Fórum
Kategorie: Airsoft akce

Vyhodnocení Operace Zaragua X

Vyhodnocení Operace Zaragua XVyhodnocení jubilejního desátého ročníku.

Když jsme v roce 2013 startovali novou sérii akcí navazujících na akci Airsoft Portál, jistě jsme netušili, že se uskuteční celých deset ročníků téhle vcelku netypické scénářové střílečky, která se dle hlasování AirsoftNEJ stane opakovaně nejlepší českou akcí do 500 účastníků. Za tu dobu jsme několikrát poupravili scénář, postupně zvětšili herní prostor, změnili a rozšířili offzone a samozřejmě nám přibylo i hráčů a herních postav, které se postupně na akci začali objevovat. Nesmím též zapomenout na podporu AČR, které se nám v posledních letech dostávalo, ať už formou jejich ukázek, nebo zkrátka jen účastí vojáků na akci samotné. Velmi dobrá je i dlouholetá spolupráce s Lesy města Písek, městskými službami, píseckými hasiči z SDH Písek i společností Blomal, která na akci zajišťuje zdravotní záchranou službu s profesionálními zdravotníky a technikou. Dost však bylo minulosti a zaměřme se na letošek.

Letošní ročník se ve svém jádru neměl zásadně lišit od těch předchozích. Po minulém roce jsme však snížili maximální počty hráčů v jednotlivých herních frakcích a upravilo se i herní schéma, za jehož kostrou tentokráte při návratu k původním kořenům akce stál především Honza Šulc. To tentokráte více sjednocovalo úkoly pro všechny frakce tak, aby šance na jejich splnění byly podobné. Samozřejmě, že ZFOR mělo velkou část úkolů koncipováno odlišně a čistě pro sebe, ale taktéž mohli usilovat o plody nelegální činnosti ostatních frakcí, přímo na jejich dolech, polích a laboratořích. Lokace těchto míst i časy plození však byly všem frakcím předem známé, a tak se mohlo opět po letech útočit téměř na jistotu. Taktéž jsme rozšířily řady herních postav, které nyní měli větší vliv na hru a mohli například frakcím nabízet i různé menší úkoly. ZFOR mělo letos k dispozici vskutku grandiózní základnu, a i herní úkoly mu dovolovali získávat suroviny snáze a více se dostávat do střetů. K ZFOR byli jako předchozí roky přidruženy Huérfanos. Dětské airsoftové kluby pod jednotným vedením, které se ZFOR kooperovali, ale měli trochu jiný herní mechansimus.

Co se týče zázemí a off zone, to bylo prakticky shodné s minulým rokem, až na jediný detail a tím byla změna občerstvení, kdy jsme se navrátili k občerstvení U mlsného trpaslíka. Věřím, že letos byli snad všichni spokojeni a k zázemí ani občerstvení nebylo velkých výtek.

Hráči na akci přijížděli už od pátečního dopoledne, takže se na čerstvě posekané off zone pozvolna plnila jak připravená místa pro stanování a parkoviště, tak vojenské stany, které bylo možné si opět pronajmout po jednotlivých lehátkách. Páteční večer je na Zarague tradičně večerem vítacím a seznamovacím. Někteří hráči se potkají jen na této akci, jiní se pravidelně střetávají i jinde. Tak jako tak je to ideální čas se porozhlédnout a popovídat si. Ti nejenergičtější jsou vzhůru do brzkých ranních hodin. Takže se není čemu divit, že než jsme se nadáli, bylo ráno a po úvodním nástupu začala samotná akce jejíž sobotní část trvala téměř 8 hodin.

Co samotný průběh akce? Nemá smysl se složitě rozepisovat.... Lžu. Trochu to přeci jen rozepíšu.
Jako každý rok jsme opět proházeli základny, takže se hráči z jednotlivých frakcí podívali na nová území, kam se obvykle kvůli lítému boji předchozí rok nedostali. Letos byl určen jeden důl, dvě koková pole a dvě laboratoře. Každá frakce tak měla k něčemu snazší přístup, k něčemu jinému se už dostávala hůře. ZFOR byl jako vždy uprostřed herního pole a samozřejmě měl velkou početní převahu.

Start hry byl ve znamení manuálních a krátkých zbraní, jako je tomu každý rok. Tato dle mnohých asi nejzábavnější část hry trvá první dvě hodiny a musím říci, že ty střety jsou neskutečně vtipné. Boj probíhá na malé vzdálenosti, vše je o mušce, pohybu a notné dávce štěstí. V této fázi jsou všechny strany agresivní a nebojí se hlubokých výpadů na nepřátelská území. Každá frakce chtěla hned na úvod urvat kus území pro sebe, včetně potřebných dolů či polí. Velmi úspěšný v tom byl především COPROX. Zuřivé boje se změnily v taktičtější střety okolo poledne, kdy došlo k přezbrojení na automatické zbraně a odstřelovací pušky. Situace byla po většinu dne vcelku stabilní, co se drženého území týče, ale rozhodně né klidná.

COPROX držel zuby nehty diamantový důl, laboratoř č. 1 a přilehlý strategický Top point, který si občas vyměnil s LOF či ZFOR. LOF si hlídal blízké kokové pole č.1 a průběžně měl v držení i laboratoř č.2. Hienas s El Mosto se průběžně střídali o nadvládu nad kokovým polem č.2. ZFOR své síly rozdělil a střídavě tlačil jak na COPROX, tak LOF. Kartely El Mosto a Hienas ale dokázaly ZFOR zatápět natolik, že bylo nutné pravidelně čistit okolí základny ZFOR od těchto zákeřných bojovníků. LOF se pokusil dvakrát dobýt důl, ale pozice COPROXu byly dobře opevněné a tato snaha byla mařením času. COPROX ale nemohl usínat na vavřínech, protože při zpracování surovin v blízké laboratoři na něj dorážel El Mosto. Hienas se naopak pokoušeli kazit zpracování surovin ve druhé laboratoři, kde se pravidelně objevoval LOF.

ZFOR se později rozhodli své síly trochu více konsolidovat a vést soustředěné útoky postupně na jednotlivé frakce se střídavými úspěchy i neúspěchy. Mezi tím vším se pohybovali herní postavy. Některé z nich se snažili intrikovat a pod různými záminkami a pobídkami dočasně poštvávat jednu frakci proti druhé, nemluvě o jejich informátorské roli. Jiné herní postavy se naopak účastnili plnění úkolů a zajišťovali dodatečnou podporu či VIP osoby a úkoly. Herní postavy opravdu zajišťovali spoustu zábavy a zážitků především pro obyvatele základny ZFOR, včetně podařeného atentátu nebo tvrdých výslechů zajatců.

Na rozdíl od minulého roku, letos překupníci vykupovali jen omezené množství zpracovaných surovin naráz. To nutilo frakce pravidelně navštěvovat laboratoře i překupníky, což dovolilo ZFOR několikrát zamezit či ohrozit předávky zboží a mařit ostatním frakcím zisky. Ačkoliv ztrát nebylo tolik, ztracený čas bránil prodat všechno zboží, nemluvě o útocích kartelů, které naopak hatili zpracovatelské procesy surovin.

Velkým zpestřením byl koordinovaný útok na základnu ZFOR který samostatně mimo běžný průběh hry zorganizovaly kartely Hienas a El Mosto a dodatečně se k němu připojil i LOF. Načasování útoku připadlo ve chvíli, kdy byla většina ZFOR pryč a na základně se bránilo jen velení ZFOR a pár vojáků. Obrana byla statečná a chyběli už jen výkřiky „Za Alamo“, ale útočníků bylo mnoho a základna nakonec ukončila boj. Zde ale musím přiznat, že se tak stalo po vcelku vypjaté herní situaci, kdy došlo k porušení pravidel ohledně automatické střelby v pevnosti, a tak se výsledné vyhodnocení dobytí muselo ještě s veliteli frakcí dořešit, aby se situace trochu uklidnila.

Po této bojové vsuvce se frakce rychle vrátili ke svým činnostem. ZFOR rychle zformoval vojáky k posledním výpadům dne, zatímco COPROX i LOF se snažili dodatečně zpracovat a prodat pár dalších surovin. Hienas s El Mosto začali obtěžovat své sousedy s o něco menším elánem, protože den byl dlouhý a mnoho hráčů se už přesunulo na off zone.

Sobota byla u konce a nikdo zcela jistě nevěděl, jak si kdo stojí. Kartely se rozhodly, že se pokusí průběžně zatápět svým sousedům, tedy ZFOR a COPROX, zatímco budou střídavě plenit přilehlé kokové pole a sousední laboratoře, COPROX i LOF se snažili o co nejvyšší zisk a hráli na jistotu. Desátý ročník značil, že toto zápolení bude letos chladnokrevné a vypočítavé. Sobota byla hlavním dnem, kdy je možné, i s ohledem na délku akce, získat nejvíce surovin. Bylo jasné, že v neděli se frakce rozdělí na ty, které věří v dobrý výsledek a nepoleví ve své činnosti a na ty, které si budou chtít užít pohodovější střílecí den. Z frakcí si samozřejmě nejvíce věřili COPROX a LOF. Nicméně i ZFOR a kartelům se nedařilo úplně zle. Očekávalo se, že v nedělní den tedy budou nejzákeřnější právě kartely, které se utrhnou ze řetězu a budou škodit kde to půjde.

Večerní čas tak jako vždy patřil především dobrému jídlu a pití, hodnocení proběhlého dne a vykládání všemožných historek. Zkrátka tak, jak to mají všichni účastníci rádi.
Co se historek z akce týče, je nutné zmínit jednu skvělou, která se tu sobotu skutečně stala. COPROX vesele těžil na dolu diamanty, které následně suverénně zpracovával v laboratoři. Laboratoř byla blízko a COPROX ji tak neměl neustále pod plnou kontrolou, protože nebyl důvod. Shodou okolností se v jeden moment pohyboval u laboratoře odstřelovač od El Mosta v hejkalu, který tam i zalehl, když přišla skupinka žoldáků od COPROXu a začala zpracovávat diamanty. Když bylo zpracování hotové a hledal se někdo, kdo by zpracované diamanty donesl na základnu COPROX, tak se odstřelovač vmísil do „davu“ a prostě se přihlásil, že je na základnu vezme, že už se stejně chtěl jít napít. Nikomu se nechce chodit zpět na základnu, a tak byly diamanty spokojeně předány a žoldáci šli na další úkol. Jaké bylo překvapení velitele COPROXu, když nemohl své drahocenné diamanty nalézt, aby posléze zjistil, že diamanty byl lstí ukradeny. Tenhle kousek vyžadoval nejen odvahu, ale též drzost a notnou dávku štěstí. Nakonec byl motivem i na pár meme.

Neděle byla přese všechna očekávání přeci jen také rozhodujícím dnem. Času bylo málo, jen 4 hodiny, a na herním poli bylo dost surovin, které se měly urodit, plus dost vytěžených surovin, které bylo potřeba zpracovat. COPROX i LOF jeli na jistotu a dál se jejich fungování omezovalo na cesty od dolů/polí do laboratoří, pak k překupníkům. Hodně prostoru však znovu dostali i speciální úkoly a herní postavy.

S ustálenou situací na svém území začal COPROX posílat nájezdnické skupiny do okolí, zatímco ZFOR se pokoušely území COPROXu i LOF dostat pod větší tlak. Co čert nechtěl, část kartelů se dostala hluboko do těchto území a zatímco někteří stále obtěžovali základnu ZFOR, tak například Hienas byli v srdci území LOF a zatlačili ho až na refresh, podobně, jako se to v sobotu podařilo ZFOR. El Mosto plnilo vedlejší herní úkoly, protože i to slibovalo zajímavý zisk. Ani jsme se nenadáli, střety začali ustávat a odpoledne bylo tu. Poslední hodina hry byla už jen málo intenzivní. Velitelé frakcí dávali do kupy poslední suroviny, které měli a spěchali za překupníkem je zhodnotit. Konec hry nastal přesně ve 14:00.

Nástup byl přesně za hodinu. Došlo na poděkování za akci a všem, kteří se na její přípravě a dohledu podíleli, nechybělo poděkování sponzorům, kterými byl letos ve spolupráci s Bohemia Air Soft ze zahraničních značek UMAREX, G&G, ICS a LCT a z domácích dvojice výrobců výstroje AS-Tex a High Level Gear, herním postavám, organizátorům i hráčům. Protože to byl desátý ročník, tak byli ti nejvěrnější odměněni zbraněmi, za jejich dlouholeté služby a nasazení. Nechyběla samozřejmě ani tombola, která byla jako každý rok bohatá.

Jak dopadla samotná hra? Nebudu napínat s výsledky. Jednoznačně nejúspěšnější frakcí v těžení surovin a jejich zpracování byl znovu COPROX. Velmi se dařilo při odlišném mechanismu finančního ziku i ZFOR. Jubilejní desátý ročník však po započtení zisků ze všech oblastí a především podílu na dobití základny ZFOR, jež činil 5 000 PESOS, vyhrála frakce LOF.

Bylo to jejich první vítězství, proti osmi vítězstvím COPROXu a jedné výhře El Mosta. Výsledky prvních tří frakcí však byly velmi těsné, považte sami:

LOF 41 000 PESOS
COPROX 36 500 PESOS
ZFOR + Huérfanos 30 500 PESOS
Hienas 26 000 PESOS
El Mosto 25 500 PESOS

Na závěr musím říci, že jsme moc rádi, že jsme tuto akci dovedli tak daleko, a že se na ni lidé rádi vracejí. Za ty roky se nám hráčská základna na ZARAGUE samozřejmě průběžně obměňuje, přesto se však našlo několik hráčů z tvrdého jádra jejích příznivců, kteří nevynechali jediný ročník a letos si tak vedle velitelů frakcí vysloužili nejvyšší účastnickou stužku. Vám všem tak děkujeme za přízeň.

Fotky z letošního i předchozích ročníků najdete na FB stránce Operace Zaragua.

Desátá Zaragua je tak tímto reportem ukončena. No a co nás čeká v budoucnu a jaké jsou další plány? To už vám poví už přímo Honza: „Je jisté, že ZARAGUA bude pokračovat a stejně tak jisté je i to, že po deseti letech chceme udělat nějaké změny. Aktuálně pracujeme s myšlenkami dějového návratu před současný stav, do dob boje revolucionáčů a kartelů proti režimu generála Nera, který přinese na bojiště svěří vítr v podobě nových herních frakcí i jiného prostorového a dějového uspořádání které nadále bude využívat mechanismus těžby a zpracování surovin, ale nově i boje o prostor jako takový. Při zachování dynamického a střílecího scénářového formátu ZARAGUI zároveň pracujeme i s ideou vzniku vesnic, které by v ploše umožnily více rozehrát plejádu rolí larpových postav a vesničanů a zároveň také fungovaly jako místa stabilních laboratoří a varen.“


Vydáno: 17.10.2022 11:59 | 
Přečteno: 1820x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků