Fórum
Kategorie: Elektriky

ASG CZ SCORPION EVO 3 A1

ASG CZ SCORPION EVO 3 A1Samopal CZ SCORPION EVO 3 A1 je univerzální, lehká, samočinná ruční zbraň jednotlivce kategorie PDW.

V šedesátých letech dvacátého století byl v Československu zaveden do výzbroje samopal vz. 61 Škorpion. Původní zadání na vývoj této zbraně bylo od ministerstva vnitra, následně i od ministerstva národní obrany. Obě instituce chtěly „speciální samopal pro služební účely“. Tehdy používaná pistole vz. 50 přeci jen v některých situacích plně nevyhovovala a malý samopal se jevil jako lepší varianta, než vybavení některých složek samopaly vz. 58. Ve velmi krátkém čase tak vznikla zbraň, která byla skladná, snadno ovladatelná, lehká, přesná a vhodná tak pro širokou škálu použití u všech bezpečnostních složek tehdejšího Československa. Vz. 61 Škorpion se stal velmi spolehlivou a účinnou zbraní na krátké vzdálenosti. Vybaveni jím byli jak příslušníci státních útvarů SNB (Vz. 61 byl jejich druhou zbraní), tak třeba vězeňská služba a jednotky ministerstva vnitra. Velmi rychle se tento samopal dostal i do specializovaných útvarů armády, kde byl opět používán útvary, pro které byl tehdy zavedený samopal vz. 58 příliš velký, neskladný a nebo zbytečně výkonný. Vzhledem k malým rozměrům a nízké hmotnosti byl ideální zbraní pro armádní výsadkové a speciální jednotky, posádky vrtulníků, obsluhy pozemní bojové techniky a důstojníky.

Ale doba pokročila a Škorpion již přestal vyhovovat ve své podobě, v ráži 7,65 mm Browning, která nebyla příliš výkonná. Objevují se tedy další verze používající různou 9 mm munici, ale žádná z nich se nedostala dál než do fáze prototypu, nebo do stavu větší série. Přepracování samopalu na výkonnější ráži v devadesátých letech, mělo využít potenciál této skvělé zbraně. Tato snaha vyvrcholila v roce 2003, kdy byl na trh uveden CZ Skorpion 9x19 na náboj 9 mm Luger. Ten je také označován jako druhá generace Škorpiona. Bohužel složitá výroba se nakonec ukázala jako hlavní problém zbraně a výrobce CZ (Česká zbrojovka a.s.) byl nucen hledat nový moderní a jednoduchý koncept stejné kategorie.

To se nakonec podařilo, když CZ Převzala v roce 2007 slovenský projekt samopalu LAUGO, který už v roce 2004 zaujal především svojí jednoduchostí a funkčností. Po dvou letech tak mohl být na trh uveden Škorpion třetí generace, Scorpion EVO 3 A1. Ten už je moderní zbraní splňující náročné požadavky především státních bezpečnostních útvarů a policie, nejen u nás, ale i v zahraničí. Zbraň už se může pochlubit vším, co se očekává od moderní zbraně kategorie PDW (Personal Defence Weapon). Spolehlivost, vynikající střelecké parametry, jednoduchou obsluhu a servis, ergonomii, nízkou hmotnost a kompaktnost.

Je zajímavou otázkou, jak se taková unikátní zbraň dočkala své airsoftové podoby, uvážíme-li, že se jedná o zbraň skutečně mladou a originální. A přeci to bylo tak prosté. V roce 2009 byl řediteli ASG představen ostrá CZ Scorpion EVO 3 A1. Ten údajně ihned uviděl potenciál této zbraně jako profesionální hi-end airsoftové elektriky. Rozhodl se risknout výrobu sofistikované a kvalitní zbraně, která nebude vyrobena v Asii a bude vybavena všemi nejmodernějšími prvky na poli airsoftu. V roce 2010 bylo vše dohodnuto s Českou zbrojovkou a.s. a o necelé čtyři roky později, na jaře roku 2014 byla představena konečná sériová verze této moderní airsoftové elektriky, která je skutečně vyrobena kompletně v Evropě. Nakonec se podařilo, na základě originální technické dokumentace i 3D modelů ostré verze, vytvořit velmi pokročilý hi-end produkt moderního airsoftového inženýrství.

Díky tomu, že mám určitou zpětnou vazbu od uživatelů této zbraně a zároveň jsem měl tu možnost tuto zbraň používat a sledovat v chodu během výstavy IDET v Brně na naší střelnici (kde nastřílela okolo 25.000 tisíc ran během tří dní), myslím si, že už teď mohu říci, že se jedná o jednu z nejkvalitnějších AEG na trhu. Ale jako vždy popíšeme si nejdříve samotnou zbraň.

Firma ASG patří, společně se značkami Cybergun a Umarex, mezi tři největší distributory airsoftu v Evropě.  Samopal ASG CZ SCORPION EVO 3 A1 je vlajkovou lodí značky ASG a jako takový reprezentuje dosavadní zkušenosti ASG, jako jednoho z největší prodejců (nyní i výrobců) airsoftových zbraní na světě. Proto nepřekvapí, že ASG dodává CZ SCORPION EVO 3 A1 v krásné, plně barevné kartonové krabici. Ta má černý podklad na kterém jsou siluety a fotografie zbraně, ale také množství doprovodného textu. Co zaujme, je vnitřní potisk krabice obsahující další ozdobné fotografie a rozsáhlý text s obrázky, popisující obsluhu zbraně (fungující jako návod). Samotná krabice ukrývá zbraň se sklopenou pažbou, jeden zásobník a propagační leták, na kterém je soupis potencionálního příslušenství ke zbrani, výčet parametrů zbraně a jejích technických vymožeností.

A že to je sakra dlouhý seznam.

Mám rád první dojem, když vyjmu nějakou zbraň z krabice. Člověk tak nějak podvědomě cítí, cože to drží v rukou. Není to jen o váze, je to o povrchu materiálu, vzhledu, prostě to první co na vás dýchne. Když jsem vyjmul z krabice nové EVO 3, automaticky jsem vyklopil pažbu a potěžkal zbraň v rukou za podrobného zkoumání.

První dojem je ten, že EVO 3 je malá a lehká zbraň s trochu futuristickým designem. Váha 2,4 kg a délka 63 cm (při sklopené pažbě 43 cm a naopak až 68 cm při maximálním vysunutí stavitelné pažby) jasně říkají, že tenhle kompaktní samopal bude ideální jak pro vás, tak vaši přítelkyni.

A po výstavě IDET bych si troufl říci, že je vhodná i pro malé dítě.

Právě nízká váha dělají z tohoto samopalu velmi ovladatelnou zbraň. Jakýkoliv pohyb je rychlý, bezproblémový a bez setrvačnosti, obvyklé u větších zbraní. Těžiště zbraně je v oblasti pažbičky a nad ní, takže ji lze bez problémů udržet i v jedné ruce. Délka zbraně přispívá k její ovladatelnosti, protože při pevném úchopu a zalícení, zbraň jako by mířila sama a vy jen mačkáte spoušť. Ergonomie je jednoduše vynikající a dovoluje zbraň používat v levé i pravé ruce.

Osobně mám podobný pocit se zbraněmi typu bullpup, jako P90, FN2000, L85 nebo Steyr AUG.

Celá zbraň je vyrobena z tvrdého a odolného tmavě šedého polymeru, stejně jako originální předloha. Po větší odolnost jsou do polymeru přimíchána skelná vlákna. Odstíny barev těla a pažbení se jen nepatrně liší. Už samotná konstrukce zbraně je dimenzována, aby ledasco vydržela. Vnější tělo je sešroubované ze čtyř mohutných plastových částí (dvě poloviny horního těla, spodní díl závěru, pažbička) několika většími imbus šrouby. Na těle nejsou téměř znát žádné stopy po výrobním procesu a ač je povrch hladký na dotek, nijak se neleskne. Horní část těla závěru zabírá R.I.S. lišta. Na levé straně těla je nápis se jménem zbraně a značení pozice přepínače, na pravé straně pak značení tvůrců designu a bezpečnostní varování. Nikde ani stopy po nápisech vztahující se na ráži. Tedy to jsem si myslel, než jsem na spodku plastového lučíku našel logo ASG a nápis Cal. 6mm BB.

Pažbička má pak jen logo České zbrojovky a několik drážek pro zdrsnění povrchu. Na obou stranách horní části těla jsou také očka na popruh.

Pažbení zbraně je taktéž plastové. Předpažbí je štíhlé v šedé barvě, vyrobené z jednoho kusu (včetně integrovaných tří  R.I.S. lišt plus pokračování horní R.I.S. lišty na závěru). Předpažbí se i přes přítomnost R.I.S. lišt drží velmi pohodlně. V levé části předpažbí je také zabudováno kovové očko pro uchycení popruhu.

Očko lze mimochodem přehodit na druhou stranu zbraně.

Pažba je sklopná s výsuvnou patkou. Opět je pažba celá plastová v tmavě šedé barvě. Kloub pažby drží na dlouhém ocelovém čepu, který je uložen v mohutných plastových kloubech. Široká, kulatá pojistka pažby je pak z tvrdého plastu. Celý díl pažby je z jednoho kusu. Patka pažby má drážkování a lze ji vysouvat jednoduchým zmáčknutím pojistky, podobně jako u klasických pažeb typu M4. Při sklopení drží pažbu u těla malý zobáček na patce pažby.

Při vysunuté patce tedy nelze sklopenou pažbu zajistit.

Co mě trochu mrzí, jsou známky otřepů na plastových dílech pažbění, což trochu kazí vizuální dojem ze zbraně. Samozřejmě, to na použití zbraně nemá vliv.

Vnější hlaveň je kovová a k tělu upevněna dvěma šrouby. Hlaveň jako taková je usazena v drážkách, protože právě přes hlaveň se utahuje předpažbí. Na hlavni je atypický pravotočivý závit, na kterém je kromě kovové pojistné matice pro předpažbí, uchycen i kovový tlumič výšlehu.

Ovládací prvky jsou pak dle originální předlohy buď kovové (záchyt závěru, natahovací páka, kryt závěru) nebo plastové (spoušť, pojistka zásobníku, oboustranný přepínač režimu střelby). Všechny prvky jsou funkční. Seřiditelné hledí a světlovodná muška jsou taktéž vyrobeny z tvrdého plastu a jsou odnímatelné.

A nakonec zásobník zbraně je z černého plastu, tlačný, dvojřadý na 75 ran.

Tím bych uzavřel popis vnějšího provedení, které je dle mého velmi věrné. Pokud byste chtěli vidět přesné rozdíly mezi aktuální ostrou verzí a airsoftovou verzí  ASG CZ SCORPION EVO 3 A1, počkejte si na další článek, kde se podíváme na srovnávací fotky těchto zbraní.

Na ASG CZ SCORPION EVO 3 A1 je ale mnohem zajímavější vnitřek, který představuje v airsoftu technologickou špičku.

Vnitřek EVO 3 ukrývá především speciální mechabox vyrobený přímo v Dánsku na CNC strojích. Tento mechabox byl navrhován tak, aby eliminoval nejslabší místa, která jsou obvyklá nejen pro mechaboxy verze 2 ale i verze 3. Dle výrobce by tento mechabox měl mít špičkovou životnost a vydržet velké zatížení silných upgradů. Proto na mechaboxu nenajdete ostré hrany v místech, kde by hrozil lom. Mechabox (i jeho elektronika) má být schopen bez problémů vydržet upgrade do síly M150, za současného upgradu kol. Samozřejmě že tak jak je mechabox postaven, není problém měnit výkon mezi pružinami M90 – M130.

Slova výrobce. Vzhledem k výkonu zbraně a délce hlavně nevidím důvod ho nějak zvyšovat, nicméně konstrukce samotného mechaboxu dává znát, že bude určitě velmi bytelný.  

Uvnitř mechaboxu najdeme několik standardních dílů, jako zátěžová kola, kluzná ložiska s podložkami (8mm), pružina, ramínko podavače verze 3 a kompletní vzduchotechnika pro mechabox verze 2 (píst, válce, hlava válce i pístu). Ostatní díly jsou specifické pouze pro EVO 3.

Vzhledem k tomu, že se zesílila celková tloušťka stěny mechaboxu, mohlo ASG zvětšit třecí plochu pro píst, který tak získal mnohem větší oporu a v případě poškození, či náhlé závady má stálé vedení. Také tím zajistili lepší usazení vůči kolům, kdy veškeré zatížení převodu ozubení nenesou již pouze drážky v mechaboxu, ale celý povrch stěny pístu, který se může opírat o stěny mechaboxu. Kola jako taková jsou vyrobena z oceli. Pokud se bavíme o převodech, je nutné zmínit i dodatečné ložisko na osičce krátkého motorku pod pastorkem. Toto ložisko se opírá opět přímo o mechabox a zajišťuje, že osička je mnohem pevněji ustavená a podepřená vůči kolům. Mimochodem samotný základní Ultimate motor ve zbrani je dimenzován až na pružinu M160 (samozřejmě je nutné při vyšší než M130 pružině použít vysoce zátěžová kola a celkově upgradnout i ostatní díly zbraně).

Dnes už velmi populární záležitostí je rychlovýměna pružiny (v zahraničí populární díky existenci hřišť a CQB arén). Ta je u EVO 3 realizována velmi jednoduše. Stačí sklopit pažbu, pootočit imbus klíčem a trn i s pružinou jsou venku.

Zbraň má záchyt zásobníku a při prázdném zásobníku zbraň přestane střílet. Po výměně zásobníku je pak nutné znovu natáhnout závěr a povolit záchyt, aby zbraň opět střílela

Nicméně pokud není zásobník ve zbrani, zbraň střílí jako obvykle.

Jestli se něčím EVO 3 pyšní, je to pokročilá elektronika. Takže zbraň má jak mos-fet, tak ECU (Electronic Contor Unit). Veškerá elektronika i celá zbraň je dimenzována přímo pro použití výkoných Li-Po a Li-Fe článků. Zbraň je schopna využívat bez problémů 11.1V baterii tak jak je v základu postavena. Dimenzována je na to nejen elektronika, ale kabeláž i kontakty. A tím myslím skutečně pokročilá.

Zbraň je schopna střílet jednotlivými ranami, ale také plně automaticky a k tomu tří-ranou dávku. Ta je regulována elektronicky. Díky snímači pozice kol je každá dávka stejná a nehrozí riziko zaseknutí, nebo nějaké mezipolohy. Navíc spínaní zajišťuje i velmi rychlou odezvu spouště.

Velmi progresivní je systém detekce selhání mechaboxu, při kterém se zbraň jednoduše vypne. Netuším jak to funguje, ale údajně je zbraň schopna vyhodnotit různé poškození v mechaboxu,  včetně mechanického. Zbraň je odolná vůči zkratu z vlhkosti. Jakmile zaznamená přetížení, opět se vypne a spustí se až když je vlhkost pryč. Tak se systém odbloukuje.

Zde skutečně netuším, jak to s tou vlhkostí funguje. Ale následek toho je ten, že zbraň nepotřebuje vůbec žádnou pojistku.

Mimochodem, upozornění, kdyby někdo z vás rozebíral tento úžasný mechabox. Nikdy nezapojujte baterii, pokud nemáte propojenu veškerou elektroniku!!!

Stejně je i hlídáno napětí baterie. Zbraň opět baterii odpojí, jakmile sezná, že je vybitá. To je skutečně velmi důležité především pro Li-Xx články.

Celá elektronika je ale koncipována tak, že i v případě jejího poškození/selhání, lze celé její bloky jednoduše (údajně i levně) vyměnit.

ASG je jedna z těch značek, jež si dává velmi záležet na podpoře náhradních dílů pro veškerý její sortiment. Takže ani zde bych se nebál.

A nakonec ještě dodatek k zásobníku. Celý mechanismus podávání kuliček je dimenzovaný tak, že vám nikdy při vyjmutí zásobníku nezůstane kulička v komoře, ale vždy z komory vypadne bezprostředně po vyjmutí zásobníku. Testovali jsme to a funguje to bezchybně.

Hlaveň je velmi kvalitní 6,03 mm o délce 208 mm. Hlaveň je standardního typu, stejně jako hop-up gumička. Seřizování hop-up mechanismu je velmi pohodlné a prováděno za pomoci pootáčení seřizovacího kolečka.

Výkon zbraně je 126 m/s s 0,20g kuličkami. A to je na tak krátkou zbraň více než dostačující.

Pokud bych měl shrnout vnitřní díly zbraně a její mechabox, můžu s klidem říci, že ASG na ničem nešetřilo. A je to znát. Moc znát.

Pro ty, jež zajímá vnitřek této špičkové záležitosti, připravujeme krátký fotočlánek, kde se podrobně podíváte na všechny díly v mechaboxu.

Zajímavou kapitolou je i příslušenství, jež lze ke zbrani dokoupit. To máte ukázané v katalogu u zbraně. Kromě pevného přepravního kufru, nebo přepravní tašky, lze ke zbrani dokoupit například adaptér na standardní tlumiče (14mm levotočivý závit), spojovací klipy na zásobníky i samotné zásobníky (bohužel prodávané pouze v sadě po třech). Dokoupit lze také podpěrku na předpažbí, nebo třeba klasická pevná kovová mířidla (hledí i mušku). A také náhradní originální tlumič výšlehu z ostré EVO 3. Věci jako CZ originální popruh pro EVO 3 nebo sumku na zásobník si pořídí už spíše fajnšmekři.

A teď něco k praktickým zkušenostem. Firma ASG nám na brněnský veletrh IDET věnovala dva kusy  ASG CZ SCORPION EVO 3 A1. K tomu jsme si vzali sadu tří zásobníků. Během tří dní ze zbraně střílelo kolem 360 lidí, z toho mnoho lidí si zastřílelo nejen jednou či dvakrát ale také třeba 20 – 30 krát. Zbraň měli v rukou malé děti, dívky, muži, amatéři, airsofťáci, střelci, sportovní střelci i vojáci a jiní profesionálové. Vystříleno bylo přes 25.000 ran (z toho z jednoho EVO zcela určitě nastřílelo cca 16.000). Zásobník se nabíjel na každý pokus na střelnici maximální kapacitou (rotovaly na střídačku vždy čtyři zásobníky). Několikrát se nabíjela baterie. Ve finále se nám pouze zaseknul jeden zásobník. Jinak obě zbraně byly v absolutním pořádku. Žádná závada. Střílelo se pouze na jednotlivé rány, my sami jsme ve volném čase testovali tří-ranou dávku. Vše bezchybné.

Můžu zodpovědně říci, že jsme byli sami překvapeni, že nedocházelo k zásekům zásobníků. Zobáčky, které drží kuličky, či plasty na ústí nijak nepovolily a fungovaly skvěle. A nebudeme lhát, v půlce druhého dne už jsme zásobníky rozhodně nenabíjeli tak šetrně jako první den ráno.

Jedinou známkou opotřebení na zbrani byl záchyt pažby. Ten se samozřejmě po tak častém použití velmi opotřeboval a pažba už tak dobře nedržela ve sklopeném stavu. Naopak nikde na zbrani nebyly výrazné škrábance či odřeniny.

Co jsem se ptal dvou lidí, kteří ji běžně používají, chválí především přesnost a spolehlivost zásobníků. A také tří-ranou dávku. Míření se zbraní je velmi intuitivní, což mohu potvrdit.

Když bych měl vše shrnout, troufl bych si říci, že technicky se jedná o jednu z nejlepších zbraní, jakou jsem kdy viděl. Spoustu skvělých vymožeností, které samozřejmě najdete i u jiných zbraní, ale je znát, že výroba i vývoj byl pouze v Evropě.

Nízká hmotnost vám zaručuje dobrou pohyblivost a rozměry jsou ideální i pro řidiče vozidel na větších akcích, nebo jako záložní zbraň k vaší hlavní zbrani. Přeci jen, vejde se i do malého taktického batohu. V tomto ohledu vám přitom poslouží lépe, než třeba MP5K. Zbraň je samozřejmě ideální na kratší vzdálenosti, ale s tlumičem a prodloužením hlavně to může být velmi dobrá karabina na delší vzdálenost, i když tím ztratí trochu ze své praktičnosti.

ASG CZ SCORPION EVO 3 A1 koupíte na Bohemia Air Soft za 9.948 Kč a nebo jako vždy s dekorační slevou 400 Kč.


Vydáno: 27.5.2015 14:15 | 
Přečteno: 18368x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků