Fórum
Kategorie: Airsoft akce

Vyhodnocení Operace Zaragua IX

Vyhodnocení Operace Zaragua IXZatímco po předchozích ročnících jsme měli vždy čas v klidu podumat nad proběhlou akcí, letos jsme se k tomu všemu dostali až velmi, velmi pozdě. A snad i proto bude letos zhodnocení výrazně kratší než v předchozích letech.

Letošní rok byl vůbec divoký a stejně jako ten minulý poznamenán covidovou nákazou. Kvůli ní jsme museli zrušit na jaře jednodenní 9 hour a samozřejmě jsme se trochu obávali, aby se nějaké restrikce nedotkly i Zaragui. Nakonec ale vše dopadlo víceméně dobře a akce mohla proběhnout klasicky jako každý rok.

Přípravy na Zaraguu byly tedy víceméně standardní. Nejprve se uskutečnila koordinační schůzka k průběhu letošního ročníku, pak se značným předstihem zajistily prostory v Oldřichově u Písku a související služby. Díky klukům z Aliance Military Clubs Liberec, OLBH i všem dalším co se nabídli, jsme měli přislíbený dostatek párů rukou na stavbu vojenských stanů a přípravu offzone. Mohli jsme se tedy věnovat jen přípravě samotné hry, kterou jsme letos výrazně zjednodušili a přiblížili zpět původním scénářům Zaragui. Zaměřili jsme se i na standardizovanější pojetí surovin. Herních pravidel a specifických mechanismů tak bylo letos výrazně méně, což teoreticky dovolovalo akčnější hru, při které se hráči mohli soustředit na střílení. Novinkou byl i plán na vybudování větší základny ZFOR, která byla umístěna ve středu herního pole a z níž by mohl ZFOR efektivně vyrážet plnit své bojové úkoly.

Mrzelo nás sice, že na poslední chvíli jsme museli oželet vojenskou techniku, protože armáda měla v tom datu jiné povinnosti, přesto jsme byli moc rádi že dorazil nejen tým vojenských zdravotníků na ukázku (která byla vynikající) se svým zdravotním vozem, ale taktéž celý tým vojáků, který se poté účastnil po našem boku nejen příprav, ale i samotné hry a také se podílel na řízení frakce ZFOR.
Další co nám trochu křížilo plány bylo ne moc příjemné počasí, které se během přípravy a konání samotné akce výrazně měnilo ze stavu „to je krásné léto“ až po „takhle vypadá monzunový déšť a větrná smršť“. Ale nakonec se to vše zvládlo. Třebaže jsme přišli o celý jeden den přípravy, kdy nešlo nic moc dělat, v noci ze soboty na neděli zažili kompletní vyplavení a průchod „tornáda“ herním polem a na závěr zůstali na místě neplánovaně o několik dnů déle, než se vše vysušilo.

A aby toho nebylo málo, naši dva fotografové, kteří posledních několik ročníků fotili, nám ze zdravotních důvodů bez náhrady odpadli. Ale tím jsme si snad smůlu vybrali.

Hráči se sjížděli v podstatě už od pátečního rána, přesto nebyly problémy při registracích, kde se tentokrát kromě zapisování týmu či měření zbraní musela řešit i covidová bezinfekčnost. Dojednáno jsme proto měli u přítomných zdravotníků z Blomalu i zajištění covid testů přímo na místě všem těm, kteří je neměli či neprokázali jinou formu splnění bezinfekčnosti. Páteční večer pak byl jako vždy plný povídání, jídla a pití, jak s přáteli, tak i se zítřejšími protivníky z herního pole.

A tím se dostáváme ke hře, která probíhala od soboty do neděle. Jako každý rok jsme koncipovali hru do formátu boje pěti frakcí (Coprox, LOF, ZFOR, El Mosto a Hienas) s podporou dětských vojáků v samostatné frakci Huerfános. Tentokrát měly všechny frakce soupeřit v produkci a zpracování nelegálních surovin, zatímco frakce ZFOR a Huerfános se jim v tomto úsilí pokoušely bránit a všelijak narušit nelegální činnost. K tomu frakce ZFOR disponovala zhruba dvakrát více hráči než kterákoliv jiná frakce, aby byla schopna na jednotlivé frakce efektivně útočit. Celkem se nakonec na herní ploše pohybovalo nakonec pohybovalo 355 hráčů včetně velitelů a herních postav, což je za celou dobu konání Zaragui nejvyšší počet, jaký jsme měli a lze tak říci, že devátý ročník Operace Zaragua byl největší.
Mimochodem, celkově bylo na akci i s lidmi ze zázemí (organizátory a zabezpečením) 373 hráčů.

Samotný průběh akce jako vždy závisel na tom, jak boj pojali jednotliví velitelé. Kdo chtěl dopřát svým bojovníkům především střety a akci, vysílal muže rabovat na cizí pole. Kdo se naopak snažil získávat veškeré suroviny a vyhrát, tak si každý střet rozmýšlel a byl spíše v defenzivě. Nicméně o některá místa, jako třeba Diamond hill či Top point, se urputně bojovalo, aniž by na dané pozici bylo něco důležitého, snad vyjma strategického položení dané kóty. Pravdou je, že tyto body byly vstupní branou k postupu na nepřátelská území. No a mezi tím vším se pohybovali a válčili vojáci ZFOR a Huerfános, jejichž role byla nejobtížnější, protože měli jen málo pevných bodů a museli nepřátele hledat, také v podstatě všechny frakce byly proti nim, takže kam přišli, tam se dostali pod palbu.

Přesto se ZFOR srdnatě snažil odhalit ukrytá pole a doly, nebo zajmout herní postavy, díky kterým mohli frakce zhodnocovat své komodity. Nutno podotknout, že zhodnocování komodit se frakcím letos docela dařilo. Zvláště těm, které využívali nejen služeb herních postav, ale i překupníka, díky kterému dostávali další peněžní bonusy při výkupu. I zde opět hrála roli strategie postupu, kdy někteří preferovali jisté peníze prodejem na základně a jiní s riskem čekali až do konce, aby všechno zboží prodali překupníkům s tučným bonusem.
Kromě toho mohli frakce plnit drobné speciální úkoly, či získat peněžní bonus za dobytí základny ZFOR. Zkrátka možností si vydělat byl dostatek.

 

Nakonec to byla napínavá bitva, v níž nedělní boje zcela přepsaly sobotní umístění. Neděle byla ostatně jiná i kvůli silné noční bouři a dešti, která nejenže kompletně zdemolovala pracně vybudovanou základnu ZFOR, ale bohužel přiměla i nemálo kompletně vytopených hráčů předčasně opustit herní pole.

Celkové finanční výsledky a tedy i pořadí jednotlivých stran jsou tak pro letošní ročník následující:
1) COPROX – 4,150,000 PESO
2) Hienas – 3,162,500 PESO
3) El Mosto – 3,017,500 PESO
4) LOF – 2,837,500 PESO
5) ZFOR – 2,637,500 PESO

Jak je vidět ze skóre, COPROX získal výraznou finanční převahu, v níž se zobrazilo nejen úspěšné působení v herním poli, ale i risk s výkupem prakticky všech surovin překupníkovi doslova na poslední chvíli, který přinesl oproti běžnému prodeji navíc 25% bonus. Naopak rozdíl mezi dalšími třemi frakcemi byl nepatrný, protože z pohledu hry je dělil jeden či dva kusy zpracované komodity. ZFOR má sice skóre nejnižší, ale troufám si říci, že jeho bojové úkoly byly náročnější a na rozdíl od ostatních frakcí neměl k dispozici svůj vlastní stálý přísun peněz z dolů/polí. Huerfános hodnoceni nebyly, protože po většinu času pomáhali plnit úkoly ZFOR. Nakonec to byl velmi náročný víkend, který si ale většina hráčů užila.

Jako každý rok, ani letos nechybělo losování cen od sponzorů akce v rámci naší tomboly. Sponzory akce bylo hned několik airsoftových značek. Výherci si tak mohli odnést zbraně a další ceny od značek Cybergun, ICS, G&G Armament, LCT a K.J. Works. Šance na výhru byla veliká, protože kormě 7 elektrik a 5 plynových pistolí se losovalo i o soudek piva a několik speciálů značky Muflon od Kunratického pivovaru, který naši akci také dlouhodobě podporuje. Za podporu pak musíme poděkovat i 25. protiletadlovému raketovému pluku Strakonice, Hasičům města Písku, zdravotní službě Blomal, Lesům města Písku a všem ostatním, bez nichž by Operace Zaragua IX. nemohla proběhnout. Velký dík i všem hráčům.


Vydáno: 4.10.2021 15:34 | 
Přečteno: 2753x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků