Neví co je vše potřeba, nebo jak na akci nevypadat hloupě, jak se chovat, začlenit se a užít si ji. Nevědí, co se od nich očekává, ale ani to co by měli od akce čekat. A jak se vyrovnat třeba s tím, když se akce nepodaří.
Právě pro ty z vás, kteří zatím chodíte hrát jen za barák do lesa, na místní akce okolo pár budov či na legendární a oblíbené pláckobitky, jako je třeba pražská Točná a Vápenka, je určen tento článek. Celý článek bude pojednávat o tom, jak a kde si najít nějakou akci, co zvážit před účastí, na co si dát pozor, co vědět. Ukážeme si také, jaká jsou očekávání, realita a druhy akcí. Samozřejmě se zaměříme i na chování na akcích. Prostě vše o airsoftové akci od A až do Z.
Já sám se držím pravidla, že pokud se chci něčemu trochu věnovat, zjistím si o tom trochu více informací dříve, než skutečně začnu (a tím nemyslím, která zbraň je nejsilnější, ale spíše co s tou zbraní chci, můžu a nemůžu dělat). Bohužel toto dnes není pravidlem. S airsoftem se začíná stylem „kamarád chodí střílet kamsi, koupím si zbraň a budu s ním chodit taky“. Dnes je mnoho začínajících hráčů líných si informace hledat a tak se spíše vyptávají (a bohužel i na základní věci snadno dohledatelné na internetu), což jim v určitém ohledu snižuje kredit, zvláště u starších hráčů.
Nezatratíme tedy tyto hráče, ale naopak jim pomůžeme trochu rozvinout jejich vědomosti.
Předem chci upozornit, že tento článek slouží jen jako informativní, k inspiraci a trochu i k pobavení. Osobně se airsoftu velmi aktivně věnuji již 8 let a za tu dobu jsem poznal mnoho lidí, kteří řešili různé problémy ohledně akcí. Některé informace, zde uvedené jsou mírně subjektivní, proto je prosím berte s rezervou.
Jak najdu nějakou akci?
Tuto otázku často pokládají začátečníci, kteří si pořizují první zbraň, s airsoftem začínají a moc o tom neví. Budeme tedy předpokládat, že čtenář jest neznalý airsoftových akcí, umí jen tzv. mačkat spoušť, ale zároveň touží se pohnout kupředu a věnovat se airsoftu více, než jen na pár hodin o víkendu. Takže jak najít nějakou akci? Pár rad a tipů se určitě najde.
Internetová fóra
Prvním a největším zdrojem informací jsou internetová fóra. V ČR jsou zhruba tři hlavní fóra, kde se příznivci airsoftu sdružují. A to konkrétně:
asportal.cz
airsoft-forum.cz
as-sever.cz
pokud jsem nějaké opravdu velké fórum vynechal, rád doplním
Každé z těchto fór má místnost s připravovanými akcemi a samozřejmě místnost věnující se už starším akcím. Tady je velká možnost na něco narazit, a pokud se jedná o pokračování nějaké akce, můžete si pak v již konaných akcích přečíst reakce a diskuze z předchozího dílu dané akce. Je zde pak často odkaz na stránky dané akce, nějaké stručné Info a kontakt na organizátory, nehledě na možnost se i přímo ptát na cokoliv, co vás ohledně akce zajímá. V tomto ohledu se chci zmínit i o Facebooku. I zde se dá nalézt mnoho akcí, ovšem musíte vědět, jakou akci hledáte, jinak nemáte moc šanci.
Samozřejmě jsou i další, většinou menší fóra, ale ty využívají uzavřené komunity, nebo týmy. To se týká především příznivců akcí typu LARP, Vietnam či WW2. Pokud pátráte po takových akcí, budete muset hlouběji do útrob Googlu. Takové akce navíc často ani na internetu nenajdete, pokud nevíte, co máte hledat. Jediná šance je najít někoho, kdo se v takové komunitě pohybuje. A tím se dostáváme k další možnosti.
Hráči
Druhým a samozřejmě obvyklým zdrojem jsou sami hráči. Ať už na internetu, nebo při osobním setkání, jsou to právě oni, kdo často šíří povědomí o daných akcích. Jak jsem řekl výše, na menší akce, uzavřené či soukromé, se bez osobního pozvání, či kontaktu nikdy nedostanete. U velkých akcí je to jednodušší, každý vám rád řekne, o co jde, kde najdete Info a často třeba zkušenosti z předchozích ročníků/dílů.
Airsoftové týmy
Týmy se na rozdíl od hráčů na internetu dají velmi často nalézt. Není nic jednoduššího, než si na daných týmových stránkách opět najít akce, kterých se zúčastnili a především to co vás zajímá, akce na které se tým chystá. Zde ovšem trochu zbrzdím prvotní nadšení. Všechny týmy totiž nemají pravidelné aktualizace, takže to chce trochu trpělivosti. No a samozřejmě zde se opět nabízí možnost oslovit přímo velitele či člena týmu. Jsem si jist, že vám téměř vždy poradí.
Rozcestníky, adresáře a komunitní weby
To je také dobrý zdroj potenciálních akcí. Toto jsou účelové weby, které mají za úkol šířit základní informace o airsoftu, články a občas to jsou i jen soupisky akcí. Pro příklad opět ty větší či známější:
Airsoft.cz
Airsoftkoalice.cz
Airsofthq.eu
Tím by se dalo říci, že stěžejní možnosti na hledání akce už máte, takže směle do pátrání. Jenže podle čeho a jak vybírat akce, abyste neudělali chybu? Nebo abyste nepřecenili své možnosti, jak co se týče výzbroje, dopravy a schopností?
Jak vybírat akci?
Ač se to může zdát divné, určitě je pár věcí, které byste si měli o dané akci zjistit a také zvážit zda je vaše účast reálná. Pokusím se nastínit několik otázek, na které byste si měli odpovědět. Určitě doporučuji přečíst si celou tuto část.
Jak daleko a čím na akci?
První a zásadní otázkou je, jak daleko jste ochotni jet a hrubě zvážit jak se tam budete dopravovat. Mladší hráči mají omezené možnosti, starší hráči, či hráči mobilní už toto tolik neřeší. Počítejte, že delší cesty je nutné promyslet, zvláště co se týče časových možností a především finančních. Spousta větších akcí je často mimo dosah běžné veřejné dopravy, v místech, kde autobus jede dvakrát či třikrát za den, kde široko daleko nic není. A ani auto vám výhru nezajistí, protože často nevíte, jaké jsou přístupové cesty či možnosti parkování. A velmi důležitou věcí je také řešení návratu z akce. Pokud jedete autem, není to až tak důležité, ale pokud třeba vlakem či autobusem, tak už zvažujte, jaké jsou možnosti návratu, časy a především rezervní varianty, pokud nestihnete váš spoj. Takže zvažte celkovou dostupnost. Dobrou variantou je ale třeba najít někoho, kdo na akci už autem jede, kdo by vás mohl svézt, nebo někoho, kdo jede taky veřejnou dopravou, abyste ušetřili na hromadném jízdném.
Sám jsem se dostal do situace, kdy jsem nestihnul poslední autobus, který znamenal hodinu a půl přímé cesty domů za 95 korun a místo toho jsem složitě přestupoval, čekal a chytal spoje, kdy jsem nakonec jel něco přes 4 hodiny a za cca 350 korun.
Jaké jsou požadavky na akci?
Další věcí je, zda splňujete požadavky na akci. To se týká například podmínky minimálního věku k účasti na akci, zaplacení vstupného či registračního poplatku ale také výstrojních a výzbrojních podmínek. Často se požaduje přesná ústroj, ať už se jedná o vojenský stejnokroj, civilní oděv bez maskáčů nebo například domorodý oděv či kostým. Bez toho se vám u některých typů akcí může stát, že nebudete vpuštěni, případně budete penalizováni, nebo si minimálně utrhnete ostudu. Také výstroj může být definována, například požadavek kompletní vojenské výstroje, modrých potahů na helmách či modrých baretů v případě, že se chcete účastnit za jednotky UN, konkrétní maskovací vzor pokud jedete za pravidelnou armádu, mohou být zakázány některé doplňky na vaší výstroji, jako jsou střepinové vesty, nebo jsou naopak požadovány. Zákaz nošení maskovacích vzorů za civilisty vás může dostat do nemilé situace, pokud si uvědomíte, že doma nemáte jiné pořádné kalhoty atd. V poslední době je velmi častý požadavek tlačných zásobníků. A na takové větší akci rozhodně nevystačíte se dvěma zásobníky. No a nakonec nejčastějším omezením jsou předepsané maximální výkony zbraní. Ty jsou většinou definovány úsťovou rychlostí při použití 0,2g kuliček a často definovány na jednotlivé typy zbraní (AEG, kulomet, odstřelovací pušky). Ale tyto požadavky jsou odlišné dle druhu akce a scénáře. I jejich dodržování je hlídáno s různou intenzitou. Pokud si nejste jisti, zda vyhovujete, dotažte se organizátora, či případně můžete požádat o výjimku, pokud víte, že něco není ve vašich silách.
Kolik jste ochotni do akce investovat?
Když vezmeme v úvahu první dvě otázky, tak je tato otázka přesně v pořadí. Náklady na dopravu, vstupné, či další výdaje na požadované výstrojní součásti. Často se vám totiž stane, že náklady budou od cca 300Kč až do výše třeba 2500Kč za víkend. Dobře si vše spočítejte, co musíte pořídit, munici, jídlo, pití, požadované propriety na akci, co vás bude stát doprava, registrace a k tomu samozřejmě nějakou finanční rezervu.
Když máte tohle všechno zváženo, je nutno si uvědomit co od akce jako takové očekáváte, abyste nevynaložili váš čas a finance za něco, co vás nebude bavit, či nesplní očekávání. A opět i podle tohoto si akci vybrat. Ale to už necháme na pokračování v dalším článku…
Text by Alfred
Komentáře