Fórum
Kategorie: Elektriky

ARES L1A1 – Dřevěné pažbení

ARES L1A1 – Dřevěné pažbeníTrvalo to několik let, ale nakonec je tu! Jak dopadl návrat legendy, trefně zvané „Kalašnikov západu“ nebo též „Pravá ruka svobodného světa“?

Do druhé světové války vstupovala většina armád s různými představami vedení boje. Během války se ovšem tyto představy střetly s tvrdou realitou moderního boje, zcela odlišného od všech předchozích konfliktů. Bylo jasné, že doba se změnila. A tak ačkoliv po válce byly veškeré sklady přeplněné zbraněmi, bylo jasné, že mnoho z těchto zbraní už nebude moderním konfliktům vyhovovat, protože často nevyhovovali už během války. Opakovací pušky začaly velmi brzo nevyhovovat a objevil se novější typ samonabíjecích pušek nebo pokročilých samopalů. Jenže tyto konstrukce byly šité horkou jehlou válečné produkce a leckteré z nich se přestali vyrábět už za války, nebo krátce po ní. Navíc, kromě M1 Garand, se žádná z nich nedočkala masového rozšíření a výroby. Přesto bylo zřejmé, že samonabíjecí pušku nebo samopal by měl mít každý voják blízké budoucnosti. A pro nově vzniklá vojska armád NATO, by bylo ideální mít jednu hlavní zbraň pro všechny. A tak se zrodily plány na jednu z nejslavnějších pušek své doby, legendární belgickou pušku FN FAL. Samonabíjecí puška schopná střílet plně automatickou dávkou se ihned stala standardní zbraní vojsk NATO (kromě USA) a rozšířila se stejně masově, jako legendární Kalašnikov. Sladká 50. a 60. léta...

Což mi připomíná, že FN FAL je v ráži 7,62x51 mm, tedy dnes standardní ráže NATO. Ale tomu tak původně být nemělo. První prototyp měl ráži 7,92x33 Kurz, tedy náboj používaný v první hybridní útočné pušce StG44. FN FAL se tak mohl stát první skutečnou útočnou puškou na světě. Bohužel, když se FN FAL účastnil tendru na novou hlavní zbraň pro armádu USA, tak Američané po prvních testech firmu FN přesvědčili, že by měla raději ve FALu používat nový americký plnohodnotný náboj 7,62x51 mm (tehdy ještě vyvíjený jako .30 Light Rifle). Na oplátku budou Američané lobovat za to, aby se právě FN FAL stal standardní zbraní NATO...no a když se vše povedlo a FN FAL se standardní zbraní NATO skutečně stal, tak Američané zavedli do výzbroje domácí M14, místo FN FAL. Protože „America First", znáte to. Ale FN FAL a všechny jeho varianty se dostali do výzbroje většiny armád bloku NATO a také do všech tehdejších konfliktů. Nicméně i dnes je často najdete ve výzbroji mnoha armád a povstalců.

I země Velké Británie byly součástí NATO. I armáda Jejího veličenstva musela přezbrojit z obstarožních pušek Lee-Enfield, používaných už od první světové války, na něco moderního. Naneštěstí v Anglii musí mít vždy něco extra. Mají extra ostrov jen pro sebe, mají extra královnu a navíc pijí teplé pivo bez pěny. Takže logicky museli mít i extra verzi této skvělé pušky FN FAL. Z obav, aby vojáci neplýtvali municí, a vzhledem k obtížnému ovládání zbraně při střelbě dávkou (to ten pitomý náboj z bývalé kolonie), zavedla do výzbroje v roce 1954 Anglie vlastní verzi FN FAL. Tím se dostáváme k jeich verzi L1A1 SLR (Self Loading Rifle – samonabíjecí puška), kterou byly vybaveny jednotky celého království. Protože právě tuto verzi si dnes představíme v její airsoftové podobě od značky ARES z její řady Classic.

Jako dlouholetý majitel staršího, ale stejného, modelu značky STAR, jsem byl velmi zvědav, jak se tato reedice v podání ARESu povede. Jsem totiž velký fanoušek pušek FN FAL a jejich modifikací. A jelikož jsem fanda konfliktu v dnes již neexistující Rhodesii, musel jsem tuto pušku nafotit stylově na Rhodesijské uniformě.

Jestli jste očekávali velkou krabici, nemýlili jste se. Dlouhá a štíhlá kartonová krabice má na sobě pěkný obrázek L1A1 a je vybavena plastovým nosným uchem. Jednoduchý styl, ale vypadá to dobře. Puška je uložena v kartonových výliscích, takže je relativně dobře chráněna. Uvnitř krabice je vše zabaleno v igelitu. Zbraň, zásobník, odšroubovaný tlumič výšlehu, archaická trubičková plnička a manuál. Víc v krabici nehledejte. Výrobce ale musím pochválit za sice jednoduchý, ale přehledný barevný návod v angličtině.

První co po vyjmutí z krabice uděláte, bude nasazení tlumiče výšlehu. Pak se zbraní zamíříte a zjistíte, jak je ve skutečnosti dlouhá. Celých 114 cm, což je jen o cca 8 méně než u SVD. L1A1 je tak skutečně obří. To je jeden z hlavních dojmů. Váhově jinak puška není až tak těžká, protože 3,8 kg je i pro současné zbraně hmotnost jen o něco vyšší než je standard. Pocitově vám ale určitě přijde těžší, právě dílky enormní délce.

Tady jen malá odbočka. L1A1 není útočná puška, ale tzv. Bojová puška. Mezi bojové pušky se ještě řadí pušky G3 a M14, které jsou ze stejného období. To jen aby tu bylo jasno a nebyla tu snaha srovnávat ji třeba s M16 nebo AK47. Bojové pušky používají na rozdíl od těch útočných plnohodnotný puškový náboj, a od klasických pušek se liší schopností automatické střelby.

Hodně lidem přijde L1A1 značně archaická. Má na to vliv nejenom délka, ale i velmi puškový design dřevěného pažbení a výrazně zkosená pažbička. Ano, při jejím držení máte skutečně pocit, jako byste mířili spíše s puškou. Dost lidem to přijde nepohodlné, ale u modernějších verzí FN FAL je už držení podobnější moderním útočným puškám.

Celkově celá L1A1 působí velmi starožitně. Z jejího designu je cítit poválečná éra. Funkce a jednoduchost výroby je nadřazená ergonomii a vzhledu. Z toho důvodu je na zbrani několik šroubů, viditelných čepů a podobných věcí. Je plná ostrých hran a strojových úhlů. Přesto je to elegantní zbraň. Aby jste to ale ocenili, je nutné kouknout na její jednotlivé části.

Tělo L1A1 je z několika částí. Máme tu pouzdro závěru a spodní část naopak tvoří samotné tělo zbraně. Toto oddělení je důležité, protože reflektuje rozborku zbraně. Můžete tak sundat hlaveň s pouzdrem závěru stejně jako to později šlo u M16. Zůstane vám pak spodní díl těla s pažbičkou, mechaboxem a pažbou.

Pouzdro závěru je z velmi bytelně udělaného jednoho kusu kovu. Je černě nalakovaný s matným povrchem. Na levé straně je pak vyraženo ražení zbraně, téměř shodné s originálem. Na levé straně je taktéž natahovací páka závěru. I na té je ražení. Její zajímavostí je sklopná páčka na jejím konci, díky kterému páka nepřekáží při transportu. Plechový kryt závěru je taktéž černé barvy a na pravé straně má výhozí okénko. Kryt se na zbrani nijak nehýbe, protože je zasunut do drážek pouzdra závěru. I díky tomu může výrobce nabízet kryt závěru s R.I.S. montáží. V zadní části najdete seřiditelné hledí. Natažením páky závěru se otevře výhozí okénko a vy tak získáte přístup k regulaci hop-up mechanismu.

Tady mě velmi zaujal reálný chod natahovací páky, protože ji můžete natáhnout až do zadní polohy jako u ostrého FALa.

Spodní díl těla zbraně je opět kovový z jednoho kusu a s horním dílem je spojen dvěma šrouby, čepem a nakonec pojistkou pro rozborku. Po obou stranách těla najdeme ražení, včetně sériového čísla. Označené jsou i režimy střelby na přepínači a to značkou „S“ (Safe – zajištěno) a „R“ (Repetition – opakování, tj. jednotlivé rány). Samotný přepínač je kovový a na dnešní poměry velký. Jelikož je toto replika britské verze FN FAL, tak tato puška není standardně schopna střílet automatickou dávkou.

Samozřejmě mechabox je schopen střelby dávkou. Na zbrani si můžete nad spouští povšimnout další polohy režimu střelby, který je vyhrazen pro střelbu automatem, i drážku na pažbičce pro pohyb přepínače. Do automatické polohy se ale s tímto přepínačem nedostanete. ARES ovšem nabízí i takový přepínač, který vám dovoluje této pozice dosáhnout a umožnit střelbu dávkou.

No a my veteráni, kteří máme L1A1 v ruce už delší čas, máme na střelbu dávkou jednoduchý fígl, i s tímto původním přepínačem, který si však nechám pro sebe ;-)

Pokud vás zajímají dva velké šrouby umístěné z obou stran před zásobníkovou šachtou, tak ty slouží k rozborce zbraně. Nicméně její kompletní rozebrání umožní až vytažení čepu z pojistky zásobníku. Pojistka zásobníku je opět kovová.

Pažbení zbraně je vyrobeno z pravého dřeva. Je to starší verze, protože pozdější FALy dostávali černé plastové pažbení. Samotné dřevo není už tradičně nijak zázračné. Pažbení z ostré zbraně se to rovnat nemůže, ale jinak nevypadá tak zle. Na můj vkus by se mi líbila světlejší barva, ale i ta se u ostré verze lišila dle sérií. Mám dřevěné doplňky na zbraních rád, protože dřevo je na rozdíl od plastu na dotek příjemně teplé a máte z něj úplně jiný pocit.

Jako perfekcionista samozřejmě najdu pár drobných detailů, které se mi nelíbí, ale pořád je to o několik řádů výše, než dřevěná pažbení na čínských zbraní. Co se dotazů na originální pažbení týče, tak pažbičku z ostré tam nedáte, pažbu s lehkou úpravou a předpažbí by nemělo mít problém.

Pažbička ukrývající motorek je hezky tvarovaná, na dnešní poměry má však neobvyklý úhel držení. Jelikož jsem na tento typ pažbičky zvyklý, vůbec mi to nepřijde, ale mnoho lidí mi říkalo, že se jim nedrží dobře. Je vidět, že někteří lidé nejsou na klasiku...

Pažba je opatřena hezkou kovovou patkou, včetně odklopného víčka pro uložení čištění zbraně nebo jiných drobností. Upevněna je ke spodnímu dílu těla zbraně na větší šroub. Rozměry a styl pažby je hodně puškový, i když je pažba celkově štíhlejší než je u pušek zvykem. Nicméně svoji úlohu plní a to je hlavní. V ostré verzi se vyráběla ve čtyřech délkách, na této airsoftové replice je však standardní varianta pažby. V jejích útrobách je samozřejmě uložená baterie. Výrobce doporučuje 9,6V NiMh tyčovou baterii. Výhodou je velmi pohodlné vkládání baterie, kdy stačí jen odklopit víčko na pažbě. Na stranu druhou, samotná patka není úplně dokonalá. Je ale upevněna dvěma křížovými šrouby. Na spodní části je i oko popruhu.

A tento nešvar jsem na zbrani zaznamenal vícekrát. Použití křížových a imbus šroubů na zbrani z přelomu 50. a 60. let?!? To je barbarství! K této zbrani to prostě nepatří. Za tohle má u mě výrobce velké mínus. Navíc u ostré verze šroub ve spodní části patky zároveň drží na pažbě oko popruhu, protože do něj se zašroubovává.

Jestli mám něco na L1A1 rád, je to nosná rukojeť. Její rám je z kovového drátu, ale tělo je vyrobeno ze dřeva. Může být různě vyklopena. Držení zbraně za tuto rukojeť během transportu je velmi pohodlné. Je to netypický prvek, který se dodnes zachoval jen u pár kulometů. Nicméně...nedoporučuji se příliš spoléhat na tuto rukojeť.

Podrobnější pohled mi totiž ukázal, že rukojeť je k drátu přivařená a tedy nemohu říci, jak moc velkou váhu tento svár unese. Samozřejmě je otázkou, co vydrží samotný drát. Takže opatrně.

Předpažbí je vyrobeno ze dvou kusů dřeva. Levá a pravá strana se zasazují do kroužku v přední části těla a pak se společně sešroubují na konci předpažbí. Jestli musím něco pochválit, tak je to tuhost předpažbí. Nikde se nic nehýbe, neprohýbá, neviklá a tak různě. S tím mají problémy i velcí výrobci. Ergonomie není nijak úžasná, protože předpažbí je ve spodní části rovnoměrně zakulacené po celé délce. Pro fanoušky taktických rukojetí a různých gripů to asi nebude ideální, ale zvyknete si. Respektive, budete muset.

V souvislostí s předpažbím je nutné zmínit i hlaveň. Ta je celá z kovu a drží v pouzdře závěru na mohutném hrubém závitu. Tady mohu s jistotou říci, že hlaveň u FALa se vám nikdy viklat nezačne, protože když ji v pouzdru závěru utáhnete, tak se sama jen tak nepovolí. Na přední části hlavně je blok mušky, kde je nejen seřiditelná muška, ale také imitace regulace plynů. Nechybí ani pohyblivé oko na popruh, který je charakteristický tím, že dělá pořád hluk. Samotný konec hlavně zdobí velmi dlouhý tlumič výšlehu, který také umožňuje upevnění bodáku pro fn FAL. Tlumič výšlehu je našroubován na 14 mm pravotočivém závitu a pojištěn červíkem.

Poslední částí je zásobník. Ke zbrani je dodáván plechový tlačný zásobník na 120 ran. Je to dvouřadý tlačák a stejně jako u jiných výrobců, jeho vnější tělo je z kovu a vnitřní mechanismus je z plastu. Je to hezky vyrobený zásobník, na kterém není moc co komentovat. Hlavní je, že má reálný rozměr a skutečně vypadá krásně. Bohužel, jiné zásobníky než pro ARES nelze v této zbrani použít. Takže ani King Arms, ani Classic Army nebo JG. Což je trochu škoda, ale ARES nabízí jak tlačné, tak vysokokapacitní zásobníky na 380 ran.

Osobní zkušenosti s tímto tlačným zásobníkem nemám až tak dobré, ale je pravdou, že moje puška je staršího data. Mě se kupříkladu zásobník stále zasekával, ale dvěma mým kamarádům, taktéž majitelům této pušky, nikoliv. Takže těžko říci. Objektivně je nutné podotknout, že svůj vliv mám hodně značka použitých kuliček, nebo množství kuliček, které se do zásobníku snažíte natlačit. Pokud to akce dovoluje, používám spíše točák...a teď se reenactoři rozčilujte :-D

Jak si ARES stojí s vnitřkem? Celá zbraň funguje na bázi atypického mechaboxu, který se hodně podobá mechaboxu verze 3. Zajímavostí je rychlovýměna trnu pružiny (vyžadující ale sundání pažby) a také použití mikrospínače. Nechybí ani krátký zátěžový motorek. Jinak ale uvnitř mechaboxu najdeme víceméně standardní základní díly. Snad jen tryska má atypickou hélku a nos na hlavě válce taktéž.

Jelikož jsem neměl úplně možnost rozebrat tuto zbraň, nemohu spolehlivě říci jaké díly zbraň obsahuje. Nepodařilo se mi ani nikde najít aktuální rozborku mechaboxu, pouze stará videa a články několik let nazpět, které popisují rozborku starší série od STAR. Nicméně tuhle pušku si kupujete kvůli tomu jak vypadá, nikoliv pro tuning. Na to si raději kupte nějakou M14.

Plastová hop-up komora má v sobě zasunutou bronzovou 560 mm hlaveň o průměru 6,04 mm. Střelba z L1A1 je velmi přesná. Délka hlavně je znát a citlivé seřízení hop-up mechanismu přesnosti jen pomáhá. Co přesnosti nepomáhá jsou mířidla, která já osobně moc nemám rád. Ale to je o osobních preferencích. Výkon je 135 m/s s 0,20g kuličkami, takže zvažte, zda nějaké vylepšení tato kráska nutně potřebuje, pokud nechcete kácet les.

Pokud byste chtěli použít delší hlaveň, budete se muset smířit s tím, že bude hlaveň zasahovat do tlumiče výšlehu, což vypadá otřesně.

A jsme u konce. Tentokrát to bylo dlouhé, ale ARES L1A1 SLR si to zaslouží. Máte možnost mít v rukou originální kousek, který na bojišti potkáte jen ojediněle. Mít v ruce klasiku nad klasiky. Nemusíte zrovna dělat jen brity do 80. let, ale můžete napodobovat kohokoliv v Africe. Na blízkém východě se dodnes tyto pušky používají. Velkou popularitu ovšem zaznamenávají jiné verze této zbraně v Jižní Americe, kde se stále používají, a nejmodernější verze od DSA v USA. Díky opětovné výrobě je pro tuto zbraň množství náhradních dílů přímo od ARESu, ale většinu vnitřních dílů můžete použít z jiných zbraní. Je to dlouhý „oštěp“, za kterým se však každý otočí. Dodá vám přesnost a dostřel, ale díky střelbě jednotlivými ranami i dobrou spolehlivost a životnost. Celá L1A1 působí bytelně a odolně, snad jen bude hodně překážet v hustém porostu a budovách. Chcete být skutečně cool a nekřepčit s hloupou a moderní karabinou M4? Tak tohle je volba pro vás.

ARES L1A1 – Dřevěné pažbení můžete zakoupit na Bohemia Air Soft za 16921 Kč ve standardní záruce, nebo pak se slevou 600 Kč v rámci dekorační záruky. A pro ty, co chtějí něco modernějšího a o trochu levnějšího, je i replika pozdější verze ARES L1A1 s plastovým pažbením.


Vydáno: 15.6.2017 17:54 | 
Přečteno: 13517x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků