Fórum
Kategorie: Zajímavosti, Manuály

Warrior Western M1873

Warrior Western M1873Psal se rok 1866 a světlo světa spatřila první „Winchestrovka“ model M1866. V podstatě se jednalo o vylepšený model opakovací Henryho pušky. Hned následující model M1873 se pak stal nejúspěšnější puškou této firmy a získal si zaslouženě přízvisko „zbraň, která dobyla západ“.

Ti kdož vyrůstali na westernových filmech hned vědí, o čem je řeč. A kdo z nás netoužil tuto skvělou pušku vlastnit, ať už jako malý kluk v podobě kdejaké špuntovky, nebo jako dospělý muž, jež si z ní chtěl vystřelit na střelnici, nebo ji mít doma ve vitríně? A právě tady máte tu šanci si jednu takovou krásku obstarat...

Western1.png

Původní verze M1873 se vyráběla ve třech verzích. S hlavní 24“ (Rifle), 20“ (Carbine) a ve verzi „musket“. Verze „Musket“ byla jasně rozeznatelná díky delšímu pažbení pod hlavní s nasazovacím bajonetem. Nejednalo se o nijak zvlášť populární model a tvořil jen kolem pěti procent veškeré produkce (z celkově cca 720.000 vyrobených kusů). Naopak karabina se stala velmi populární a právě ona se stala symbolem dobývání divokého západu.

Mimochodem, od roku 2013 se model M1873, společně s modely M1892 a M1894, opět vyrábí v Japonsku pro firmu FN/Browning pouze v upravené ráži a s drobnými vylepšeními. Což samozřejmě nemám z vlastní hlavy, ale z internetu.

Na začátek si povíme, že model této pušky M1873 je vyráběn pro značky KTW a Dong San Model v Jižní Koreji. Stejný model je pak dodáván i BAS pod značkou Warrior. Kdyby vás náhodou zajímalo, co ještě se v této „edici“ vyrábí, vězte že se jedná o samou exotiku ve špičkovém modelářském provedení (a vše v manuální verzi). Pro představu uvedu repliky brokovnic M37 (7 verzí), SPAS12 (2 verze), dále pak pušky M70 (3 verze) a třeba i model pirátské křesadlové pistole (ano, i ta střílí kuličky). Všechno tohle jsou manuály a spíše než zbraně na běžný airsoft to jsou sběratelské kousky. Ale nás bude zajímat především řada pušek M1873.

Western6.png

V airsoftové verzi se nám tedy do rukou dostávají tři verze M1873, ale ne všechny výše zmíněné. O nejpopulárnější verzi „Carbine“ ani „Rifle“ ochuzeni nebudeme. Na úkor verze „Musket“ ale dostaneme k dispozici verzi „Randall“ což je vlastně karabina se zkrácenou pažbou i hlavní.

Já si vezmu na podrobnější rozbor verzi „Carbine“. Je to totiž takový hezký zlatý střed.

I když já sám preferuji nejdelší verzi „Rifle“.

Pro začátek si povíme, že M1873 Carbine dorazí ve vcelku nenápadné kartonové krabici (velmi štíhlé a podlouhlé), s několika nápisy a černobílým obrázkem samotné zbraně. Po otevření krabice naleznete zbraň zabalenou v igelitu a uloženou v přesném výřezu ve vrstveném kartonu. Při přepravě tedy zbraň nijak necestuje ani se nehýbe. Riziko poškození nehrozí. V dalším výřezu je pak uložen druhý rezervní trubicový zásobník do zbraně. Obsah balení tedy čítá všehovšudy samotnou zbraň, k ní dva trubicové zásobníky a originální japonský/anglický obrázkový návod. Nebudu lhát, plnička by nebyla k zahození.

První co vás napadne při vyjmutí pušky z obalu je její váha. Poctivé 2 kilogramy jsou na manuální zbraň více než dost. Zbraň je navíc pevně vyrobená, pažba drží jako přibitá a celé to působí dojmem, že s touhle zbraní byste mohli v případě nouze někoho ubít.

A to není jen kovou patkou na pažbě...

Western7.png

Pažbení zbraně je v tomto provedení celé plastové, nicméně se dá sehnat i dřevěný set. Patka na pažbě je masivní a kovová. Kromě pažbení je celá zbraň tak, jak má být. Tedy celá z kovu. A kov odlitku je u této verze krásně potažený matovou vrstvou tak, aby kovová slitina působila na pohled jako pravá ocel. Vypadá to skutečně věrohodně a na omak má dobrý leštěný matný povrch.

Western9.png

Navíc nejdelší verze je aktuálně nabízena ve verzi s krásným lesklým chromovaným povrchem.

Western14.png

A není to nějaký plíšek. Všechny díly jsou vcelku masivní a zbraň je svým způsobem vyrobena jako originál - velké masivní kusy kovu jsou sešroubované dohromady. Takže když se chcete podívat do vnitřku zbraně, stačí jen odšroubovat jeden či dva šroubky, tak jako u originálu. Tělo slouží jako masivní rám pro uchycení pažby i hlavně a na horní straně je ražení (skutečně ražení, ne nějaký výpalek laseru) M1873 Carbine. Vnější hlaveň je taktéž celá z kovu a ač to není poznat, je rozdělená na dva kusy, jak prozradil návod i následná velmi jednoduchá demontáž. Na hlavni je samozřejmě muška a stavitelné hledí. V trubici pod hlavní se ukrývá trubicový plastový zásobník na 37 ran. Ve zbrani drží za pomoci kovové koncovky.

Jen dodám, že pod dlouhé době jsem byl mile překvapen originálním návodem v japonštině/angličtině, kde bylo jasnými obrázky a popisky ukázáno, jak celá zbraň funguje a jak ji lze úplně demontovat. A to velmi jasně a přehledně.

Western10.png

Natahovací páka je pevně ukotvena ve spouštěcím mechanismu a je vyrobena z jednoho kusu. Nevěřím tomu, že by ji někdo dokázal zlomit, či jinak poškodit. Navíc je vybavena pojistkou, která zabrání jejímu nechtěnému natáhnutí. Na těle je ještě kovový proužek k připnutí popruhu... těžko říci jakého, ale pro western určitě nějaký autentický kožený řemen vykládaný motivem bizoní hlavy najdete.

Kamarád vtipně poznamenal, že pozice kroužku odpovídá pozici uchycení dnešních jednobodových popruhů. Že by taktičtí specialisté v USA znovu vymýšleli něco, co už tu bylo za dob Indiánů? A zmiňoval jsem že výrobce k této zbrani nabízí samostatně i montáž s R.I.S. lištou? Vážně, nedělám si legraci.

Western8.png

Z dalších kovových pohyblivých částí tu máme úderník, spoušť a nakonec v podstatě celý vnitřní mechanismus. Jediné co není kovové je snad pouze trn a píst. Veškeré silové díly jako záchyt a přepákování od záchytu k úderníku a spoušti je kovové. Vnitřní hlaveň je eloxovaná. Vnitřek celkově působí neuvěřitelně spolehlivě. Takže když byla možnost si z tohoto kousku zastřílet, neváhal jsem a šel jsem skolit nejbližší strom.

První dojem ze střelby byl jasný. Je to sakra přesná zbraň. Na manuál velmi přesná, určená pro kuličky 0,25 g, aby byl optimální dostřel a přesnost. V tomto ohledu musím upozornit, že hop-up je v základu už nastavený dobř, ale lze ho seřídit za pomocí malého imbus klíče. Na vrchní části hlavně je před hledím malý otvor pro seřízení. Doporučuji nicméně používat kvalitní munici o váze 0,25 g pro co nejlepší výsledky. Výkon byl naměřen 115 m/s s 0,20 g kuličkami. A to je na manuál tohoto typu velmi dobré. Zvláště s nejdelší verzí se člověk snad ani nemůže netrefit. Nicméně právě při střelbě se projevil jediný funkční neduh...

Ale není to tak tragické, nebojte se.

A to je natahování zbraně. Natahování není nic pro slabé jedince a chce to správný grif. Při zalícení zbraně je velmi obtížné zbraň natáhnout, protože natahujete nejprve pákou směrem dolů a pak k sobě, jenže při první fázi natahování opíráte páku o hřbety prstů a přitom tlačíte zbraň z ramene směrem dolů, a to není zrovna praktické. Takže pevné ruce a rukavice nejsou k zahození. Přestože natahujete vcelku silnou pružinu (na manuál zcela určitě) nesmíte se bát zabrat za páku nabíjení. Nezlomí se, nebojte se. Jen to prostě nebude tak stylové jako u ostré verze, kde páka slouží jen k natahování úderníku a vyhazování patron. Já sám jsem zjistil, že nejlépe se natahuje hezky „od boku“ tedy opřená o bok. Jak v pravém westernu.

Což mi ještě připomnělo, že nejkratší verze „Randall“ je pro natahování skutečně nepraktická, neb není zbraň za co opřít díky zkrácené pažbě, a proto se nabíjí o dost hůře. Ze všech tří typů je tak paradoxně nejméně praktická. Jestli máte chuť si něco vzít na střílení do hry, třeba na nějakou manuální akci či larp, volte verze s klasicky dlouhou pažbou. Ale nebudu lhát, „Randall“ je stylovka a ani jako doplněk vašeho kovbojského outfitu (nebo sbírky na zdi) se neztratí.

Při míření jsou mířidla kupodivu použitelná, jen při použití seřiditelného hledí využijete asi jen první dva stupně. Dostřel byl srovnatelný s běžnou AEG podobného výkonu, nebo základní sniperkou.

Takže nakonec tu máme pekelně stylovou opakovací pušku z konce 19. století (to to letí) v manuálním provedení, která by se kupodivu neztratila ani na nějaké stylové larpové či manuální akci. Proti AEG už by to nebylo tak slavné především kvůli pomalejšímu natahování, ale díky tichosti jejího výstřelu by z vás pár lidí mohlo mít vítr i tak. Ten pocit lovce bizonů...

Ale nebudu lhát, koukat každý den do pěkné vitríny s tímto kouskem by vůbec nebylo špatné. Mít přeci doma kus divokého západu chtěl každý z nás, byť jen v replice.

Western11.png

Western2v1.png

Western3.png

Samozřejmě, že za kvalitní modely se platí. A nebudu lhát, tyto pušky nepatří k nejlevnějším manuálům na trhu. Vlastně směle konkurují cenám hi-end AEG zbraní. Ale to si mohou dovolit právě díky preciznímu zpracování. Cena modelu Warrior Western M1873 „Carbine“ je 9413 Kč. Verze „Rifle“ pak stojí 10820 Kč a model „Randall“ 7725 Kč. Všechny tři modely lze pořídit na www.airsoftshop.cz

Jinak, pokud máte zájem o provedení s dřevěným pažbením, je nutné se obrátit s individuálním požadavkem přímo na dovozce Bohemia Air Soft.


Vydáno: 3.4.2015 11:16 | 
Přečteno: 24031x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif

Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, nazor
Nekde sem videl pakovky v plynu o polovic levnejsi v kovu tohle nekupovat videl sem ji a ten trubickovy zasobnik je k smichu bojova hodnota mala za tu cenu uz se da malem sehnat ostra historicka volne na dcko
icon odpověděl(a)
Skutečně? Plynovku winchester? O polovinu levnější? Rád se podívám.
A nemyslím, že si někdo pořídí zrovna tuhle pušku s očekáváním nějaké bojové hodnoty. Ale věřím že mnoho airsofťáků jistě na akce tahá westernové pušky a revolvery, aby s nimi bojovali proti automatický puškám a samopalům.

Upřímně srovnávat airsoftový model s ostrou zbraní, to je jako srovnávat model auta s reálným vozem. Tenhle argument je dost laciný.
, kroužek na řemen
Ahoj,
díky za pěkný článek.
Nejdřív chci upozornit na ten kroužek. Měly ho všechny jezdecké karabiny od prvních trombónů po celé Evropě i Americe. Pokud jezdci neměly pušky v pouzdře u sedla nosili je na koženém popruhu přes jedno rameno. Pušky potom visely při jízdě šikmo vzadu. Je to vidět v spoustě filmů s kavalérií - Custer, ať už z ameriky, tak třeba z napoleonských válek...
Potom mám dotaz na střelbu. Na jakou vzdálenost a jak moc je puška/karabina přesná?
Díky za odpověď.
odpověděl(a)
Podle našich zkušeností jsou tyto zbraně dosud asi nejpřesnějším manuálem co jsme měli v ruce. Jsou přesnější například i než populární SVD. V nejbližší době zde bude ke zbraní i videorecenze.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků