani použijete nějaký zajímavý puškohled.

Zásobník se mi u G&G TR16 MBR 308SR velmi líbí. Mám tyto průhledné plastové zásobníky s imitací patron moc rád. Tento je sice velmi rozměrný a budete potřebovat pořádnou sumku, aby se vám tam vešel, ale odmění se vám špiškovou spolehlivostí. Je to samozřejmě tlačný zásobník s kapacitou 40 ran. Velmi chytrým řešením je prodloužený jezdec zásobníku, který zajistí, že vystřelíte i poslední kuličku ze zásobníku. Díky průhlednému tělu máte navíc možnost vidět, kdy už vám pomalu dochází kuličky, aniž by vám zásadně překáželi imitace patron. Navíc je to speciální typ zásobníku pro G2 mechabox, který dokáže detekovat když tento zásobník vystřelí poslední kuličku a tak ukončit střelbu. Mohlo by se říci, že tím bylo řečeno vše, ale to nejlepší, se ukrývá uvnitř zbraně.

G&G TR16 MBR 308SR je postaveno na mechaboxu verze 2, ovšem ve verzi G&G G2H s rychlovýměnou pružiny. Nový mechabox G2H je především robustnější a odolnější, než klasické mechaboxy verze 2, díky zesílení nejnamáhanějších částí a zvětšení vnějšího profilu. Kromě 8mm kuličkových ložisek je mechabox, v souladu s moderními trendy, vybaven rychlovýměnou pružiny včetně kuličkového ložiska na trnu. Vzduchotechnika je vylepšena použitím dvojitého těsnění jak na hlavě válce, tak trysce, přičemž oba díly jsou kovové. Hladší funkci zajišťují zesílená kola a polykarbonátový píst s plným kovovým ozubením a protitlakou hlavou pístu. Zmiňovat dlouhý zátěžový motor asi už není důležité. Důležité je, že všechny díly standardu Marui, takže případný upgrade není příliš velký problém.

Hlavním tahákem není jen vylepšení mechanických dílů, ale též pokročilá elektronika, tedy ETU (Electronic Trigger Unit) a mos-fet. Elektronika G2 s malým reproduktorem, který slouží pro indikaci pokročilých funkcí, jako je nastavování režimů střelby, detekce poškození zbraně, slabé baterie, ochrana proti zkratu apod. Vždy uslyšíte jasný zvuk. Kromě automatického režimu střelby a jednotlivých ran, zvládá i dávky o třech ranách a pěti ranách. Omezená dávka 3 ran se nastaví tak, že deset vteřin podržíte zmáčknutou spoušť v režimu jednotlivých ran. Dávka o pěti ranách se zase nastaví tak, že stačí, když přepínačem režimu střelby pětkrát přepnete pětkrát po sobě z jednotlivých ran na automat. V obou případech uslyšíte potvrzovací zvuk, že se přenastavení podařilo. Chcete-li veškeré nastavení resetovat, stačí znovu držet spoušť deset sekund.
A co já se s tím tady rozepisuji? Koukněte na oficiální video o mechaboxu G2 ZDE.

Nestačí vám to? Nebojte! Ještě tu máme ještě jednu vychytávku. G&G TR16 MBR 308SR pozná, když v ní nemáte zásobník, nebo vám v zásobníku došli kuličky. V takovém případě se mechanicky přeruší napájení z baterie do mechaboxu a zbraň nebude střílet. Nebojte se, vystřelit bez zásobníku lze, ale musíte zmáčknout v zásobníkové šachtě takovou speciální pojistku a tím spojit obvod.
Hop-up a vnitřní hlaveň jsou poslední částí, jež bych měli zmínit. Hop-up je vyroben z plastu s citlivou regulací v moderním pojetí. Hlaveň má na délku 400 mm. Výkon je v základu 125 m/s s 0,20 g kuličkama. Na základ ideální.

Zkrátka a jednoduše, tohle je skutečně něco, na co jsme čekali. Útočná puška ve stylu SR25, ovšem v moderním hávu a všemi technickými vymoženostmi. Lze něco vytknout? Asi mnoho ne. Krásné vnější zpracování, odolná konstrukce a díky keymod předpažbí i možnost osazení různými doplňky. Stejně tak pokročilé možnosti moderní elektroniky učinili z této zbraně technologickou zajímavost. A fanoušky upgrade musí zaujmout zesílený mechabox a vnitřní díly s rychlovýměnou pružiny. Je to moc pěkná puška a G&G se nemá za co stydět. Naopak! Tuto řadu už v nabídce G&G reprezentuje hned několik modelů s různými předpažbími a o různých délkách hlavně. Nástupce SR-25 je tu!

G&G TR16 MBR 308SR lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 10397 Kč.

FOTO: Ondra


Vydáno: 3.4.2020 11:01 | 
Přečteno: 7161x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, uvolnění pružiny
zdravím, má prosím tahle zbraň uvolňování pružiny po dostřílení?? Nebo se může stát že někdy zůstane napnutá??
icon odpověděl(a)
Pokud je mi známo, tak nemá žádné uvolnění pružiny. Pokud po každé střelbě vystřelíš dvě či tři jednotlivé rány, tak píst skončí v koncové poloze a pružina se tak maximálně uvolní.
, -
Tak zvládne to tu m140 nebo ne ? 5
odpověděl(a)
NE, 140 na základ je bull shit
icon odpověděl(a)
Spíše ne. Na M140 by asi bylo nutné něco vyměnit, pokud by chtěl mít člověk jistotu, že to poběží bez problému.
, Pružina
Zdravím, za článek pět hvězd :).
Ale chtěl bych se zeptat zda by snesla tato zbraň silnější pružiny bez dalších úprav ?
odpověděl(a)
Možná by nebylo od věci napsat jak silnou pružinu, určitě výrobce i prodejce má věštící kouli a přesně ví na co ses ptal. Pokud myslíš 150+ tak s tím v základu nepočítej
odpověděl(a)
Je oravda, ze jsem otázku dostatečně neformuloval..
jestliže je ve zbrani pružina na úrovni 120, tak jsem se chtěl zeptat jestli by to sneslo pružinu o něco silnější, např 140 aniž bych musel investovat do dalších dílů. Díky za odpověď 10
icon odpověděl(a)
Přiznám se, vůbec netuším. Zatím nám jí na upgrade nikdo nepřinesl. Mechabox by to dle mého soudu zvládl, ale jak ostatní díly, těžko říct.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků