Fórum
Kategorie: Návody

Airsoft zbraně z bazaru

Airsoft zbraně z bazaruRuku na srdce, kdo z vás někdy neuvažoval o koupi zbraně z bazaru?

Jako hráč, který se airsoftu věnuje mnoho let, a zároveň člověk, kterého airsoft živí, se velmi často setkávám se zbraněmi, které byly zakoupeny přes internet z různých aukcí. A nebudu lhát, to co vídám na akcích, na pláckobitkách nebo přímo v práci, ve mně vyvolává děs, hrůzu a záchvaty úzkosti. Co si někteří lidé jsou ochotni koupit, nebo dokonce podle čeho nakupují, je mi občas velkou záhadou a zůstává mi nad tím rozum stát.

Nemluvě o tom, že mě stále fascinuje, s jakými zbraněmi jsou schopni někteří hráči vůbec airsoft provozovat.

Víte, mohl bych tu uvádět milión příkladů, kdy lidé na akcích střílí se zbraněmi, které se jim rozpadají pod rukama, kdy nám na servis nosí zbraně, které mají mít dle prodávajících jen drobnou závadu, ale reálně nefungují. Nebo poptávky na díly pro výhodně koupenou zbraň, které se ale nevyrábí. Trápí to nejen mě, ale také třeba kolegy ze servisu, kteří takovým zákazníkům mohou už jen těžko, nebo draze, pomoci.

Ačkoliv náš servis patří mezi ty, kteří se snaží poradit a ne jen vydělat, přesto někteří lidé tvrdohlavě odmítnou radu (tj. Neinvestujte peníze do vraku, který vám do roka stejně umře) a raději investují velké peníze do opravy/upgradu čehosi, co má být zbraň. Nám to z hlediska výdělku lichotí, ale naše stavovská čest přeci jen trpí, protože víme, že to co chce zákazník je prostě špatně. Ale jak se říká, náš zákazník, náš pán.

Hodně jsem přemýšlel, jak eliminovat nebo snížit počty těchto špatných rozhodnutí. Rozhodl jsem se tedy napsat určité postřehy z nákupů, prodejů a servisu použitých airsoftových zbraní. Za těch let jich mám více než dost a možná by stálo za to se o některé s vámi podělit a dát pár rad, o kterých si myslím, že by vám mohli pomoci. Samozřejmě jsou to nejen mé zkušenosti, ale celého našeho týmu Bohemia Air Soft.

Nechci se kasat, ale po mnoha letech provozování airsoftu a mnoha zbraních, které mi prošli rukou, si troufnu víceméně už dopředu odhadnout, zda nějaký nákup stojí, či nestojí za to. Bohužel, většina nákupů z bazaru, minimálně podle mých měřítek, se nevyplatí, pokud se nevyznáte v opravách a fungování dané zbraně. Protože velmi často vyžadují bazarové zbraně další investice. Což ale neznamená, že bych se ani já nemohl spálit.

Rada pro nakupující

První rada zní: Pokud to jen trošku jde, kupte si novou zbraň!

V jakémkoliv normálním obchodě totiž budete mít jistotu, že zbraň je nová, že bude fungovat a pokud ne, tak na ní máte záruku. V kamenné prodejně si ji můžete navíc prohlédnout a osahat. Při nákupu přes eshop zase můžete nepoužité zboží vrátit do 14 dnů od zakoupení (to když třeba zjistíte, že SVD je na vás prostě moc dlouhé). A hlavně s obsluhou zbraně vám poradí profesionál. V neposlední řadě, a to si mnoho lidí neuvědomuje, podpoříte prodejce v tom, aby dovážel nové zbraně do svého obchodu. Protože když se zbraně neprodávají, není důvod dovážet další.

Tohle platí hlavně pro rodiče. Pokud svému potomkovi chcete koupit první airsoftovou zbraň, bazarům se vyhněte. Stejně jako jakýkoliv jiný začátečník, nerozumíte tomu co nakupujete a máte velkou pravděpodobnost, že to co koupíte bude špatně. Netušíte jaké jsou obvyklé ceny a na co si dávat pozor. Raději zajděte do jakékoliv prodejny a nechte si poradit při koupi nové zbraně od odborníka. Pokud řešíte cenu, tak v každém obchodě se najde nějaká levnější zbraň, vhodná pro začátečníka.

Pokud se přesto rozhodnete nakoupit zbraň na nějakém bazaru, aukci, či prostě z druhé ruky, držte se několika pravidel, která sníží riziko špatného nákupu:

Vývoj ceny zbraně

Myslete na to, že cena zbraně se v průběhu času obvykle mění, opět vyjma sběratelských kousků, které na ceně nemusí ztrácet a někdy může jejich cena i stoupnout. Tuto změnu cen vnímá především nakupující, který na bazarové zbraně takto nahlíží. Pro představu uvádím určité nástřely vývoje ceny zbraně během jejího života. Tyto nástřely se vám líbit nemusí, ale pokud se jich prodávající nedrží, je obvykle malá šance, že zbraň prodá, protože mnoho nakupujících je tak vnímá a vycházejí z určité praxe. Proto se na bazarech objevují dokola ty stejné zbraně, s postupně snižující se cenou a prodají se ve chvíli, kdy se níže uvedených cenových rozpětí dosáhne (někdy ani potom ne).

Když koupíte novou zbraň, ihned po vybalení její cena klesne o 5 – 10%. V této cenové kategorii se nachází tzv. Nevhodné dárky, které uživatel obvykle nikdy nepoužil.

Jakmile s ní vyrazíte na akci, klesá cena tak o 20 – 30%. To jsou zbraně v základu, často nikdy nerozebrané, s povrchovými vadami, nepříliš intenzivně používané, funkční, ale zakoupené třeba jen před měsícem či dvěma. Někdy to lze ale říci i o zbraních starých téměř rok, které vizuálně zažili skutečně jen pár akcí.

Pokud je zbraň starší déle než rok, klesne vždy cena tak o 40 – 60% z původní částky. Zde se hovoří o zbraních skutečně používaných, často po opravách. Ale celkově jde i o to, že nakupující skutečně netuší, co všechno se se zbraní mohlo za ten rok stát.

Můžete to brát s nějakými odchylkami, ale tak to prostě je. Nakupující netuší co má zbraň za sebou a pokud vás nezná, nemá moc důvodů vám věřit. Očekávat, že jste před rokem zakoupili zbraň a prodáte jí třeba jen o 500 korun levněji je naivní. Ale jsou způsoby, jak cenu trochu navýšit, či dorovnat. Můžete ke zbrani dodat příslušenství, které tolik snížením ceny netrpí. Takže lze cenu trochu (né třeba úplně) dorovnat příslušenstvím, protože obvykle třeba rezervní zásobníky na zbraň nevyužijete, stejně jako třeba popruh či dvojnožku. To platí i pro další příslušenství či díly, které ke zbrani máte. Počítejte ovšem s tím, že kupující né vždy nutně potřebuje takové příslušenství, takže nesmíte cenu navýšit moc.

Běžné zbraně

Prodávající by měl vždy brát v potaz jednu důležitou věc. A tou je poptávka po jeho modelu a jeho dostupnost. Například karabin typu M4 nebo manuálních sniperek, je na bazarech přehršle. Takže pokud někdo hledá M4, asi nekoupí tu nejdražší nabízenou, protože si může vybrat z mnoha dalších. Je tak potřeba přemýšlet i při výběru, že čím je zbraň obvyklejší, tím větší šance je, že ji najdete za lepší cenu. Naopak u vzácnějších modelů se obvykle musíte smířit s vyšší cenou, protože jiná možnost není ale zároveň po nich není třeba tak velká poptávka.

Stručné inzeráty

Osobně se vyhýbám inzerátům, které jsou velmi stručné. Obvykle to totiž znamená, že čím více by toho o zbrani prodávající napsal, tím menší by měl šanci zbraň prodat. Jedná se často o zbraně, které mají nějaký špatně řešitelný problém, který se prodávající pokouší často bagatelizovat (např. Trochu ohnutá hlaveň, jednou jsem jí rozebral – samozřejmě neodborně atd.). Zde prodávající hraje často na to, že neznalý, většinou mladší hráč, skočí po zbrani za výhodnou cenu a nebude klást moc otázek.
Jedinou výjimkou jsou skutečně raritní zbraň pro sběratele, kde pro znalce obvykle není potřeba obsáhlejší komentář, případně se dodatečně poptají prodejce. Když někdo napíše „prodávám funkční Marui AEG UZI“ nepotřebuji slyšet více a kupuji.

Důvod prodeje

Neřešte moc důvody prodeje. Prodávající totiž nemusí nutně říkat pravdu. Občas se u výhodných nákupů zkuste zamyslet, proč by někdo prodával tak výhodně danou zbraň? Uznejte sami, kdy byste asi prodávali zbraň? Obvykle ve chvíli, kdy vaše stará zbraň dosluhuje a vy chcete koupit novou. Takže asi tušíte, jak taková zbraň vypadá. A je vám jasné, že moc dlouho už střílet nebude. A to je jeden z častých (ovšem pochopitelných) důvodů prodeje. Zhodnoťte tedy, zda je cena skutečně tak nízká, aby se nákup vyplatil v případě, že zbraň bude už za zenitem a bude nutné do ní později znovu investovat...tedy pokud bude vůbec opravitelná. Někdy jsou ovšem takové nákupy výhodně, když například hráč prodavá zbraň se zajímavým příslušenstvím.
Já sám mám třeba zbraň, která funguje, je ve slušném stavu, ale vím, že mechabox už má stržené závity a tedy další demontáž už by nemusel přežít. Kdybych ji někomu prodal, mohl by kupující být velmi nemile překvapen...byť až po roce spolehlivého fungování.

Upgradované zbraně

Hodně lidí si myslí, že cenu zbraně dorovnají nebo navýší upgradem. Pokud se jedná o zbraň nepoužívanou, tak ano, ale pokud je zbraň stará třeba rok a více, tak je jedno, co v ní je za upgrade, protože i vnitřní díly podléhají opotřebení, protože i samotný skelet mechaboxu má omezenou životnost. A samozřejmě kupující vůbec netuší, jak moc dobře a odborně byl upgrade proveden. Ze zkušenosti mé, i lidí mého okolí, jsou upgradované zbraně prodávané obvykle proto, že příslušný upgrade se moc nepovedl, nebo je zbraň už za hranicí životnosti a upgrade jí jen prodloužil život. Něco jiného ovšem je, pokud kupujícího znáte. Tam už může být určitá jistota, kdo co a jak udělal.
Ano, i v naší malé komunitě je pár lidí, kteří mají mezi hráči jméno/reputaci a na jejich slovo se dá víceméně spolehnout.

Výkon neznamená že je zbraň dobrá

Výkon jako hlavní kritérium je obvykle cestou do pekel, pokud kupujete zbraň za účelem ušetření peněz. Dost zbraní s vysokým výkonem je na hranici spolehlivé funkčnosti a celkově trpí vysokým opotřebením, i když jsou v jádru spolehlivé. Může se vám pak snadno stát, že po půl roce budete muset do opravy zbraně investovat větší částku na nové zátěžové díly. To neznamená že byla špatně/neodborně upgradovaná, jen se prostě opotřebí rychleji a pro udržení výkonu musíte pak koupit kvalitní díly, které něco stojí.
Zde ještě upozorním, dejte pozor na zbraně/upgrady s vysokým výkonem, aniž by byly uvedeny díly, které ve zbrani jsou. Provést levný upgrade s lacinými/nekvalitními díly, tedy i velmi krátkou životností, není takový problém. Ale pro peněženku nakupujícího to po pár akcích bude velké překvapení.

Bazarová vs. Zbraň v základu

Než koupíte, najděte si zbrani dost informací. Zjistěte si, jak vypadá zbraň v základu, co by měla/neměla mít, výkon atd. To proto, abyste zjistili, zda prodávající neprodává něco za cenu jen těsně nižší, než je nová zbraň. Pokud inzerent neuvádí něco z výše uvedeného, ať vám to sdělí, pokud to ví. Méně seriózní prodejci hrají na to, že nakupující počítají s tím, že zbraně na bazaru jsou zákonitě levné, což není pravda.

Drobné vady“

Velmi častá fráze u mnoha prodejů. Fráze jako „Zbraň má drobnou vadu, stačí pročistit, promazat a běhá jako nová“ nebo „zbraň je plně funkční, stačí jen vyměnit jeden díl“, zavání problémy. Pokud si neumíte zbraň sami servisovat, je takové promazání otázkou třeba 500 korun a ještě se od servisu můžete dozvědět, že ve zbrani je opotřebený nějaký díl, který brzo umře a bude ho nutné stejně nahradit. A náhle vás stojí zbraň o 1000 korun více. To samé s výměnou dílů. Pokud je to tak jednoduché, proč už zbraň neprodává opravenou? Velmi často se setkávám na bazaru se zbraněmi, kde stačí vyměnit jeden díl, ale já jako prodejce moc dobře vím, že ten díl je nesehnatelný. Pokud ji chcete za každou cenu koupit, zjistěte si nejdříve dostupnost daného dílu a jeho cenu.
Příklad za všechny. Jeden čas bylo velmi populární prodávat na bazarech SCAR od D-boys, kde stačilo „jen vyměnit prasklou hop-up komoru“...toho času nesehnatelné zboží. Dneska se už naštěstí dají pořídit, ale je to díl za cca 800 korun, což opět snižuje výhodnost takové koupě.
Nikdy proto nekupujte zbraň, která není 100% funkční! Nejlepší variantou je, pokud byla taková zbraň před prodejem v nějakém servise (tj. s potvrzením od servisu, nebo s možností ověření u technika, který servis prováděl).

Vzhled zbraně a fotky

Vždy chtějte kvalitní fotky zbraně, ideálně i pár detailů. Někdo se mnou nebude souhlasit, ale když už má toho zbraň za sebou hodně, vypadá podle toho. Čím více toho zažila, tím více je to na ní obvykle vidět. Není to dogma, ale většinou to platí. Ulámané mušky, ztracená hledí a jiné drobné díly na vzhledu nepřidávají a pravdou je, že pokud majitel nedokáže udržet rozumný vnější stav, nelze moc předpokládat, že uvnitř to bude lepší. Základní poučka zní, že pokud je zbraň na fotce omotaná elektrikářskou páskou, tak na ni raději zapomeňte. Protože když je potřeba aby něco držela elektrikářská páska, je to hodně špatné.

Paradoxně kamuflážní nástřiky, které na první pohled vypadají dobře, po nějakém intenzivnějším použití spíše svým vzhledem odradí. Občas mám pocit, že někteří lidé mají pocit, že když si oni myslí, že nástřik je cool, tak se to každému musí líbit. Opak je pravdou a dost kupujících o takové zbraně nestojí, protože nástřik se nehodí k jejich výstroji, uniformě či vkusu.

Rozebrané zbraně a domácí kabeláž

Nekupujte zbraně, kde se kdokoliv hrabal v kabeláži. Opět fráze typu "kompletně vyměněná kabeláž" zavánějí velkým problémem a špatně se opravují. Opět neplatí pro prověřené techniky, kteří jsou na internetu známí. Je to jako byste hráli Sportku. Můžete vyhrát, ale spíše ne.
Viděl jsem za svůj život tolik podomácku zfušovaných kabeláží, že jsem nevěřil vlastním očím. Čokolády, papírové lepenky, velké pájky, hřebíky, šroubky a matice, kabely čtyř druhů, to všechno jsme viděli při úpravách kabeláží. Někteří experti neumí ani správně a čistě připájet konektory či MOS-FET. Většinou vše fungovalo jen ve chvíli, kdy to prodávající ukazoval kupujícímu a pak už nikdy. Skutečně zbytečně riskujete.

Osobní předání

Nejlepší možná varianta prodeje. Zbraň si lze prohlédnout, ideálně vystřelit do dálky, minimálně vystřelit jen tak na prázdno. Alespoň jistota nějaké funkčnosti. Hlavně lze o ceně diskutovat, pokud se vám něco nezdá. Neznamená to, že by se nemohli vyskytnout problémy, ale lecčemu lze předejít. Lze dořešit i ty „drobné vnější vady“ ke spokojenosti obou stran.

Poštovné a zasílání

Poslední část věnuji zasílání. Často se dočítám, jak někdo prodá zbraň a nakupující si ji nepřevezme. Zde jsou hloupí hlavně prodávající. Ideální a bezpečný způsob prodeje je ten, že kupující posílá dopředu poštovné, prodávající posílá s dobírkou. Když si kupující zásilku nevyzvedne, alespoň vás to nestojí peníze. Jako kupující se vyhýbejte kompletním platbám předem, pokud prodávajícího neznáte. Je to zbytečné riziko, které za to nestojí.
Pro prodávající, co se balení týče, skutečně neposílejte zbraně jen tak. Pořádně je zabalte, myslete na to, že pro poštmistra bude váš balíček jen další z řady a nebude se k němu chovat v rukavičkách. Použijte ideálně originální krabici. Pokud ji nemáte, tak vnitřek nové krabice vypolstrujte tak, aby se zbraň uvnitř nehýbala a balík vydržel sem tam něajký náraz.
Pojistěte si balík! Když vám přijde/nebo se vrátí poškozený, tak budete ještě rádi, že pojistku máte.

Na závěr jen dodám. Při jakémkoliv nákupu myslete na to, že nevědomost neomlouvá. Pokud něco nevíte, nerozumíte tomu, ptejte se někoho, kdo tomu rozumí. Nebojte se prodávajícího ptát na to co vás zajímá. Pokud chce zbraň prodat, řekne vám to. Pokud to jen zkouší, nebo to není úplně seriózní nabídka, bude patrně mlžit. Samozřejmě, občas je možné, že sám prodávající netuší co nabízí. I tady je ale dobré mít se na pozoru, protože to co nevadí prodávajícímu, už může vadit tomu, kdo kupuje.

Nakonec, vše výše napsané asi nebude pasovat na všechny případy dost věcí je zevšeobecněných, ale to by tento článek byl tak třikrát delší. Jeho cílem je pouze to, abyste se při prodeji/nákupu přes bazary zamysleli...

A nebo možná slouží k tomu, aby vás odradil a donutil si raději koupit novou zbraň...kdo ví XD


Vydáno: 12.9.2017 14:28 | 
Přečteno: 13311x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, -
Perfektně sesumírováno a napsáno!
Doporučuji přečíst každému a osobně se připojuji v podstatě se stejnými zkušenostmi z "druhého konce republiky" 6

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků