Letošní rok byl organizačně téměř stejně náročný, jako ten minulý. Rozdíl byl v tom, že jsme měli rekordní účast hráčů, zároveň i větší počet lidí, kteří se starali o celou akci a tak to celé ve výsledku, co se námahy a času týče, vyšlo prakticky nastejno. Pro hráče pak připravila letošní Zaragua pestrý mix prakticky veškerého myslitelného počasí. My, ale vynaloženého úsilí rozhodně nelitujeme, protože akce podle nás dopadla úspěšně. Ale abychom, jako každý rok, trochu přiblížili organizátorský pohled, začneme od začátku.
Před Zaraguou - přípravy
Sedmá Zaragua měla za cíl odstranit některé neduhy, které jsme zaznamenali při vyhodnocení šestého ročníku. V tom jsme sice zlepšili zázemí akce, ale scénář naopak mírně utrpěl, protože prostor byl příliš malý, na velkou hromadu drobných úkolů, které hráči plnili. Sedmý ročník měl tedy za cíl vrátit scénáři jednoduchost, svižnost a akci tolik typickou pro Zaraguu.
Prvním důležitým krokem tedy bylo navázání spolupráce s 25. protiletadlovým raketovým plukem ze Strakonic. Právě díky nim, jsme měli možnost rozšířit herní prostor o jižní část. Stejně tak nám podařilo pronajmout i další herní prostory v západní části lokace. To bylo velmi důležité pro další plánování. Aby scénář fungoval hladce, proběhli dvě schůzky s veliteli jednotlivých frakcí a také s několika dalšími účastníky, kteří se chtěli více podílet na samotné akci, ať už šlo o hráče pomáhající s velením, organizátory na offzoně, nebo herní postavy. S ohledem na jejich připomínky a zkušenosti z předchozích ročníků Zaragui se upravili některé herní scénáře, lokace refresh bodů, herní vesničky a jiné důležité detaily. Nakonec z toho vyšel návrat ke kořenům. Využili jsme původní scénář z prvních tří ročníků Operace Zaragua a na něm stavěli dál. Tedy jednoduché dobývání a sklízení bodů a následné zpeněžení získaných surovin. Jedinými přídavky, bylo tedy rozšíření herního prostoru směrem na jih, vytvoření speciální herní zóny, reprezentující Kolumbii na západě a nakonec dodání několika herních postav a banky. Pro jistotu jsme měli připravenou i malou sadu jednoduchých úkolů, na ně však většinou ani nedošlo. Věřili jsme, že tohle vše by mohlo opět přinést více svěžesti do hry, protože jen málo hráčů si již pamatuje první ročníky. Svým způsobem šlo o ověřený koncept, kde jsme si byli jisti v kramflecích. Navíc jsme vylepšili sklízení surovin za pomoci mobilních telefonů a ulehčili tak velitelům i štábu, který jsme navíc posílili o více lidí, kteří hru řídili.
Vážně jsme si dali záležet a pokusili se v herní části nic nepodcenit. Ale znáte to, i když kalkulujete s více možnostmi průběhu hry, tak některé věci nemůžete dokonale předvídat. Jak se říká, situace na bojišti se mění každým okamžikem…
Přestože v zázemí jsem si už byli jisti, zdvojnásobili jsme kapacitu ubytování ve vojenských stanech na rovných 20 stanů, tedy 160 osob. 90% z nich jsme nakonec využili pro hráče, zbytek byl pro herní postavy a organizátory. Přibrali jsme další toalety a umyvadla. Podařilo se nám i zajistit více prostorů pro parkování.
Velkým překvapením letošního roky bylo množství sponzorů, kteří věnovali ceny do tomboly. Navíc to byla samá velká světová jména jako LCT, ICS, G&G, ASG. Ti všichni věnovali do tomboly řadu zajímavých zbraní, včetně nejdražší výhry – limitované edice kulometu LCT PKM za 30000 Kč. Z domácích sponzorů dále věnovali své produkty AS-Tex, JeffTron a Black Print a inTarget. Nakonec nesmíme zapomenout ani na německou firmu MFH a pochopitelně i na Bohemia Air Soft. Celkem se v tombole objevily výhry za více než 80000 Kč.
Maximální úsilí ke získání nových partnerů jsme vynaložili již loni během naší asijské cesty s Honzou Šulcem, přesto nás zájmem sponzorů ze zahraničí překvapil a nakonec byl asi příjemně překvapený každý, kdo se včas na Zaraguu registroval.
Samotnou Zaraguu jsme na místě připravovali už od středy. O den dříve než minulý rok. Počasí bylo značně nevyzpytatelné, protože déšť byl postupně hlášen na středu a pak i na čtvrtek, nakonec na pátek. Na stavbu a přípravu akce to není ideální. Minulý rok byla naopak extrémní vedra, těžko říct co je lepší. Posílili jsme stavební personál a během středy se nám podařilo postavit celou herní vesničku, která se posunula jižněji a také půlku stanů pro hráče. Čtvrtek byl ve znamení dostavby off zone. V pátek se pak již taky kompletně připravila herní plocha.
Zde musím velmi poděkovat všem, kteří nám přijeli se stavbou pomoci. Kromě kompletního osazenstva BASu, přijeli pomoci kluci z týmů Freedom Depači a 69. Praporn, Deratizátoři, Aliance Liberec a také několik našich dalších dlouholetých přátel.
Pomineme-li lidi, kteří nám pomáhali, tak v pátek odpoledne začali najíždět první účastníci. Ostatně většina hráčů dorazila už v pátek, takže registrace probíhaly hladce a jako každý rok všichni večer slavili a družili se. Dokonce i my jako organizátoři jsme měli pár chvil na to si popovídat. Stejně tak stihly svoje ležení rozestavět hasiči, záchranka, příslušníci 25.plrp Strakonice a vojenští náboráři. Prostor pro stanoví nicméně dosáhl maximální kapacity a stany se stavěli, kde to šlo. Stejně tak parkování bylo letos využito na absolutní maximum.
Musím říci, že jak jsme byli rádi, že jsme stihli během pátku připravit herní prostor a vše okolo, tak, jeden důležitý prvek v off zone úplně nevyšel dle našich představ. Trpaslíkovo slíbené občerstvení sice přijelo už ve čtvrtek večer, ale to bylo jen základní pivo a klobásy. Zbytek stánku se objevil až pozdě večer v pátek, ač byl přislíbený již na poledne. Nás to velmi mrzí, protože na jeho posílené páteční občerstvení se dost lidí spoléhalo, včetně nás organizátorů... Pro příště to tak již určitě nenecháme.
Sobota
V sobotu ráno dorazil zbytek hráčů a až překvapivě proběhla jejich registrace hladce. Následoval úvodní nástup, uvítání hráčů, shrnutí pravidel hry a vůbec informace o tom, co se letos bude dít. Nakonec se sešlo v poli rekordních 328 hráčů, což je nejvíc v historii Operace Zaragua, dalších cca 50 osob se podílelo na zabezpečení. Co nás potěšilo, byla účast spřáteleného airsoftového týmu ze Srbska a také účast několika hráčů ze Slovenska. Že si budou chtít zastřílet i vojáci z AČR a zapojit se do děje, to bylo milé překvapení.
Takže svým způsobem se tak Operace Zaragua VII stala mezinárodní akcí.
Počty jednotlivých stran byly následující:
LOF – 73
ZFOR – 70
COPROX – 68
Hienas – 65
El Mosto – 38
Huérfanos – 15
Jak je vidět, hlavní frakce byly velmi vyrovnané, což bylo přesně to, co jsme chtěli. Velitele hráči vesměs dobře znali. COPROX vedl Krbec, odvěké rivaly LOF zase Alfred. Kirkhoff měl opět na starosti ZFOR a El Mostu jako vždy velel Tomáš Hnízdil. U Hienas letos nastoupil nový velitel Robert, jako El Rabioso, kterému asistoval ještě Tonda z BASu. Málem bych zapomněl na Huérfanos, jež byli opět pod taktovkou Páky Urválka. Jako každý rok, i letos měly frakce za úkol získat co nejvíce peněz. V herním poli byly tři pravidelně plodící koková pole, jedna varna a zlatý důl, kde bylo možno pravidelně těžit. Dále jsme vytyčili tři důležité herní body, o které se v určený čas mohlo bojovat a získat tak další peníze. Ve hře byly i nové herní postavy, které také nabízely další, ač trochu náhodnou, možnost získání peněz či usnadnění hry.
Po zahájení se všichni hráči společně se svými veliteli odebrali na své startovní pozice a v 10:00 začala samotná hra. Jako každý rok, byla úvodní část boje věnována krátkým plynovým pistolím, AEP a manuálním zbraním. Povolené byly i plynové patronové brokovnice. Oproti loňskému roku jsme tentokrát zjednodušili přezbrojení, takže ve 12:00 mohla každá frakce přezbrojit bez potřeby získávání peněz. Velitelé díky tomu mohli mnohem lépe plánovat herní postup. Tuto část si hráči velmi užili a jako každý rok se ozvalo několik hlasů, žádajících prodloužení, protože frakce se v bojích potkávali na krátké vzdálenosti, vše bylo velmi kontaktní a zábavné.
Sobotní odpolední část se pak nesla v duchu tvrdých bojů a zhoršeného deštivého počasí. Střety byly někde intenzivnější, jinde méně, ale na všech stranách se bojovalo a stříleli všichni. V severních částech herního pole šlo spíše o statické přestřelky, na jihu bylo vše neustále v pohybu. Každá frakce si víceméně zabrala svoji část území, na které se převážně pohybovala a střety probíhali především na třecích plochách těchto území. Velitelé frakcí si prozřetelně a takticky vybrali jen některé důležité body či zdroje, o které usilovali a o ostatní se příliš nepokoušeli. COPROX jako každý rok útočil především na zlatý důl a to se mu dařilo, přestože byl z obou stran svírán frakcemi ZFOR i Hienas. Střety o Golden mine i přilehlý Diamond hill byly proto velmi pravidelné. ZFOR se s Hienas střetávali také v severní části na Forrest coca field. LOF si zabral území na jihu a střídavě útočil na obě zbylá koková pole, přičemž se pravidelně v okolí Golden town střetával s kartelem El Mosto a v okolí Top pointu s COPROXem. LOF, El Mosto a Hienas se pak společně potkávali i u kokové varny, která několikrát změnila majitele. ZFOR také operoval v Kolumbii, kde se střetával s dětskými vojáky Huérfanos či příslušníky AČR během speciálních misí. Huérfanos se všeobecně objevovali všude tam, kde je člověk nečekal. Herní postavy také plnili své úkoly. Chemik nabízel své služby frakcím, které měli nějakou koku, drogový boss prchal před zákonem a vykupoval se nápovědami ke zlatým cihlám a reportéři se potulovali po celém herním prostoru, doufajíc, že je nikdo nebude chtít unést. Zajímavým prvkem byla nově vytvořená Banka, kterou mohli hráči využít pro výkup svých surovin a museli smlouvat s bankéřem. Nebylo to tak výhodné jako u překupníka, ale šlo v ní bezpečně udat drahocenné suroviny.
Všechno ve scénáři bohužel nikdy nevychytáte. Aktivní COPROX trvale obsazeným dolem a oblastí kolem něj odřízl ZFOR od postupu do středové části herního pole. To jsme nikdo při plánování neočekávali. ZFOR tím bohužel ztratil možnost manévrovat a do oblasti okolo Banky či Golden town se prakticky nedostal. Hienas zase po určitou dobu držela v šachu nejen přítomnost COPROX na zlatém dole, ale i LOF na varně, což byl problém, protože se jim podařilo získat několik pytlů koky v bojích se ZFOR a chtěli taky vařit. Později odpoledne Hienas varnu obsadili a postoupili tak hlouběji do herního území, dokonce až k Bance. El Mosto si s LOF neustále a pořád do kola vyměňovali v intenzivních bojích Golden town a několikrát si navzájem vpadli zad. LOF měl sice více lidí, ale operoval na více místech najednou a část sil měl víceméně odříznutou na varně. Naopak El Mosto tradičně drželo kompaktní tvar a tak měli hráči kartelu při střetech často převahu což zúročili množstvím pobitých nepřátel.
Bohužel, nedalo se moc dělat. Volnější a přehlednější prostor dovolil vést v jižní části herního území výrazněji pohyblivou válku, naopak severní část herního pole byla zkrátka zaseknutá a boje tam byly trochu frustrující. LOF, El Mosto, Hienas i Huérfanoss si nemohli na nedostatek dynamické akce stěžovat. COPROX si kupodivu bral zlato s relativně malým odporem, protože uzamkl ZFOR velmi blízko jejich refreshe, což mělo drtivý dopad na manévrovací i herní možnosti ZFOR, přestože i tak se ZFOR povedlo získat větší množství peněz. Hráči znalí prostoru vědí, že z některých směrů se určité pozice prostě dobíjejí špatně. Snažili jsme se to vedlejšími úkoly, či herními postavami korigovat, aby každý dostal šanci. Ani tak nezabráníte tomu, že si třeba Hienas třikrát dohodnou chemika, aby jim někde v bezpečí uvařil jejich koku...a omylem si ho sami třikrát po sobě zastřelí. Stane se. Příště budeme při plánování zase zkušenější.
Nakonec si ale většina hráčů přestřelky skutečně užila a hra tak mohla přesně v 18.00 pokojně skončit. Nebylo překvapením, že většina hráčů vydržela navzdory dešti v poli prakticky až do samého konce. Jak skončila hra, všichni spěchali na off zone, kde proběhlo vyhlášení výsledků za první herní den. Výsledky sobotního dne byly následující.
SOBOTA:
1. místo COPROX – 2 700 000
2. místo LOF – 2 585 000
3. místo Hienas – 1 322 000
4. místo ZFOR – 1 275 000
5. místo El Mosto – 815 000
6. místo Huérfanos – 750 000
Že je to těsné? Ano, stačilo málo a vše mohlo být úplně jinak… I to ukazuje, že nešlo o na bojišti o nějakou jednostrannou dominanci. Výsledky prvního herního dne byly přesto překvapivé. Tedy minimálně pro mě, jakožto velitele LOF. Z pozdějšího pohledu, už jako organizátora, nikoliv velitele, do dění na bojišti a zpětné vazby od velitelů i štábu jsem si udělal lepší obrázek co se na bojišti dělo a dost věcí to osvětlilo. Výsledek tak byl pochopitelný.
Abyste rozuměli, LOF se v sobotu povedlo všechno co mohlo. Uvařili jsme tolik drog, co nikdy v životě – více než jsem reálně očekával. Navíc, během hry jsou stavy kont jednotlivých frakcí jednou z mála věcí, které štáb zásadně nikomu nesděluje, ani nám velitelům. Nikdy tak netušíte, jak velký náskok či ztrátu máte a jedete naplno. Díky úspěšnému průběhu jsem ale věřil, že letos to LOF zvládne. Také proto, že jsem měl představu o tom, kde se COPROX na herním poli pohybuje a co zhruba dělá. Takže i když si COPROX překvapivě vzal prakticky veškeré zlato z dolu, jak jsem později zjistil a vůbec to nečekal, tak to mělo být pořád málo. Celý herní systém byl totiž koncipovaný tak, že k výhře by žádné frakci nemělo stačí okupovat jeden zdroj příjmů. To mělo nutit frakce hledat další příjmy, tj. bojovat o více zdrojů najednou, využívat herní postavy atd. My měli tolik peněz jen díky tomu, že jsme brali koku ze dvou polí a zvládli jí i překvapivě uvařit, což byl i důvod naší dlouhé okupace varny. Bohužel, COPROX nezapomněl dobíjet i významné body. Což bylo nějakých 750 000 navíc k výdělkům z dolu. A to už jsou sakra peníze, které zkrátka rozhodnou hru. Víceméně, z pěti šancí dobýt tyto body, COPROX si uzmul tři a LOF s Hienas po jedné. Co naplat, v sobotu jsme byli opět druzí, byť letos to bylo nejtěsnější druhé místo, jaké kdy na Zarague bylo. Pouhých 115 000 byl rozdíl.
Po vyhlášení výsledků následovala tombola. Letos jsme ji zkrátili a losovali tak jen hlavní ceny od sponzorů. Měli jsme připraveno ještě dalších 20 dárkových tašek s čepicemi, energeťáky, nášivkami a propagačními materiály, jejichž výherci byli vypsáni na našem stánku. Všem výhercům moc gratulujeme. Bylo to o dost svižnější a příjemnější, než předchozí roky. A navíc stejně napínavé, protože každá cena stála skutečně za to.
Jestli mám ale vyzdvihnout jeden zajímavý moment z tomboly, pak je to losování nejdražší ceny, která byla losována nakonec. Kulomet LCT PKP. Velmi překvapivě ho totiž vyhrála slečna, která už několik let na airsoft jezdí, ale vlastní zbraň nemá žádnou a zatím si ji vždy jen půjčovala. No, bylo už asi na čase, aby si něco pořídila. Doufáme, že z ní bude mít velkou radost a že si na těch 10 kg poctivé váhy rychle zvykne...vlastně 11 kg, až si naplní zásobník na 5000 ran.
Zbytek sobotního večera už není nutné popisovat. Jako vždy se lidé družili, jednotlivé frakce diskutovali nad hrou a zkrátka nastala pohoda. Jako organizátoři jsme ještě museli večer připravit herní pole na neděli, ale to už byla drobnost. Po dnech příprav, stavění a prvním herním dni, jsme měli dost, ale určitě jsme nebyli tak zničení, jako minulý rok. Přesto si počasí bohužel vybralo svoji daň hlavně mezi hráči. Mnoho jich bylo doslova promočených na kost, tu a tam selhali od vlhka zbraně. Právě kvůli dešti část hráčů, nakonec odjela už v sobotu, ač na neděli bylo již hlášeno dobré počasí, snad jen paradoxně velké horko. Ti co zůstali, věřili, že si znovu užijí trochu volnější střílení, kterým se neděle obvykle stává. I nedělní výsledky jsou totiž důležité a je zde šance za příznivějšího stavu ovlivnit výsledné skóre hry.
Neděle
Nedělní ráno působilo na začátku trochu chladněji, ale brzo se vyjasnilo. Než bys řekl švec, hráči byli znovu na svých startovních pozicích a bitva opět začala. Jelikož část hráčů odjela už v sobotu, otevřel se manévrovací prostor. Frakce měli v průměru tak polovinu hráčů, snad jen u Hienas byla znatelná převaha, kterou ihned využili. ZFOR, Huérfanos a příslušníci AČR se spojili dohromady a měli taktéž slušný počet hráčů. Ani v neděli žádná frakce neváhala a rozhodla se z dané situace vytěžit co nejvíc. Zvláště Hienas se pokusili nashromáždit co nejvíc bohatství. El Mosto, LOF i ZFOR pokračovali v běžné činnosti, naopak COPROX si už šel jen zastřílet a příliš herní úkoly neřešil. Přestřelky to byly zajímavé a pěkné, možná i proto, že se vyjasnilo. Zkrátka přesný opak sobotního dne. Většina bojů probíhala především na planinách, a tak to bylo pro hráče ve slunečném pařáku opět velmi náročné.
Hienas se rozhodli v neděli vařit ve velkém, LOF jel dál stejnou taktiku jako předchozí den a znovu obsadil na delší čas varnu, COPROX pronikal všude a zastřelil koho viděl a ZFOR se rozhodli podívat se do končin, které den předtím prakticky neviděli, tedy na pláně okolo Golden town. Někdy ve dvě odpoledne došlo k finální přestřelce, kdy se ZFOR spojil s LOF, aby se společně pokusili ubránit banku před útokem spojených kartelů Hienas a El Mosto. Boj to byl vyčerpávající a dlouhý, nakonec však banka padla do rukou kartelu Hienas, který si z ní odnášel zaslouženou odměnu. COPROX se do tohoto střetu také zapojil, ovšem nedokázal nakonec banku uchvátit. To byla poslední větší akce nedělního dne, protože přesně v 15:00 byly veškeré bojové akce ukončeny a hráči se vydali na off zone zabalit a pak domů. Před námi organizátory zůstalo ještě bourání stanů, herní vesničky, úklid herního pole - zkrátka ještě hodně práce nejen na neděli, ale i na celé pondělí.
Zde chci poděkovat především klukům ze Srbska i dalším lidem, kteří nám ochotně pomohli stáhnout plachty ze stanů dříve, než začalo znovu pršet. Díky, protože netuším, jak bychom pak ty stany sušili. Jenže vás asi zajímá celkové skóre, které se po nedělním herním dni výrazně změnilo že? Takže...
CELKOVÝ VÝSLEDEK za sobotu i neděli:
1. místo Hienas – 4 437 000
2. místo LOF – 3 525 000
3. místo COPROX – 2 700 000
4. místo ZFOR – 2 295 000
5. místo Huérfanos – 1 230 000
6. místo El Mosto – 1 175 000
Hienám samozřejmě gratulujeme. Jak vidíte, i v neděli je možnost zvrátit průběh hry. V neděli to byli jediní Hienas a ZFOR, kteří vydělali více než 1 milion PESO, Hienas dokonce vydělalo hned 3 miliony, a to díky hromadě drog, dobytím dvou bodů a především díky vítězství v závěrečné bitvě o banku, kde uzmuli několik zlatých cihel najednou. Naopak COPROX své jmění už nijak nezvyšoval a rozhodl se čistě pro bojový zážitek.
Tím můj report ze sedmé Operace Zaragua končí. Zkrátka bylo toho dost a já musím říct, že ačkoliv těch 6 dní, které jsem na Zarague nepřetržitě strávil, bylo náročných, opět to za to stálo.
Galerie fotek najdete na našem FB Operace Zaragua. Postupně je budeme přidávat. Odkaz je ZDE.
Takže nakonec ještě velké poděkování:
- Majitelům za skvělý prostor v Oldřichově u Písku, který jsme mohli využít
- Všem sponzorům, jmenovitě LCT, G&G, ICS, ASG, As-Tex, JeffTron, Black Print, inTarget a MFH a Bohemia Air Soft, za jejich podporu i ceny do tomboly.
- AČR, resp. 25.plrp Strakonice, za zapůjčení prostorů, ukázky techniky a zapojení se do hry
- Hasičům města Písek i zdravotníkům, za jejich poskytnuté služby
- Freedom Depači, 69. Praporn, oběma Martinům, Jonášovi, Deratizátorům a Alianci Liberec za pomoc při budování a přípravě akce.
- Airsoftovému týmu ze Srbska a dalším za pomoc s bouráním.
- Pepovi, Rushpointovi, Daryvovi, Soně, Lukášovi a Juri za ztvárnění herních postav.
- Honzovi a Pavle za obětavé ježdění po herním poli v rolích překupníků.
- Lukášovi, Juri, Martinovi, Pavle, Michalovi a Veronice za foto/video dokumentaci.
- Tomáši, Robertu, Tondovi, Kirkhoffovi, Pákovi a Krbci (a mě) za to, že se poprali s velením frakcí.
- Petrovi, Gábině, Pavle a všem co pomáhali s registracemi, refreshemi a za nevděčnou, ale nesmírně důležitou práci na štábu.
- Všem vám, co jste přijeli a hráli v poli, protože pro vás to celé děláme!
- všem klukům z BASu, kteří se na přípravě akce podíleli a pomáhali s ní.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.