Fórum
Kategorie: ZARAGUA 2013 / 2023, Airsoft akce

V Operaci Zaragua se bojovalo o diamanty a koku

V Operaci Zaragua se bojovalo o diamanty a kokuVe dnech 23. až 25. srpna 2013 se uskutečnila v prostorech bývalého muničního skladu v Oldřichově u Písku a okolních lesích airsoftová akce s názvem Operace Zaragua. Tato akce byla zároveň i 5. ročníkem již tradičního letního setkání příznivců diskuzního fóra www.asportal.cz, které se nyní sloučilo s webem www.airsoft.cz.

Do bojů, probíhajících dle scénáře posazeného do fiktivní jihoamerické země Zaragua, se v sobotu ráno zapojilo bezmála 180 hráčů, kteří se rozdělili do čtyř stran bojujících vzájemně o kontrolu nad herním územím rozloženým v údolí podél potoka Diamont Stream, diamantovými doly, plantážemi koky a kokainovou laboratoří.

Početně nejsilnějším bylo uskupení drogového kartelu El Mosto, jehož jádro zformovali pro tuto akci členové Aliance Military Clubs Liberec. Za nimi následovala početně přibližně vyrovnaná uskupení představující žoldáky nadnárodní důlní korporace COPROX a revolucionáře Lidové osvobozenecké fronty (LOF). Početně nejslabší herní frakcí byla letos Armáda generála Joseho Nera (AJN). Základny jednotlivých herních stran byly rozloženy vždy po dvou na obou březích potoka. AJN a COPROX obsadily protilehlé konce hřebenu Nord Ridge. El Mosto využil ke zbudování základny opevnění na Powder Hill a revolucionáři měli vytyčenou základnu v okolí zbytků vesnice Wold Village K rozlišení herních stran na bojišti bylo využito pokrývek hlavy, přičemž El Mosto nosil šátky, revolucionáři barety, žoldáci COPROXu čepice a vojáci helmy či lodičky.

EL MOSTO & LOFVelitelé stran Kartel EL MOSTO Tomáš (Aliance Liberec)
a
Lidová osvobozenecká fronta LOF Alfred (Deratizátoři)

COPROXVelitel strany Dulní korporace - COPROX Krbec (Airsoft Club Bystré)
 

ANJVelitel strany Armáda Joseho Nera - AJN if.then


Těžké boje se strhly především kolem dvou hlavních bodů produkce surovin, tedy diamantového dolu a kokové plantáže dole v údolí. Až později a jen v omezené míře začaly herní frakce využívat i kokainovou laboratoř, přestože výtěžek z ní byl nejvyšší. Laboratoř totiž bylo nutné udržet vždy po celých 30 minut potřebných k výrobě jednoho sáčku kokainu z pytle koky, což nebylo při tradičně dynamickém průběhu akce nijak snadné. Důl a plantáž oproti tomu stačilo ovládnout i jen dočasně, vždy v určené časy produkce suroviny a vyzvednout si z nich bednu diamantů či již výše zmíněný pytel s natrhanou kokou.

S ohledem na počet hráčů byl jen kartel El Mosto schopen trvale držet obsazenou vlastní základnu. Zbylé herní frakce pak ty své užívaly jen dočasně, zejména ke zformování posil přicházejících znovu do hry z refresh pointů (mrtvolišť) či při prodeji surovin překupníkovi. Na bojišti se chvíli zdálo, že mezi sebou uzavřely dohodu COPROX a LOF, přitom však spolu v reálu sváděly tyto strany urputné boje při hranicích herního prostoru, kde se často střetávaly při pokusech o propašování surovin ven ze Zaragui a jejich výhodnější prodej na hranicích. Hlavní koalicí, uzavřenou až později v sobotu odpoledne, se tak stalo neočekávané spojení El Mosta a AJN. Tato koalice vydržela i navzdory lukrativní nabídce 1 000 000 USD, kterou AJN dostal za případnou zradu.

Při závěrečném hodnocení hlavního herního dne Operace Zaragua v sobotu večer se dle stavu dolarového konta (dolary bylo možné získat za prodej diamantů, koky či kokainu) umístila na špici frakce COPROXu (2 900 000 USD). Za ní následovaly s poměrně vyrovnaným výsledkem El Mosto (1 550 000 USD) a LOF (1 150 000 USD). I početně nejslabší strana AJN, která se nakonec potýkala i s nejméně výhodnou polohou své herní základny, však dokázala dosáhnout na podmínky, v nichž působila, úctyhodných úspěchů (400 000 USD).

Toto pořadí herních stran však nelze brát za jedinou bernou minci, protože airsoft se nehraje až tolik na "body", ale především pro zábavu a adrenalin z boje. Mnohdy proto herní týmy i celé strany volily raději komplikovanější, ale herně atraktivnější řešení, než přímou cestu za "výdělkem". Operace Zaragua tak zůstala v tradicích předchozích ročníků ASportalu dynamickou akcí plnou urputných střetů mezi jednotlivými herními frakcemi.

Do druhého herního dne nastoupila více než polovina z celkového počtu sobotních hráčů a po předem plánovaném odjezdu autobusu s více než 50 členy Aliance Military Clubs Liberec v sobotu večer, došlo k oficiálnímu sloučení El Mosta a AJN. Tím do nedělních bojů vstupovaly již jen tři herní strany.

Oproti sobotě se hra roztáhla přesunutím pozice diamantového dolu více do šířky celého prostoru. Vyhlašovány byly i některé speciální úkoly, které okořenily scénář hry v duchu sobotního odpoledne. Bohužel však prakticky okamžitě po zahájení nedělních bojů začal hustý a vytrvalý déšť. Výsledky druhého dne byly v tomto pořadí: El Mosto sloučené AJN (1 400 000) USD, COPROX (650 000 USD) a LOF (250 000 USD). Je však nutné poznamenat, že z LOF postupně během nedělního dopoledne odjelo nejvíce hráčů. Zhruba od poloviny hry tak LOF pokračovala již jen v partyzánském boji.

Z důvodu očekávaného zhoršení počasí byl na nedělní ráno přesunut i nástup spojený s tradiční tombolou, do které letos ceny věnovaly firmy Bohemia Air Soft a AS-Tex. Několika publikacemi přispělo i Ministerstvo obrany v rámci projektu Military Community Meeting.

A co říci na závěr? Díky všem, kteří letošní ASportal - Operaci Zaragua podpořili, připravili, zrealizovali a zúčastnili se jí. Akce proběhla bez obtíží a v přátelské atmosféře typické pro setkání ASportal. Pozitivní bylo i to, že hráči ctili fair-play a respektovali daná omezení úsťové rychlosti. Drtivá většina jich dokonce přijela se zbraněmi v základní kategorii do 130 m/s, což akci v hustě zarostlém a nepřehledném terénu hodně prospělo.

Těšíme se s vámi na setkání při příštím ročníku Operace Zaragua - Episode II.

Honza BAS

PS: Video z akce připravujeme. Máte-li fotografie z průběhu bojů, zašlete nám je, rádi z nich vytvoříme průřezovou fotogalerii k akci.


Vydáno: 28.8.2013 11:42 | 
Přečteno: 13311x

Autor: AirSoft.cz
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif

Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, Galerie
Fotky z ASportal 2013 co jsme měli a dostali k dispozici jsme již umístili do Galerie

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků