Fórum
Kategorie: Plynovky

Cybergun Colt 1911 Armistice limited

Cybergun Colt 1911 Armistice limitedVýroční edice pistole Colt k oslavě 100 let od ukončení 1. světové války.

Uznávám, článek o této pistoli přichází s určitým zpožděním. Přeci jen, toto stoleté výročí připadalo na 11. listopadu 2018. Na druhou stranu, to bylo někdy před čtyřmi měsíci. Tou dobou jsem byl v Asii a připravoval videa z cest. Když nám pak na začátku prosince přijela tato limitovaná edice, nebylo už kdy ji zrecenzovat. Zkrátka, dostal jsem se k tomu až teď. Myslím ovšem, že to ničemu nevadí, protože mírové smlouvy byly uzavřeny až v roce 1919, takže 100 let bude letos.

Na začátek si pojďme připomenout co to vlastně byla první světová válka. Byl to konflikt, kterého se účastnilo přes 65 milionů můžu po celém světě. 8,5 milionu můžu se jejího konce nedožilo a dalších 21 milionů bylo raněno. Kromě toho zanikly tři tradiční evropské monarchie a rozpadl se tehdejší mocenský systém, vznikl první komunistický stát, zcela se změnila evropská společnost a vznikl také samostatný Československý stát. Možná by stálo za to popsat i průběh první světové války. Slyšel jsem, že dnešní mládež nemá zájem o hluboké historické rozbory, takže použiji krásný příměr, jak by vypadala první světová válka, kdyby šlo o hospodskou rvačku:

Německo, Rakousko a Itálie postávají společně uprostřed hospody, když tu náhle Srbsko vrazí do Rakouska a rozlije mu pivo.
Rakousko chce po Srbsku, aby mu koupilo nový oblek, protože mu pivo polilo nohavici od kalhot.
Německo se postaví za Rakousko a žádá, aby mu Srbsko vyhovělo.
Británie sedící u vedlejšího stolu doporučuje, ať se všichni raději uklidni.
Srbsko se omlouvá, protože si nemůže dovolit zaplatit celý oblek. Nabízí ale, že zaplatí Rakousku za vyčištění kalhot.
Rusko i Srbsko se podívají na Rakousko.
Rakousko se ptá Srbska, na koho čumí?
Rusko se postaví vedle Srbska a doporučuje Rakousku, aby nechalo jeho malého brášku být.
Rakousko se ptá, která armáda mu v tom s Ruskem zabrání, když toho nenechá?
Německo si stěžuje Británii, že na něj Francie kouká, takže ať Británii ani nenapadne se do toho míchat.
Británie vstane od stolu a suše odvětí, že že Francie se může koukat na koho chce a že Británie se taky dívá na Německo a co s tím jako Německo udělá?
Německo řekne Rusku, ať přestane koukat na Rakousko, jinak mu vrazí takovou, že už se Rusko na nikoho nikdy nepodívá.
Británie a Francie se ptají Německa, proč kouká na Belgii.
Turecko a Německo odejdou do kouta a něco si šeptají. Když se vrátí, Turecko se ostentativně na nikoho nedívá.
Německo si vyhrne rukávy, podívá se na Francii a překvapivě vrazí Belgii jednu ránu pěstí.
Francie a Británie praští Německo. Rakousko praští Rusko. Německo jednou rukou udeří současně Británii i Francii a druhou rukou praští Rusko.
Rusko chce vrátit Německu ránu, ale mine a málem upadne. Japonsko volá z druhé strany hospody, že je na straně Británie, ale zůstane sedět. Itálie všechny překvapí, když dá pěstí Rakousku.
Austrálie praští Turecko a to jí ránu vrátí. Není ovšem mezi nimi zlá krev, protože Austrálii k tomu donutila Británie.
Francie je prohozena oknem ven z hospody, ale vstane, vrátí se a pokračuje ve rvačce. Rusko je po chvilce taky prohozeno dalším oknem a praští se do hlavy. Rusko na chvíli upadne do bezvědomí a když se probudí, má zcela jinou osobnost.
Itálie chce zasadit další ránu Rakousku ale mine, nicméně Rakousko upadne na zem i bez toho. Itálie zvedne obě ruce do vzduchu a začne vítězoslavně pobíhat po hospodě.
Amerika čeká, dokud Německo pod ranami Británie a Francie málem neupadne, aby pak přišla, rozbila o Německo židli a tvářila se, že celou rvačku vyhrála sama.
Celá hospoda je zničená a okna vysklená. Británie, Francie a Amerika souhlasí, že to Německo si začalo a tak je celá rvačka jeho vina. Zatímco je Německo v bezvědomí, Británie, Francie a Amerika mu prohledají kapsy, ukradnou peněženku a koupí rundu pro sebe a všechny svoje kámoše.

Takže když už přesně víme, jak probíhala první světová válka, je na čase se podívat i dnešní recenzovanou pistoli. Tou je limitovaná edice pistole M1911 od Cybergunu.

Pistole je dodávána v klasické barevné krabičce a uložena v polystyrenovém výřezu. Součástí balení je vzorek kuliček, imbus klíč a překvapivě i redukce na tlumič. Tří jazyčný návod nemusím snad zmiňovat. Co ale samotná pistole?

Jedná se o celokovovou blowback pistoli s pohonem na CO2. Pro francouzský Cybergun ji vyrobila firma KWC. Výslednou ozdobnou podobu k výročí ukončení 1. světové války má pak na svědomí firma G-TAC. V tomto případě bylo ale vyrobeno jen 200 kusů. Takže jich v oběhu není příliš mnoho a to jim dodává na hodnotě. Celková váha je 976 g a na délku má 22 cm. To jsou vcelku normální údaje na blowback pistoli. Na první pohled se jedná o běžný model od KWC. Máme tu celokovový rám i závěr pistole. Kovová je i hlaveň, která je opatřena závitem pro redukci na tlumič. Celá povrchová úprava zbraně je pak v matně šedé barvě. Vše je provedeno čistě, bez jakýchkoliv škrábanců. Nikde nejsou stopy po otřepech, ani jiných nedokonalostech. Všechny hrany jsou zaobleny, nebo minimálně nemají ostré okraje, které by působili nevěrohodně.

Střenky jsou vyrobeny z hnědého plastu a vroubkované. Mířidla jsou neseřiditelná a nejsou nijak zvýrazněná. Ovládací prvky jsou taktéž kovové a všechny jsou plně funkční. Dlaňová pojistka, pojistka závěru, pojistka zásobníku, kohoutek, záchyt závěru i spoušť. Vše se plynule pohybuje, stejně jako samotný závěr. Stejně tak rozborka je plně realistická.

Zásobník je na CO2 12g bombičku a také 17 kuliček. Je samozřejmě kovový. Bombička se dotahuje přes mohutný imbus šroub. Je to samozřejmě dvojřadý zásobník.

Co jsem málem zapomněl zmínit, je zdobení této limitované edice. Celé zdobení je provedeno laserem a hlavním motivem je samozřejmě první světová válka. Laserované plochy mají pozadí z jakoby nýtovaných plátů, připomínající trup lodi či prvních tanků. Na pravé straně závěru je miniatura francouzského vojáka a čísla 14 a 18, což jsou roky, kdy začala a skončila první světová válka. V zadní části je pak rok 2018, který značí rok výročí. Dále nechybí ani symbolická číslice 100 s miniaturami vojáků. Na pravé straně rámu zbraně pak najdeme klasické značení airsoftových zbraní, tedy sériová čísla, airsoftová ráže, značku německé homologace a označení Made in Taiwan.

Levá strana závěru má opět na pozadí nýtování, ale též klasické ražení pistolí Colt s čísly patentů, adresou výrobce atd. Na zadní části je rok 1918, tedy datum zastavení bojů. V přední části je pak velmi špatně čitelně datum vypuknutí míru, včetně imitací podpisů jednotlivých zástupců válčících států.
Mimochodem, příměří bylo podepsáno 11. listopadu 1918, ale samotný mír s Německem byl uzavřen až následujícího roku. Pro zajímavost ale uvedu, že mírových smluv bylo hned několik a z nich je asi ta nejznámější Versailleská mírová smlouva, která oficiálně ukončila válku mezi Státy Dohody a Centrálními mocnostmi až 28. června 1919. Celkově se ale o mírových podmínkách jednalo od 18. ledna 1919 a poslední mírová smlouva s Tureckem byla uzavřena až v roce 1920. Ještě v letech 1920 – 21 probíhali některá jednání o mocenském/politickém uspořádání na blízkém východě a v Pacifiku.

Výkonnostní charakteristiky jsou u této pistole víceméně standardní. Výkon je 115 m/s s 0,20 g kuličkami. Tomu pomáhá základní bronzová hlaveň a regulovatelný hop-up. Zpětný ráz je díky CO2 pohonu velmi silný. Dostřel nijak nepřevyšuje jiné pistole, ale je pravda, že vyšší úsťová rychlost je znát.

Když bych měl závěrem ohodnotit tuto pistoli, musím říct, že jsem čekal trochu více. Myslím, že takové výročí by si zasloužilo takovou pistoli mnohem lépe ozdobit, možná i nějaký reliéf na závěru, více laserování po rámu zbraně. Možná i něco trochu stylovějšího. Nicméně tak jako tak je toto stále speciální omezená série, takže hodnotu má. Po střelecké stránce je to klasická pistole od KWC, takže rozhodně není špatná, ale s ohledem na její limitované vizuální provedení mi přijde škoda ji opotřebovávat na bojišti. Rozhodně se ale bude lépe vyjímat ve vitrínce než v pouzdře. Přesto si s ní ani při hře ostudu neuděláte.

CYBG Colt 1911 Armistice Limited lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 4852 Kč ovšem bez kufříku, který si musíte koupit zvlášť.


Vydáno: 21.3.2019 15:54 | 
Přečteno: 6005x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků